Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Astronomia nie będzie samodzielną dyscypliną naukową.
Autor Wiadomość
ophiuchus 
Optyczny



Pomógł: 36 razy
Posty: 2266
Skąd: Zamość
Wysłany: Czw 30 Sie, 2018   Astronomia nie będzie samodzielną dyscypliną naukową.

Od nowego roku akademickiego astronomia nie będzie oddzielną dyscypliną naukową w polskim szkolnictwie. Można podpisać petycję o zaniechanie tego kroku (jakby w innych wypadkach to skutkowało) ;/

https://www.pta.edu.pl/petycja/

https://www.wykop.pl/wpis...lnictwa-wyzsze/
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 31 Sie, 2018   

Ja podpisałem już wczoraj rano. Dramat...

Ma Polska dyscyplinę, gdzie światowy poziom badań jest utrzymywany od wielu lat. To trzeba zrobić coś, żeby to popsuć...
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Pią 31 Sie, 2018   

Podpisałem, ale wygląda na to, że spóźniłem się 15 minut :/

Patrzę na ten nowy proponowany podział i jest on bardzo gruby. Mogli jednak zrobić dla astronomii wyjątek z powodu tradycji i osiągnięć.

Gorsze finansowanie - chyba nie, bo np. NCN teraz i tak ma swój podział niezależny od oficjalnej listy dyscyplin. A jeśli nawet będzie się w jednej puli z fizykami, którzy publikują gorzej... no to raczej oni powinni się martwić, a nie astronomowie.
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1049
Skąd: Reda
Wysłany: Pią 07 Wrz, 2018   

TS, wątpię by to nie miało wpływu na podział środków. Prawdę mówiąc to nie wiem o co chodzi i doszedłem do wniosku, że jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Ta petycja nie będzie miała wpływu na decyzję wicepremiera bo nie zawiera żadnego uzasadnienia. Obecny rząd raczej przeznacza środki finansowe tam gdzie spodziewa się ich zwrotu z nawiązką np. w postaci wzrostu gospodarczego. Astronomia do tych dziedzin nauki się nie zalicza. Powołanie się na kanonika warmińskiego Mikołaja Kopernika nie jest żadnym uzasadnieniem by astronomia była oddzielną dyscypliną. Ale ja bym widział inne wyjście z sytuacji. Oprócz nauk technicznych związanych z przemysłem na większe finansowanie ze względów ideologicznych mogą liczyć nauki teologiczne, które dodatkowo finansowo wspierane są przez wiernych. Można wystosować petycję biorąc za przykład teologa i astronoma w jednej osobie Mikołaja Kopernika by włączyć astronomię do nauk teologicznych albo by nie promować nazwy teologia, dyscypliny astronomia i teologia nazwać nauką o niebie.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 08 Wrz, 2018   

Tak, chodzi o pieniądze, bez których nauki na dobrym poziomie nie da się uprawiać. Astronomia włączona do nauk fizycznych zostanie szybko zmarginalizowana. Czynnych fizyków jest w Polsce kilkanaście razy więcej niż astronomów. We wszystkich komitetach przyznających pieniądze na badania te proporcje zostaną zachowane. Gdzie pójdzie więc większość pieniędzy? Nie wierze, że po tej zmianie poziom finansowania astronomii zostanie zachowany w obecnej postaci.

Zaproponowany podział to świetny pomysł na pogrzebanie polskiej astronomii, która jako JEDYNA nauka w Polsce (to jest mocny argument merytoryczny) jest uprawiana na poziomie wyraźnie wyższym niż średnia światowa. Jeśli chcemy więc sprowadzić ją do poziomu przeciętnego lub słabego, pomysł min. Gowina doskonale się do tego przysłuży.

Wrzucenie astronomii i teologii do jednego worka odbieram jako żart i to gruby.
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1049
Skąd: Reda
Wysłany: Nie 09 Wrz, 2018   

Arek napisał/a:
...Zaproponowany podział to świetny pomysł na pogrzebanie polskiej astronomii, która jako JEDYNA nauka w Polsce (to jest mocny argument merytoryczny) jest uprawiana na poziomie wyraźnie wyższym niż średnia światowa...
Może dla Ciebie to mocny argument. Premierem teraz jest finansista i dla niego (bardziej niż dla innych byłych i teoretycznie mogących być premierów) najważniejsze jest jak to finansowanie przekłada się na wzrost gospodarczy. Na pewno też gra rolę niezadowolenie społeczne, zresztą dla każdego rządu i każdego premiera, bo to bezpośrednio przekłada się na wyniki wyborów. Cała petycja została przeprowadzona tak, by była mało skuteczna. W takiej petycji trzeba mądrze umotywować żądania i najlepiej zebrać 100 000 podpisów. Co do nauk teologicznych to pewnie obecny premier zabrał by całe finansowanie gdyby nie fakt, że wtedy przestał by być premierem. :mrgreen:
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Nie 09 Wrz, 2018   

Jeśli rząd będzie chciał mocniej wesprzeć badania stosowane, to może to przecież zrobić wprost poprzez odpowiednie instytucje i konkursy, niezależnie od tego jak to jest podzielone na dyscypliny. Chcieli zmniejszyć liczbę dyscyplin i pogrupowali je. Nie wygląda to na żadną niechęć wobec akurat astronomii, bo przecież to nie jedyny przypadek połączenia dyscyplin. Tylko nie wiem w sumie po co to ruszali, mogli zająć się czymś pożyteczniejszym, np. wynagrodzeniami pracowników PAN (skoro uczelnianych ruszyli).
 
 
T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Nie 09 Wrz, 2018   

A ja myślę, że lepiej mogli znieść PIT emerytom :neutral:
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1049
Skąd: Reda
Wysłany: Nie 09 Wrz, 2018   

Niby dlaczego? Przecież emeryt to też człowiek.
 
 
T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Nie 09 Wrz, 2018   

A pracownik PAN, to nadczłowiek?
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1049
Skąd: Reda
Wysłany: Nie 09 Wrz, 2018   

A, to nie wiedziałem, że pracowników PAN nie obejmuje obowiązek składania PIT-u.
 
 
T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Nie 09 Wrz, 2018   

Kto powiedział, że pracowników PAN nie obejmuje obowiązek składania PIT-u?
No ale jeśli nie wiedziałeś, to Ci mówię: obowiązuje - to też są ludzie (w każdym razie wg mnie to są ludzie).
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5164
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Nie 09 Wrz, 2018   

Negatyw napisał/a:
Premierem teraz jest finansista i dla niego... najważniejsze jest jak to finansowanie przekłada się na wzrost gospodarczy..
Coś takiego, otworzyłeś mi oczy!
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1049
Skąd: Reda
Wysłany: Nie 09 Wrz, 2018   

T.B. napisał/a:
A pracownik PAN, to nadczłowiek?
To o co chodzi z tym nadczłowiekiem?
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 09 Wrz, 2018   

Negatyw napisał/a:
Premierem teraz jest finansista i dla niego (bardziej niż dla innych byłych i teoretycznie mogących być premierów) najważniejsze jest jak to finansowanie przekłada się na wzrost gospodarczy.


Tiaaa... I dlatego teologia zostaje na liście dyscyplin, a astronomia nie?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 14