Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Obiektywy do mikro 4/3 ekwiwalent
Autor Wiadomość
leonpn 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Pon 14 Sty, 2019   Obiektywy do mikro 4/3 ekwiwalent

witam
jestem początkującym fotoamatorem i właśnie zakupiłem Olympusa OMD m10 mark 2. Myślę teraz nad zakupem obiektywu stałki, chciałbym poszaleć z f1:8. Najpierw musiałęm wybrać ogniskową - jako że interesuje mnie forografia uliczna, ale również rodzinna we wnętrzach i podróżnicza stwierdziłem że najlepsza będzie 35...
I tu zaczęły się schody - dowiedziałem się o ekwiwalencie ogniskowej i wszystko mi się pomieszało... skoro chcę uzyskać ogniskową 35mm na moim aparacie systemu mikro4/3 to muszę kupić obiektyw 17mm????
Czy lepiej zwracać uwagę na kąt widzenia? To by się zgadzało bo np obiektyw Canona dla pełnej klatki ma kąt 63st, natomiast Olympus 17mm ma zbliżone 65st.
Czy to nie jest trochę podchwytliwe dla użytkowników (mam na myśli amatorów). Czy informacja o kącie nie powinna być tak naprawdę na pierwszym miejscu w specyfikacji obiektywu, zwłaszcza gdy ktoś interesuje się tylko systemem np mikro4/3 i przegląda obiektywy w tym systemie? Czyż w ogniskowej nie o to właśnie chodzi żeby wiedzieć jaki będzie kąt widzenia???
Proszę o porady
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1054
Skąd: Reda
Wysłany: Pon 14 Sty, 2019   Re: Obiektywy do mikro 4/3 ekwiwalent

leonpn napisał/a:
... Czy informacja o kącie nie powinna być tak naprawdę na pierwszym miejscu w specyfikacji obiektywu ...
Nie, dlatego, że kąt widzenia obiektywu ma sens dopiero po podłączeniu go do aparatu. Parametrami obiektywu są: ogniskowa, jasność, maks. skala odwzorowania itd. Kąt widzenia to nie jest parametr obiektywu, tylko parametr układu obiektyw-korpus, gdzie o kącie widzenia decyduje ogniskowa obiektywu i wielkość matrycy.
leonpn napisał/a:
...zwłaszcza gdy ktoś interesuje się tylko systemem np mikro4/3 i przegląda obiektywy w tym systemie?...

Jak ktoś się interesuje tylko systemem mikro4/3 to po co mu wiedzieć jakie kąty widzenia mają obiektywy Canon z korpusem FF. Poza tym obraz i zdjęcia są prostokątne, więc kąt widzenia może być horyzontalny, wertykalny i ukośny (po przekątnej).
Ostatnio zmieniony przez Negatyw Pon 14 Sty, 2019, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
leonpn 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Pon 14 Sty, 2019   Re: Obiektywy do mikro 4/3 ekwiwalent

mimo wszystko apeluję i proszę żebyś swoją z pewnością większą wiedzę spożytkował w przyjemniejszy i bardziej pożyteczny sposób- tzn poradził mi w temacie niż wytykał niezrozumienie i brak wiedzy...bo puki co nadal nie rozumiem...
 
 
leonpn 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Pon 14 Sty, 2019   Re: Obiektywy do mikro 4/3 ekwiwalent

Jak ktoś się interesuje tylko systemem mikro4/3 to po co mu wiedzieć jakie kąty widzenia mają obiektywy Canon z korpusem FF. Poza tym obraz i zdjęcia są prostokątne, więc kąt widzenia może być horyzontalny, wertykalny i ukośny (po przekątnej)[/quote]

właśnie po to żeby po zakupie 35mm nie być zdziwionym jak wąski kąt zakupiłem... zwłaszcza chodzi mi o to że kupując obiektyw dedykowany do mikro4/3 informacja o ekwiwalencie nie jest podana...
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1054
Skąd: Reda
Wysłany: Pon 14 Sty, 2019   

Ja piszę o rzeczach oczywistych, dlatego na żadnym obiektywie nie ma podanego kąta widzenia obiektywu bo taki parametr obiektywu nie istnieje. Za to na każdym jest napisana jego ogniskowa (lub zakres ogniskowych). Dlatego zapomnij o kątach 63°, 65° itd.
Leonpn, i tak nie będziesz wiedział czy nie kupiłeś za wąski obiektyw dopóki nie weźmiesz aparatu do ręki, bo piszesz o kącie a nawet nie wiesz o który kąt chodzi: horyzontalny, wertykalny czy ukośny. Zacznij od obiektywu typu zoom 14-42 czy 14-45 [mm]. Porobisz trochę zdjęć i się przekonasz która ogniskowa Ci najlepiej odpowiada. Do fotografii ulicznej najczęściej stosowane są ogniskowe 24, 35, 50 [mm] dla FF co po podzieleniu przez krop równy 2 dla 4/3 da 12, 17,5, 25 [mm]. Na obiektywach nie ma informacji o ekwiwalencie bo ekwiwalent zależy od rozmiarów matrycy a nie od obiektywu. Ekwiwalent jest to ogniskowa przeliczona przez krop, przy czym krop=1 jest dla wymiaru matrycy 24×36 [mm]. Krop jest stosunkiem długości przekątnej prostokąta 24×36 [mm] do przekątnej danej matrycy (np. o rozmiarze 4/3).
 
 
leonpn 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Pon 14 Sty, 2019   

jeśli chodzi o kąty to przy każdej specyfikacji obiektywu jest podana wartość POLE WIDZENIA, stąd to wziąłem... i jeszcze stąd http://videodslr.pl/cropy...c-raz-a-dobrze/ (polecam, ciekawe spojrzenie, mimo iż oczywiście dla mnie nadal za mądrze fragmentami)
i oczywiście wiem, muszę popracować na moim kitowym obiektywie 14-42mm i zorientować się jakiej ogniskowej potrzebuję
dzięki za kawałek uwagi
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1054
Skąd: Reda
Wysłany: Wto 15 Sty, 2019   

Pole widzenia to w zasadzie termin okulistyczny. W przypadku obiektywów jest to, to samo co kąt widzenia obiektywu ukośny. Ale tak jak pisałem kąt widzenia obiektywu ukośny (pole widzenia) jest zależny nie tylko od ogniskowej ale też od długości przekątnej matrycy (ogólnie od długości przekątnej kadru). Jak weźmiesz M.Zuiko Digital ED 30 mm f/3.5 Macro https://www.optyczne.pl/i...p=0&moc=0&sort=
to jest tam 40°. Ale np. Sigma C 30 mm f/1.4 DC DN, którą też możesz kupić z mocowaniem Mikro 4/3 ma 50,7°. https://www.optyczne.pl/i...p=0&moc=0&sort=
Skąd ta różnica? Bo pewnie podali kąt dla mocowania Sony E. Co do tego artykułu to dość zawile autor tłumaczy i nie ze wszystkim mogę się zgodzić. Np.:
"MNOŻNIK OGNISKOWEJ AKA CROP FACTOR JEST EKSPERYMENTEM MYŚLOWYM BEZ JAKIEGOKOLWIEK REALNEGO FIZYCZNEGO PRZEŁOŻENIA".
Mnożnik ogniskowej ma wzór matematyczny o którym pisałem w poprzednim poście i pewnie do tego wzoru da się wymyślić interpretację fizyczną. Ale nie o interpretację fizyczną tu chodzi, tylko o zastosowanie praktyczne. Krop jest przydatny przy porównaniach międzysystemowych, gdy np. używamy obiektywów FF z korpusem APS-C, gdy chcemy wiedzieć dla maks. jakiego czasu zdjęcia "z ręki" nie będą poruszone, itd. Po prostu używanie ekwiwalentu ogniskowej jest bardziej praktyczne niż kątów widzenia.

"Głębia ostrości zależy BEZPOŚREDNIO od jedynie czterech rzeczy: ogniskowej, wartości przysłony, odległości od obiektu i rozmiaru piksela na matrycy. Ostatni z tych parametrów nie będzie tu omawiany, zakładamy że jest pomijalny."
Ciekawe dlaczego pomijalny i ciekawe jaka była głębia ostrości 50 lat temu, gdy nie znano pojęcia piksela. Ten czwarty parametr to średnica plamki rozmycia, którą ustala się jako ułamek przekątnej kadru. Tak więc ten czwarty parametr zależy od wielkości matrycy. I tu ciekawostka. Duża matryca (lub ogólnie kadr) kojarzy się z małą głębią ostrości. Gdy weźmiemy pod uwagę czwarty parametr: "średnica plamki rozmycia" zależny od wielkości matrycy to dla większych matryc głębia ostrości jest większa. Tak wynika ze wzorów na głębię ostrości i tak jest rzeczywiście.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Wto 15 Sty, 2019   Re: Obiektywy do mikro 4/3 ekwiwalent

leonpn napisał/a:
zwłaszcza chodzi mi o to że kupując obiektyw dedykowany do mikro4/3 informacja o ekwiwalencie nie jest podana...

Jest. Olympus podaje ekwiwalent na pudełku w nawiasie i na oficjalnej stronie w opisie obiektywu też jest podany.

A jeśli chodzi o sam street, to tak jak pisze Negatyw, używa się różnych ogniskowych, ale producent przewidział tu przede wszystkim dwa obiektywy: M. Zuiko 12/2 i 17/1.8 właśnie. Dlatego, że one jako jedyne produkowane przez Olka mają skalę odległości i głębi ostrości oraz wygodnie rozwiązane przełączanie między ostrzeniem automatycznym i ręcznym - a to się w streecie przydaje.
 
 
Jack_K 
Nowy



Pomógł: 1 raz
Posty: 12
Wysłany: Wto 15 Sty, 2019   Re: Obiektywy do mikro 4/3 ekwiwalent

TS napisał/a:
[...]Dlatego, że one jako jedyne produkowane przez Olka mają skalę odległości i głębi ostrości oraz wygodnie rozwiązane przełączanie między ostrzeniem automatycznym i ręcznym[..]
Jako jedyne, ale w klasie Premium (czyli stałki o jasnościach 1.8 - 2.0). Cała klasa obiektywów PRO ma takie przełączanie z AF na MF i skalę odległości/głębi ostrości. Wracając do meritum wątku, jeżeli potrzebujesz znaleźć obiektyw MFT odpowiadający znanemu Tobie obiektywowi pełnoklatkowemu, to ogniskową FF trzeba podzielić przez 2. Jak napisał TS, ekwiwalent ogniskowej jest podawany.
 
 
T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Sro 16 Sty, 2019   

leonpn,

Wracając do Twojego pytania, na które - zdaje się - nikt wprost nie odpowiedział:
"skoro chcę uzyskać ogniskową 35mm na moim aparacie systemu mikro4/3 to muszę kupić obiektyw 17mm????"

Nie ogniskową, tylko odpowiednik, ekwiwalent ogniskowej. A dalej odpowiedź brzmi "tak".
- Jeśli chcesz uzyskać na m4/3 ekwiwalent ogniskowej 35 mm dla FF, musisz kupić obiektyw 17 mm.
- Jeśli chcesz uzyskać na m4/3 ekwiwalent ogniskowej 50 mm dla FF, musisz kupić obiektyw 25 mm.
- Jeśli chcesz uzyskać na m4/3 ekwiwalent ogniskowej 120 mm dla FF, musisz kupić obiektyw 60 mm.
I tak dalej, i tak dalej.

To jest proste i nic więcej nie musisz wiedzieć. Informacja o ekwiwalencie nie jest potrzebna przy obiektywie. Współczynnik jest jeden i Ty go znasz.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14