Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Standardowe zoomy do m4/3
Autor Wiadomość
Idaho 
Nowy


Posty: 17
Wysłany: Sro 24 Kwi, 2019   Standardowe zoomy do m4/3

Chciałbym zwrócić się z prośbą o pomoc w doborze nowych szkieł.
Obecnie korzystam z Panasa G3 z kitowym szkłem Panasonic G VARIO 14-42 mm f/3.5-5.6 ASPH. MEGA O.I.S. Od niedawna używam też stałki Lumix G 25 mm f/1.7 ASPH, która od zakupu jest właściwie moim głównym obiektywem.
Generalnie robię zdjęcia rodzinne, portrety, krajobrazy i tutaj ogniskowa do 150mm (odpowiednik 35mm) raczej wystarcza. Natomiast czasami przydałby się zoom do 400 (maks 600) do zdjęć sportowych i architektury, ale raczej to są okazyjne zdjęcia. Maksymalny zoom z jakiego korzystałem, kiedy używałem kompaktów, to 760mm ale do zdjęć sportowych czy architektury 400mm powinno wystarczyć. Z taką ogniskową byłem w stanie zrobić zdjęcie okucia wieńczącęgo wieżę zegara Big-Ben więc chyba wystarczy :lol:

Zastanawiam się nad następującym powiększeniem szklarni:

1. Obiektyw, który zastąpi kit
Tutaj możliwymi opcjami mogłyby być:
LUMIX G VARIO 12-60 mm f/3.5-5.6 ASPH POWER O.I.S. - pytanie czy będę miał istotną poprawę do kitowego, lepsza stabilizacja?
Pewnie lepszym wyborem byłaby Leica DG Vario-Elmarit 12-60 mm f/2.8-4, ale z uwagi na cene w grę wchodzi raczej używany.

2. Zoom "uniwersalny"
Opcja to Lumix G Vario 45-200 mm f/4-5.6 II POWER O.I.S. abo ewentualnie Lumix G X Vario PZ 45-175mm f/4-5,6 ASPH. Power O.I.S.. Jaśniejsze obiektywy są już bardzo drogie. A może raczej stałka 200mm?

A może w ogóle zrezygnować z opcji (1), w sumie na zewnątrz i w dobrych warunkach pogodowych kit daje radę, natomiast kupić jaśniejszy obiektyw zoom. Może jest jakaś alternatuwa do Panasa, coś z Olka albo Tamron/Sigma?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 24 Kwi, 2019   

A może 12-100 f/4 PRO Olka?
 
 
Idaho 
Nowy


Posty: 17
Wysłany: Sro 24 Kwi, 2019   

Arek napisał/a:
A może 12-100 f/4 PRO Olka?


Trochę drogi :roll:

Ale jest jeszcze Lumix G Vario 14-140 mm f/4-5,8 ASPH./Mega O.I.S. albo lepiej Lumix G VARIO 14-140mm F3.5-5.6 ASPH POWER O.I.S. W cenie około 1500 tele zaczynające się of 3.5, ciekawe
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 24 Kwi, 2019   

Pytanie czy potrzebujesz szerszego kąta. Dla mnie 12 to coś co warto mieć, bo 14 mm jest zbyt wąskie.
Dlatego ja optowałbym za 12-60 mm i jakimś tele jako uzupełnienie.
 
 
Idaho 
Nowy


Posty: 17
Wysłany: Sro 24 Kwi, 2019   

Bardziej mi zależy na dłuższym zoomie i możliwie jak największej jasności przy rozsądnym budżecie, W 14-140mm F3.5-5.6 podoba mi się jaśniejszy obiektyw (w porównaniu do obiektywów f4) i jestem w stanie przeboleć krótszy zoom. W pomieszczeniach fotografuję najrzadziej także szeroki kąt ma dla mnie mniejszą wagę.
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Czw 25 Kwi, 2019   

Idaho, widzę 2 opcje:
1) Na co dzień nie potrzebujesz dłuższego tele, tylko w przewidywalnych okolicznościach:
W takim przypadku optymalny będzie 12-60/3.5-5.6 oraz jakiś dłuższy tele zoom Brak stabilizacji w korpusie ogranicza Cię do oferty Panasonic-a, co eliminuje 75-300Olka. 100-300 od panasonica jest dobry, ale dość ciężki (>500g). 45-200 (380g)natomiast ma kiepską reputację jeśli chodzi o jakość optyki. Są też tacy, którzy twierdzą, że ta opinia jest przesadzona. W każdym razie dotyczy ona końca zakresu tele. Tu zatem wkracza na scenę 45-175. Szkło cieszące się dobrą opinią, małe, lekkie, z wewnętrznym zoomem. Jeśli zasięg jest priorytetem, bierz 100-300. Jeśli gabaryty krytyczne to 45-175.
2) W codziennej fotografii też potrzebujesz długiego tele (turystyka, w tym spotkania z fauną):
Tu masz tylko 1 opcję: 14-140/3.5-5.6 (14-140 II). Generalnie jest tak, że krajobrazy, kwiatki i budynki nie uciekają z kadru, zwierzęta, ludzie i pojazdy tak. Zatem najlepszy optycznie telezoom jest 100% bezużyteczny przy nagłych sytuacjach foto. Po prostu nie masz go na aparacie (bo 90% zdjęć robisz na "krótkim" szkle) i kropka. Jego większy zasięg wykorzystasz tylko na imprezie sportowej albo na safari, gdzie jego użycie jest przewidywalne. Ultrazoom w rodzaju 14-140 to taki zgniły, ale użyteczny kompromis.
Na koniec: docelowo do tych zoomów, niezależnie od wariantu, musisz dobrać jasną stałkę do wnętrz. Bez niej nie ma mowy o pracy w zastanym świetle w budynkach. Sprawdzą się szkła 14/2.5, 15/1.7, 17/1.8 W miarę tanio można kupić używane. Skrajnie budżetowa opcja to pierwszy z listy. Z podanych nie mam tylko tej 15-tki, zaczynałem od 14, teraz głównie jeżdżę z 17-tką (dla mnie najbardziej uniwersalna), ale póki nie kupię 12-tki lub czegoś szerszego 14-tka nadal się przydaje, Akurat 3 dni temu skorzystałem z niej intensywnie po bodaj rocznej przerwie -klimaty forteczne :wink:
Pozdrawiam
-J.
P.S. Sporym minusem w użyciu tych krótkich stałek będzie dla Ciebie brak stabilizacji. Dawno temu, gdy Panasonic nie robił w ogóle korpusów ze stabilizacją, to było dla mnie jednym z głównych kryteriów wyboru Olympusa. Właśnie ze względu na te stałki "do ciemnego". Dla Ciebie to problem tymczasowy, bo za jakiś czas po prostu zmienisz korpus na taki ze stabilizacją i to bez ogólnego rozwodu z Panasonic-em.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Czw 25 Kwi, 2019   Re: Standardowe zoomy do m4/3

Idaho napisał/a:
A może w ogóle zrezygnować z opcji (1), w sumie na zewnątrz i w dobrych warunkach pogodowych kit daje radę, natomiast kupić jaśniejszy obiektyw zoom.


Jeśli nie jesteś przekonany, to zrezygnuj. Mam tą Panaleikę 12-60/2.8-4 i to jest naprawdę świetne szkło. Nieduże jak na swoje parametry (zobacz Zuiko 12-60 do lustrzankowego 4/3!), świetne optycznie - ostre jak dobre stałki, bardzo ładna kolorystyka zdjęć (wolę od stałek M. Zuiko), świetna stabilizacja (używam na E-M5 II i wolę stabilizację w tym obiektywie niż matrycy).

Ale: choć to szkło jest formalnie nieduże, to jednak nadal mało poręczne. Choć jasne jak na zooma to w pomieszczeniach za ciemne. W sumie używam go mniej niż przypuszczałem. Jeśli zabieram ze sobą aparat bez nastawienia na konkretny rodzaj zdjęć to wolę wziąć jedną stałkę 25/1.8 lub 17/1.8 niż takiego uniwersalnego zooma. Choć z pragmatycznego punktu widzenia, no bo jednak bardziej różnorodne zdjęcia da się zrobić, czasem z tym zoomem się ,,męczę'' ;)
 
 
Idaho 
Nowy


Posty: 17
Wysłany: Sro 01 Maj, 2019   

JAR i TS, bardzo dziękuję za super rady :)
Dla mnie do przemyślenia czy 45-175, co w połączeniu z moim kitem daje mi pokrycie ogniskowych od 14 do 175. Druga opcja to 14-140, która częściowo dubluje sie z kitem, ale daje mi większa uniwersalność. Moja stałka 25/1.7 uzupełnia każdy zestaw.

W kwestii korpusu mam w planach wymianę. Moje aktualne obiektywy ograniczają mnie chyba do wyboru Panasa, np. G80. Chyba że zdecydowałbym sie na Olka, to może byłaby inna opcja do tele? Ale to już założę inny wątek na odpowiednim forum :)
 
 
Idaho 
Nowy


Posty: 17
Wysłany: Pon 01 Cze, 2020   

Chciałbym podbić ten temat.
Wkrótce po napisaniu ostatniego post'a udało mi się okazyjnie kupić używaną Panaleikę 12-60/2.8-4 i to był faktycznie dobry wybór, jestem bardzo zadowolony z tego szkła.

Chciałem się teraz rozejrzeć za Lumixem 45-175. Ku mojemu zdziwieniu jest problem z dostępnością tego obiektywu. Dodatkowo ceny poszły mocno w góre. Rok temu to szkło kosztowało ok 1600 zł a teraz ceny oscyluja około 1850 zł.

Czy to jest jakiś efekt "koronawirusa"? A może jest jakiś następca?
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 01 Cze, 2020   

Idaho napisał/a:
Czy to jest jakiś efekt "koronawirusa"?


Euro skoczyło z 4.2-4.3 na 4.4-4.5 więc ceny w złotówkach też poszły w górę.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14