Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl

•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

Ogłoszenie 

Zapraszamy na Festiwal Optyczny

Zapraszamy na kolejną, wiosenną edycję Festiwalu Optycznego.
Impreza odbędzie się w dniach 25-26 kwietnia br. w Pałacu Łochów
i będzie poświęcona sprzętowi obserwacyjnemu,
czyli lornetkom, lunetom i teleskopom.
Szczegóły i zapisy TUTAJ

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: goltar
Pią 01 Sty, 2010 13:21
FOTOGRAFIE SPORTU
Autor Wiadomość
komor 
Moderator

Wysłany: Nie 15 Cze, 2008 17:36   

No kadry jak kadry, wszystko to był przypadek naszego spaceru w tamtą okolicę i obecności bikerów w dirt-parku. Ale technicznie fotka Pstrykacza wydaje mi się lepsza, bo nie ma tego efektu „ducha” i dobrze doświetlony jest jeździec. Ja stałem na górze przy hopce, co na pewno byłoby lepszym ustawieniem, gdybym miał szerszy niż 17 mm obiektyw. A tak większość zdjęć mam z poucinaną głową :)

Wracając do kwestii technicznych to zastanawiam się jaką moc ustawia lampa błyskowa wbudowana w aparat, kiedy pracuje się w trybie M. Jak dobiera siłę błysku i w jaki sposób działa wtedy funkcja Flash Exposure Compensation. Sprawdziłem, że wskazania wbudowanego światłomierza nie zmieniają się, kiedy w trybie M podniosę lampę, czyli nadal pokazywane są takie same parametry naświetlenia, jakie pokazywane były na drabince przed podniesieniem lampy.

Reklama

jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli

Wysłany: Nie 15 Cze, 2008 18:17   

To oczywiste, że wskazania światłomierza się nie zmieniają, bo w M pokazuje on ekspozycję zastanego. Ekspozycja błyskowego wynika z czułości, przysłony i siły błysku, więc w manualu jedyne co aparat może zrobić (jeśli lampa jest w trybie E-TTL), to zmienić siłę błysku, tak by przy założonych parametrach naświetlić prawidłowo. Kompensacja błysku polega na zwiększeniu lub zmniejszeniu siły błysku w stosunku do tej jaką aparat dobrał na podstawie przedbłysku pomiarowego. Jeśli masz również lampę w manualu, to wyłącznie Ty decydujesz o sile błysku, wyliczając ją na podstawie GN, mierząc zewnętrznym światłomierzem do światła błyskowego lub ustalając metodą prób i błędów...

komor 
Moderator

Wysłany: Nie 15 Cze, 2008 20:17   

Jaad, Ekspozycja błyskowego wynika z czułości, przysłony i siły błysku – ja się właśnie pytam skąd jest brana siła błysku. Przypominam, że rozmawiamy o lampie wbudowanej, która nie ma osobnego panelu ustawień. Może Ty w Pentaxie masz, albo jest coś takiego w wyższych Canonach, ale w moim 400D nie znalazłem nic takiego. Jeśli masz również lampę w manualu… – no właśnie nie znalazłem w menu nic na ten temat. Jedyne co mam, to Flash Exposure Conpensation, gdzie mogę ustawić w zakresie od –2 do +2 (pewnie EV, zaraz doczytam), ale nie wiem co jest wartością bazową 0.

jaad75 
Klub Pierdzieli

Wysłany: Nie 15 Cze, 2008 20:21   

Lampka wbudowana pracuje w E-TTL-u, więc siła błysku jest określana na podstawie przedbłysku pomiarowego, ułamek sekundy przed błyskiem właściwym.

komor 
Moderator

Wysłany: Nie 15 Cze, 2008 21:14   

A jaka siła błysku jest ustawiana, skoro pracuję w trybie M i – przykładowo – ustawiona przeze mnie przysłona i czas gwarantuje prawidłową ekspozycję? Czytam instrukcję od 400D ale oczywiście tak zaawansowane tematy są tam... hm, potraktowane zdawkowo.

jaad75 
Klub Pierdzieli

Wysłany: Nie 15 Cze, 2008 21:21   

Wymuszasz błysk, więc pewnie minimalna możliwa... Ale faktycznie, ciekawe pytanie...

komor 
Moderator

Wysłany: Nie 15 Cze, 2008 21:22   

A tu jeszcze mały fotoreportaż z meczu, na który napotkaliśmy podczas wczorajszej wycieczki. Chłopaki zaangażowani na 100%, a teatralne miny po faulach mieli opracowane na maksa... Normalnie jakbym telewizję oglądał, tylko sędzia się uśmiechał ukradkiem...
Wszystkie zdjęcia 70-200/4L + Kenko 1,4, czyli 280 mm.

k1caj_ns 
Optyczny

Wysłany: Nie 15 Cze, 2008 21:40   

Komor pierwsze mi się podoba.

Drugie wali się na prawą stronę .Jakbyś przycią na wysokości band to nie byłoby to tak widoczne.

Trzecie możnaby przekadrować tak żeby wyrzucić trzech piłkarzy z lewej a zostawić tego dośrodkowującego i sędziego.

4 fajne.

Teatralnie to te dzieci na prawdę są dobrzy ale to dlatego ,że naoglądają się starszych w telewizji i ich naśladują :wink:

czaszi 
Uczestnik

Wysłany: Pon 16 Cze, 2008 22:26   

Takie male cos ode mnie:

Zrobione Lumixem FZ50, poprawione kolory.

k1caj_ns 
Optyczny

Wysłany: Pon 16 Cze, 2008 22:29   

Czaszi fajne ale przesuną bym kadr troszkę w prawo

czaszi 
Uczestnik

Wysłany: Wto 17 Cze, 2008 12:39   

Dzieki za porade, uwzglednie to nastepnym razem. :D

Niestety do windserfingu przydalo by sie miec cos dluzszego niz 400mm. Oczywiscie nie zawsze ale dosc czesto albo jakas lodka.

Wujek_Pstrykacz 
Moderator
canonik

Wysłany: Wto 17 Cze, 2008 19:24   

A tu seria zdjęć akcji na meczu. Udało się zrobić pare fotek. Gdybym miał 1D Mark III to udało by się zrobić znacznie lepszy reportażyk z walki chłopaków. Niestety mój 30D na to nie pozwolił.

[ Dodano: Wto 17 Cze, 2008 20:29 ]
A to pierwsza część serii

IMG_4113.jpg
Plik ściągnięto 2661 raz(y) 244,24 KB

IMG_4114.jpg
Plik ściągnięto 2651 raz(y) 239,26 KB

IMG_4115.jpg
Plik ściągnięto 2643 raz(y) 234,55 KB

IMG_4116.jpg
Plik ściągnięto 2645 raz(y) 240,79 KB

IMG_4117.jpg
Plik ściągnięto 2650 raz(y) 240,78 KB

IMG_4119.jpg
Plik ściągnięto 2652 raz(y) 222,75 KB

IMG_4120.jpg
Plik ściągnięto 2651 raz(y) 230,64 KB

IMG_4121.jpg
Plik ściągnięto 2647 raz(y) 231,88 KB

IMG_4122.jpg
Plik ściągnięto 2637 raz(y) 244,6 KB

IMG_4123.jpg
Plik ściągnięto 2695 raz(y) 247,49 KB

maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową

Wysłany: Wto 17 Cze, 2008 19:34   

Super jest ostatnie a konkretnie drapieżnie skupiony wzrok zawodnika przy piłce. Ale i tak widać, że mecz sprzedany ;-) . A seria super (teraz widać całą).

A u komora podoba mi sie przepychanka na drugim...
Ostatnio zmieniony przez maziek Sro 18 Cze, 2008 08:27, w całości zmieniany 1 raz  

komor 
Moderator

Wysłany: Wto 17 Cze, 2008 20:05   

Biedny 30D Pstrykacza nie pozwolił... :D Jak słyszałem jak te Twoje 5 czy 6 klatek na sekundę terkocze... Fajny ten zestaw fotek, bo dokumentuje ładnie upadek zawodnika podczas walki.

[ Dodano: Wto 17 Cze, 2008 21:08 ]
A windsurfingowe zdjęcie fajne, choć wolałbym takie z walką i skupieniem na twarzy surfera...

mnich 
Optyczny
kiedyś to było...

Wysłany: Wto 17 Cze, 2008 21:56   

komor napisał/a:
A windsurfingowe zdjęcie fajne, choć wolałbym takie z walką i skupieniem na twarzy surfera...

Jak walka? Jakie skupienie? Windsurfing to sama radość ;)

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi