Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Po spotkaniu lornetkowym 29-10-2023
Autor Wiadomość
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 901
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 29 Paź, 2023   Po spotkaniu lornetkowym 29-10-2023

Dziś z kolegami Wikingiem i Binocullection miałem przyjemność wypić kawę i pogadać o ciekawych lornetkach.

Nie płacą mi za pisanie tu długich esejów, więc ograniczę się do własnych wrażeń ze spotkania z astronomicznym Nikonem 18X70 IF WP WF, który dziś szczególnie zwrócił moją uwagę, oczywiście w kontekście obserwacji ziemskich, bo aspektów jego podstawowego przeznaczenia (astronomia) nie mogę w tej sytuacji omawiać. Lorneta jest pięknie wykonana i daje bardzo dobry obraz, żadne wady optyczne nie manifestują się w sposób ewidentny. Mimo krótkiej źrenicy (tylko ok. 4 mm) nie musiałem boleśnie wciskać lornetki w oczodoły, by objąć całe (bardzo duże!) pole widzenia i cieszyć się relaksującym widokiem. Lorneta naprawdę, dzięki dużemu powiększeniu i polu 72 stopnie, daje wrażenie bycia blisko obserwowanego obiektu. AC jest przyzwoicie kontrolowana i absolutnie nie odbiera przyjemności z obserwacji dziennych. Minimalna odległość ostrzenia jest, nomen omen, astronomiczna (ponad 80 m!), co do patrzenia na Drogę Mleczną wystarczy, oba pierścienie indywidualnego ogniskowania przy okularach chodzą skandalicznie ciężko. Ale gdybym miał w domu taras z widokiem na gniazdo bielika odległe o 300 m, albo mieszkał pod ciemnym niebem, ta lorneta byłaby z przodu listy moich następnych zakupów.

Wiking przyniósł malutkiego Zeissa 6x30B, który zmieści się w kieszeni marynarki. Ja się okazuje, istnieją również lornetki o wadze równej zero.

Na foto w kolejności od lewej do prawej:
Ostatni rząd: APM 20x70 ED, Nikon 18X70 IF WP WF, Nikon 10X70 IF SP
Drugi rząd: Zeiss SF 10x42, Nikon EDG 10x42, Docter Nobilem 10x50B, Nikon EDG 7x42, Zeiss 6x20B
Pierwszy rząd: Docter 8x32B, Nikon EII 8x30, Swarovski NL Pure 12x42

5.jpg
Plik ściągnięto 1174 raz(y) 262,89 KB

4.jpg
Plik ściągnięto 1174 raz(y) 303,06 KB

3.jpg
Plik ściągnięto 1174 raz(y) 282,73 KB

2.jpg
Plik ściągnięto 1174 raz(y) 312,49 KB

1.jpg
Plik ściągnięto 1174 raz(y) 217,13 KB

 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






_Tomek_ 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Posty: 700
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 30 Paź, 2023   Re: Po spotkaniu lornetkowym 29-10-2023

Wojtas_B napisał/a:
Wiking przyniósł malutkiego Zeissa 6x30B, który zmieści się w kieszeni marynarki.

Jak tylko spojrzałem na zdjęcie, to byłem pewien, że to Wikinga :) A skoro tak, to pewnie optycznie jest przynajmniej przyzwoity (jak na malucha - pole pewnie marne).

Taki maluch do kieszeni jest naprawdę przydatny. Wczoraj w ramach rodzinnego spotkania wybraliśmy się na niezaplanowaną wizytę do nowego Muzeum Historii Polski (tak, że byłem niedaleko od Was). Jest tam taras widokowy ze świetną panoramą Warszawy, 4 piętro plus wyniesienie Cytadeli, tak że drzewa (liście) trochę przeszkadzają tylko w kierunku na Żoliborz. W tej sytuacji nie miałem nic z wyjątkiem monokularu 8x25, który jest u mnie zawsze w kieszeni i przydał się jak nie wiem.

Docter 8x32 to też Wikinga :) ? Bardzo ciekawa lornetka. Chociaż muszle są nieregulowane, to idealnie leżał mi przy oku. Patrzyłem przez krótko, z tego co zauważyłem to optycznie bardzo przyzwoity, z wyjątkiem kolorystyki. Co kto lubi, dla mnie trochę za mocno żółtozielona.

Żałuję też, że nie mogłem zerknąć przez Nikony EDG, tyle dobrego słyszałem i nigdy przez żadną nie patrzyłem...
 
 
binocullection 
Rozmowny
per bino ad astra



Posty: 243
Skąd: Warszawa/Katowice
Wysłany: Pon 30 Paź, 2023   

Rowniez dziekuje za mile i wartosciowe spotkanie. O szczegolnym charakterze tych spedow niech swiadczy fakt, ze mozna zaczac od lornetek, przejsc do odcieni rubato w interpetacjach Chopina, a skonczyc na geodezji i tensorze Ricciego w OTW, w kazdym temacie poruszajac sie rownie kompetentnie ;)

Dla mnie odkryciem spotkania bedzie niewatpliwie Nobilem, o ktorym jak pewnie wiekszosc z nas duzo slyszalem, wypracowalem sobie pewne wyobrazenie, a rzeczywistosc i tak okazala sie bogatsza. Weteran, ktory gdyby byl wypuszczony dzis na rynek i tak wnioslby swiezosc do aktualnej oferty lornetek high end. Niezwykly efekt 3D obserwowanych planow wislanskich bulwarow, ktory jak dyskutowalismy - nie moze byc tylko efektem oddalenia osi optycznych obiektywow od okularow. Cos wiecej musi byc tutaj na rzeczy. Piekny obraz przypominajacy mi z jednej strony potezny kontrast FMT Fujinona, z drugiej zimne odcienie SE i troche EDG Nikona. A to wszystko w meskiej obudowie pancernego porro. Bajka.

Drugi Docter i Zeiss to po prostu wariacje na temat lornetek, przelamywanie schematu, bawienie sie forma i definiowanie nowych obszarow uzytecznosci. Zeiss wagi piorkowej zawieszony na rzemyku, z podwojnym zawiasem i ergonomia bardziej lupy niz lornetki (bedac jednoczesnie pod reka i przy oku pelnoprawnym urzadzeniem, nie zabawka) to to, czego brakuje mi we wspolczesnym swiecie nie tylko w optyce.

Na drugim biegunie SV NL 12x42, bedaca moim (i nie tylko) zdaniem szczytem mozliwosci dzisiejszej optyki i ergonomii jednoczesnie. Tak jak Nobilem mozna sobie wyobrazic poprzez analogie modelowe, tak NL stoi sam we wlasnej kategorii i pewnie przyjdzie nam jeszcze czekac kilka lat na odpowiedz konkurencji. *Ktora SV niedlugo pozniej zgasi ;)

Na sam koniec zostawiam ulubione lornetki, czyli Nikony z serii IF oraz APM 20x70 ED. Ta ostatnia ma ta wlasnosc w uzytku astronomicznym, ze jedno spojrzenie przez nia na ciemne niebo powoduje, ze po nic innego nie chce sie juz siegac. Sprzet pod kazdym wzgledem kompletny, jednoczesnie nie pozbawiony wad (pochodzebie chinskie zobowiazuje), ale w sumie cech po prostu bezkonkurencyjne. Nikony IF z kolei, ktorych zaprzestanie produkcji na rynek EU potwierdzil niedawno producent, sa doznaniem estetycznym jeszcze na dlugo przed optycznym. Patrzac na nie i biorac do dloni 70tki z tej serii binocholik staje sie po prostu bezbronny, a optyka jest mu w stanie sprzedac cokolwiek. Najwazniejsze cechy WFa trafnie wypatrzyl Wojtek, SP troche blednie przy jego szerokim polu, ale to jedna z nielicznych znanych mi lornetek, co do ktorych okreslenie "ostry do brzegu" jest faktem, nie zludzeniem.

Pozostale niewspomniane tu lornetki przepraszam, wszystkie jestescie na szczycie swoich kategorii. Dodam moze tylko, bo to zdanie bedace w mniejszosci, ze z dwojki 10x42 SF i NL wiecej przyjemnosci sprawia mi patrzenie przez Zeissa, w nocy nawet zdecydowanie wiecej. Przy 8x42 ten trend sie odwraca.

Jeszcze raz dzieki za spotkanie i do zobaczenia ponownie.
 
 
binocullection 
Rozmowny
per bino ad astra



Posty: 243
Skąd: Warszawa/Katowice
Wysłany: Pon 30 Paź, 2023   

Wrzucę też jedno zdjecie od siebie, zwracam uwagę na intensywność powłok w SF. Równie intensywne, na tle pozostałych lornetek w tej grupie, wydają się te obiektywowe. Jednocześnie, gdybym miał oceniać wizualnie, SF będzie tu drugą najsprawniejszą optycznie lornetką po Nobilemie.

IMG_6355.jpg
Plik ściągnięto 1019 raz(y) 635,94 KB

 
 
TRYTON7 
Rozmowny


Posty: 355
Wysłany: Pon 06 Lis, 2023   

Intensywność warstw wcale nie świadczy pozytywnie o sprawności optycznej... wręcz przeciwne te warstwy w których swobodnie możemy się przejrzeć ,które aż świecą swoim odbiciem- duża cześć światła odbija się zamiast przechodzić w danym układzie optycznym.

Idealne są tu warstwy lornetek Nikon SE w których właśnie nie mozna dostrzec swojego odbicia/są tak delikatne/.
na CN Ed Zeranski opisywał te zjawisko stawiając je najwyżej w śród lornetek z którymi miał do czynienia .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,34 sekundy. Zapytań do SQL: 24