Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: komor
Nie 18 Lis, 2018
Kompakt premium albo bezlusterkowiec za 6000 zł
Autor Wiadomość
BBoder 
Nowy


Posty: 15
Wysłany: Pią 23 Lis, 2018   

Witam!
Pięknie dziękuję za odpowiedź na mój post.
Aparat zamierzam kupić dopiero 1.06.2019 roku, ale lubię się przygotować wcześniej, aby nie kupować pod wpływem emocji. Poza tym do czerwca niektóre modele i obiektywy mogą trochę spaść z ceny. Co do czy ma być uszczelniony czy nie musi – odpowiem, że podróżuję po świecie w okresie wakacji (16 dni) i w różnych warunkach przyszło mi robić zdjęcia? Nie należę do pedantów, aby cały czas w czasie podróżny myśleć o aparacie. Nie chcę się martwić, gdy robię zdjęcia wodospadowi, że mgiełka wodospadu zachlapie mi obiektyw, lub idąc wąwozem gdzie na głowę mi pada martwić się o aparat. Jeśli nie zależałoby mi na uszczelnionym aparacie to bez wahania bym kupił Lumixa Lx 100II, gdyż żaden bezlusterkowiec za cenę 4000 zł (a nawet za cenę 6000 zł) nie jest wstanie dorównać temu małemu kompaktowi.
W dalszym ciągu jestem w punkcie zerowym, co do wyboru aparatu, nikt nie odpowiedział mi czy jakość zdjęć bezlusterkowca za 6000 zł będzie lepsza od Lx 100 II.
Pozdrawiam i oczekuję pomocy.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Sob 24 Lis, 2018   

BBoder napisał/a:
W dalszym ciągu jestem w punkcie zerowym, co do wyboru aparatu, nikt nie odpowiedział mi czy jakość zdjęć bezlusterkowca za 6000 zł będzie lepsza od Lx 100 II.

Bo na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. LX 100 I/II ma matrycę tej samej wielkości, co bezlusterkowce m4/3. A takie wymieniłeś w swoich postach. Na tym polu by zyskać przewagę musiałbyś pójść w systemy z APS-C czy mały obrazek. Idziesz w koszty i większe gabaryty, zależnie od konfiguracji. A przewaga (mniejsze szumy, lepsza dynamika)będzie widoczna tylko na niektórych typach zdjęć. Pytanie, czy będzie miała praktyczne znaczenie dla Ciebie.
Osobna sprawa to obiektywy. Jeżeli nie potrzebujesz dużego zakresu ogniskowych i zakres oferowany przez zoom tego kompaktu jest dla Ciebie wystarczający, to biorąc pod uwagę jego b. jasny obiektyw, pójście w bezlusterkowiec (przynajmniej m4/3) nie ma za bardzo sensu. Zwłaszcza, że większość zdjęć robi się na relatywnie krótkich ogniskowych. Tylko jeśli nagle się okaże, że na kolejnych wakacjach będziesz (???) od czasu do czasu potrzebował większego zasięgu, bo zamiast ulicy, ludzi z w miarę bliska czy ogólnych szerokich widoczków zechcesz jednak sfotografować zwierzątko, które nie ma rozmiarów słonia i nie podchodzi na wyciągniecie ręki, to z LX-em tego nie zrobisz. Tak jak każdego obiektu, którym chciałbyś wypełnić większy fragment kadru, a do którego nie da się podejść. Pytanie czy ten problem Ciebie dotyczy, czy jest zupełnie nieistotny -tylko Ty znasz odpowiedź.
Pozdrawiam
-J.
P.S. Wracając do uszczelnień: poziom ochrony, który zapewniają wystarczy na tę mgiełkę przy wodospadzie. Ale przed ciągłym opadem intensywnego deszczu tylko przez ograniczony czas. Nie da się więc beztrosko maszerować kilka godzin w ulewie z dyndającym na wierzchu aparatem, to nie jest wodoszczelny kompakcik. Tak więc sprzęt tak czy inaczej wymaga pewnej zdroworozsądkowej opieki. Tyle, że zniesie więcej przez dłuższy czas przy tej samej staranności. Ale tak jak pisałem -zwykłymi aparatami też ludzie robią zdjęcia w ciężkich warunkach i jakoś te aparaty przeżywają. Moje 2 (3-ci mam od b. niedawna) zaliczyły m. in. 4 x Islandię (z czego 2x poruszałem się głównie autostopem i pieszo, wodospadów, wąwozów i deszczu Ci tam bez liku). 2 x północna Szwecja na piechotę z końcem lata i tamże (+ raz Lofoty) wyjazdy zimowe (2 stacjonarne i 1 na nartach śladowych). Celowo te przykłady podaję, ze względu na znane (w kontekście tej dyskusji) warunki pogodowe. Ciepłe kraje też fotografowały, aczkolwiek nie byłem z nimi w środowisku typu tropikalny las deszczowy. Ten ostatni to ponoć wyjątkowo ciężkie warunki dla sprzętu, ale tu uszczelnienia ochronią sprzęt jedynie doraźnie przed opadem (tak samo, jak wszędzie indziej), a nie kondensacją na skutek okresowych zmian temperatury w skrajnie wilgotnym środowisku. Woda i tak wnika do aparatu w formie pary (nie tylko w tropikach!). Warto o tym pamiętać.
Poza tematem: w ciepłych krajach to udało mi się raz na słońcu usmażyć akumulator w kompakcie. Zwarcia dostał. Na szczęście zdążyłem migiem wyciągnąć gorącego kartofla z aparatu, zanim upiekł się jeszcze i ten ostatni :lol:
 
 
BBoder 
Nowy


Posty: 15
Wysłany: Nie 25 Lis, 2018   

Jar dziękuję za obszerną wypowiedź. Zazdroszczę Ci wspaniałych wypraw, Islandia jest największym moim marzeniem. Ale przeraża mnie cena noclegów i wynajęcie samochodu terenowego. Z moich wyliczeń wychodzi 12 000 zł na osobę na 14 dni (jeszcze może się okazać, że codziennie będzie padać). Spać nie chcemy w namiotach, gdyż mamy po 60 lat, – choć jeszcze dużo w nas energii. Nie wiem jak się zachowa aparat nieuszczelniony nowszej marki w warunkach, gdy przez 14 dni jeździliśmy samochodem terenowym (np. Gruzja lub Armenia) i robiłem zdjęcia z samochodu ( naje szczęście nie jestem kierowcą). Mój Lumix Lx7 trochę ucierpiał (obiekty od kurzu trochę wolniej chodzi). Uwielbiam z każdych wakacji robić album w programie cewę, gdzie uwieczniam 35 lat naszego życia, (aby pokazać wnukom, że można spędzać inaczej czas niż komputer, telewizor, szkoła i spać, a na rozstaju dróg gdyż się obejrzysz w wstecz – pusta!) Czytając posty powyżej zdecydował się na zakup bezlusterkowca. I tu też się zaczynają problemy, czym więcej czytam o sprzęcie, tym bardziej brakuje mi kasy. Jak to się mówi apetyt rośnie…. Proszę o radę, który zestawów będzie:
Zakładam, ze do 1.06.2019 cena spadnie tych aparatów.
1. M1 mark II + stałka (szerokokątna od 7-9), lub obiektyw czterokątny - na obiektyw chcę wydać maksymalnie 800 zł
2. Lumix G9 + stałka (szerokokątna od 7-9), lub obiektyw czterokątny - na obiektyw chcę wydać maksymalnie 1000 zł
3. XH1 + stałka (szerokokątna od 7-9), lub obiektyw czterokątny - na obiektyw chcę wydać maksymalnie 800 zł
4. M5 II + M.Zuiko Digital ED 14 150mm 1:4.0 5.6 II + stałka (szerokokątna od 7-9),
5. M10 III ++ M.Zuiko Digital ED 14 150mm 1:4.0 5.6 II + stałka (szerokokątna od 7-9),
6. G80 + LUMIX G X VARIO 12-35 mm f/2.8 II ASPH. POWER O.I.S. + kit
7. GX9 + jasna stałka (szerokokątna od 7-9) + kit np. 40-100
Inne obiektywy do powyższego zestawu:
Obiektyw Venus Optics LAOWA C-Dreamer Lightweight 7.5 mm f/2.0 / Micro 4/3 – cena 2300 zł
Obiektyw Samyang 12 mm f/2.0 NCS CS / Micro 4/3 srebrny – 1300 zł mocowanie: micro 4/3
Obiektyw Samyang 10 mm f/2.8 ED AS NCS CS / Micro 4/3 – 1710 zł
Pozdrawiam i pięknie dziękuję za udzielone rady.
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Nie 25 Lis, 2018   

W lustrzankowym świecie starczyło by ci na uszczelnianego Pentaksa K-70 z 18-50mm + Sigma 10-20mm f/3.5 + 55-300mm
lub K-70 + Sigma 10-20mm f/3.5 + Sigma 17-50mm f/2.8 ...i by jeszcze zostało.
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Nie 25 Lis, 2018   

Jeśli zostajemy w m4/3, to mogę Ci przedstawić swoje preferencje, wraz z kryteriami, którymi bym się kierował. Oczywiście Twoje mogą być całkiem inne, postaram się przedstawić jakieś tam alternatywy w jednym czy drugim miejscu.
Ważne: Jeżeli chcesz pełen, docelowy komplet obiektywów zgromadzić już teraz w ramach budżetu, to niestety szykuj się na kompromis ws. korpusu oraz niektóre szkła (stałki) bierz z rynku wtórnego. Sam aparat bym nie ryzykował, ale obiektywy to zupełnie co innego. Alternatywą jest przeznaczenie 1-2 sezonów na dokupienie obiektywów "II potrzeby".
Mój zestaw (i filozofia użytkowania) jest taki: ultrazoom 14-150 + stałka/-ki. Coś a la poz. 4. i 5. Twojej listy. Korpus: wymieniłem E-PL1 bez wizjera na EM10 II z wizjerem i innymi przydatnymi rzeczami. Celowo nie brałem III, bo różnica w funkcjonalności aparatu niewielka, a PLN nie spadają z drzew jak liście. W Twoim wypadku te kilkaset zł jest ważne, bo musi Ci starczyć na szkła. Gdybyś brał body Panasonica, to sugerowałbym takie ze stabilizacją w korpusie, bo 100% krótkich stałek nie ma stabilizacji, a wbrew pozorom bardzo przydaje się ona w ciemnych wnętrzach z takimi właśnie szkłami.
Wybór ultrazooma zamiast opcji krótki zoom + zoom tele wynikał z chęci ograniczenia częstych zmian obiektywów, ale przede wszystkim z potrzeby natychmiastowego dostępu do długiego tele. Większość zdjęć robi się na krótkich i średnich ogniskowych, ale budynki i krajobrazy nie uciekają. Ludzie czasami, fauna niemal zawsze. W turystyce spotkania z fauną są często dość przypadkowe, czasem trudno to zaplanować. Ciągła żonglerka obiektywami w trakcie jazdy czy marszu to absurd.
Oczywiście takie podejście to kompromis. Gdyby długie tele nie było Twoim priorytetem, to alternatywnie radziłbym Ci 12-60/3.5-5.6 jako podstawowe szkło. Jakość przyzwoita, zakres ogniskowych b. uniwersalny. Tanie tele (<1000PLN) można do tego dokupić później.
Teraz stałka, czyli uzupełnienie ciemnych zoomów: u mnie sprawdza się 17/1.8 od Olka. Bardzo uniwersalne szkło (w sensie ogniskowej, światła i gabarytów). Nie za tanie, ale używane bywa w rozsądnych cenach. Zaczynałem ze względów ekonomicznych od Panasonica 14/2.5, ale o ile we wnętrzach jest O.K. (mimo nie najlepszego światła), to już w pewnych sytuacjach (np. do pojedynczych ludzi) jest zwyczajnie za szeroki. Dlatego ustąpił tej 17-ce. To jest stan obecny, ten zestaw wystarcza mi prawie do wszystkiego. Brakuje mi czegoś szerszego niż 14mm. Jeśli np. kupię 12mm, będę mógł całkiem zrezygnować z 14/2.5. Nie robię natomiast zdjęć typu portretowego z rozmyciem tła. Tu przydałoby się coś od 25mm w górę, gdybyś potrzebował. Wariant radykalny to 45/1.8 (świetne, małe i niedrogie). Późnym wieczorem na ulicy może być już jednak dla niego za ciemno. Wtedy bardziej sprawdzi się 25-tka. B. tania jest 25/1.7 od Panasonica (kilkaset PLN, jakość dobra wg. testów). Równie dobra lub lepsza 25/1.8 od Olka jest 2x droższa. Tylko wtedy nie wiem, czy bym nie szukał tanio używanej 25/1.4 od Panasa. Na wtórnym rynku pojawia się czasem w zaskakująco dobrej cenie. Gdyby coś z zakresu 25+ było dla Ciebie priorytetem, to wraca kwestia przydatności 17/1.8 -zamiast niego można wówczas coś szerszego: wspomniany 14/2.5 po taniości albo 15/1.7 (dobre szkło, ale nie za tanie, chyba, że z II ręki).
Z innych szkieł , które rozpatrywałeś powyżej, po szerokiej stronie ostrzyłbym sobie zęby na Laowa 7.5mm. Świetne szkło dla podróżnika. Ultralekkie maleństwo, kąt widzenia radykalny. Raz podpiąłem w samolocie dzięki uprzejmości kolegi. Problem w tym, że nowa nie jest tania, a używanych na rynku albo nie ma wcale, albo kosztują niemal tyle, co nówka. Samyang 12/2.0 jest świetny optycznie, ale waży 1/4 kg (10/2.8 chyba jeszcze więcej) i dla mnie nie jest to szkło, które można stale ze sobą zabierać w daleką podróż. Tylko to powstrzymało mnie przed zakupem. Oryginalny 12/2.0 Olka jest zbójecko drogi, ale pewnie kiedyś się szarpnę na używkę. I tak wychodzi taniej niż Laowa :razz: :cry:
Aha, gdybyś potrzebował szerszego niż 14mm kąta koniecznie i tylko w terenie/na ulicy za dnia, to za ok. 500/700PLN (używany/nowy) da się kupić kieszonkowego zooma 12-32 od Panasa. Tylko dla tych 12mm.
Nie wiem, na ile te moje uwagi i rozważania Ci się przydadzą, ale może coś z tego będzie pomocne.
Pozdrawiam
-J.
P.S.1 W drodze na i z treku w górach w trakcie ostatniego wyjazdu latem rozbijaliśmy się trochę jeepami po miejscowych górskich szutrówach. Sytuacja zdjeciowa pt. "trzęsienie ziemi w Toyocie Landcruiser" aka "focenie świata z otworu betoniarki na obrotach". Jedna rzecz, z którą nie mogłem dojść do ładu w EM10 II (to był jego I-szy duży wyjazd, nadal siego uczę) to ciągle skaczący po kadrze punkt AF. Wyłączyłem ekran dotykowy w menu, by nie uruchamiać go nosem, ale dalej to samo. Chyba krzyżak na tylnej ściance się uruchamiał od wstrząsów :mrgreen: :twisted: Doprowadzało mnie to do szału, sporo ujęć przepadło przez to. Z drugiej strony, eksperymentalne stwierdzenie, że nasza koleżanka potrafi smacznie spać przy 7 st. w skali Richtera - bezcenne :mrgreen:
P.S.2 Ws. Islandii mogę coś doradzić na priva (PW), pod kątem ograniczeń, o których pisałeś. Co prawda wejdę w zagadnienia, które nie zawsze przerabiałem osobiście, ale jakąś tam wiedzę z różnych źródeł mam.
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Pon 26 Lis, 2018   

Zostałyby prawie 3 tys. na obiektywy. https://www.euro.com.pl/k...mm-czarny.bhtml
 
 
micz1313 
Nowy


Posty: 1
Skąd: Będzin
Wysłany: Pon 26 Lis, 2018   

Witam zamierzam kupić sony RX 10 III jaka karta pamięci będzie najlepsza , czy może być np 128 GB albo większa ... :wink:
 
 
BBoder 
Nowy


Posty: 15
Wysłany: Czw 06 Gru, 2018   

Witam!
Na tą chwilę się zdecydowałem na 2 n/w modele. Proszę doradzie jakie obiektywy do nich dobrać. Liczę, że do 1.06.2019 roku jeszcze stanieją.
Panasonic Lumix DMC-GX8 - 3 299 zł

Olympus OM-D E-M5 Mark II – 3800 zł

M.ZUIKO DIGITAL ED 9 18mm 1:4.0 5.6 – cena 2700zł
Panasonic LUMIX G VARIO 7-14 mm f/4,0 / ASPH - 3 499 zł kąt 114%

Olympus M.ZUIKO DIGITAL 12 mm f/2.0 srebrny - 3 349 zł

Obiektyw Panasonic LUMIX G X VARIO 12-35 mm f/2.8 II ASPH. POWER O.I.S. – 3958 zł kąt 84% - uszcelnina

Olympus M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm f/2.8 PRO - 3 989 zł – brak stabilizacji

Obiektyw Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 12-60 mm f/2.8-4 ASPH. POWER O.I.S. - 3 628 zł kąt 84% -
 
 
koremi
[Usunięty]

Wysłany: Pon 29 Kwi, 2019   

Również poszukuję Panasonic Lumix DMC-GX8 ale słabo z dostępnością obecnie. Gdzie planujesz zakup tego aparatu? Pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,23 sekundy. Zapytań do SQL: 15