Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Minimalna odległość ostrzenia w lornetkach porro.
Autor Wiadomość
anatol1 
Rozmowny


Pomógł: 6 razy
Posty: 227
Wysłany: Pon 22 Lip, 2019   Minimalna odległość ostrzenia w lornetkach porro.

Rok temu postanowiłem kupić lornetkę 8x30/32, która miała zastąpić moją starą BPC5 8x30, która mimo, że poddana została regeneracji to jednak ma swoje wady typowe dla lornetek z tamtej epoki. Chciałem aby była to lornetka porro, ale jednym z warunków miało być minimalne ostrzenie poniżej 2 metrów. Deltrintem ostrzy od 1,9 m więc byłoby ok, ale ja chciałem nową lornetkę. Przejrzałem na Optyczne.pl parametry wielu lornetek i okazało się, że pozostaje mi tylko wybór dachówki bo porro nie ostrzą tak jak legendarny Deltrintem.
Kupiłem więc jednak dachówkę, Deltę One 8x32, która ma wiele zalet a minimalna odległość ostrego obrazu to ok. 0,9 m (!). Ma też niestety parę wad - jak na tanią dachówkę przystało - ale jedna jest niestety bardzo uciążliwa, czyli problem z ostrością obrazu w ogóle i to w centrum pola widzenia. Po pierwsze głębia ostrości w jej przypadku w ogóle nie istnieje, nawet patrząc na obiekty bardzo odległe trzeba idealnie ustawić ostrość , minimalne poruszenie pokrętła ostrości powoduje rozogniskowanie obrazu. Po drugie obraz jest zawsze nie do końca ostry, mam wrażenie, ze dopiero jak mam bardzo wypoczęte oczy widzę dopiero ostro, co ciekawe w starej BPC5 8x30 w tym samym momencie widzę bardzo ostry, wyraźny, oczywiście ciemniejszy, ale idealny obraz.
Planuję więc drugie podejście do tematu małego porro, stąd pytanie, które lornetki porro o parametrach 8x30/32 mają najmniejszą odległość ostrzenia ? Chodzi mi jednak o rzeczywisty parametr, bo niestety specyfikacje na Optyczne.pl nie pokrywają się z rzeczywistością. Tak na przykład Kowa YF 8x30 ma podaną odległość 5 m tymczasem rzeczywista minimalna ostrość wynosi ok. 2,1 m (dane w/g testu na bestbinocularsreviews.com).
Aha, no i jeszcze cena, nie chciałbym przekroczyć kwoty 1000 zł.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 908
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Pon 22 Lip, 2019   

Skoro zależy Tobie na porro i masz sentyment do klasyków to moim zdaniem powinieneś rozważyć Nikona EII 8x30. Ma zmierzone w testach 2 m minimalnej odległości, optycznie i mechanicznie jest bez zarzutu i może uda się kupić używkę w Twoim budżecie.

PS Może też warto podwyższyć nieco budżet niż ryzykować kolejne wpadki jak z Deltą one, które przecież kosztują?

PS II - warto też pamiętać, że Delta One i Nikon EII dzieli przepaść.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 22 Lip, 2019   

Specyfikacje w bazie na Optyczne są przepisane z danych producentów, a oni często podają to spod dużego palca - niestety. W testach mierzymy już dokładnie.

Pomyśl o odwróconym Porro, które ma obiektywy blisko siebie i przez to łapie ostrość z bardzo bliska. Klasyczne Porro zawsze będzie miało obiektywy daleko od siebie, a przez to fizycznie będzie miało problemy z ustawienie ostrości na odległościach zauważalnie mniejszych od 2 metrów.
 
 
leniwiec 
Rozmowny


Pomógł: 26 razy
Posty: 255
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 22 Lip, 2019   

Minimalna odległość ostrzenia w pewnym stopniu zależy od zdolności akomodacji Twoich oczu. W związku z tym dane podawane przez producentów są niestety tylko orientacyjne. W tej kategorii Porro wypada faktycznie kiepsko, ze względu na duży rozstaw obiektywów z których każdy widzi trochę co innego. Na większych dystansach zapewnia to wspaniały efekt 3D ale z bardzo bliska raczej ból głowy. Właśnie dlatego do patrzenia z bliska najlepsze jest odwrócone porro, w którym obiektywy są bardzo blisko siebie. Może pomyśl o Pentaxie Papilio ii 6.5 x 21. Lornetka ma swoje wady - stosunkowo ciemna, z nie za wielkim polem widzenia ale skonstruowana jest właśnie do patrzenia z bliska. Obserwowałem przez nią kiedyś mysz polną, która chowała się przede mną w krzakach - widok by niesamowity. Owady też wyglądały spektakularnie. Trochę mi to przypominało zabawę z obiektywem makro. Pentax optycznie będzie wyraźnie lepszy o Delcie One (też mam o niej nie najlepsze zdanie). EII to wspaniały sprzęt i do większości zadań sprawdza się świetnie ale akurat do obserwacji bliskich obiektów bym jej nie wybrał.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Pon 22 Lip, 2019   

W porro mamy taką barierę, że przy mocno rozsuniętych obiektywach i polu - załóżmy 8* - przy odległości 2 m część wspólna lewego i pawego obrazu jest......baaaardzo mała. Nie ma więc sensu w modelach typu Nikon 8x30 EII, czy Swar Habicht 8x30W oferować ogniskowania z małych kilku metrów. Co innego Pentax Papilo, który podczas ogniskowania na blisko zmniejsza także rozstaw obiektywów!.....
 
 
anatol1 
Rozmowny


Pomógł: 6 razy
Posty: 227
Wysłany: Pon 22 Lip, 2019   

Generalnie nie interesuje mnie tylko obserwacja bliskich obiektów, możliwość bliskiego ostrzenia traktuję jako miły dodatek. Oczywiście wiem o odwróconych porro, czytałem gdzieś recenzję Pentaxa Papilio, ale nie o taką zabawkę mi chodzi.
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że w przypadku lornetki porro niemożliwe jest ostrzenie z odległości dajmy na to 1 metra bo obie części lornetki musiałyby mieć jeszcze możliwość skręcania obiektywami ku sobie. Ale ostrzenie z odległości 1,8 - 2 m jest już realne.
Tak jak napisał Arek, na Optyczne.pl są specyfikacje podane przez producenta a te są często rozbieżne z realnymi parametrami sprzętu. I chodzi mi o to czy macie może własne spostrzeżenia w tym temacie, czy może są jakieś strony gdzie są podane prawdziwe parametry, czy też coś możecie polecić z własnego doświadczenia.
Wiem, że najlepiej byłoby kupić dobrą dachówkę, ale ja chcę porro i koniec.
 
 
jutomi 
Bywalec



Pomógł: 3 razy
Posty: 171
Skąd: Daszewice
Wysłany: Wto 23 Lip, 2019   

Z moich obserwacji i pomiarów wynika, iż rozbieżność w podawanej przez producentów minimalnej odległość ostrego widzenia a pomiarami rozbija się o sposób pomiaru. Zwykle największa rozbieżność jest w lornetkach porro o powiększeniu 10x i więcej. Producenci zwykle podają ten parametr przy drioptrażu ustawionym na "0". Tymczasem jeśli ustawimy korekcję dioptri w skrajnym położeniu wynik będzie znacząco rożny. Np. w moim Nikonie 10x70 w specyfikacji jest minimalna odległość ostrego widzenia równa aż 50 metrów, gdy przy korekcji dioptri w skrajnym położeniu mam ostro już od około 10-11 metrów.
 
 
toomkoo7474 
Rozmowny



Pomógł: 2 razy
Posty: 207
Skąd: Wielka Brytania
Wysłany: Wto 23 Lip, 2019   

Nikon EII 8x30 polecam,moja ulubiona lornetka no i to pole widzenia.
 
 
adaher 
Maniak



Pomógł: 3 razy
Posty: 768
Skąd: Śrem
Wysłany: Wto 23 Lip, 2019   

Toomkoo, EL nie jest Twoją ulubioną lornetką? :grin:
 
 
adaher 
Maniak



Pomógł: 3 razy
Posty: 768
Skąd: Śrem
Wysłany: Wto 23 Lip, 2019   

A propos tego o czym mówi kolega Jutomi, Nikon Marine IF 7x50 w spec. ma podane ostrzenie od 25m. Ja zmierzyłem na ok. 8m...
Pozdrawiam!
 
 
toomkoo7474 
Rozmowny



Pomógł: 2 razy
Posty: 207
Skąd: Wielka Brytania
Wysłany: Wto 23 Lip, 2019   

adaher napisał/a:
Toomkoo, EL nie jest Twoją ulubioną lornetką? :grin:


Oczywiscie EL to nie tylko ulubiona ale i najlepsza przez jaka moje oczy patrza na ten swiat. :smile:
 
 
adaher 
Maniak



Pomógł: 3 razy
Posty: 768
Skąd: Śrem
Wysłany: Wto 23 Lip, 2019   

Uuuufffff, ulżyło mi... :grin:
Ja mam Ultravida 10x50 i jestem z niej baaardzo zadowolony, ale ziarnko "el" już zostało zasiane i może, a raczej kiedyś... :grin:
Przepraszam za chwilowe odejście od tematu :lol:
 
 
toomkoo7474 
Rozmowny



Pomógł: 2 razy
Posty: 207
Skąd: Wielka Brytania
Wysłany: Wto 23 Lip, 2019   

adaher napisał/a:
Uuuufffff, ulżyło mi... :grin:
Ja mam Ultravida 10x50 i jestem z niej baaardzo zadowolony, ale ziarnko "el" już zostało zasiane i może, a raczej kiedyś... :grin:
Przepraszam za chwilowe odejście od tematu :lol:

To zycze by to( ziarko El )ci wykielkowalo bo warto. :smile:
 
 
adaher 
Maniak



Pomógł: 3 razy
Posty: 768
Skąd: Śrem
Wysłany: Wto 23 Lip, 2019   

Dzięki Toomkoo :grin:

Anatolu, a może to:

https://www.optyczne.pl/3...D_Prominar.html

Wiem, że troszkę drożej niż założony budżet, ale można zapolować na używkę...(chyba będzie jednak trudno) albo po prostu zacisnąć pasa...(ja zwiększyłem swoją absolutnie górną granicę o 100% i absolutnie tego nie żałuję!!! :grin: )
Powodzenia!
 
 
anatol1 
Rozmowny


Pomógł: 6 razy
Posty: 227
Wysłany: Sro 24 Lip, 2019   

adaher napisał/a:
Dzięki Toomkoo :grin:

Anatolu, a może to:

https://www.optyczne.pl/3...D_Prominar.html

Wiem, że troszkę drożej niż założony budżet, ale można zapolować na używkę...(chyba będzie jednak trudno) albo po prostu zacisnąć pasa...(ja zwiększyłem swoją absolutnie górną granicę o 100% i absolutnie tego nie żałuję!!! :grin: )
Powodzenia!

Budżet może się nieco zmienić, ale to ma być poooorrrrrrooooo ! Nie chcę dachówki, nie wiem dlaczego, na pewno nie dlatego, że Delta One jest raczej słaba i się zraziłem. Po prostu mam jakiś sentyment do porro. Dlatego też stworzyłem ten wątek, wiadomo że dachówki nie mają problemu z minimalnym ostrzeniem.
W sumie 2 m ostrzenia w Kowie by mi starczyły, ale może jakaś lornetka ma 1,6 m albo nawet 1,5 m, byłoby super.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14