Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Głębia ostrości w lornetkach.
Autor Wiadomość
Chomsky 
Entuzjasta


Pomógł: 17 razy
Posty: 521
Wysłany: Sro 03 Lip, 2019   Głębia ostrości w lornetkach.

Tak więc zastanawiam się na ile wiedza z zakresu fotografii przydaje się w zastosowaniu lornetkowy, że tak powiem.
Głębia ostrości (GO) zależy od ogniskowej obiektywu, zastosowanej przysłony, odległości i wielkości klatki filmu, na który obiektyw rzuca obraz.
1).W lornetce ogniskowa to powiększenie. Im mniejsze powiększenie tym GO większa. Liczą to tak, że kwadrat powiększenia to odległość, od której mamy ostro do nieskończoności?
Czyli przy powiększeniu x8 mamy, 8x8=64. Tak więc możemy obserwować obszar ostro od 64 metrów do nieskończoności. Ale czy przy ustawieniu pokrętła ostrości na te 64 metry, czy na nieskończoność? Co z hiperfokalną? Czy jak ustawię na te, załóżmy przykładowo, 120 metrów to będę miał ostro od 64 do nieskończoności, czy też stosując zasady z foto poszerzę GO i będę miał od np. 30 m. do niesk. Wydaje mi się logiczne, że ustawiając na teoretyczną nieskoń. dla obserwatora to 3 km, tracę w zakresie GO.
Jeśli GO to 1/3 przed i 2/3 za obiektem, na który mierzę odległość ( tak bywa, choć nie zawsze tak, w fotografii, ale upraszczam) to ustawiając na nieskończoność tracę te 2/3 GO, które jest niewykorzystane gdzieś, poza polem mojego widzenia.
Czyli stosując hiperfokalną lepiej ustawić ostrość na 100 m. i cieszyć się dużą GO.
Czy są tabele do wykorzystanie GO przy różnych powiększeniach?
2). Czy wiekość obiektywu lornetki można utażsamiać z przysłoną obiektywu foto?
Czy obiektyw 42 mm da. mniejszą GO niż ten 30 mm?
3). Czy nasza żrenica na którą pada obraz to klatka filmu? Jeśli tak to mała żrenica da większą GO ( w dzień) a duża żrenica da małą GO w nocy.
4). Czy GO w lornetkach kierują żelazne matematyczne zasady, czy też coś zależy o kostrukcji?
5). Pozostaje jeszcze możliwość akomodacyjna oka. Podobno młody może więcej, jak zwykle, nie dość, że źrenice mają większe to i zdolności do kształtowania GO.
Pozdr. Ch.
P.s. pomóżcie staremu.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Sro 03 Lip, 2019   

Temat drążony wielokrotnie.
- rolę przysłony pełni mniejszy z dwóch otworów: źrenica wyjściowa lornetki / źrenica oka
Im mniejsze powiększenie i im mniejsza "przysłona" - patrz wyżej, tym większa głębia ostrości

ALE
- im ostrzejsza lornetka tym głębia będzie subiektywnie mniejsza
- im czulsze oko na nieostrość tym mniejszy obszar, gdzie widizmy wystarczająco osotro i ostrości nie korygujemy.
- jeśli lornetka jest ciemna (np 8x20 lub 16x50) to oko może nie mieć wystarczająco jasnego obrazu, by bezbłędnie ocenić ostrość, coś jak pole AF w aparacie może sobie nie radzić w ciemności.
Jako astroamator-planeciarz jestem bardzo wyczulony na minimalne choćby braki ostrości stąd niemal ciągle ją koryguję.
 
 
Chomsky 
Entuzjasta


Pomógł: 17 razy
Posty: 521
Wysłany: Sro 03 Lip, 2019   

Nie mogłem znaleść tematu z GO!? Może informacje są porozrzucane.
Sporo jest niejasności, np. pisze się, że jakaś lornetka ma większą GO niż inna, a obie są 8x30. Zapewne różni, różnie to widzą.
Nie spotkałem jeszcze dyskusji na forum, która dotyczyłaby aspektów GO w lornetkach w ujęciu całościowym. Pewnie pomożecie mi taki temat znaleść, skoro był drążony wielokrotnie.
Pozdr. Ch.
 
 
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 908
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Sro 03 Lip, 2019   

Też jestem ciekaw, co w temacie powiedzą fachowcy. Szczególnie interesuje mnie to w aspekcie firmy Steiner. Firma twierdzi, że np. w Nighthunterze 8x30 jest system IF, który gwarantuje ostrość od 20 m do nieskończoności.
No i pytanie: czy ta lornetka w odróżnieniu od tych z CF ma jakiś szczególny rodzaj toru optycznego, który to gwarantuje, czy jest to zwykła 8x30 w której zaoszczędzono na centralnym ostrzeniu a info o zaletach IF to ściema?
 
 
Chomsky 
Entuzjasta


Pomógł: 17 razy
Posty: 521
Wysłany: Sro 03 Lip, 2019   

Celem zastosowania IF może być chęć zbudowania trwałej lornetki z mocnym mostkiem i nieprzemakalnej.
Ale od 20 metrów? Nie wydaje mi się.
Pozdr. Ch.
 
 
bewithed 
Rozmowny



Pomógł: 1 raz
Posty: 303
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: Czw 04 Lip, 2019   

Chomsky napisał/a:

Ale od 20 metrów? Nie wydaje mi się.


Mam NH 8x56 i potwierdzam, że wszystko jest idealnie ostre bez regulacji nawet już od kilkunastu metrów do nieskończoności, ale... oczywiście nie jednocześnie. Przenosząc wzrok z obiektu oddalonego np. o 20 metrów na obiekt oddalony o 200 metrów czujemy, że to oko pracuje i dostosowuje sobie ostrość do nowej odległości. Jednak pod względem ergonomii efekt jest rzeczywiście taki, że używamy lornetki bez kręcenia czymkolwiek i po prostu swobodnie obserwujemy. Zachęcam do wypróbowania dobrej lornetki tego typu (np. właśnie Steiner, czy Fujinon) i przekonania się na własne oczy :) .
 
 
Chomsky 
Entuzjasta


Pomógł: 17 razy
Posty: 521
Wysłany: Czw 04 Lip, 2019   

No dobrze, bewithed, odpalasz sprzęcicho i ustawiasz pokrętełka na 0-0 i masz co chcesz.
Ja muszę na -0,5 w lewym i -2,5 w prawym, bo mam wadę wzroku. Rzeczywiście mam wtedy ostro jakoś od 40m do nieskończoności. Dziś sprawdzę lepiej bo może błądzę.
Co jednak gdy chcesz mieć od np. 5m do 30m, o ile się da, taki przykład tylko. Raczej od 5-10m. Ustawiasz jakieś wartości i tyle. W końcu można się nauczyć wartości i wprowadzać na pamięć. Ustawianie na jedno oko jest kiepskim pomysłem jak dla mnie.
Nie jest to szybkie, ptesiarskie zastosowanie focusa, niestety, na bliskie odległości. Dlatego muszą być jakeś sztuczki, które ułatwiają życie właścicielom lornetek z IF.
Pozdr. Ch.
 
 
bewithed 
Rozmowny



Pomógł: 1 raz
Posty: 303
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: Czw 04 Lip, 2019   

Chomsky, dokładnie, gdy chcę w NH przejść na zakres odległości około 5-20 metrów, to po prostu zmieniam nastawy w obu okularach na tę samą zapamiętaną wartość i tyle. Z tym, że korzystałem z tego do tej pory może 2-3 razy. Praktycznie cały czas NH mam ustawionego po prostu na 0-0. Gdy rzeczywiście planuję jakieś bliskie obserwacja (np. harce ptaków na pobliskich drzewach :) ), to po prostu sięgam po lornetkę z centralnym ostrzeniem...

Warto też dodać, że indywidualne ostrzenie ma ogromną przewagę nad lornetkami z centralną regulacją w warunkach bardzo słabego oświetlenia. Gdy obrazy są bardzo ciemne i niewyraźne to znacznie trudniej jest nam przecież "trafiać" w idealne ustawienie ostrości. NH w takiej sytuacji jest za to zawsze ustawiony :) . No ale słabe światło lub jego niemal całkowity brak, to w końcu naturalne środowisko dla nocnego łowcy...
 
 
Piotr_0602 
Rozmowny


Pomógł: 14 razy
Posty: 273
Wysłany: Czw 04 Lip, 2019   

Maciek napisał/a:
(...) w Nighthunterze 8x30 jest system IF, który gwarantuje ostrość od 20 m do nieskończoności. (...)


Co do Steinera, to różnie to ludzie oceniają. Chyba kwestia indywidualna.
Jeden 8x30 ocenia jako lornetka z dużą GO, a inny konkretny model wręcz przeciwnie.

Taki Nighthunter 8x30 tu jest opisywany jako taki z płytką GO:
http://wzrokowiec.com/archiwa/1499
Za to inni oceniają tam GO wręcz przeciwnie, jako głęboką.
Może kwestia na jaką odległość się patrzy (np. te <20m i >20mm).


Taki Steiner Nighthuner 8x56 jest oceniany jako ostry od 20mm do nieskończoności.
Na co ma wpływ kilka rzeczy, m.in. duże szkła okularów (25mm) które ułatwiają ustawienie oczu na dobrej linii, i duża źrenica wyjściowa - lornetka jest mniej wymagajaca co do idealnego ustawienia do oczu.

Może to kwestia zastosowań. Skoro to lornetka dla myśliwych to ci nie strzelają zwierzyny z <20mm, a dla astronomów też <20m nie ma znaczenia. Podobnie jak dla żeglarzy. To nie jest lornetka do szukania ptaszków w swoim ogrodzie.

Wydaje mi się, że 8x30 prędzej jest dla ptasiarza który nosi ją przy sobie i nagle chce rozpoznać ptaka 10 metrów od siebie. Może stąd taka słaba ocena GO na Wzrokowcu?
Choć z mojego doświadczenia, miałem 8x42 (Vanguard) która miała wyjątkowo płytką GO i trzeba było ciągle kręcić śrubą centralną. W takim Nikonie 10x35 E2 GO jest dużo bardziej komfortowa.
 
 
Chomsky 
Entuzjasta


Pomógł: 17 razy
Posty: 521
Wysłany: Czw 04 Lip, 2019   

No tak, lornetki wojskowe, lub myśliwskie służą do gąpienia na większe odległości. Wtedy problem GO jest nieistotne w warunkach IF. Masz fajnie dwie lornetki, kiedy idę pieszo noszę jedną.
Pozdrawiam. Ch.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 04 Lip, 2019   

Tak jak napisał goornik - decydują podstawowe parametry czyli powiększenie i obiektyw. Ogromne znaczenie ma też wzrok obserwatora czyli źrenica oka i jego zdolność do akomodacji. Reszta to już szczegóły.
Dlatego śmieszne jest ocenianie tego i wydawanie wiążących opinii przez ludzi, którzy ekstrapolują swoje doznania na innych i dokonują ocen w różnych warunkach świetlnych.

W moim NightHunterze XP 8x30 głębię oceniam jako dużą i mam ostry obraz od kilkunastu metrów do nieskończoności. Ale mój wzrok dość dobrze akomoduje się do ostrości.
 
 
Chomsky 
Entuzjasta


Pomógł: 17 razy
Posty: 521
Wysłany: Czw 04 Lip, 2019   

Czy ustawiacie 0-0, ewentualnie dodajcie własną korekcję wzroku, jeśli obserwujecie bez okularów. Czy też kobinujecie z hiperfokalną by wycofać GO w kierunku bliżej. Czy raczej wstawiacie na pamięć wartości na obydwu kołach, dla różnych odległości, które pamiętacie. Dla np.5m.?
Pozdrawiam. Ch.
P.s. czy oko dostosuje się bardziej po chwili i widzi ostrzej? Czy ta akomodacja jest u Was natychmiastowa, czy tak po chwilce?
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 04 Lip, 2019   

Kombinujemy :) Ja nigdy nie patrze na 0-0 tylko ustawiam tak, żeby widzieć optymalnie.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Czw 04 Lip, 2019   

Arek napisał/a:
Ale mój wzrok dość dobrze akomoduje się do ostrości.

A mój właśnie nie :cry:
I dlatego jestem niemal w trybie CFF - continuos finger focus.

Jedyną lornetką w której naprawdę miałem zadowalający fixfokus to SARD 6x42. Ale już w Tropicalu 7x50, Zeissie 7x40 NVA, Dialycie 7x42 czy Trinovidzie 7x35. szukam ostrości, nawet między 50 m i ∞
A w trinovidzie 6x24 sam nie pamiętam - muszę go dziś zabrać na spacer na testy....
 
 
boboladder 
Nowy


Posty: 1
Wysłany: Sro 10 Lis, 2021   

Pozdrawiam wszystkich. Jestem tu nowy. Chciałbym tylko dodać do tematu, że porównując fujinona 7x50 i bszts2 6x24 w terenie, w tej drugiej muszę kręcić focusem. Dla mnie głębia ostrości jest ogromna w fujinonie, a zupełnie przeciętna w radzieckim maluchu, co nie zgrywa się z zależnością że im mniejsza apertura i powiększenie tym większa głębia ostrości. A może przy jasności fuji po prostu to moje własne źrenice się zmniejszają bardziej niż w bszts, co powoduje właśnie to powiększenie głębi?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14