Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Obiektyw(y) na wakacje
Autor Wiadomość
marzab2603 
Nowy


Posty: 2
Wysłany: Nie 09 Wrz, 2018   Obiektyw(y) na wakacje

Witam,jako nowy user Witam wszystkich . Kilka miesiecy temu kupilem Olympusa omd-m10 III.Byl ze mna na dwoch wyjazdach. Używałem go z kitem 14-42. Wszystko bylo ok,ale jest troche ciemny. Nowy(e) obiektywy sluzyly by mi glownie do fotografii ulicznej,moze cos we wnetrzach,troche krajobrazów ,natury, portretow zony i moim zwierzakom. Co byscie polecili w sensownej cenie?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Pon 10 Wrz, 2018   

Możesz to zrobić na 2 sposoby: ciemny zoom(y) + jasna stałka(i) albo jasny zoom(y). Druga metoda jest oczywiście droższa i cięższa. A i tak czasem jasna stałka by się przydała. Kolejny ważny element decyzji to czy potrzebujesz (i jak często) długiego tele oraz b. szerokiego kąta.
Zacznę od opcji 2), bo i tak wyeliminuje ją cena i gabaryty: 12-40/2.8. +jakieś tele typu 40-150 i ew. jasna stałka. Ale sprawdź cenę ;)
Teraz 1), czyli moim zdaniem najlepszy wybór:
a) Długie tele tylko jako opcja:
12-60/3.5-5.6 (Panasonic) + (1-2) szeroka jasna stałka do wnętrz i nocnych zdjęć na ulicy: 14.2.5, 15/1.7, 17/1.8 (mój ulubiony), 20/1.7; dodatkowo może być jako II-ga z dłuższego zakresu ogniskowych: 25/1.7,25/1.8, 45/1.8; to wszystko w razie potrzeby uzupełniasz tanim tele 40-150. W wariancie ultrabudżetowym zamiast 12-60 zostawiasz sobie dotychczasowego kita 14-42, a reszta j. w.
b) Długie tele zawsze pod ręką:
14-150/4.0-5.6 (Olympus) albo 14-140/3.5-5.6 (Panasonic, w. II, nie mylić z I) + (1-2) szeroka stałka, jak wyżej; odpada dokupienie długiego tele i nie musisz szybko zmieniać obiektywu, jak po łące biega lis czy inna fauna. Krajobrazy i budynki nie uciekają ;) Ja stosuję to rozwiązanie. Fotografuję głównie turystycznie, bardziej w naturze niż na ulicy, ale klimaty miejskie też.

Osobna sprawa to szeroki kąt. Jeśli nie masz parcia w tym kierunku, to ogniskowa 12 czy 14 mm w podstawowym obiektywie wystarczy. Jeśli nie, to szykuj się na wydatki. Z opcji w miarę dostępnych jest 9-18/4.0 (Olympus) lub (bardzo radykalnie szeroka) stałka Laowy 7.5/2.0. Aha, w wariancie z ultrazoomami j. w. możesz rozszerzyć zakres na 12mm kupując b. mały i b. tani zoom 12-32/3.5-5.6 (Panasonic). Jest tak mały, że nie zauważysz, że go masz. Może też pełnić rolę podstawowego zooma, gdy nie potrzebujesz dłuższych ogniskowych, a chcesz mieć miniaturowy zestaw nie rzucający się w oczy i nie zabierający miejsca (wyjście do miasta, na imprezę itp.).

Pozdrawiam
-J.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Pon 10 Wrz, 2018   

Ja do tych zastosowań na wakacjach kupiłem uniwersalnego zooma: Panasonic Leica 12-60/2.8-4.0. Cena jest mz rozsądna jak na możliwości. W stosunku do kitowego szkła jest dużo lepszy optycznie (ostrość praktycznie jak w stałkach), ma większy zakres z obu końców i jest ~1 EV jaśniejszy. W porównaniu do M. Zuiko 12-40/2.8-4 jest lżejszy.

Ale sporo myślałem też właśnie o tym M. Zuiko i Panasoniku 12-35/2.8. Każdy wybór jakoś tam kusi. Wcześniej brałem na wyjazdy UWA plus dwie stałki (25/1.8 i 45/1.8), możliwości większe, cenowo podobnie, ale z zoomem jest wygodniej. Na codzień wolę jednak trochę pokombinować z różnymi szkłami.
 
 
marzab2603 
Nowy


Posty: 2
Wysłany: Pon 10 Wrz, 2018   

Jak do tej pory po przeczytanie wielu postow i recenzji stawialem na zuiko 25/1.8 lub panasa 20/1.7. Tylko w sumie tu mialem problem,ktory wybrac. Cenowo Panas tanszy,ale AF wolniejszy..Nie mialem mozliwosci sprawdzenia zadnego z nich wiec moze wiecie jak sie ma AF porownojac je?
Na 45/1.8 stawialem od razu.Nie spotkalem sie jescze z inna opinia niz swietna,wiec byl priorytetem. Co do tele to ceny zabijaly mnie i mialem chec kupic 40-150 olka lub 44-150 panasa ale to nie jest drugi plan.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 15