Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Czy warto kupić lornetkę za 7 tysięcy złotych ?
Autor Wiadomość
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Pią 01 Mar, 2019   Czy warto kupić lornetkę za 7 tysięcy złotych ?

Do poruszenia tego tematu zainspirował mnie toomkoo 7474 . W swoim komentarzu do Swarovskiego EL 10x50 napisał takie słowa ... Powiedziałem sobie tak - Mam jedno życie więc mogę mieć jednego Swarka EL . :) przypomniałem sobie że kupując nowego Zeissa Victory 10x42 SF za 7 tyś zł , myślałem dokładnie tak samo . Jeżeli nie teraz , to kiedy ? . Jak będę na emeryturze , jak wygram w LOTTO :) . Nie stać mnie na piękny dom nad morzem , nie stać mnie na nowy samochód za kilkaset tysięcy ( mój jest wart 5 tysięcy :) ) Ale mogę raz na 50 lat kupić najlepszą lornetkę jaką miałem w rękach . Zamiast kupować kolejną lornetkę za 1000 zł i czuć niedosyt . Osobiście zachęcam was do spełniania swoich lornetkowych marzeń .
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






ponidziak 
Rozmowny


Pomógł: 19 razy
Posty: 480
Wysłany: Sob 02 Mar, 2019   

Ja jednak zachęcam do rozpoczęcia przygody z lornetką za 1000-2500zl, chyba że ktoś śpi na kasie, to kto bogatemu zabroni kupować od razu EL :wink: W tej cenie mamy już przyzwoitą optykę i jakość wykonania. Można się przekonać co nam odpowiada (powiększenie, waga, itp.) i czy lornetka nie spędza żywota w szufladzie. Może być że spełni z nawiązką oczekiwania i potrzeby zakupu lepszego sprzętu nie będziemy odczuwać. Zresztą czy nie jest tak że powyżej 2-3 tysięcy dopłacamy głównie za jakość mechaniki, wykonania i materiały? Jeśli ktoś nie przywiązuje do tego dużej wagi a lornetkę używa pięć razy w roku to może zechce na tym poprzestać. Na szczęście jest to względnie tanie hobby i sprzęt z najwyższej półki, czy nowy, czy używany dla osoby przeciętnie sytuowanej i odpowiednio zdeterminowanej jest osiągalny. :smile:
 
 
ponidziak 
Rozmowny


Pomógł: 19 razy
Posty: 480
Wysłany: Sob 02 Mar, 2019   

Na pewno warto zachować umiar, zreszta jak we wszystkim i nie mylić marzeń z zachciankami :wink: To tylko narzędzie, najważniejsze i tak są zdrowe oczy :wink:
To właśnie o nich warto pamiętać kupując lornetkę i nie pchać się najtańszy chłam.
 
 
toomkoo7474 
Rozmowny



Pomógł: 2 razy
Posty: 207
Skąd: Wielka Brytania
Wysłany: Sob 02 Mar, 2019   

ponidziak napisał/a:
Na pewno warto zachować umiar, zreszta jak we wszystkim i nie mylić marzeń z zachciankami :wink: To tylko narzędzie, najważniejsze i tak są zdrowe oczy :wink:
To właśnie o nich warto pamiętać kupując lornetkę i nie pchać się najtańszy chłam.


Zgadzam sie w przypadku gdy jest to kaprys,zachcianka i chem miec najlepsza lornetke dlatego ze inni maja a na obserwacje chodzilbym rzadko to faktycznie nie warto tyle kasy wydawac,
Ale jesli sie jest maniakiem patrzenia przez lornetke(tak jak ja :lol: ) to warto w zyciu kupic raz najlepsza lornetke na jaka cie stac,takie optyczne spelnienie marzen,(nie trzeba spac na kasie,jest cos takiego jak miesieczne raty)
Dzieki wiking69 zrobilo mi sie milo i gratuluje swietnego zakupu, Mam kilka lornetek w tej chwili ale swarek el10x50 nadal jest wow mimo ze minelo ponad pol roku,nie zaluje tego zakupu.
Pozdrawiam.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 02 Mar, 2019   

Jeśli to jest świadomy wybór, warto się szarpnąć :)
 
 
m-day 
Rozmowny


Pomógł: 3 razy
Posty: 209
Skąd: W-wa
Wysłany: Nie 03 Mar, 2019   

Ja tam bym chętnie wydał 7 koła na lornetkę mnie satysfakcjonującą, tyle że takich chyba nie ma.
Chcę pola wielkiego, blisko oczu i równego od brzegu do brzegu, jak w EL.
Chcę krystalicznego i kontrastowego obrazu jak w EL.
Chcę niewrażliwości na światło z przodu i z boku jak w Meo B1 7x42.
Nie chcę AC, jak w starych porro.
Dodatkowo chcę kompaktowej, zwartej i lekkiej lornetki 8x30-32, lub 10x36.
Jest taka?
Najbliżej jest chyba stary Victory FL, ale ja chcę nową (niemacaną) i od polskiego dystrybutora z pełną gwarancją, jak już tyle wydaję.
Tak więc nie wydam 7 kzł, nie mam na co ;)
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Nie 03 Mar, 2019   

Jest taka lornetka :) . Miałem ją w rękach dwa razy , jest lepsza niż mój Zeiss Victory 10x42 FL :( . Mam na myśli EL 10x32 którą ma mnich . Kupił ją w idealnym stanie za tak okazyjną cenę , że nie chciał mi powiedzieć za ile . Żeby mnie nie denerwować :) . On potrafi szukać okazji po całym świecie , podobnie jak Arek .
 
 
m-day 
Rozmowny


Pomógł: 3 razy
Posty: 209
Skąd: W-wa
Wysłany: Nie 03 Mar, 2019   

Mały EL za wielki jest ;) Przy tej wielkości to już lepiej kupić 8.5x42 mz. Do tego nie najlepsza pod światło (ta większa, bo mniejszej nie widziałem). Tak czy inaczej moich wymagań nie spełniają, jak na 7+ koła ;)
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Nie 03 Mar, 2019   

Wszystkie bardzo drogie lornetki , mają jedną wspólną wadę . Często zostają w domu :( z obawy przed uszkodzeniem i porysowaniem . To paradoks ale częściej zabieram Zeissa 6x30 wyprodukowanego w NRD niż Zeissa SF . Oczywiście są wycieczki bezpieczne :) , piękna pogoda , miłe okoliczności przyrody . Ale są też wycieczki wysokiego ryzyka , gdzie istnieje duże niebezpieczeństwo uszkodzenia lornetki . Łatwiej przełknąć stratę SILVAREMa z NRD za 450 zł . Nie wyobrażam sobie zabrania lornetki za 7 tyś na nocne manewry , w błocie , kurzu i innych atrakcjach . Dlatego zawsze trzeba mieć tanią i wytrzymałą lornetkę na poligon . No cóż :) , każdy ma jakieś hobby
 
 
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 908
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Pon 04 Mar, 2019   

Moja odpowiedź na pytanie jak w temacie jest niejednoznaczna:

Po pierwsze jako, że mam już swoje lata wszystkich gorąco zachęcam do tego aby kupić sobie docelową lornetkę tak szybko jak się da. Wprawdzie do takiego wieku mi daleko ale uwierzcie mi, po sześćdziesiątce bardziej będzie Was interesować to aby nie lać w gacie niż jakaś lornetka. Zmysły będą przytępione a i ciekawość nie ta co dawniej. Jeżeli uważacie lornetkę za przedmiot Wam potrzebny i zaspokajający niematerialne (wyższe) potrzeby to nie ma się co zastanawiać i przeskakiwać z kwiatka na lepszy kwiatek (często - a nawet zawsze ze stratą). Lepiej od razu spełnić marzenie.

Po drugie: nawiązując do postu Wikinga69 chciałbym zwrócić uwagę na pojęcie "ekonomicznego komfortu użytkowania". Wybierzcie taki sprzęt, o jaki nie będziecie się chorobliwie obawiać, czyli taki jaki bez znaczącego uszczerbku będziecie mogli sobie odkupić. Dla jednych będzie to 1000, dla innych odpowiednio więcej. Warto też pamiętać, że o ile lornetka za 3k jest ZDECYDOWANIE lepsza od tej za 1k, to ta za 7k od tej za 3k nie różni się aż tak bardzo.

Ja na dzień dzisiejszy posiadam Zeissa Terra 8x25 do aktywnych zastosowań, i Conquesta HD 8x32 do bardziej spokojnych. Zapewniam wszystkich, że chociaż miałem do czynienia z topowymi Zeissami czy Swarkami to wcale mnie nie ciągnie do tego aby wydać grubą kasę za nieznacznie lepszy sprzęt.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 04 Mar, 2019   

Dokładnie. A ja za to polecam zainwestowanie w topowy sprzęt z lat 1990-2000. Za kwotę około 3000 zł dostaje się model, który był wtedy absolutnym topem. Warto przy tym zaznaczyć, że w tej cenie dostaniemy egzemplarze w stanie idealnym, wręcz sklepowym/kolekcjonerskim. Te lornetki oczywiście ustępują optycznie temu co daje obecny top w cenie 4000-10000 zł, ale mechanicznie są od nich często lepsze. To były czasy, kiedy kontrola jakości coś jeszcze znaczyła, a lornetka renomowanego producenta dostawała gwarancję 30-letnią lub dożywotnią, a nie 5-10 lat jak teraz. W efekcie, do codziennego użytkowania taka starsza lornetka nadaje się zdecydowanie lepiej niż obecne modele, z którymi czas obchodzi się znacznie gorzej, bo materiały do ich produkcji często są dużo gorszej jakości.
 
 
ponidziak 
Rozmowny


Pomógł: 19 razy
Posty: 480
Wysłany: Pon 04 Mar, 2019   

Wiking69 napisał/a:
Wszystkie bardzo drogie lornetki , mają jedną wspólną wadę . Często zostają w domu :( z obawy przed uszkodzeniem i porysowaniem . To paradoks ale częściej zabieram Zeissa 6x30 wyprodukowanego w NRD niż Zeissa SF . Oczywiście są wycieczki bezpieczne :) , piękna pogoda , miłe okoliczności przyrody . Ale są też wycieczki wysokiego ryzyka , gdzie istnieje duże niebezpieczeństwo uszkodzenia lornetki . Łatwiej przełknąć stratę SILVAREMa z NRD za 450 zł . Nie wyobrażam sobie zabrania lornetki za 7 tyś na nocne manewry , w błocie , kurzu i innych atrakcjach . Dlatego zawsze trzeba mieć tanią i wytrzymałą lornetkę na poligon . No cóż :) , każdy ma jakieś hobby


Wiking, zapewne widziałeś
https://www.youtube.com/watch?v=5qri4RuT7Bk
Jeśli sprzęt nie jest kupowany z zamysłem kolekcjonerskim to miejmy odwagę używać lornetek, tym bardziej tych drogich i markowych. Sam zachwalałeś zalety serwisu zeissa czy swarka. To tylko lornetka, nawet jesli spadnie na kamol czy przygrzmoci w pieniek lepiej to niż gdyby spotkało to naszą głowę lub kolano. Kupujmy najdroższe i najlepsze na jakie nas stać i używajmy, inaczej taki zakup nie maa sensu.
 
 
Willy 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Posty: 159
Wysłany: Pon 04 Mar, 2019   

Arek napisał:


Dokładnie. A ja za to polecam zainwestowanie w topowy sprzęt z lat 1990-2000. Za kwotę około 3000 zł dostaje się model, który był wtedy absolutnym topem.


A jakiś przykład, ja ciągle szukam 10x32 i 7x42. Gdybys był tak uprzejmy, bo nie znam sprzętów z tych lat, a nie chce mi sie grzebać godzinami.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 04 Mar, 2019   

Leica Trinovid 10x32 BN, Leica Trinovid BN 7x42, Zeiss Dialyt BGAT 7x42.
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Pon 04 Mar, 2019   

Zastanawia mnie jedno , 10 lat temu najdroższa lornetka w sklepie Szustera kosztowała 5500 zł . Był to chyba Zeiss Victory 8x56 FL . Dzisiaj najdroższy Zeiss kosztuje 11000 zł ! . Czyli ceny topowych lornetek wzrosły o 100 % . Podobny szok cenowy obserwujemy u Swarovskiego i Leicy . Czy wielka trójka się zmówiła , żeby tak drastycznie podnieść ceny swoich najlepszych lornetek . Co w procesie produkcji jest aż tak drogie , żeby usprawiedliwić taką szopkę . Arek ma rację , stare Trinovidy to świetna alternatywa dla nowych lornetek .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 15