Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Kupno nowej lub używanej lornetki na wyprawy
Autor Wiadomość
aothunterpl 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Nie 12 Gru, 2021   Kupno nowej lub używanej lornetki na wyprawy

Witam Wszystkich jestem tu nowy.

Przeczytałem co nie co o lornetkach jest tego sporo na głowie.

Mam w swoim posiadaniu porro > rosyjską 20x60 , oraz drugą bodajże 7x35

Są leciwe rzadko z nich korzystałem a jak już coś, to źle mi się przez nie spogląda (nigdy nie potrafiłem na dwoje oczu)

Pewnie nadają się na serwis itd.


Z racji moich częstych wypraw w teren , las itp chciałbym zakupić coś poręcznego/ kompaktowego do plecaka lub do podpięcia na pas , system molle itp. [pozwoliłem zaznaczyć na czerwono na wycinku z zdjęcia z forum :) co uważam za kompaktowe - chodzi mi o gabaryty ]


Jestem świadom cen egzemplarzy nawet z średnich półek.
Mój budżet to niestety 400- max 500zł
(Coś lepszego od rosyjskich z którymi miałem styczność)



Zatem poszukuje nowej lub używki:

- za równo jakiegoś dobrego klasyka jak i coś nowszego
- może być porro lub dachowa
- fajnie jak wagowo zmieściłbym się poniżej 800gr (idealnie poniżej 500g :) ), strzelam w kompaktowe rozmiary
- ucieszyłbym się z możliwości regulacji ostrości dla każdego oka z osobna
- z jakiś miękkich osłonek gumowych (w tych rosyjskich to się już popękały)

Wypisałem sobie parametry

7-10 x30
7-10 x32
7-10 x35
7-10 x40
7-10 x42

oraz w miarę możliwości szeroki kąt widzenia


Nie miałem w rękach praktyczni nic nowszego więc nie mam porównania niż te rosyjskie. Nawet nie wiem czy większe średnice są również kompaktowe. Naczytałem się, że 7x35 są niedocenione.



Lornetkę potrzebuje głownie do podglądu otoczenia , przyrody w promieniu 300-1000m
Głownie w dzień czasem o zmierzchu ale nie w nocy.
Zakładam stały zoom w przedziale 7-10.


Na tym kanale YT miałem możliwość "podejrzeć" na żywo jaka jest różnica między optyką w takich klasycznych sprzętach nawet na kompie widać różnice , ale i cena niektórych powala ;)

https://www.youtube.com/c...WYLWpwCQ27izCCQ



Z nowych kojarzę tylko polskie Delty 8,5 x50


Prosiłbym o pomoc w wyborze i naprowadzenia na kilka typów za którymi mógłbym się rozejrzeć (również używki)
Nie spieszy mi się czasowo, nie jest dla mnie problemem zakup również z zagranicy.


Z góry dziękuje za pomoc , pozdrawiam.

klasyki_867_cr.png
Plik ściągnięto 3505 raz(y) 343,89 KB

 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 954
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 12 Gru, 2021   

aothunterpl, Słowo "zoom" oznacza zmienną ogniskową, więc też powiększenie. Nie ma czegoś takiego jak "stały zoom".

Dlaczego poszukujesz ustawiania ostrości dla każdego oka osobno? Skąd taki szalony pomysł? To przecież utrudnienie życia. Specyficzne lornetki tylko tak mają, między innymi astronomiczne. Taki układ ustawiania ostrości dyskwalifikuje zwykle lornetkę jako turystyczną. No i nie znam kompaktowej z takim systemem.
 
 
aothunterpl 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Nie 12 Gru, 2021   

Nie jestem ekspertem w dziedzinie optyki dlatego napisałem zoom (skoro z angielskiego zoom to powiększenie np 7x35)

a wymieniłem przedział jaki mnie interesuje w zakresie 7-10


Dlaczego dla każdego oka, jw, wydawało mi się ze w takim wypadku można lepiej doregulować jeśli ktoś miałby jakąś wadę wzroku.
Nie musi być to musowo z taką opcją.

Pozdrawiam
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 954
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 12 Gru, 2021   

"Normalne" lornetki mają na środku centralne pokrętło, które zmienia ostrość globalnie, równolegle w obu obiektywach, w każdym o taką samą wartość. Dodatkowo na prawym okularze jest pokrętło ostrości, które pozwala zniwelować różnicę dioptrii między oczami, jeśli pacjent taką różnicę ma. Czasem (rzadko) to pokrętło jest na lewym okularze.
Wszystkie lornetki topowe oraz część ze średniej półki (powiedzmy od 5000 zł w górę) nie mają pokrętła do korekty tej różnicy na okularze, ale jest ono połączone sprzęgłem z centralnym pokrętłem ostrości, o którym napisałem w pierwszym zdaniu. Wysprzęgla się przez odciągnięcie pokrętła centralnego, które zamienia się wtedy w regulator różnicy między oczami. Po zakończeniu tej korekty wciska się pokrętło centralne do pozycji normalnej i mamy już tylko regulację globalną pokrętłem centralnym.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Nie 12 Gru, 2021   

aothunterpl...za 500 zł to musisz szukać używki np.Delty Forest II 8-10x42 z polami 8,1* i 6,8*, bo wszystkie nowe, w miarę przyzwoite, to ceny powyżej 500 zł a w miarę dobre to od 900 zł. Ewentualnie jest porro Opticron Adventurer TP WP 8x32 za 450 zł i polem 8* lub 8x42 z polem 7,5* waga około 500 g. Są to bdb lornetki, optycznie, jak na swoje ceny.
 
 
aothunterpl 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Nie 12 Gru, 2021   

Jan55 napisał/a:
aothunterpl...za 500 zł to musisz szukać używki np.Delty Forest II 8-10x42 z polami 8,1* i 6,8*, bo wszystkie nowe, w miarę przyzwoite, to ceny powyżej 500 zł a w miarę dobre to od 900 zł. Ewentualnie jest porro Opticron Adventurer TP WP 8x32 za 450 zł i polem 8* lub 8x42 z polem 7,5* waga około 500 g. Są to bdb lornetki, optycznie, jak na swoje ceny.


Dlatego jak najbardziej może być używka może być też z tych z lat 90 itp.

Jest tyle modeli że głowa boli.
 
 
aothunterpl 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Nie 12 Gru, 2021   

Wojtas_B napisał/a:
"Normalne" lornetki mają na środku centralne pokrętło, które zmienia ostrość globalnie, równolegle w obu obiektywach, w każdym o taką samą wartość. Dodatkowo na prawym okularze jest pokrętło ostrości, które pozwala zniwelować różnicę dioptrii między oczami, jeśli pacjent taką różnicę ma. Czasem (rzadko) to pokrętło jest na lewym okularze.
Wszystkie lornetki topowe oraz część ze średniej półki (powiedzmy od 5000 zł w górę) nie mają pokrętła do korekty tej różnicy na okularze, ale jest ono połączone sprzęgłem z centralnym pokrętłem ostrości, o którym napisałem w pierwszym zdaniu. Wysprzęgla się przez odciągnięcie pokrętła centralnego, które zamienia się wtedy w regulator różnicy między oczami. Po zakończeniu tej korekty wciska się pokrętło centralne do pozycji normalnej i mamy już tylko regulację globalną pokrętłem centralnym.



tego nie wiedziałem jak wspomniałem nie miałem nic poważniejszego w rękach niżeli rosyjskie konstrukcje z lat 80-90 :)

Tutaj jest też patent chyba na to o czym piszesz:

https://www.youtube.com/watch?v=wjYbOsOuXf8
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Nie 12 Gru, 2021   

aothunterpl,...jeżeli masz już starocie to poco kupować następny staroć. Kup coś nowego, w sensie lat, jak te Delty czy Opticrony o których napisałem, to są lornetki o niebo lepsze optycznie od tych staroci za 300 czy 500 zł, nie mówiąc o tym, że możesz trafić starocia gorszego od tego co masz. Chyba, że chcesz zbierać lornetkowe antyki :roll: .
Co do bólu głowy to głowa może Cię zaboleć jak trafisz na starocia "minę" i się okaże, że wyrzuciłeś pieniądze w błoto. :sad:
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 954
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 12 Gru, 2021   

[quote="aothunterpl"]
Wojtas_B napisał/a:


Tutaj jest też patent chyba na to o czym piszesz:

https://www.youtube.com/watch?v=wjYbOsOuXf8


Prawie tak. W nowocześniejszych konstrukcjach jest albo jedno pokrętło centralne ze sprzęgłem, albo pokrętło centralne + oddzielne pokrętło dioptrażu (różnicy między oczami) zlokalizowane również w osi lornetki z przodu lub z tyłu mostka, zwykle odblokowywane przez jego pociągnięcie wzdłuż osi. Najnowszy Swarovski NL ma z kolei wajchę niezależną od pokrętła centralnego.
Są jeszcze różne wariacje tych patentów.
 
 
aothunterpl 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Nie 12 Gru, 2021   

Jan55 napisał/a:
aothunterpl,...jeżeli masz już starocie to poco kupować następny staroć. Kup coś nowego, w sensie lat, jak te Delty czy Opticrony o których napisałem, to są lornetki o niebo lepsze optycznie od tych staroci za 300 czy 500 zł, nie mówiąc o tym, że możesz trafić starocia gorszego od tego co masz. Chyba, że chcesz zbierać lornetkowe antyki :roll: .
Co do bólu głowy to głowa może Cię zaboleć jak trafisz na starocia "minę" i się okaże, że wyrzuciłeś pieniądze w błoto. :sad:


Zapewne masz rację, trzeba się na tym też znać żeby nie wtopić.
Ale wychodzę z założenia że nie wszystko co nowe w określonym budżecie to dobre i za pewne (jak i w wielu dziedzinach różnych hobby) czasem lub i nawet często jest opcja zakupić coś dużo lepszego z starych zadbanych sprzętów niżli nowej chińszczyzny ale trzeba mieć o tym pojecie. Tak skrótowo poczytawszy trochę o sprzęcie z lat 70-90 co nieco lukając na YT faktycznie jakość w porwaniu to co mieliśmy na krajowym rynku odbiega znacznie.


Oczywiście to tylko wywody
Jak najbardziej przyjrzę się Twoim propozycją.

Ps co do starych rzeczy takowe zbieram jakby się trafiło coś z lat 30-40 ;)
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1078
Wysłany: Pon 13 Gru, 2021   

Jan55 napisał/a:
aothunterpl,...jeżeli masz już starocie to poco kupować następny staroć

I tego się trzymajmy.
Gdyby o mnie chodziło, to w tym budżecie rozważałbym taką opcję
Ten Bushnell zbiera dobre recenzje i wyniki testu u Arka, Deltę mam, wprawdzie w wersji 10x42, i sobie chwalę (jak na tą półkę cenową), natomiast nie spotkałem tego Levenhuka, więc może Koledzy coś więcej o niej powiedzą?
Natomiast zdecydowanie odradzam pakowanie się w kolejną, używaną staroć.
Udanego wyboru. :idea:
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14009
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 13 Gru, 2021   

Można pomyśleć o Nikon Action EX 7x35: https://www.ceneo.pl/219269
lub wersji 8x40: https://www.ceneo.pl/15871338

Jeśli nie jesteś w stanie zwiększyć budżetu, to można wejść w ich tańsze i gorsze warianty czyli serię Aculon:
https://www.ceneo.pl/22553601
https://www.ceneo.pl/22553594
https://www.ceneo.pl/22553599
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pon 13 Gru, 2021   

Soniak...Levenhuk 8x32 z polem 6,8*,jeżeli tyle ma, to jest nieporozumienie, jeżeli już, to tylko ta Prime 8x32, a w ogóle z tych trzech to Delta 8x42, która na swoją cenę jest bdb mimo swoich gabarytów i wagi w stosunku do 8x32.
Co do Levenhuka to są to lornetki o bardzo dużym rozrzucie jakościowym(wszystkie rodzaje), więc tylko zakup stacjonarny gdzie można sprawdzić kilka szt albo liczenie na szczęście w zakupie internetowym, że trafi się dobrą sztukę. Chyba, że coś w tym względzie się poprawiło(jakość), ale w to wątpię.
 
 
aothunterpl 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Sro 15 Gru, 2021   

Poczytam sobie o waszych propozycjach.

Przy okazji moja druga stara lornetka to Bierkut 7 (7x35) -- dziś ją warzyłem ma około 715g.

Czy idzie do niej dorwać jeszcze jakieś części potrzebowałbym przede wszystkim gumy do okularów.


Pozdrawiam
 
 
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 910
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Sro 15 Gru, 2021   

aothunterpl napisał/a:
...Przy okazji moja druga stara lornetka to Bierkut 7 (7x35) -- dziś ją warzyłem ma około 715g.

Czy idzie do niej dorwać jeszcze jakieś części potrzebowałbym przede wszystkim gumy do okularów....

Taniej wyjdzie kupić taką samą używaną w dobrym stanie i przeprowadzić techniczny kanibalizm :razz: , może nawet nowy nabytek będzie lepszy (pomijając oczywiście kwestie sentymentalne).
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 18