Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Prośba o sugestie: jaki system bezlustrowy wybrać?
Autor Wiadomość
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1075
Wysłany: Wto 09 Lip, 2019   Prośba o sugestie: jaki system bezlustrowy wybrać?

Sytuacja jak w podtytule. Mój ulubiony kompakt Fuji X-S1 po zaliczeniu wywrotki na kajaku czeka złomowanie, a główne elementy systemu SONY właśnie sprzedałem. Potrzebuję w to miejsce czegoś uniwersalnego. Po głowie chodzą mi Fuji i Olympus. Oto przykładowe zestawy "startowe":
1) Fuji X-T30 + Fujinon XF 18-55mm f/2.8-4 R LM OIS (lub Fujinon XF 18-135mm f/3.5-5.6 R LM OIS WR); zalety: przyzwoity korpus, bardzo dobra optyka; wady: obiektyw pierwszego wyboru nie posiada funkcji makro;
2) Olympus nie wiem jeszcze jaki korpus, prawdopodobnie E-M10 mkIII + Zuiko Digital ED 12-100mm 1:4.0 IS Pro (lub ZUIKO DIGITAL 12-40mm f/2.8 PRO). Zalety: świetna optyka. Wady: droższy niż powyższy Fuji, korpus plastikowy (brak uszczelnień bym przeżył).

Obiektyw preferowany wyróżniłem kolorem niebieskim. Zakładam, że na początek skupię się raczej na dobrym szkle niż na korpusie, który w przyszłości i tak pewnie będę chciał zastąpić czymś z wyższej półki.
Co sądzicie o takich zestawach?
Obawiam się też, że któryś z tych producentów za jakieś +/- 5 lat zrezygnuje z systemu (tak jak Sony z bagnetu A) i znowu zostanę z ręką w nocniku. Wydaje mi się, pod tym względem bardziej perspektywiczny jest Fuji, bo jeżeli Olympus będzie chciał pójść w ślady Panasonica i stworzyć swój FF, to siłą rzeczy m43 stanie się kulą u nogi.
Tak więc czeka mnie strategiczna decyzja z obszaru fotografii. Pomożecie? :roll:
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






ryszardo 
Maniak



Pomógł: 45 razy
Posty: 921
Skąd: Józefów
Wysłany: Sro 10 Lip, 2019   

Co do Olympusa: jeśli przeszkadza Ci 'plastikowy' E-M10 III, to ciągle dostępny jest starszy i tańszy E-M10 II, który podobno ma metalową obudowę (ja przesadnych różnic w jakości nie zauważyłem macając w sklepie, ale w ergonomii są wyraźne).

Wspomniany Fuji też nie ma uszczelnień, więc nie jest to żaden argument.

Istotna rzecz, którą powtarzam każdemu: przed zakupem weź aparaty do ręki i sprawdź ergonomię. Szczególnie ważne jest to w przypadku kombinacji E-M10 + 12-100, bo korpus ma dość mały uchwyt, a obiektyw jest proporcjonalnie długi i ciężki. Osobiście nie chciałbym go używać na korpusie innym, niż któryś E-M1.

Z kolei w Fuji wydaje mi się, że samo 18-55 to trochę mało. Wiem, że to 'na początek' i że jest to naprawdę niezłe szkło, ale zakres w sumie malutki. W cenie Olympusa z 12-100 zmieści się Fuji + 18-55 + 55-200, a to już solidny zestaw (przykładowo).

A wyboru systemu ja bym dokonał na podstawie obiektywów i ergonomii.
Napisałeś, że wyprzedałeś sprzęt Sony.
Jakie obiektywy miałeś?
Których/kiedy/jak (ogniskowe, przysłona itp.) używałeś najczęściej?
Czego Ci najbardziej brakowało?

Jak odpowiesz na te pytania, to będzie można spróbować określić, który system lepiej spełnia oczekiwania.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 10 Lip, 2019   

Teraz na XT30 z 18-55 mm masz fajną promocję - 1200 zł rabatu.
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1075
Wysłany: Sro 10 Lip, 2019   

Arek napisał/a:
Teraz na XT30 z 18-55 mm masz fajną promocję - 1200 zł rabatu

No i to mnie właśnie kusi. Poza tym nie ma co ukrywać, że atutem Fuji w stosunku do Olka jest większa matryca. Aczkolwiek właśnie wróciłem ze sklepu MM, gdzie "pomacałem" sobie E-M10mk3 i w ostateczności stwierdziłem, że jako korpus "okresu przejściowego" mógłbym go zaakceptować, jednak ryszardo ma rację, że
Cytat:
korpus ma dość mały uchwyt, a obiektyw jest proporcjonalnie długi i ciężki.
i dlatego wolałbym ten obiektyw również "pomacać". Generalnie rzecz biorąc, do Fuji skłania mnie większa i całkiem dobra matryca, natomiast do Olka - świetna optyka.
ryszardo napisał/a:
Jakie obiektywy miałeś?
Których/kiedy/jak (ogniskowe, przysłona itp.) używałeś najczęściej?
Czego Ci najbardziej brakowało?

Sony 70-400 G SSM i CZ 16-80.
W zasadzie niczego mi nie brakowało, no może raczej poza nowymi, współczesnymi korpusami do bagnetu A (korpusy SLT okazały się ślepą uliczką), natomiast najbardziej brakowało mi czasu, żeby ten kosztowny sprzęt wykorzystać. Najwięcej ostatnimi czasy korzystałem z nieodżałowanego kompakta Fuji X-S1, a skoro go straciłem, to uznałem to za impuls do podjęcia bardziej strategicznej decyzji, no i pozbyłem się systemu SONY A. Fakt: korpus A700 zostawię sobie na pamiątkę razem ze starą lampą błyskową Minolty i zestawem Pixel Soldier do zdalnego wyzwalania. Póki nie zdecyduję się na coś współczesnego, to będzie mi jeszcze służyć.
BTW: swoją A700 kupiłem 10 lat temu w promocji za 2900 PLN, a przecież był to wówczas korpus "półprofesjonalny": z uszczelnieniami, zaawansowanymi funkcjami itd. Dzisiaj korpusy z tego segmentu kosztują sporo powyżej 5000 zł, a przecież inflacja aż takiego wzrostu cen nie uzasadnia. Taki E-M10mkIII za prawie 3000 to jednak kompletny entry-level w porównaniu z A700 w tamtych czasach. Ceny są obłędne.
Reasumując: aparat będzie mi na razie służył głównie do zdjęć rodzinnych, pamiątkowych, urlopowych, ale także - często - makro czy na jakiś koncertach albo innych imprezach. Musi zatem zastąpić mi straconego Fuji X-S1 i system Sony "A" - jednocześnie.
Ps: cos mi się wydaje, ze ostateczną decyzję podejmę po wakacjach, gdy już pojawi się E-M5mk3 i być może ceny innych korpusów Olka jeszcze bardziej spadną.
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 45 razy
Posty: 921
Skąd: Józefów
Wysłany: Sro 10 Lip, 2019   

Weź pod uwagę, że zarówno w X-S1, jak i w Sony (konkretnie 70-400) miałeś dużo większy zakres ogniskowych niż to, o czym rozmawiamy. Biorąc pod uwagę wielkość matryc Olek z 12-100 da Ci 3 razy mniejszy 'zasięg' na maksymalnej ogniskowej. W Fuji z 55-200 będzie 2 razy mniej.

Jeśli chciałbyś osiągnąć porównywalny zakres, to musiałbyś później dołożyć 100-400 w Fuji lub Olka 75-300/Panasa 100-300/Pana-Leicę 100-400.

Jeśli na długim końcu Ci tak nie zależy, to będzie trochę łatwiej w obu systemach.
Planujesz rozwój systemu o szkła do innych zastosowań? Portret? Makro? Szeroki kąt? Warto popatrzeć, co jest dostępne w temacie.

Jeśli planujesz zakup po wakacjach, to może Panasonic G90 będzie w mniej absurdalnej cenie (szanse małe, ale zawsze). Przyzwoity uchwyt może lepiej sprawdzić się z 12-100. Nie wiem, czy bierzesz taką opcję pod uwagę.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 11 Lip, 2019   

No ja sam nie wiem co Ci poradzić. Spędziłem mnóstwo czasu na wyjazdach z Olkiem EM10 oraz z Fuji X-T20, XT2. Wszystkim fotografowało się świetnie. Nieuszczelnionego Olka z nieuszczelnionym 9-18 mm przetestowałem nawet w deszczu i sztormie na kutrze rybackim na rybach. Dał radę :)
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Czw 11 Lip, 2019   

Pamiętaj, że do E-M10 III możesz podpiąć dodatkowy uchwyt, bo faktycznie takie 12-100 może być niewygodny z płaskim korpusem (może, bo jeśli zawsze podczas fotografowania trzymasz aparat w dwóch rękach, to problem jest mniejszy).

Tylko czemu tak różne szkła do tych korpusów? Bliższym odpowiednikiem Fuji 18-55/2.8-4 będzie Panasonic Leica 12-60/2.8-4 (mam i bardzo polecam, optycznie jest podobnie dobry jak 12-100). Potem mógłbyś uzupełnić o Panaleikę 50-200/2.8-4 (której nie znam, ale w testach wypada świetnie) z telekonwerterem, a korpus zmienić na G90 albo E-M5 III (jeśli ten drugi okaże się konkurencyjny - w co trochę wątpię)
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1075
Wysłany: Czw 11 Lip, 2019   

TS napisał/a:
Tylko czemu tak różne szkła do tych korpusów?

Bo patrzę na cały system szkieł i przewiduję, czym będę mógł go w przyszłości uzupełnić. Fakt, że w Fuji dla mnie lepszym rozwiązaniem byłby obiektyw 18-135 mm, ale ma słabsze osiągi pod względem rozdzielczości w testach, a to dla mnie ważne.
BTW: wypatrzyłem w necie taką ofertę:
https://mediamarkt.pl/foto-i-kamery/aparat-olympus-e-m5-mark-ii-12-40mm-pro-czarny
i jeżeli do, powiedzmy, września uda mi się sprzedać obiektyw CZ 16-80, to kto wie, czy nie dołożę różnicy i nie szarpnę się na ten zestaw jako startowy?
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Pią 12 Lip, 2019   

Kiepska oferta, bo część sklepów oferuje za taką cenę, ale z cashbackiem 600 zł :) Zestaw oczywiście fajny. Jedna na rzecz na jaką mogę narzekać w E-M5 II to słaby C-AF + TR i niewiele lepszy C-AF bez śledzenia, ale przez 3 lata żyłem w szczęśliwej nieświadomości tego i korzystałem tylko z trybu pojedynczego. Ciągły jest słaby, ale nie bezużyteczny jak to wiele osób sugeruje, bo w takich rodzinnych sytuacjach szybko poruszających się osób mam mimo wszystko więcej udanych zdjęć niż gdy używam AF-S i liczę na to, że trafię w moment. Bolą tylko te nietrafione fajne kadry... Natomiast jeśli nie korzystasz z trybu ciągłego to większych wad nie widzę, o ile oczywiście jakość zdjęć m4/3 Ci wystarczy.

Nie wiem, ja bym nie liczył na jakieś spektakularne nowe propozycje w żadnym systemie, tylko obmyślił sobie docelowy zestaw i powoli kompletował, zaczynając tak jak napisałeś od jakiegoś korpusu i uniwersalnego zooma.
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1075
Wysłany: Pią 12 Lip, 2019   

Wpadł mi też w oko obiektyw https://www.optyczne.pl/1...achlapanie.html
Jego pierwsza, nieuszczelniona wersja jest osiągalna w cenie ok. 1700 zł a jak wynika z testów, jakościowo trzyma się w granicach rozsądku. Jak dla mnie byłby całkiem w porządku, tylko jest mały problem: powinien być w sprzedaży od maja, ale w żadnym polskim sklepie go nie ma! Czy ktoś z Panasonika wie, co się z tym obiektywem dzieje oraz kiedy i za jaką cenę będzie dostępny w polskich sklepach? Gdyby był osiągalny w podobnej cenie, to mógłbym sobie do niego pozwolić na nieco lepszy korpus.
@ryszardo: dzięki za podpowiedź co do Panasa: faktycznie G90 wpadł mi w oko no i przede wszystkim natknąłem się na ten uniwersalny obiektyw. Jeżeli praktyka potwierdziłaby wyniki testów, to mógłbym stwierdzić, że to jest najlepszy zamiennik kita w systemie m43. A wadą G90 jest przede wszystkim cena. Może spadnie po premierze Olka E-M5mk3? Pomarzyć można, prawda?
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Pią 12 Lip, 2019   

Fuji ma mieć 16-80/4 https://www.optyczne.pl/1...Fujifilm_X.html Tanio raczej nie będzie.

GX9 nie odbiega możliwościami fotograficznymi od E-M5 II (poza pixel shift) a ma nowszą matrycę i z 14-140mm kosztuje 4,2 tys. https://www.ceneo.pl/62192139
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1075
Wysłany: Pią 12 Lip, 2019   

Fajnie, ale sęk w tym, że zarówno E-M5 jak i G90 mają lepszą ergonomię od GX9. Super-hiper funkcje nie są mi niezbędne a poza tym teraz test G90 namieszał mi na tyle, ze głowa mi pęka. Będę chyba wybierał między E-M5mk2 (bo mk3 pewnie będzie poza moim zasięgiem cenowym) a GX90. Ostatecznym kryterium zapewne będzie, jak w zamówieniach publicznych: 100% cena, bo na moje potrzeby to oba korpusy oferują wystarczająco dużo. No i obiektywy do nich są OK, jest w czym wybierać.
Właśnie wyczytałem na https://www.photographybl...0_review/rivals że rywalami w tym segmencie dla G90 są m.in. Fuji X-T30 a nawet... E-M10mk3! Ten Fuji jest teraz w promocji za ok. 3300 PLN - gdyby Panas był w podobnej cenie... rozmarzyłem się :oops:
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 45 razy
Posty: 921
Skąd: Józefów
Wysłany: Pią 12 Lip, 2019   

Spodziewam się, że G90 spadnie z ceną nawet poniżej 3000, ale nie w tym roku. Jak bardzo stanieje do jesieni? Ciężko powiedzieć.

Z dostępnością zarówno aparatu, jak i obiektywu (14-140 II) jest słabo, ale się poprawia. Jeszcze wczoraj sprawdzając ceny widziałem tylko jedną ofertę na korpus, dzisiaj już dwie. Różnica w cenie między samym korpusem, a zestawem z obiektywem jest równa 1500 zł. Oddzielnie szkoło może być droższe, ale raczej nie dużo.

Inna sprawa, że patrząc na to, co pisałeś wcześniej spodziewałem się, że chcesz szkła wyższej klasy :wink:
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1075
Wysłany: Sob 13 Lip, 2019   

ryszardo napisał/a:
spodziewałem się, że chcesz szkła wyższej klasy

Muszę mierzyć zamiary na siły. :sad:
Ps: czy Panasonic G90 jest też dostępny w wersji srebrnej, czy tylko czarny? Ta gruzełkowata farba czarna na górnej płycie nie za bardzo mi się podoba.
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 45 razy
Posty: 921
Skąd: Józefów
Wysłany: Sob 13 Lip, 2019   

Tylko czarny niestety :???:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 16