Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Zdjęcia lornetek - w klimacie ART
Autor Wiadomość
3mnich 
Entuzjasta



Pomógł: 4 razy
Posty: 697
Wysłany: Pią 20 Lis, 2020   

Następna lekcja dla mnicha, zresztą ta sama od zawsze: nie chcesz być rozczarowany? nie oczekuj...
No właśnie, nie oczekuj... znam tę zasadę od dziecka, a jednak...
Zastanawiam się, czy jest możliwe, żyjąc w świecie form i zjawisk, aby całkowicie wyzbyć się takiego nastawienia nadziei i często złudzeń, które regularnie powodują nasze okresowe spadki witalności i ochoty do "latania". Owszem, czytałem o takich "magikach" ze wschodu, co podobno większość życia przesiedzieli w jaskiniach - medytując.
Ale czy to jest recepta na szczęśliwe życie? Może tak, a może nie...
Uczę się przez cały czas kroczyć tak zwaną "drogą środka", żeby ta krzywa wlotów i upadków była w miarę możliwości wypłaszczona.
Postęp w czasie, oraz więcej zmarszczek na twarzy pomaga wypłaszczać tę falę, chociaż nie u wszystkich. Są ludzie, którzy walczą do samego końca, nie uświadamiając sobie, że wraz z ostatnim oddechem, musimy oddać wszystko, cokolwiek należało do nas, czy były to miłe wspomnienia, czy horror minionego życia, spowodowany głównie naszą ślepotą na różnorodność, jaką ma do zaoferowania samo życie...
Ale dość tego ględzenia, miałem coś napisać o pani Meopta.
Zacząłem wstępem o byciu wolnym od oczekiwań, bo kupując nową rzecz, moja głowa próbuje wyobrażać sobie różne scenariusze odnośnie samopoczucia i zadowolenia, jakie będzie mi towarzyszyć, kiedy ów rzecz już będę miał w ręku...
Facet cieszy się dwa razy: pierwszy raz, kiedy kupuje samochód, drugi raz gdy go sprzedaje...
Odnoszę wrażenie, że ten schemat ( z małymi wyjątkami ), jest stały, niezmienny.
Przed zamówieniem Meostara B1 przeczytałem sporo na jego temat ( zwykle tak robię ), zdecydowana większość recenzji była OK.
Sam pamiętam, jak wiele lat temu na jakiś targach optycznych, pooglądałem sobie kilka modeli tego producenta. Pamiętam, że tylko seria B1 była na tyle dobra, żeby zostać pod małym wrażeniem.
Ale lata lecą, technologia idzie do przodu, wymagania nasze rosną, i to, co kiedyś było OK, teraz może być już niewystarczające.
Pan kurier doręczył paczkę. Po rozpakowaniu lornetka musiała poleżeć w pokoju ze dwie godziny, bo była mocna zmarznięta.
Na początek szybki przegląd, czy wszystko jest w porządku mechanicznie i optycznie. W sumie nie powinno być inaczej, sprzęt prosto od producenta...
Pierwszych kilka sekund - jest nieźle, ale...
Ostrość w centrum prawie, prawie, idąc do brzegu jest całkiem nieźle, trochę słabiej jak w SLC 7x42, ale tylko trochę.
Obraz jest jednak lekko zażółcony, z tym, że to zażółcenie jest innego rodzaju niż w topowych alfach, obraz jest mniej czysty. Mógłbym określić to jako "lekko zabrudzona żółć".
To jest delikatny efekt, ale po uwarunkowywaniu mózgu przez dłuższy czas Swarkami, jest to dość widoczne.
Leica 7x42 BA z początku lat dziewięćdziesiątych pokazała tutaj wyższość, pokazując obraz w centrum bardziej ostry, bardziej kontrastowy i zdecydowanie czystszy.
Ostrość brzegowa w Niemcu nie tak dobra jak u Czecha, ale to nie jest duża różnica.
Praca pod ostre światło ( niskie słońce ) bardzo dobra, tutaj B1 jest w ścisłej czołówce.
Różnica w wielkości FOV nie była znacząco widoczna, ale Meopta ma bardziej płaskie pole, co też niestety lekko pogarsza 3D w stosunku do Leica.
Oczywiście, można by rzec, że cena B1 mniej więcej pokrywa się z jakością produktu, aczkolwiek mechanicznie jest znacznie lepiej.
Fokus, bardzo wysoka kultura pracy, bardziej mi się podobało niż Leica. Muszle oczne - znakomita ergonomia, aczkolwiek tylko dwie skrajne pozycje. Można sobie ustawić "pomiędzy" i też jest ok, nie wsuwają się same pod naporem oczodołów.
To, co mnie zniechęciło definitywnie i spowodowało, że oddałem lornetkę, to fakt niewielkiego rozkolimowania w pozycji horyzontalnej, na co jestem dość wyczulony.
Przykładając lornetkę do oczu, tak od razu nie widać było tego mankamentu, ale już po minucie, dwóch, zacząłem wyczuwać niewielki dyskomfort w "lekkości patrzenia".
Wstępnie sądziłem, że taka jest natura tej konstrukcji, ale osuwając lornetkę o od oczu o kilkadziesiąt centymetrów, patrząc w dalszym ciągu w źrenice, pojawił się problem rozjechania się w dół - w jednym okularze, i górę - w drugim okularze, poziomej linii prostej, która była przedmiotem obserwacji.
Ten defekt był niewielki i wyrażony zapewne nie w minutach kątowych, ale sekundach. Wystarczył jednak do stwierdzenia braku przyjemności i relaksu przy dłuższej obserwacji.
Gumowa obudowa ma nieco nieprzyjemny zapach, być może z czasem się będzie ulatniał. Nowy Zeiss, czy Leica też mają delikatny zapach gumy po wyjęciu z pudełka, ale ten zapach nie drażni, jest bardziej "klasowy", jeśli tak mogę rzec.
Kończąc, miałem nadzieję na takiego SLC 7x42 w bardziej kompaktowej wersji, ale rzeczywistość okazała się inna.
Nie mniej, gdyby nie problem z kolimacją, być może Meopta została by na półeczce, do zabawy od czasu do czasu, problem jednak w tym, że kiedy już doświadczasz czegoś lepszego...
Ciekaw jestem najnowszych produkcji tego producenta, czy zdołają zbliżyć się do poziomu optyki sąsiadów z południa ?

_1040828.JPG
Plik ściągnięto 4947 raz(y) 374,79 KB

_1040843.JPG
Plik ściągnięto 4947 raz(y) 331,96 KB

_1040836.JPG
Plik ściągnięto 4947 raz(y) 317,13 KB

 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Pią 20 Lis, 2020   

Dla mnie Meopta 7x42 jest odpowiednikiem Skody Superb , bardzo fajny komfortowy samochód :) . Ale jak ma się w garażu całą flotę luksusowych samochodów na każdy dzień tygodnia , to nieco komplikuje sytuację . W poniedziałek jeździsz Mercedesem SEL 63 AMG , we wtorek Audi Q7 , w środę Range Rover Sport V8 , w czwartek Porsche 911 Turbo , w piątek BMW 760 12V , w sobotę Bentley Continental GT , a w niedzielę chciałeś jeździć Skodą ? . :)
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Pią 20 Lis, 2020   

A tak na poważnie :) to Meopta 7x42 BARDZO mi się podoba . Oczywiście kolimacja musi być idealna , to nie ulega wątpliwości . Natomiast w samej lornetce wszystko mi się podoba , wygląd , kolor , mechanika , a co najważniejsze spokojny i relaksujący obraz idealny na niedzielny spacerek po lesie :) . Problem Adamie jest w tym , że Twoje oczy są przyzwyczajone do luksusu :)
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 20 Lis, 2020   

B1 Plus to nowa obudowa i nowe powłoki zarówno antyodbiciowe jak i hydrofobowe. Czy zniknie odcień żółci? Zobaczymy.
 
 
adaher 
Maniak



Pomógł: 3 razy
Posty: 768
Skąd: Śrem
Wysłany: Pią 20 Lis, 2020   

Wielkie dzięki! To są dla mnie niezwykle cenne informacje :smile: :)
W skrócie, gdyby z kolimacją w Meopcie było wszystko w porządku, a musiałbyś zostawić tylko jedną lornetkę (taki żarcik :smile: ), to którą byś wybrał (obiektywnie, bez wpływu napisu na decyzję... :smile: )?
 
 
adaher 
Maniak



Pomógł: 3 razy
Posty: 768
Skąd: Śrem
Wysłany: Pią 20 Lis, 2020   

p.s. No i chciałbym podziękować formalnie, ale nie wiem jak... :smile:
 
 
3mnich 
Entuzjasta



Pomógł: 4 razy
Posty: 697
Wysłany: Pią 20 Lis, 2020   

adaher napisał/a:
Wielkie dzięki! To są dla mnie niezwykle cenne informacje :smile: :)
W skrócie, gdyby z kolimacją w Meopcie było wszystko w porządku, a musiałbyś zostawić tylko jedną lornetkę (taki żarcik :smile: ), to którą byś wybrał (obiektywnie, bez wpływu napisu na decyzję... :smile: )?



Zdecydowanie Leica :cool:
Aczkolwiek mój egzemplarz jest wyjątkowo dopracowany, miałem w ręku nowe UV HD+ i nie odniosłem wrażenia, że muszę starego Trino zamienić na nowego UV...
Nowe modele UV HD Leica mają tendencję do wchodzenia z kolorem w czerwoną strefę, czego nie za bardzo lubię, moje Trino jest bardzo delikatnie żółte, z tym że obraz jest czysty, podchodzi prawie pod nowego SLC x42.
Meopta, którą testowałem była wyprodukowana w 2016 roku, w 2017 zaprzestano produkcji tego modelu.
Leica, z którą porównywałem Czeszkę, jest z 1990-1991 roku, jedne z pierwszych egzemplarzy nowego design Trinovida, więc producent postarał się o dobrą jakość produktu, dla mocnego wejścia w rynek. Później z firmą Leica bywało różnie, Arkowi udało się nawet utopić jednego Ultravida HD...
Niedawno zresztą byłem w sklepie na Ptasiej w Warszawie i porównywałem Retrovida 7x35 z Ultravidem 7x42, różnica była spora na niekorzyść UV... napisałem w którymś z wątków niedawno na ten temat.
No ale generalnie numerem 1 jest Swaro...
 
 
adaher 
Maniak



Pomógł: 3 razy
Posty: 768
Skąd: Śrem
Wysłany: Pią 20 Lis, 2020   

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź! Tak, potwierdzam Ultravidy wchodzą w "czerwoną strefę". Ja na szczęście/nieszczęście nie jestem aż tak bardzo wrażliwy na kolorowe subtelności, ważniejsza jest dla mnie informacja o mniejszej ostrości i przestrzenności w Czeszce.

Jeśli pozwolisz to podepnę link z Twojego porównania do mojego wątku o najlepszej 7x42 :smile:
 
 
bewithed 
Rozmowny



Pomógł: 1 raz
Posty: 303
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: Nie 22 Lis, 2020   

Odwieczna wojna dużych i małych powiększeń trwa w najlepsze...

7x versus 16x.jpg
Plik ściągnięto 4767 raz(y) 76,49 KB

 
 
3mnich 
Entuzjasta



Pomógł: 4 razy
Posty: 697
Wysłany: Nie 22 Lis, 2020   

Wojna ?
Wdech nie powinien walczyć z wydechem, jak i cień ze światłem...
Jedno nie mogło by istnieć bez drugiego... :cool:
 
 
3mnich 
Entuzjasta



Pomógł: 4 razy
Posty: 697
Wysłany: Czw 03 Gru, 2020   

Męska biżuteria, czy praktyczna inwestycja ?

INSTRUMENTY.JPG
Plik ściągnięto 4662 raz(y) 351,7 KB

 
 
adaher 
Maniak



Pomógł: 3 razy
Posty: 768
Skąd: Śrem
Wysłany: Czw 03 Gru, 2020   

Jeśli chodzi o gitarę to i jedno, i drugie...! :smile:
 
 
GAPik 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Posty: 34
Wysłany: Czw 28 Sty, 2021   

Klasyk w w naturze
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 29 Sty, 2021   

Jeszcze krugerranda do kompletu brakuje :)
 
 
NoVik 
Rozmowny



Pomógł: 4 razy
Posty: 471
Skąd: Leszno
Wysłany: Sob 13 Mar, 2021   

No to rekiny optyczne, kto zgadnie co to za sprzęcior? :twisted:

Swoją drogą, któż z nas nie marzy o takim poranku? :wink:

FB_IMG_1615624486816.jpg
Plik ściągnięto 3849 raz(y) 83,71 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,5 sekundy. Zapytań do SQL: 22