Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Bezlusterkowiec z obiektywem w małych gabarytach
Autor Wiadomość
maestro67 
Nowy


Posty: 14
Wysłany: Wto 08 Sty, 2019   Bezlusterkowiec z obiektywem w małych gabarytach

Witajcie,

Jakiś czas temu zniechęcony dźwiganiem swojej lustrzanki, którą jest Nikon 90D oraz będąc pod wpływem wrażenia jakie zrobiły na mnie zdjęcia kolegi wykonane aparatem kompaktowym Lumix LX100 postanowiłem zmienić swój aparat na coś bardziej mobilnego.

Myślałem o kompakcie jednak po sprecyzowaniu swoich wymagań, gdzie zależało mi na:

- niewielkich rozmiarach (tak, aby mieścił się w kieszeni bluzy lub kurtki)
- jasnym obiektywie,
- wizjerze,
- odchylanym ekranie - bez tego ewentualnie mogę przeżyć.
- obiektyw chciałbym o nieco większym zoomie niż w LX100 (jest tam 24-75mm).

okazało się, że wybór wśród kompaktów jest bardzo niewielki... właściwie prawie żaden, bo te wymagania spełnia tylko jeden kompakt i jest to Canon G5X. Postanowiłem więc poszukać wśród bezlusterkowców.

Czy możecie polecić mi jakiś zestaw z jasnym, niewielkim, zmiennoogniskowym obiektywem?
Zaakceptuję standardowe zbliżenie mając ten komfort, że jeśli będzie na prawdę trzeba, to zmienię obiektyw, zwłaszcza, że będę co jakiś czas fotografował wnętrza mieszkań.

Na kompakt planowałem przeznaczyć do ok 3000 zł, ale na aparat z wymienna optyką mógłbym (chociaż niechętnie) wydać więcej.
Do czego mógłbym się przymierzyć?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Czw 10 Sty, 2019   

Nie znajdziesz chyba aparatu z wymienną optyką, który miałby tak jasny obiektyw, jak LX100. A już absolutnie przy większym zakresie ogniskowych. Kryterium gabarytowe też odpadnie. To będzie sporo mniejsze od zestawu lustrzankowego, ale kieszeń kurtki może być ciut za mała. Jeśli jednak zaakceptujesz światło F/2.8 w podstawowym zoomie albo pójdziesz w rozwiązanie ciemniejszy zoom + 1-2 jasne stałki, to otwierają się spore możliwości. Zwłaszcza, że ze stałką i w kieszeń wejdzie. Poniżej przykładowe warianty w systemie m4/3 który znam. Matryca nieco mniejsza niż u konkurencji (ten sam rozmiar co w LX100), ale też na ogół mniejsze gabaryty zestawu aparat +1-2 obiektywy:
1) Aparat:
-Olympus OM-D E-M10 (którakolwiek wersja, zależnie od funduszy, ja mam II)
albo:
-któryś Panasonic serii GX (tu musisz wybrać sam, który Ci bardziej odpowiada, zalecałbym tylko któryś ze stabilizacją w korpusie, przydatne ze stałkami we wnętrzach)
2) Obiektywy:
a) 1 jasny zoom (tanio nie będzie):
-O. 12-40/2.8
albo:
-P. 12-60/2.8-4.0
Zapomnij o kieszeni ;)
b) 1 ciemniejszy zoom + 1 (2) jasne stałki:
-P. 12-60/3.5-5.6 + (do wyboru:) O. 17/1.8, P. 15/1.7, ew. P. 14/2.5, P. 20/1.7
Zauważ, że wymieniłem szerokie stałki, bo takie będą potrzebne do pomieszczeń. Na ulicy możesz uzupełnić to np. P.25/1.7, O. 45/1.8 (tu jest więcej opcji, ale droższych, wymieniłem te tanie o dobrej jakości). Jeśli chciałbyś na specjalne okazje zachować skrajną kompaktowość zestawu, to 12-60 (dosyć spory) zostaje w domu/na kwaterze, a zabierasz stałkę j. w. oraz mały zoom P.12-32/3.5-5.6. To maleństwo samo się składa i ma rozmiary/wagę "naleśnika" 14/2.5. Daje to już względną kieszonkowość, a zawsze możesz go zabrać w podróż, niezależnie od reszty zestawu. Używane kosztuje w granicach 500zł.
Aparat sugerowałbym kupować nowy, obiektywy różnie w zależności od pojemności portfela. Ja stałki kupowałem używane, często daje to spore oszczędności, zwłaszcza przy droższych modelach.
Pozdrawiam
-J.
 
 
maestro67 
Nowy


Posty: 14
Wysłany: Czw 17 Sty, 2019   

Do obiektywów stałoogniskowych nie jestem przekonany zwłaszcza, że nie mam ochoty ani nosić, ani zmieniać obiektywów podczas wycieczki czy po prostu wyjścia w teren.

Obawiam się, że to wszystko może się skończyć tak jak z moją lustrzanką, czyli nie będzie mi się chciało zabierać sprzętu ze względu na nadal ograniczoną mobilność, bo jeśli coś nie wejdzie do kieszeni, to i tak wymaga już plecaka lub noszenia w ręku :(

Kilka lat temu pożyczyłem teleobiektyw i właśnie nie chciało mi się tego przekładać, dlatego chcę tego uniknąć.
O drugim obiektywie myślałem jedynie pod kątem fotografowania wnętrz mieszkań.
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Pią 18 Sty, 2019   

Ale tak się nie da jak chcesz, czyli żeby było "tak jak w LX100, tylko bardziej". Czyli przy takiej samej (sporej) matrycy więcej zoomu, zachowana jasność obiektywu, do tego jeszcze kieszonkowe rozmiary i waga. To fizyczna niemożliwość.
Rozwiązanie ze stałkami lekceważysz dlatego, że nie miałeś tego w ręku. Są stałki i stałki. Jedne ważą ponad 0.5kg, inne 70-120g. Te które Ci zaproponowałem, są niezwykle małe i lekkie. Paradoksalnie waga całego zestawu aparat + podstawowy ciemny zoom + 1 mała stałka (a nawet 2) może być wyraźnie mniejsza niż zestawu aparat + uniwersalny jasny (F/2.8) zoom. Sprawdź sobie dane wagowe tego, co zaproponowałem wyżej i porównaj.
Pamiętaj przy tym, że 80-90% zdjęć i tak zrobisz zoomem; jasną stałkę zakładasz tam, gdzie jest ciemno (wnętrza). Czyli zmiany obiektywu dokonujesz naprawdę rzadko. Stosuję ten system i się sprawdza.
Jeśli jednak priorytetem absolutnym jest mobilność w sensie kieszonkowości, to pozostaje Ci zaakceptować LX100 z jego ograniczeniami co do zakresu ogniskowych/zooma. Albo wręcz pójść w aparaty z 1" matrycą, np. w stylu różnych wersji Sony RX100 albo Panasonica TZ100 (tu większy zoom, ciemniejsze szkło).
Z drugiej strony pamiętaj, że aparat można nosić na różne sposoby. Moim pierwszym patentem (jeszcze z okresu używania kompakta) była możliwie mała i lekka torba, noszona przez bark (tj. przez ramię na ukos), z aparatem przypiętym krótką smyczą przelotowo do paska nośnego torby. W ten sposób aparat zabezpieczony przed upadkiem mogłem w każdej chwili podnieść do oka. Karabińczyk w tym systemie pozwalał na wypięcie aparatu z uwięzi w celu skorzystania z (mini)statywu lub podania komuś.
Teraz przeszedłem na pokrowiec neoprenowy przypięty smyczą do paska aparatu. Drugi obiektyw i akcesoria noszę osobno w saszetce na pasku biodrowym (którą mogę w razie czego schować do plecaka).
Kluczem do ergonomii jest tu mała waga aparatu i torby. Lustrzanka o wadze z obiektywem 1kg+ noszona w ten sposób przez cały dzień za wygodna nie będzie. Mniejszy i lżejszy zestaw nie przeszkadza na ogół.
Oczywiście, nie jest to rozwiązanie, które pobije kompakt mieszczący się w kieszeni, ale zasadniczo pozwala nosić aparat stale pod ręką. Jedyny raz, kiedy się nie sprawdziło, to niedawna sytuacja gdy musiałem na nartach śladowych gonić na tempo grupę, która miała nade mną kilometr-dwa przewagi. Nie bardzo miałem czas na zdjęcia, więc aparat powędrował do plecaka. Kompaktem z kieszeni pewnie bym strzelił parę fotek jeszcze. No, ale to małe ekstremum było, a i pogoda taka sobie chwilami.
Pozdrawiam
-J.
 
 
maestro67 
Nowy


Posty: 14
Wysłany: Sob 19 Sty, 2019   

Zaciekawiłeś mnie tymi stałkami. Po swoim poprzednim poście, który był odpowiedzią na Twój, poczytałem sobie trochę o zaletach tego typu obiektywów i naszła mnie ochota na spróbowanie.
Myślę właśnie o tym żeby najpierw kupić używaną stałkę do mojego 90D i się pobawić a później mogę odsprzedać.
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Sob 19 Sty, 2019   

Jest to jakiś pomysł, z zastrzeżeniem.
Z jednej strony, nie da Ci to przewagi w postaci istotnej redukcji wagi/gabarytów zestawu, bo ja pisałem o stałkach do bezlusterkowców, z których większość sporo oszczędza w stosunku do lustrzanki nawet na samym korpusie. Dla których też jest łatwiejsze skonstruowanie takich małych obiektywów stałoogniskowych. Wreszcie dotyczyło to konkretnego systemu, który kosztem nieco mniejszej matrycy jest jakoś tam uprzywilejowany pod tym względem.
Z drugiej strony, jeżeli do Nikona znajdziesz taki względnie jasny i mały obiektyw o ogniskowej w okolicach 20-28mm (nie wiem konkretnie, co dla Nikona jest do dyspozycji na rynku), to może to być niezłe ćwiczenie, jak taka kombinacja ze zmianą kitowego zooma na jasną stałkę w razie potrzeby sprawdzi się dla Ciebie w praktyce użytkowej.
Rozumiem, że chodzi Ci o coś takiego. A docelowo zawsze możesz potem zainwestować w mniejsze bezlustro z podobnym funkcjonalnie zestawem.
Pozdrawiam
-J.
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Nie 20 Sty, 2019   

maestro67 napisał/a:
obiektyw chciałbym o nieco większym zoomie niż w LX100 (jest tam 24-75mm).

Niekoniecznie, raczej odpowiednik takiego szkła... przeliczony na wielkość matrycy.
Jeśli chcesz zachować właściwości związane z wielkością klatki - to polecam fuji z serii X (XE/XT) na pewno sporo mniejszy od nikona. Zoom 16-50 "niestety tylko"(czyli odpowiednik 24-75)... I oczywiście dużo lepszy obrazek niż w d90 szczególnie w słabym świetle... Jak wystarcza ci jakość obrazka z d90 -to możesz oczywiście kupić olympusa z matrycą 4/3". Jest jeszcze bardziej "kompaktowy" niż fuji.
 
 
maestro67 
Nowy


Posty: 14
Wysłany: Pią 08 Lut, 2019   

Po krótkiej przerwie wracam do tematu.

Myślałem trochę nad tym i doszedłem do wniosku, że mobilność nadal jest ważna, ale daruję sobie kryterium zmieszczenia aparatu w kieszeni bluzy. Zresztą nie zawsze chodzi się w bluzie, czy kurtce.

W podstawowym obiektywie wystarczy mi standardowy zoom a do tego dodam obiektyw szerokokątny, który wykorzystam przy fotografowaniu mieszkań.
Jeśli chodzi o większy zoom, to może kiedyś.

Nie zwracałem wcześniej uwagi na matryce aparatów, bo niewiele o nich wiedziałem i dlatego mało rozumiałem z postu Andrzej.M.

Po lekturze tematu matryc pojawiła się u mnie niepewność co do aparatów z matrycą 4/3. W D90 mam matrycę APS-C a więc większą niż 4/3, która jest w LX100 oraz w proponowanym Olympusie OM-D E-M10 czy Panasonicu GX.
Czyżbym po takiej przesiadce miał się spodziewać zdjęć gorszej jakości niż? Andrzej.M. napisałeś, że Fujifilm da lepszy obrazek niż Nikon. Z czego wyniknie ta zauważalna różnica skoro to ten sam typ matryc?

Robiłem zdjęcia LX100 kolegi i uważam, że wychodziły ładniejsze niż moim Nikonem, wydaje mi się, że było mniej szumów przy słabym świetle a w mieszkaniu lepiej dobierał balans bieli a przecież ma mniejszą matrycę?

Czy różnice pomiędzy tymi dwiema matrycami są na tyle duże, że warto szukać bezlusterkowaca z matrycą APS-C zamiast 4/3? Jak to jest z tymi matrycami i jakością zdjęć?

Druga kwestia, to jasność obiektywów.
LX100 ma jasny obiektyw - 1.7-2.8 przy najdłuższej ogniskowej, mój Tamron ma stałe światło 2.8, natomiast przeglądając oferty obiektywów do bezlusterkowców, które proponujecie widzę, że przy uniwersalnych zoomach mamy do czynienia z ciemniejszymi szkłami, zaczynającymi się od 3.5.

Czy wobec tego takim ciemniejszym obiektywem będę w stanie zrobić lepsze zdjęcie w gorszych warunkach oświetleniowych niż obecnym sprzętem?

Dochodzi do tego możliwość rozmycia tła. Ciemniejszy obiektyw, to słabsze rozmycie.
Nie wiem co o tym sądzić.
Co doradzicie w tym temacie?
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Czw 14 Lut, 2019   

maestro67 napisał/a:
Robiłem zdjęcia LX100 kolegi i uważam, że wychodziły ładniejsze niż moim Nikonem, wydaje mi się, że było mniej szumów przy słabym świetle a w mieszkaniu lepiej dobierał balans bieli a przecież ma mniejszą matrycę?


Twój D90 jest dość stary i choć swego czasu miał wiodącą w klasie matrycę, to teraz podobną (mniej więcej) jakość dadzą Ci matryce m4/3. Druga kwestia jest taka, że nie sama matryca się liczy. Dobry silnik jpg zamaskuje do pewnego stopnia słabsze osiągi gorszej matrycy. Nie ma więc nic zaskakującego w tym, że zdjęcia z LX100 podobały Ci się bardziej. Skoro interesują Cię głównie jpg-i z aparatu, to je oceniaj, a testy matryc sobie raczej odpuść...
 
 
maestro67 
Nowy


Posty: 14
Wysłany: Wto 19 Lut, 2019   

Dzięki za wyjaśnienie.
Nie wiem jeszcze, co sądzić o jasnościach obiektywów do bezlusterkowców.
Są oczywiście i takie ze stałym światłem 2.8, ale kosztuję sporo i nie mam ochoty aż tyle wydawać.
Wygląda na to, że pozostaje mi zaakceptować ciemniejsze światło, ale mam wątpliwości co do możliwości rozmycia tła używając takiego obiektywu ze standardowym nazwijmy to zbliżeniem. A w LX100 mamy 1.8-2.8.
Jak sobie radzicie z takim dylematem?
 
 
MatrixSTR 
Uczestnik



Pomógł: 4 razy
Posty: 96
Wysłany: Sro 20 Lut, 2019   

Zależy jak bardzo chcesz żeby to tło było rozmyte. W skrócie to im bardziej chcesz rozmazane tło, tym więcej musisz wydać, bo im większa matryca i im jaśniejszy obiektyw tym będzie ono większe.
 
 
T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Sro 20 Lut, 2019   

maestro67,
Odpowiem Ci pytaniem na pytanie:
- a po co Ci to rozmyte tło?

Jeśli musisz mieć rozmyte tło, to patrz wyżej i dostosuj się do tego. Dodałbym tylko, że przy danej matrycy, obiektywie i ustawieniach rozmycie tła zależy jeszcze od stosunku odległości aparat obiekt (fotografowany) i obiekt tło.
Natomiast ja nie mam problemu z rozmyciem tła, bo uważam rozmyte tło za efekt uboczny w pewnych warunkach fotografowania, którego to efektu nie dało się uniknąć. Czasem nawet wygląda to fajnie, częściej po prostu jest bo jest. I zapewniam Cię, że pojawia się nawet przy fotografowaniu słynnymi "ciemnymi, kitowymi zoomami".
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1051
Skąd: Reda
Wysłany: Sro 20 Lut, 2019   

T.B. napisał/a:
...
- a po co Ci to rozmyte tło?...
...Natomiast ja nie mam problemu z rozmyciem tła, bo uważam rozmyte tło za efekt uboczny w pewnych warunkach fotografowania, którego to efektu nie dało się uniknąć...
Dało by się uniknąć tego efektu, gdyby samo fotografowanie uznać za efekt uboczny w pewnych warunkach.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Czw 21 Lut, 2019   

maestro67 napisał/a:
Wygląda na to, że pozostaje mi zaakceptować ciemniejsze światło, ale mam wątpliwości co do możliwości rozmycia tła używając takiego obiektywu ze standardowym nazwijmy to zbliżeniem. A w LX100 mamy 1.8-2.8.
Jak sobie radzicie z takim dylematem?


Kilka obiektywów :) Uniwersalny jest dla mnie Panasonic 12-60/2.8-4, super optyka, ale bokeh bardzo przeciętny. I nie chodzi o taką sobie jasność obiektywu i głębię ostrości, ale o to, że jeśli w tle są światła, to ich rozmycie jest brzydkie. Mamy obwódki, koncentryczne okręgi, no wygląda to gorzej niż ze stałek f/1.8 domkniętych do tych samych przysłon. Podobnie wygląda to w przypadku Olympusa 12-40/2.8. Małe i stosunkowo (do jasnego zooma) niedrogie stałki, np. f/1.8 możesz jeszcze bardziej otworzyć i mieć generalnie dużo lepszy efekt rozmycia.
 
 
GreDi_PL 
Nowy


Posty: 13
Wysłany: Czw 21 Lut, 2019   https://www.optyczne.pl/416.1-Test_obiektywu-Fujifilm_Fujino

No dobra a Fujifilm X-T20 w zestawie KIT z 18-55 mm f/2.8-4.0 ?

Później w razie potrzeb:
XF 35 mm f/2.0
XF 50 mm f/2.0
XF 55-200 mm f/3.5-4.8 R LM OIS
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14