Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
uzupełnienie nad wodę
Autor Wiadomość
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 908
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Sob 04 Maj, 2019   

pawelt napisał/a:
chodzi mi oto jak ma się "wielkość" obrazu widzianego przez lornetkę 10x do obrazu widzianego w aparacie np na ogniskowej 500mm (dla małego obrazka)?
da się to jakoś porównać/przeliczyć?
co do aparatu to może macie jakieś inne propozycje zoom -a do kieszeni z dobrą stabilizacją - zdjęcia będą tylko z ręki (zdjęcia czysto dokumentacyjne, by dało się rozpoznać gatunek ptaka)

Tak 1 do 1 trudno dokładnie przeliczyć, lornetka daje obraz bezpośrednio na źrenicę a obraz z aparatu ogląda się zazwyczaj na ekranie lub papierze. Lornetka ma powiększenie - a obiektyw aparatu ogniskową, która jest różna dla różnej wielkości matryc. Z tych względów nie używa sie w fotografii pojęcia powiększenia w takim znaczeniu, jak dla obserwacji wizualnej, np. przez lornetkę.
Niemniej jednak, skoro producent aparatu pisze o zoomie 10x można domniemywać, że ma to związek z ogniskową obiektywu i wielkością matrycy znajdującej się w tym konkretnym aparacie.

Dobre zdjęcia z aparatu kompaktowego z zoomem 10x - zapomnij. Przy długich ogniskowych wydłuża się czas naświetlania a co za tym idzie każde drgnięcie przekłada się na poruszenie obrazu. Choć gatunek ptaka pewnie będzie możliwy do rozpoznania.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






smyk 
Uczestnik


Posty: 62
Wysłany: Nie 05 Maj, 2019   

@pawelt

Bez wypróbowania konkretnego zestawu adapter/lornetka? Nie ma szans. Niektóre firmy produkują dedykowane adaptery smartfonowe do swoich lornetek, być może one lepiej się sprawdzą, aczkolwiek w większości przypadków tworzone są z myślą o smartfonach Apple. Na Twoim miejscu chyba zainwestowałbym do 50 pln w jakiś w miarę solidny, najlepiej metalowy adapter i sprawdził samodzielnie jak to jest "w praniu".

Pocieszające jest, że wiele zależy od wprawy. Jeśli znajdziesz adapter, który działa jak chcesz, to przy pewnej wprawie będziesz w stanie założyć go szybko. Czy poniżej pół minuty? Być może, jeśli poćwiczysz. W moim przypadku, przy mikroskopie, wyćwiczyłem się na tyle w robieniu zdjęć przez okular smartfonem trzymanym w ręce, że szkoda mi czasu na zakładanie adaptera i mocowanie telefonu. Zakładam tylko wtedy, jeśli chcę zrobić zdjęcia większej liczbie preparatów, bo wtedy tylko raz muszę ustawiać obiektyw aparatu współosiowo z okularem mikroskopu, a ta czynność zajmuje nieodmiennie najwięcej czasu. Nigdy nie mierzyłem, ale przy Baaderze Microstage raczej kilka minut niż kilkadziesiąt sekund.

Jeśli chodzi o zrobienie zdjęcia przez lornetkę aparatem cyfrowym kompaktowym, to znalazłem kiedyś interesującą poradę niemieckiego ptasiarza, który używa lornetki Minoxa z kompaktowym aparatem cyfrowym. Przydatny trik, nawet jeśli nie znasz niemieckiego, warto zobaczyć, najlepiej skocz od razu do 3:30:

https://www.youtube.com/watch?v=jK5TpZfXHVs

Sztuczka polega na wybraniu cyfrówki tak, żeby jej obiektyw był dobrze dopasowany do muszli okularowej lornetki. Plusem jest to, że długi zoom staje się zbędny, minus jest taki, że pewnie też trzeba trochę nabrać wprawy, choćby po to, żeby obudową obiektywu nie uszkodzić soczewki okularu lornetki.

Natomiast jeśli chodzi o kompakty z długimi zoomami, to chyba nie przekreślałbym fotografowania na długich ogniskowych (czy też ich ekwiwalentach) tak jak @Maciek, bo te aparaty zwykle mają wbudowaną stabilizację obrazu. Z testów optycznych albo innych portali możesz wyczytać jak dobre są te stabilizacje.

@Maciek ma całkowitą rację co do tego, że krotności zoomów i powiększenia lornetek nijak mają się do siebie, w dodatku oko widzi zupełnie inaczej niż obiektyw aparatu cyfrowego, ale to chyba już całkiem odrębny temat.

W praktyce najwięcej zależy od pory dnia i miejsca (świt/zmierzch vs południe, las vs łąka) w którym chcesz fotografować. Im ciemniej tym gorzej będzie sobie radził kompakt.

Ukłony,
 
 
smyk 
Uczestnik


Posty: 62
Wysłany: Nie 05 Maj, 2019   

@pawelt

Jeśli ma być coś na szybko przypinane i odpinane od lornetki, to można też rozważyć coś takiego (na dole strony są zdjęcia):

https://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=20607

@kirovi kiedyś był aktywnym uczestnikiem tego forum, obecnie chyba rzadziej, ale być może odpowie i lepiej jego pytać - albo @goornika, który często się tu udziela - może po dyskusji z @kirovim wykonał podobny adapter.

Ukłony,
 
 
kivirovi 
Optyczny
http://birdfair.pl/


Pomógł: 173 razy
Posty: 2754
Skąd: Londyn, UK
Wysłany: Pią 10 Maj, 2019   

Niestety z tymi fotami to jest bardzo wiele opcji i nawet jak wiesz czego chcesz to nie latwo wybrac... Wiem, bo wiekszosc juz wyprobowalem :D Po kolei.

pawelt,
Zeby przeliczac miedzy powiekszeniem a ogniskowa musisz te wartosci sprowadzic do wspolnego mianownika, a tym bylby kat widzenia. Poniewaz jest to jednak zbyt skomplikowane, zalozmy, ze 1x to jest 50mm dla malego obrazka, czyli 500mm na FF daje tyle co 10x. W praktyce moim zdaniem dzieki coraz lepszym matrycom, 300mm daje taki sam zasieg co lornetka 10x. Tzn. wszystko co widac przez lornetke 10x bedzie rownie zle widac na zdjeciu przy ogniskowej 300mm na apsc.

smyk,
No tak, dokladnie tak samo robie zdjecia przez lornetke. Dobrze mi sie sprawdzaly Fuji E550 a potem E900 ale to sa czasy zamierzchle, kiedy kompakty mialy mocowanie tulei. Ostatnim z tej kategorii byl Panasonic LX7. I tego nadal polecam. Potem lustrzanki tak stanialy, ze kompakty ulegly degradacji. zreszta czas od podjecia decyzji do zdjecia z zadna tuleja nie bedzie dla birdwatchera akceptowalny - trzeba przykladac. Kluczem jest wlasnie to co ten facet mowi zeby to pasowalo w muszle oczna czy to lunety czy lornetki. I tyle. Dzis swietnie sprawdzaja sie wszelkie bezlustekowce, ja z luneta np. korzystam z Panasonic i Sigma 30/2.8. Do lornetki raczej bym szukal malego kompaktu. Problem polega na tym, ze aparaty w telefonach zrobily sie w miedzyczasie bardzo dobre.

Zeby sprawy uporzadkowac, to ja to widze tak:

1. Jak nie masz kasy i chcesz bardzo malo sprzetu, to wez lornetke do digiscopingu i maly kompakt. Zdjecia rob z przylozenia tak jak pokazuje facet z Minoksem. Lornetke wybierz z mozliwie duza zrenica wyjsciowa, tzn. 8x32 idealna nie jest, 10x50 bedzie lepsza. To jest jednak opcja do obserwacji i okazjonalnej dokumentacji.

2. Jak interesuje cie jednak fotografia lepszej jakosci to idz w aparaty. Sredniej jakosci zestaw to by bylo cos w rodzaju D7300 i 150-600/6,3 albo 300/4. To jest opcja do dokumentacji ustawicznej, a 300mm f4 to nawet foto pro. Bardzo dobry to bylby D500 i PF 500/5.6 albo M43 i 300/4. Wiecej IMO nie trzeba.

3. Jak interesuje cie daleki zasieg i idziesz w lunety, to zamiast kompaktu idz od razu w telefony. Samsungi jak dotad robily najlepsze foty ale nowy Huaiwai P30 Pro chyba je przebije. Mozesz uzyc adaptera. Kluczem tu jest jednak nie telefon ale luneta. Min. 30x80 ed misialbys kupic...

4. Jak idziesz w filmowanie, to jednak bezlusterkowiec Panasonic 100-400/6.3 jest zestawem idealnym, 100-300/5.6 wiele gorszy nie jest.
 
 
smyk 
Uczestnik


Posty: 62
Wysłany: Sob 11 Maj, 2019   

@kivirovi

Jak rozumiem, chodzi Waści zapewne o D7500? Ewentualnie D7200? Bo D7300 wedle mojego rozeznania w ofercie Nikona nie występuje...

Zwracam na to uwagę tylko dlatego, żeby koledze @pawelt nie mieszać w głowie.

Mam D7500 i bardzo sobie chwalę, choć nigdy nie fotografowałem ptaków i w najbliższej przyszłości raczej nie zamierzam. Tym niemniej na witrynie niejakiego Thoma Hogana, jeśli dobrze pamiętam, wisiało kiedyś przyciągające uwagę zdjęcie ptasząt, moim całkowicie amatorskim zdaniem nad wyraz atrakcyjne, które autor, zawodowiec, wykonał właśnie D7500-ką.

Interesujące wskazówki. Zawsze taniej jest uczyć się na cudzych doświadczeniach... :smile:

Ukłony,
 
 
kivirovi 
Optyczny
http://birdfair.pl/


Pomógł: 173 razy
Posty: 2754
Skąd: Londyn, UK
Wysłany: Pon 13 Maj, 2019   

smyk,
Co do numeracji racja

Co do fot, pojedyncze dobre zdjęcie da się wybrać z każdego zestawu sprzętowego. Jak jesteś kolekcjonerem to jedno dobre ci wystarczy. Jak jesteś dokumentalista, to chcesz mieć dobre zdjęcia z każdego wyjścia w teren. To trochę tak jak z dziećmi, każdy sobie może ściągnąć z sieci zdjęcie bobasa umazanego jogurtem, a ludzie i tak w domu robią swoje foty swoich dzieci ;)

Dla mnie kluczowe jest nie co tylko dla kogo:
http://birdfair.pl/podejs...wania-przyrody/
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Wto 14 Maj, 2019   

Ogromnie się cieszę gdy mogę czytać ponownie tak zasłużonych forumowiczów jak Kivirovi
 
 
pawelt 
Bywalec


Posty: 169
Wysłany: Sob 18 Maj, 2019   

Panowie wielkie dzięki za pochylenie się nad moim problemem, padło tu wiele ciekawych propozycji ja jednak uściślę moje potrzeby. Czasy fotografii przyrodniczej mam już z różnych względów niestety za sobą, może uda się jeszcze kiedyś to tego hobby wrócić. Obecnie przechadzam się tylko obserwacyjnie po terenie z lornetką i zdarza się czasem, że nie umiem rozpoznać jakiegoś gatunku ptaka, stąd pomysł na taki adapter - mały i szybki w montażu (tak mi się wydaje). Inne adaptery które widziałem mz będą potrzebowały zbyt dużo czasu na założenie i tu myśl o małym zoom -e który zmieści się do kieszeni. Zdjęcia z niego były by robione bezpośrednio, nie przez lornetkę (stąd pytanie o porównanie krotności zoom -a do powiększenia lornetki), maiło by to działać ja rewolwer - wyciągam, szybki strzał i do kieszeni :mrgreen: . Jakość zdjęcia tylko i wyłącznie w celach identyfikacyjnych gatunku. Kusi mnie używany PowerShot sx700, a może coś z mniejszym zoom -em, jeszcze bardziej kompaktowego do kieszeni?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 15