Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Nikon D50 - jaki obiektyw od rzeczyswistej ogniskowej 35mm?
Autor Wiadomość
seba_123456 
Początkujący


Posty: 41
Wysłany: Nie 14 Lip, 2019   Nikon D50 - jaki obiektyw od rzeczyswistej ogniskowej 35mm?

Przepraszam za być może głupie pytanie. Mam starego Nikona D50 i mam możliwość nabycia używanego obiektywu AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G. Ogniskowa 35mm jest dla pełnej klatki? Czy jeżeli chciałbym mieć ogniskową rzeczywiście 35mm to muszę mieć obiektyw o ogniskowej około 20mm? Czy dobrze myślę?
Z góry dzięki za pomoc.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






MatrixSTR 
Uczestnik



Pomógł: 4 razy
Posty: 96
Wysłany: Nie 14 Lip, 2019   

Jest tak jak myślisz. Jeśli chcesz mieć "rzeczywiste" 35 musisz kupić jakieś 22-24.
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 46 razy
Posty: 924
Skąd: Józefów
Wysłany: Nie 14 Lip, 2019   

35 mm to jest rzeczywista ogniskowa tego obiektywu (podawana dla ustawienia ostrości na nieskończoność) i to nie jest parametr zależny w jakikolwiek sposób od wielkości matrycy.

Pytanie, czy Tobie chodzi o obiektyw, który będzie miał ogniskową 35 mm, czy o obiektyw, który da takie same pole widzenia, jak obiektyw 35 mm na patrycy o rozmiarach 24x36 mm, bo to co innego.

MatrixSTR, rozumiem jaką treść chciałeś przekazać, ale Twoja wypowiedź jest błędna i myląca :idea:
 
 
MatrixSTR 
Uczestnik



Pomógł: 4 razy
Posty: 96
Wysłany: Nie 14 Lip, 2019   

Czemu? Zadał pytanie w prosty sposób, to w taki odpowiedziałem. Przez "rzeczywistą" ogniskową chodziło mu o ekwiwalent 35 mam dla apsc. Dlatego dałem w cudzysłów.
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 46 razy
Posty: 924
Skąd: Józefów
Wysłany: Nie 14 Lip, 2019   

MatrixSTR napisał/a:
Czemu? Zadał pytanie w prosty sposób, to w taki odpowiedziałem. Przez "rzeczywistą" ogniskową chodziło mu o ekwiwalent 35 mam dla apsc. Dlatego dałem w cudzysłów.


Dlatego napisałem, że rozumiem o co Ci chodziło, ale wypowiedź jest błędna. Ogniskowa jest równa 35 mm i jest to wielkość fizyczna, jak najbardziej rzeczywista.
Nazywanie "rzeczywistą" ogniskową odpowiednika ogniskowej pod względem pola widzenia dla innego formatu to oczywisty błąd merytoryczny.

Do tego nie jest prawdą to, co autor wątku napisał w pierwszym poście: AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G nie ma "ogniskowej 35 mm dla pełnej klatki", bo to jest obiektyw przeznaczony na mniejsze matryce => to stwierdzenie nie ma sensu.

Moim zdaniem ważne jest, żeby pisać takie rzeczy wprost: ogniskowa to parametr fizyczny niezależny od wielkości matrycy. Od wielkości matrycy i ogniskowej jest z kolei zależne pole widzenia i z tego powodu można mówić o odpowiednikach ogniskowej dla innego formatu czyli ogniskowych, które dają na jednej matrycy pole widzenia takie, jak "odpowiednik ogniskowej" na matrycy drugiej.
Prościej się nie da i moim zdaniem to jest jedyna sensowna droga do unikania nieporozumień i błędów, a nie pisanie o "rzeczywistej" ogniskowej, która rzeczywistą ogniskową nie jest.
 
 
seba_123456 
Początkujący


Posty: 41
Wysłany: Nie 14 Lip, 2019   

Dzięki za odpowiedzi. Chodziło mi o "to same pole widzenia, jak obiektyw 35 mm na patrycy o rozmiarach 24x36".
Zastanawiam się tylko, czy warto inwestować w tak stary korpus?
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 46 razy
Posty: 924
Skąd: Józefów
Wysłany: Nie 14 Lip, 2019   

W takim razie faktycznie szukasz obiektywu o ogniskowej ~23 mm, bo właśnie taki da pole widzenia podobne do szkła 35 mm na matrycy 24x36 mm.

Czy warto inwestować? Na pewno nie użyłbym w tym przypadku tego słowa, bo 'inwestycja', to jest coś, co powinno się zwrócić finansowo. A czy jest sens dokupować szkłą? Zależy od Ciebie i tego, co chcesz zyskać. Jeśli nie planujesz zmieniać systemu, to dokupienie obiektywów dających nowe możliwości ma sens (oczywiście przy założeniu, że będziesz te możliwości wykorzystywał). Szkła starzeją się wolniej od korpusów i mniej tracą na wartości, o czym warto pamiętać.

I piszę to jako osoba, która niedawno dokupiła do niewiele nowszego Canona 40D nowy obiektyw (makro).
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 16