Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Więcej zobaczę przez 10x70 ?
Autor Wiadomość
jutomi 
Bywalec



Pomógł: 3 razy
Posty: 171
Skąd: Daszewice
Wysłany: Sro 03 Kwi, 2019   

Wiking69 napisał/a:
Czy któryś z was miał możliwość obserwować nocne niebo przez Fujinona 25x150 ED


Teraz na topie są lornety kątowe ED-APO sygnowane przez APM z wymiennymi okularami 1,25", skolimowane do powiększeń ponad 100x. Dostępne średnice: 100, 120, 150 mm : https://www.apm-telescope...rture-more.html

Link do recenzji lornetki APM 100 ED APO 45* https://astropolis.pl/topic/52672-apm-100mm-ed-apo-45/

Link do wątku na CN o APM 150 ED APO: https://www.cloudynights....m-150ed-review/

A odpowiadając na pytanie tytułowe to ja wybrałem dwukilową lornetkę 10x70 z zasięgiem o około 1 mag większym niż analogiczna lornetka 10x50. Różnica niby nieduża, ale pod ciemnym niebem to tysiące gwiazd i obiektów DS do wyłuskania więcej.
A tu jest link do mojej recenzji porównawczej dwu lornetek klasy 10x70: https://astropolis.pl/topic/56588-klasyczny-elegant-z-kraju-kwitn%C4%85cej-wi%C5%9Bni-vs-pretendent-z-pa%C5%84stwa-%C5%9Brodka-czyli-pojedynek-nikon-10x70-ip-hp-wp-vs-doe-105x70ed-ba8/

Z kolei, jeśli chciałbyś się cieszyć lornetką o aperturze 100mm w klasie econo to polecam lornetki proste o parametrach 25x100. Współczynnik ceny do osiągów jest tu bardzo zachęcający.
Przedstawiciel rodziny, w przykładowej recenzji: https://www.forumastronom...#comment-123253
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Sro 03 Kwi, 2019   

Jutomi ... napisałeś że 10x70 pod ciemnym niebem pozwala zobaczyć tysiące gwiazd i obiektów DS więcej w stosunku do 10x50 . To jest najlepsze podsumowanie tego wątku . Bardzo dziękuję za jasną i klarowną odpowiedź .
 
 
anatol1 
Rozmowny


Pomógł: 6 razy
Posty: 227
Wysłany: Sro 03 Kwi, 2019   

Trzeba było od razu napisać, że chcesz tylko potwierdzenia swojego wyboru to darowalibyśmy sobie wszystkie tłumaczenia i sugestie.
 
 
Piotr_0602 
Rozmowny


Pomógł: 14 razy
Posty: 274
Wysłany: Sro 03 Kwi, 2019   

Wiking69 napisał/a:
Jutomi ... napisałeś że 10x70 pod ciemnym niebem pozwala zobaczyć tysiące gwiazd i obiektów DS więcej w stosunku do 10x50 .


Diabeł tkwi w "pod ciemnym niebem".
Pytanie:
1) czy mamy do dyspozycji naprawdę ciemne niebo nie zanieczyszczone światłem, gdzie źrenica nam rozszerzy się do 7mm (po dłuższej adaptacji do ciemności).
2) jak szeroko nam się potrafi w ciemnościach rozszerzyć źrenica (a tu ma znaczenie np. wiek obserwatora).
3) jeśli mamy takie niebo do dyspozycji, to pytanie jak często i jak daleko (tj. ile razy w roku będziemy wykorzystywać możliwości lornetki)

Jak odpowiemy na te pytania to kolejne:
4) czy jesteśmy gotowi na to, że lornetka 10x70 jest użyteczna praktycznie tylko ze statywem lub żurawiem (z uwagi na wagę) - tu pkt. 3 - jeśli trzeba jeździć na te ciemne niebo daleko, to czy oprócz >2kg lornetki będziemy zabierać zawsze jeszcze większy i cięższy od niej statyw
5) czy chcemy wydać X kasy na lornetkę tylko do astronomii (gabaryty, waga czynią ją do innych zastosowań nieporęczną)

Jeśli na to wszystko odpowiemy twierdząco, to faktycznie 10x70 będzie lepsza od 10x50. Pod warunkiem nabycia optyki mniej więcej na tym samym poziomie (co będzie kosztowało stosownie drożej od 10x50).
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Sro 03 Kwi, 2019   

Anatol1 przepraszam że zapomniałem Ci podziękować za wszystkie Twoje tłumaczenia i sugestie :) . Twoje cenne rady pozwolą mi dokonać właściwego wyboru w czasie zakupu nowej lornetki , za co Ci jestem dozgonnie wdzięczny .
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Sro 03 Kwi, 2019   

Piotrze dobrze że zwróciłeś na ten aspekt uwagę ... Ile razy w ciągu roku korzystamy z konkretnej lornetki . Można mieć piękną kolekcję , a i tak przez 365 dni w roku korzystać z tej jednej ulubionej ( nie zawsze najlepszej optycznie ) . Czy warto wydać kilka albo kilkanaście tysięcy zł , dla kilku idealnych nocy ? . Na pewno warto :)
 
 
anatol1 
Rozmowny


Pomógł: 6 razy
Posty: 227
Wysłany: Sro 03 Kwi, 2019   

Wiking69 napisał/a:
Anatol1 przepraszam że zapomniałem Ci podziękować za wszystkie Twoje tłumaczenia i sugestie :) . Twoje cenne rady pozwolą mi dokonać właściwego wyboru w czasie zakupu nowej lornetki , za co Ci jestem dozgonnie wdzięczny .

Dzięki Wiking za te parę pokrzepiających słów. Dzień jednak nie będzie stracony. W końcu ktoś docenił moje wysiłki. :smile:
A tak w ogóle to dlaczego chcesz koniecznie 10x70 (oczywiście wybierzesz co chcesz, pytam z czystej ciekawości)? Tak jak pisałem wcześniej i pisał o tym Piotr_0602 możesz nie wykorzystać całej źrenicy. Gdzieś czytałem opis wrażeń z obserwacji bodajże TS-em Marine 10,5x70, autor był zachwycony. Poza wyliczeniem standardowych zalet głównym "ochem" była swoboda surfowania po szerokich gwiazdowych polach dzięki właśnie małemu powiększeniu a co za tym idzie małym drganiom. Obserwacje prowadził z ręki, ale leżąc na kocu z plecakiem pod głową. W takiej pozycji obserwuje się chyba rzeczywiście z maksymalną swobodą. Statyw daje najwięcej ograniczeń, żuraw już dużo mniej, obserwacje na stojąco z kolei najwięcej swobody, ale cierpi kark i ręce no i umówmy się, że z ręki na stojąco można najwyżej sobie spojrzeć na coś ale nie będą to obserwacje. Obserwacje na leżąco są najmniej bolesne, lornetkę można nawet oprzeć o oczodoły i ręce wytrzymają dużo dłużej. Wtedy zestaw małe powiększenie plus duże obiektywy na pewno pokażą pazur (no i czarne niebo musi być).
Ale to był tylko jeden przykład zachwytów lornetką 10(10,5)x70. Inne opisy dotyczą głównie sprzętu 15x70 (jeśli mówimy o lornetkach klasy 70 mm), no takiego sprzętu jest w sklepach najwięcej.
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Sro 03 Kwi, 2019   

Anatolu , chociaż mam wymarzonego Zeissa Victory 10x42 SF , do obserwacji nocnego nieba używam Williams Optics 7x50 ED . Wspaniała ostrość , kontrast i rozdzielczość obrazu . Odległość oka od źrenicy wyjściowej 23 mm :) . Małe powiększenie i duża waga 1,6 kg dają stabilny obraz nawet bez statywu . Inna wspaniała siódemka ( Leica 7x42 BN ) , nie ma szans z WO 7x50 ED . A dlaczego chcę koniecznie kupić 10x70 ? . Chciałem , to było moje marzenie z dzieciństwa , wielka astronomiczna lornetka . Ale może poczekam aż Nikon wyprodukuje WX-a 25x150 :) z takim polem widzenia że Arkowi kapcie spadną . Kiedy zobaczy cenę :)
 
 
TRYTON7 
Rozmowny


Posty: 357
Wysłany: Czw 04 Kwi, 2019   

Fuji 10x70 to typowa "kometarka" w mieście nie będzie kolosalnych różnić miedzy 50 tką a 70tką,ale te lorentke da się utrzymać w reku czego nie można powiedzieć o 16x70.

Rożnica miedzy ED i achro w punktowosci gwiazd jest zauważalna o ile swiatlosila ED jest mala.
10x50 W.O i 10X50 FMTRX - nie widać różnicy w punktowosci na korzyść ED a wręcz przeciwnie :mrgreen: ale w W.O 22X70/FPL 51/ & 16X70-FMTRX różnica jest zauważalna na korzyść ED.
Prawdziwa gratka w transmisji jest lornetka Takahashi 22x60 na fluorycie/miałem ja również /,którą oddawała najbardziej ostre obrazy o największej czystości obrazu,ale obrazy DS mimo wszystko wypadły dużo lepiej w kolosie Vixen BT 125 :)

oj długo by można było pisać :cool:





J
 
 
Piotr_0602 
Rozmowny


Pomógł: 14 razy
Posty: 274
Wysłany: Czw 04 Kwi, 2019   

TRYTON7 napisał/a:
Fuji 10x70 to typowa "kometarka" w mieście nie będzie kolosalnych różnić miedzy 50 tką a 70tką, ale te lorentke da się utrzymać w reku czego nie można powiedzieć o 16x70.


To jest mój przypadek. Mieszkam w mieście, z niebiem zanieczyszczonym światłem.

Żeby popatrzeć na gwiazdy przy ciemnym niebie, muszę pojechać gdzieś - na weekend, na urlop, a z reguły i tak nie jest tam idealnie czarne niebo.

A przeważnie nie są to wyjazdy "obserwacyjne". Czyli targanie większego sprzętu rzadko wchodziłoby w grę. Na pewno częściej zabiorę samą lornetkę niż lornetkę + odpowiedni statyw. I częściej lornetkę 1 kg niż 2 kg, a jeszce częściej 0,5kg.

Dlatego taka powiedzmy 25x100 głównie by się kurzyła (gabaryty).

A zamiast 10x70 preferowałbym 15x70 (rzadki dostęp do naprawdę ciemnego nieba) - przy podobnych gabarytach/wadze. Albo dobrą 10x50 z uwagi na częstsze jej używanie (połowa wagi 10x70 i nie potrzebuje statywu jak 15x70).

A że do 15x70 nie ma co podchodzić bez statywu (nawet przy x10 z ręki światła gwiazd latają, a dopiero statyw albo stabilne oparcie się na leżaku jako tako stabilizuje) to w końcu z rozsądku zdecydowałem się na Canona 15x50 IS. Tyle światła nie zbierze, ale obraz ma bardzo dobry (szło ED, szerokie pole), jest znacznie bardziej uniwersalna i lżejsza od 15x70. I magiczna stabilizacja naprawdę działa.
Jeśli chodzi o wykorzystanie jej do astro, to na godzinę wykorzystania współczynnik jest znacznie lepszy niż wszelkich większych bez stabilizacji. Lornetkę 1,2 kg łatwiej zabrać niż >2kg, nie licząc tego że nie potrzebuje statywu. Łącznie bagaż jest dużo mniejszy i kilkakrotnie lżejszy niż zestaw lornetka+statyw.

Gdybym miał go teraz czym uzupełnić to najwyżej 7x50 czy 8x58, które mieszczą się w 1kg, i są też uniwersalne, do innych zastosowań niż astro. A jeśli decydowałbym się na coś naprawdę ciężkiego (jak kupię letniskowy domek w Bieszczadach, czy chcę kilkanaście kilogramów w bagażniku wozić) to już coś typu 25x100 (wtedy te parę, czy nawet 10 kilo więcej różnicy nie robi).

Ale ktoś może mieć inne warunki niż ja.
Najpierw więc oszacować swoje warunki lokalne, i potencjalną gotowość do poświęceń.
Można kupić kilogramy sprzętu, a za rok czy dwa wystawiać na aukcjach, bo stwierdzamy że głównie się kurzy.
 
 
TRYTON7 
Rozmowny


Posty: 357
Wysłany: Pią 05 Kwi, 2019   

To wszystko zależy od wielu czynników.

Generalnie, mówi się ze jeśli używasz coś 1 raz do roku to warto to sprzedać bo nie jest ci to potrzebne...
ale z drugiej str.jeśli masz już takie fajne bino np. ED 120 mm i mimo tego ,ze nie posiadasz możliwości wykorzystania jej w 100% w domu to pamiętniej ,ze zawsze możesz zabrać taką mega lornetkę na letni/zimowy wypoczynek w górach , ciesząc się obrazami zarówno w dzień jak i w nocy.

Pamiętajmy ,ze jedne obraz jest równoważny 1000 słów . :cool:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14