Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Zeiss Terra ED Pocket 8x25
Autor Wiadomość
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Wto 12 Mar, 2024   

_Tomek_ napisał..."Ja wożę Terrę na rowerze w trójkącie pod ramą...Żadna 8x32 do tego się nie nadaje, bo jest za duża."

Jaki jest problem, kupić "trójkąt", troszkę większy, do którego wejdzie 8x30-32? ewentualnie zamienny futerał przypinany na rzepy do kierownicy czy ramy.
Idealny rozmiar na 8x30-32 (15x16x7).

Screenshot 2024-03-12 at 09-08-41 Futerał na aparat telefon torba NOWA Bezrzecze Kup teraz na Allegro Lokalnie.png
Plik ściągnięto 598 raz(y) 296,61 KB

 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 536
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 12 Mar, 2024   

Jan55 napisał/a:
Jaki jest problem, kupić "trójkąt", troszkę większy, do którego wejdzie 8x30-32? ewentualnie zamienny futerał przypinany na rzepy do kierownicy czy ramy.
Idealny rozmiar na 8x30-32 (15x16x7).


Ja mam trójkąt do którego wchodzą wymiennie dwa zestawy:
1. Kowa …x32 + paprykarz szczeciński 330g (lub puszka czerwonej fasolki 400g).
2. Terra …x25 + to co wyżej + mała mineralna.
Trójkąt mogę zmniejszyć i wtedy wchodzi tylko terra + paczuszka żelków.

PS. Lornetka na kierownicy to kiepski pomysł gdy się jeździ choć troszkę agresywniej.
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 755
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 12 Mar, 2024   

Wożenie czegokolwiek na kierownicy (poza licznikiem i małą lampką) odpada, bo rower dużo mniej przyjemnie się prowadzi. Dodatkowo tam są większe drgania niż w pobliżu środka masy, nawet przy amortyzowanym widelcu, więc tym bardziej nie lornetka.

Większy trójkąt też nie bardzo, bo niżej bidony, pompka. Telepiący się wór pod ramą też mi nie pasuje. Daktyle, jakiś mus i narzędzia muszą w nim być, z góry ramy mam apteczkę, a pod siodłem mam lampkę, więc tam torebki nie zamocuję.

Ale można wszystko :) Na przykład zamontować bagażnik i sakwy, albo torbę na ramię czy plecak. Jednak priorytetem dla mnie jest frajda z jazdy, a nie komfort obserwacji. Zresztą lornetka klasy 32 mm też nie daje takiego komfortu jak lornetka klasy 42 mm.

EDYCJA Czerwona fasolka brzmi nieźle, daktyli mamy już dość, choć spełniają rolę ;)
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 954
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 12 Mar, 2024   

Paprykarz szczeciński... dobra klasyka. Żona ostatnio znalazła przepis i robi w takim wielofunkcyjnym robocie kuchennym. Wychodzi dobry, ale ten z puszki ma coś niepowtarzalnego.
 
 
meehoo 
Nowy


Posty: 20
Wysłany: Wto 12 Mar, 2024   

_Tomek_ napisał/a:
Jak nie jesteś przekonany co do parametrów, to też bym radził spróbować, będziesz miał porównanie. Najwyżej oddasz i wrócisz do Terry.

Ja wożę Terrę na rowerze w trójkącie pod ramą, a wcześniej nosiłem ją w kieszeni kurtki. Żadna 8x32 do tego się nie nadaje, bo jest za duża. Dlatego pozbyłem się 8x32 na rzecz częściowo Terry, a częściowo 8x42.


No właśnie wychodzę z tego samego przekonania, że x30-32 jest za duże do noszenia a jednocześnie nie daje takiego komfortu jak większy okular. Być może jest to dobre połączenie na JEDYNĄ lornetkę, ale jeżeli ktoś może mieć więcej niż jedną, to chyba lepiej 20-25 + 40-50.
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 954
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 12 Mar, 2024   

30-32 za duże do noszenia?
Może do biegania są za duże, ale nie do noszenia.
Z komfortem to też tylko ogólna teoretyczna reguła. Są trzydziestki bardzo komfortowe i 42, w których za cholerę niektórzy nie mogą komfortu uzyskać.
Tylko sprawdzenie przez osobnika da odpowiedź.
Gdy poważny (świadomy zagadnień lornetkowych) kolega z tego forum spojrzawszy przez wg mnie super komfortowego Doctera 10x50 stwierdził, że nie gada on z jego twarzą, nie mam już wątpliwości, że w dziedzinie dopasowania lornetki do pacjenta dzieją się cuda.
 
 
meehoo 
Nowy


Posty: 20
Wysłany: Wto 12 Mar, 2024   

Wojtas_B napisał/a:
30-32 za duże do noszenia?
Może do biegania są za duże, ale nie do noszenia.


Taki skrót myślowy. Oczywiście da się nosić nawet 10x42 spokojnie. Chodzi mi o takie noszenie, żeby była zawsze pod ręką, w przypadkach gdy nie wiem czy jej użyję czy nie. Chyba najlepszym przykładem są tu góry. 8x25 włożysz do kieszeni kurtki, 8x30 noooo to już tak na wcisk może, ale z wygodą to nie będzie miało nic wspólnego.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Wto 12 Mar, 2024   

Każdy używa to co chce. Są tacy, którzy za najlepszą lornetkę uważają 8-10x20-25 i innych lornetek się nie tykają a są inni, dla których x20-25 są nie do przyjęcia. Jak to mówią "Każdemu co kto woli".

meehoo napisał..."że x30-32 jest za duże do noszenia a jednocześnie nie daje takiego komfortu jak większy okular."

Jaką widzisz różnicę w komforcie między lornetkami 8x32 a 8x42, oczywiście o podobnych parametrach optycznych i o jakim komforcie piszesz, bo w obserwacjach dziennych, różnicy między wielkością okularu 30-32 a 42, raczej nie widać, chyba że x30-32 jest zdecydowanie ciemniejsza (transmisja) od x40-42. Różnicę można zauważyć dopiero w obserwacjach zmierzchowych, chyba, że chodzi Ci o jakiś inny komfort, np wielkość i wagę lornetki :wink: .
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 954
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 12 Mar, 2024   

Chodzi zapewne o komfort wynikający z wielkości źrenicy wyjściowej, która teoretycznie i często praktycznie (choć nie zawsze) decyduje o tolerancji na byle jakie przyłożenie do oczu.

Zasadniczo lornetki flagowe firm S, Z, L, N są tak dobrze zaprojektowane, że zapewniają komfort przyłożenia do oczu zarównio w modelach 42 jak i 32. Ale mimo to lornetki o mniejszych źrenicach są zwykle bardziej wysiłkowe w patrzeniu.
Przykład z ostatniej soboty:
Zacząłem obserwacje od 10x50 (źrenica 5 mm) i tak rozleniwiłem oczy i mózg, że gdy po godzinie wyciągnąłem z torby skądinąd fenomenalną NL 12x42 (źrenica 3,5 mm), to musiałem dość długo się adaptować, aby poczuć pełny luz.

W lornetkach 20-25 komfort polega wyłącznie na mobilności.
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 755
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 12 Mar, 2024   

Tak jak Wojtek wyjaśnił. Z mojej strony dochodzi jeszcze fakt, że większe (40-50 mm) lornetki lepiej leżą mi w rękach. Palce od razu trafiają gdzie trzeba, nie spadają na obiektywy, mam też wrażenie, że (trochę) cięższą lornetkę stabilniej trzymam. Jasne, są wyjątki, komfortowe trzydziestki i niewygodne pięćdziesiątki, ale mówię o ogólnych zależnościach.
 
 
meehoo 
Nowy


Posty: 20
Wysłany: Wto 12 Mar, 2024   

Wojtas_B napisał/a:
Chodzi zapewne o komfort wynikający z wielkości źrenicy wyjściowej, która teoretycznie i często praktycznie (choć nie zawsze) decyduje o tolerancji na byle jakie przyłożenie do oczu.


Dokładnie o to mi chodziło.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Wto 12 Mar, 2024   

Jeżeli kol meehoo tylko o taki komfort chodzi, to OK, ja tam wolę większy komfort użytkowania i widzianego obrazu, dlatego zostałem przy 8x30-32 a większe używam okazjonalnie :mrgreen: , więc różnica wielkości źrenicy wyjściowej, jest dla mnie drugorzędna :wink: .
 
 
Piotr_0602 
Rozmowny


Pomógł: 14 razy
Posty: 274
Wysłany: Sro 13 Mar, 2024   

meehoo napisał/a:

No nie załamuj mnie, a ja już patrzyłem na te śliczne Curio łapczywym okiem... :roll:
Jeszcze biorę M7 8x30 pod uwagę, ale dla mnie trochę za duży...


To może, po taniości, Pentax 6,5x21 Papillio?
Tani, porro (lepszy stosunek jakość obrazka/cena od dachówki), zaskakująco dobry obrazek przy tej cenie, i do tego unikalne możliwości macro. I nieco jaśniejszy od 8x25.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sro 13 Mar, 2024   

Piotr_0602... Lornetka ciekawa, tylko patrzenie przez nią, to jak patrzenie przez słomkę, pole okularu to 48*. Dla dzieci może i dobra, ale dla dorosłego osobnika już chyba nie, zwłaszcza jak odczuwa klaustrofobię, chyba, że komuś na tym nie zależy (komfort widzenia). Różnica w jasności w dzień, między x21 a x25, nie ma znaczenia bo i tak jest nie do zauważenia.
Jeszcze jedno, jeżeli piszesz, że lornetka x21 jest jaśniejsza od x25 to raczej nie, bo powierzchnia obiektywów 25mm jest większa o 50% od powierzchni obiektywów 21mm co powoduje większy dostęp światła do źrenicy, a zatem jaśniejszy obraz, chyba że porównujesz jakąś lornetkę x25 za 30 zł do tego Pentaxa, to wtedy jest to możliwe :wink: .
 
 
Piotr_0602 
Rozmowny


Pomógł: 14 razy
Posty: 274
Wysłany: Czw 14 Mar, 2024   

Jan55 napisał/a:
Piotr_0602
Jeszcze jedno, jeżeli piszesz, że lornetka x21 jest jaśniejsza od x25 to raczej nie, bo powierzchnia obiektywów 25mm jest większa o 50% od powierzchni obiektywów 21mm co powoduje większy dostęp światła do źrenicy, a zatem jaśniejszy obraz, chyba że porównujesz jakąś lornetkę x25 za 30 zł do tego Pentaxa, to wtedy jest to możliwe :wink: .



6,5x21 jaśniejsza od popularnych 8x25 (choć powiększenie nieco mniejsze)

6,5x21
exit pupil 21/6,5 = 3,23
rzutuje na źrednicę kołlko o powierzchni 8,2 mm2 (3,14 x kwadrat(3,23/2))

8x25
exit pupil 25/8 = 3,13
rzutuje na źrednicę kołlko o powierzchni 7,7 mm2 (3,14 x kwadrat(3,13/2))

6,5x21 będzie jaśniejsza od 8x25 patrząc tylko na te parametry
A że Pentax to porro, a zwykle 8x25 to dachówki które wymagają drogich powłok, to przy podobnym budżecie porro będzie dawało lepszą jakość obrazka niż dachówka.

Pozorne pole widzenia w Pentaxie, tak po prawdzie, to byłoby 49% a nie 48%. Ale fakt, wąsko, za to muszle oczne wygodniejsze od większości 8x25 w zbliżonej do Pentaxa cenie.

A ogniskowanie od 0,5m jest unikalne wśród lornetek i mamy jakby lupę powiększającą.

Ten mały Pentax daje zaskakująco dobry obraz, lepszy większość 8x25 w zbliżonym budżecie (500-1000 zł). Owszem, 8x25 od Zeissa czy Swarka za 3 tysiące da lepszy obrazek, ale dziś Papillo można dostać poniżej 500 zł.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 18