Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Wujek_Pstrykacz
Wto 07 Sty, 2020
Nowy Nikon D500 lub D750, czy inwestycja w stary D80...
Autor Wiadomość
MC_NEO
Nowy


Posty: 18
Skąd: Częstochowa
Wysłany: Pon 06 Sty, 2020   Nowy Nikon D500 lub D750, czy inwestycja w stary D80...

Witam,

Mam dylemat czy dalej brnąć w DX czy przejść na FF i prosiłbym o poradę.

Obecnie posiadam dość stary sprzęt:
Nikon D80 + AF-S DX Zoom-Nikkor 18-135 mm f/3.5-5.6G IF-ED + AF-S VR Zoom-Nikkor 70-300 mm f/4.5-5.6G IF-ED + Lampę Nikon SB-900
oraz analoga Canon EOS 300 V + Canon EF 28-90 mm f/4-5.6.

Mam dylemat czy kupić Nikona DX500 w wersji KIT z obiektywem AF-S DX NIKKOR 16-80 mm 1:2,8-4E ED VR
czy...
Nikona D750 w wersji Kit z obiektywem Nikkor AF-S Nikkor 24-120 mm 1:4.0, ewentualnie z innym obiektywem AF-S NIKKOR 24-70 mm 1:2.8E ED VR.

Ostatnia opcja to lekkie doinwestowanie do D80:
obiektyw Nikkor AF-S DX 16-80 mm f/2.8-4E ED VR + lampa SB-5000 + ewentualnie jakiś jeszcze obiektyw.
Ogólnie mój D80 jest całkowicie sprawny, miał tylko raz wymienianą matówkę i właśnie muszę go oddać drugi raz do czyszczenia.
Brak jakichkolwiek martwych pixeli.
Ogólie żona wybiera się na kurs fotografii teraz i nie jestem pewien, czy kupić drugiego Nikona D500 lub pełną ramkę D750, czy dalej inwestować w D80 i zostać już w DX.

W grę wchodzi raczej fotografia ogólna, może w proporcjach:
60% krajobraz, zabytki, wakacje, przyroda;
25% portret;
10% sport,
5% makro.
Funkcje video nie mają dla mnie żadnego znaczenia, według mnie od filmów są kamery.
Kiedyś na D80 zajmowałem się trochę fotografią sportową (żużel), ale teraz wolę z trybun mecze oglądać.


Pozdrawiam…
MC_NEO
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 06 Sty, 2020   

Raczej nie inwestowałbym już w D80. To stary korpus, pewnie niedługo padnie, albo zacznie szwankować więc i tak będziesz musiał wtedy kupić coś nowego. Tak więc skoro dojrzałeś, to lepiej zainwestować w nowe body.

A dylemat czy D500 czy D750 jest naprawdę trudny. Dużo bawiłem się D500 i bardzo lubię ten korpus. Wszystko jest tam na najwyższym poziomie. D750 to jednak korpus który zawiera więcej kompromisów, ale jest pełną klatką i dla niektórych to bardzo ważne.
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 46 razy
Posty: 924
Skąd: Józefów
Wysłany: Pon 06 Sty, 2020   

Patrząc na podane zastosowania:
D500 lepszy do zdjęć przyrodniczych (dzikie zwierzęta) i makro ze względu na większą gęstość pikseli. Lepszy/szybszy AF też w pierwszym z tych zastosowań się przyda.
Dużo lepszy będzie w przypadku sportu: im bardziej dynamiczna akcja, tym większa różnica.

W portrecie moim zdaniem dużo będzie zależało od użytych obiektywów. Z tymi, które wymieniłeś stawiam na D750.

Do krajobrazu, zabytków i na wakacje wolałbym D750.

Ogólnie zdecydowanie polecam przesiadkę. D80 to sprzęt strasznie przestarzały (jeszcze z matrycą CCD :shock: ). Nie bez znaczenia będzie fakt, że D500 ma jedną z najlepszych matryc APS-C na rynku, a D750 też jakością obrazu nie odstaje od innych opcji.
Na dniach ma się pojawić D780, co może wpłynąć na ceny starszego modelu (nie wiem, czy planujesz nowy, czy używany).

W sumie sam jestem w podobnej sytuacji, tylko w systemie Canona. Ciągle mam starego 40D i od paru miesięcy planuję przesiadkę (odkąd pierwszy raz robiłem zdjęcia na koncercie). Ze względu na jakość obrazu i aktualne ceny nie mam wątpliwości: idę w większą matrycę i używanego 6D.

Ogólnie z wyjątkiem D80 wszystkimi wymienionymi aparatami miałem okazję robić zdjęcia i możesz mieć pewność: po przesiadce zobaczysz ogromny skok jakości obrazu. W Nikonie nawet większy, niż ja w Canonie. Swoją drogą żałuję, że D750 nie jest w moim systemie :razz: :wink:
 
 
MC_NEO
Nowy


Posty: 18
Skąd: Częstochowa
Wysłany: Wto 07 Sty, 2020   

Planuję nowy.
Nawet już się prawie przekonałem do Z6, ale...
Nikon Z6 nie ma wbudowanej lampy błyskowej :mrgreen: co to za ergonomia :?:

A już byłem bliski kupić :omatko: nawet zdzierżyłbym tą drogą kartę XQD.
 
 
MC_NEO
Nowy


Posty: 18
Skąd: Częstochowa
Wysłany: Czw 09 Sty, 2020   

Panowie jaka jest maksymalna pojemność karty jaką obsłuży Nikon D750 ?
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 46 razy
Posty: 924
Skąd: Józefów
Wysłany: Czw 09 Sty, 2020   

D750 obsługuje karty SDXC, więc maksymalna teoretyczna pojemność to 2 TB. W praktyce takich kart na rynku brak. Karty SDXC 512 GB powinny działać, a większych nie widziałem.
 
 
MC_NEO
Nowy


Posty: 18
Skąd: Częstochowa
Wysłany: Czw 09 Sty, 2020   

Po podliczeniu wszystkiego na spokojnie pozostały mi dwie opcje na tą chwilę:

Opcja pierwsza:
Body D750 +
AF-S NIKKOR 24-70 mm 1:2.8E ED VR +
Nikon SB-5000 +
2*Sandisk SDXC Extrem Pro 512 GB, (V30/Cl.U3,UHS-I) +
Hama Schutzfilter UV, HD, 82 mm, ultraflache Metallfassung 3mm.
1250,83 + 1924,44 + 544,00 + 529,98 +71,99 = 4364,80 €

Moje przemyślenia dlaczego D750 ?
Plusy:
- mała różnica obsługi względem starego D80 (nie trzeba się uczyć nowego Menu i konfigurować na wyświetlaczu),
- sprawdzony i niezawodny sprzęt o dobrych opiniach,
- kompatybilność obiektywów w dwie strony (poza jednym ),
- zostyaje mi jeszcze około 400 €, które mogę zainwestować w coś zainwestować do zestawu, (proszę o ewentualne porady),
Minusy:
- waga i gabaryty (nie dla mnie tylko bardziej dla żony, w Styczniu idzie na kurs fotografii zaczyna zabawę z fotografią),
- mniej możliwości niż oferuje Nikon Z6 (choćby pomiar AF i śledzenie oka, ewentualne problemy z BF/FF, aczkolwiek w D80 nigdy tych problemów nie miałem).


Opcja druga:
Body Z6 +
FTZ +
XQD 64GB +
NIKKOR Z 24-70 mm 1:2,8 S +
Nikon SB-5000 +
Hama Schutzfilter UV, HD, 82 mm, ultraflache Metallfassung 3mm.
2149,00 + 2010,53 + 544 + 71,99 = 4775,52 €.

Moje przemyślenia dlaczego Z6 ?
Plusy:
- Waga i wymiary (nie dla mnie, tylko dla żony),
- AF fazowy i kontrastowy (chyba lepszy niż w D750, a na pewno więcej punktów),
- funkcja śledzenia oka,
- brak problemów z BF/FF, (aczkolwiek w D80 nigdy tych problemów nie miałem),
- nowy sprzęt, nowa technologia (procesor 6 generacji).

Minusy:
- elektroniczny wizjer i jego ewentualne przekłamania i słaby czas reakcji,
- możliwość podpięcia tylko jednego starego obiektywu AF-S VR Zoom-Nikkor 70-300 mm f/4.5-5.6G IF-ED,
- ewentualne problemy ze zawieszaniem się Z6 (czytałem na forum).

Panowie, proszę porównajcie tylko te dwa modele i tylko te dwie konfiguracje i doradźcie wybór.
Planowana tematyka zdjęć to:
50% krajobraz, zabytki, wakacje,
25% (fotografia akwarystyczna), to chyba makro jak się nie mylę ,
20% portret,
5% sport.


Pozdrawiam...
MC_NEO
 
 
MC_NEO
Nowy


Posty: 18
Skąd: Częstochowa
Wysłany: Czw 09 Sty, 2020   

ryszardo napisał/a:
D750 obsługuje karty SDXC, więc maksymalna teoretyczna pojemność to 2 TB. W praktyce takich kart na rynku brak. Karty SDXC 512 GB powinny działać, a większych nie widziałem.


Dzięki za info :)
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 46 razy
Posty: 924
Skąd: Józefów
Wysłany: Pią 10 Sty, 2020   

Akwarystyka to specyficzna fotografia i niekoniecznie makro, ale makro też być może ;)

Do obu:
- Jeśli zależy Ci na masie i rozmiarach, to nie do końca rozumiem wybór dużego i ciężkiego 24-70/2,8
- Koniecznie chcesz filtr UV? Ma to jakiś konkretny cel?
- Lampę już masz SB-900. Jest jakiś konkretny cel zakupu nowej?

Opcja pierwsza:
- Nie rozumiem po co Ci dwie karty 512 GB. Nie wyobrażam sobie, żeby przy wymienionych zastosowaniach to zapełnić. Do tego wizja zgrywania 1 TB danych i późniejszego sortowania zdjęć... :zalamany:
Przy kręceniu filmów jeszcze miałoby to sens, ale bez tego 2x128 GB będzie moim zdaniem aż nadto (ja bym został nawet przy 2x64, ale ja nie robię masowo). I tak, lepiej dwie karty - jak jedna padnie, to zostaje druga. Można z jednej zgrywać, a drugiej używać itp.
- 24-70/2,8 VR jest ponoć gorszy optycznie od wcześniejszej wersji bez stabilizacji.

Opcja druga:
- Dużo mniejsza wydajność akumulatora
- 16 razy mniej pamięci :razz:
+ Dodatkowa zaleta w postaci stabilizacji matrycy
+ 24-70/2,8 z mocowaniem Z zgodnie ze wszystkimi informacjami, jakie widziałem jest wyraźnie lepszy od jakiejkolwiek wersji F
+ Dużo lepszy AF przy podglądzie na wyświetlaczu (ten sam, co w wizjerze, a D750 ma wolny, przestarzały system detekcji kontrastu) - dla mnie to oznacza znacznie wygodniejsze fotografowaniu ze statywu lub z niskiej perspektywy (wyświetlacz uchylany). Moim zdaniem to spory zysk przy krajobrazie i makro.

Jeśli chodzi o rozmiary, to moim zdaniem różnica duża nie jest:
https://camerasize.com/compact/#567,795,ha,t
W przypadku masy większa.

Polecam też przed zakupem przejść się do sklepu i wziąć oba aparaty do ręki. Sprawdzić rozmiary i ergonomię - to może któryś wykluczyć. Spojrzeć też przez wizjer elektroniczny i ocenić, czy Ci odpowiada. Może się okazać, że polubisz go nawet bardziej, niż optyczny (niektórzy tak mają).

Ogólnie różnic, wad i zalet jest sporo więcej, niż te wypisane powyżej. Wiele zależy od indywidualnych preferencji. Dla siebie chyba wolałbym D750. Przy Twoich zastosowaniach stawiałbym na Z6, ale to sam musisz ocenić.
 
 
MC_NEO
Nowy


Posty: 18
Skąd: Częstochowa
Wysłany: Pią 10 Sty, 2020   

już mam mętlik w głowie :grin: :grin: :grin:
Ostatnio zmieniony przez MC_NEO Pią 10 Sty, 2020, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MC_NEO
Nowy


Posty: 18
Skąd: Częstochowa
Wysłany: Pią 10 Sty, 2020   

ryszardo napisał/a:
Akwarystyka to specyficzna fotografia i niekoniecznie makro, ale makro też być może ;)

Do obu:
- Jeśli zależy Ci na masie i rozmiarach, to nie do końca rozumiem wybór dużego i ciężkiego 24-70/2,8
- Koniecznie chcesz filtr UV? Ma to jakiś konkretny cel?
- Lampę już masz SB-900. Jest jakiś konkretny cel zakupu nowej?

Opcja pierwsza:
- Nie rozumiem po co Ci dwie karty 512 GB. Nie wyobrażam sobie, żeby przy wymienionych zastosowaniach to zapełnić. Do tego wizja zgrywania 1 TB danych i późniejszego sortowania zdjęć... :zalamany:
Przy kręceniu filmów jeszcze miałoby to sens, ale bez tego 2x128 GB będzie moim zdaniem aż nadto (ja bym został nawet przy 2x64, ale ja nie robię masowo). I tak, lepiej dwie karty - jak jedna padnie, to zostaje druga. Można z jednej zgrywać, a drugiej używać itp.
- 24-70/2,8 VR jest ponoć gorszy optycznie od wcześniejszej wersji bez stabilizacji.

Opcja druga:
- Dużo mniejsza wydajność akumulatora
- 16 razy mniej pamięci :razz:
+ Dodatkowa zaleta w postaci stabilizacji matrycy
+ 24-70/2,8 z mocowaniem Z zgodnie ze wszystkimi informacjami, jakie widziałem jest wyraźnie lepszy od jakiejkolwiek wersji F
+ Dużo lepszy AF przy podglądzie na wyświetlaczu (ten sam, co w wizjerze, a D750 ma wolny, przestarzały system detekcji kontrastu) - dla mnie to oznacza znacznie wygodniejsze fotografowaniu ze statywu lub z niskiej perspektywy (wyświetlacz uchylany). Moim zdaniem to spory zysk przy krajobrazie i makro.

Jeśli chodzi o rozmiary, to moim zdaniem różnica duża nie jest:
https://camerasize.com/compact/#567,795,ha,t
W przypadku masy większa.

Polecam też przed zakupem przejść się do sklepu i wziąć oba aparaty do ręki. Sprawdzić rozmiary i ergonomię - to może któryś wykluczyć. Spojrzeć też przez wizjer elektroniczny i ocenić, czy Ci odpowiada. Może się okazać, że polubisz go nawet bardziej, niż optyczny (niektórzy tak mają).

Ogólnie różnic, wad i zalet jest sporo więcej, niż te wypisane powyżej. Wiele zależy od indywidualnych preferencji. Dla siebie chyba wolałbym D750. Przy Twoich zastosowaniach stawiałbym na Z6, ale to sam musisz ocenić.



Moją dotychczasową bolączką w D-80 był zawsze deficyt światła, więc teraz celuję w najjaśniejsze obiektywy jakie na daną chwilę mogę kupić.
Filtry UV tylko jako ochrona zewnętrznego szkła, nic poza tym.
Zgadza się SB-900 mam, ale zdecydowałem, że zostanie ona z D-80 do jej naturalnej śmierci.
Z kartami SD faktycznie przesadziłem, zejdę na 128 lub 64 :)
Z6 - zaleta w postaci stabilizacji matrycy, a która stabilizacja jest lepsza/ sprawniejsza i dokładniejsza w obiektywie, czy w Body ?
Właśnie boli mnie trochę to 24-70mm (obawiam się że 70mm to mało jak dla mnie, przyzwyczaiłem się do 18-135 mm :) ), bo do D-750 mogę też wziąć Nikkor AF-S 24-120mm 1:4G ED VR i mam większy zakres ogniskowych, tylko światło gorsze i nie wiem czy warto dodać sobie +50mm kosztem zjazdu z f1:2,8 na f1:4 :?: :?: :?:
No i jak wezmę D-750 to jaki by nie był obiektyw ze światłem 1:2,8 lub 1:4 + VR, to podratuję jeszcze czasami poczciwego D-80 :) i w drugą stronę AF-S VR Zoom-Nikkor 70-300 mm f/4.5-5.6G IF-ED czasem zapnę do D-750, a przy Z6 tylko AF-S VR Zoom-Nikkor 70-300 mm f/4.5-5.6G IF-ED zapnę poprzez FTZ :???:

Sam już nie wiem, czy się tą podmianą sugerować czy wziąć Z6, czy może tak zachwalane Sony lub wejść w Pentaxa, choć do Nikona mam sentyment :lol: .
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 46 razy
Posty: 924
Skąd: Józefów
Wysłany: Pią 10 Sty, 2020   

Jeśli chodzi o stabilizację matrycy, to ma dwie zalety: działa z każdym obiektywem i z tego co widziałem jest skuteczniejsza przy filmowaniu (dla Ciebie mało istotne). Wydajność obecnie jest porównywalna - raz lepsza będzie stabilizacja matrycy, raz w obiektywie.

Jeśli chodzi o światło, to obiektyw f/4 i tak będzie jaśniejszy od Twoich obecnych. Do tego dochodzi gigantyczna poprawa jakości obrazu na wysokich czułościach. Do D80 z matrycą CCD nie ma co porównywać, bo to nie ta liga.

Trochę przeszkadza, że z mocowaniem Z nie ma jeszcze wyboru teleobiektywów. Jeśli chcesz się posiłkować posiadanym 70-300 przez adapter, to wziąłbym pod uwagę 24-70 f/4 S. Dużo mniejszy i lżejszy.

Jeśli oba aparaty nie będą z założenia używane jednocześnie z lampami, to nie kupowałbym nowej od razu. Jak się okaże, że jednak przydałaby się druga, to zawsze można dokupić.

Zmiana systemu to zupełnie inne możliwości i utrata zalet kompatybilności z 70-300 i SB-900.
Nie widzę przesadnych zalet przejścia z Nikona na Pentaxa.
Do Sony dorzuciłbym jeszcze alternatywę w postaci Fuji. Nie będzie co prawda matrycy małoobrazkowej, ale można zbudować naprawdę fajny i kompaktowy zestaw.
Na Twoim miejscu zostałbym jednak w Nikonie.
 
 
MC_NEO
Nowy


Posty: 18
Skąd: Częstochowa
Wysłany: Pią 10 Sty, 2020   

Duża będzie różnica pomiędzy światłem 2,8 a 4,0 w Z-6 lub D-750 :?:
Jest jakiś symulator OnLinie :?:
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 46 razy
Posty: 924
Skąd: Józefów
Wysłany: Pią 10 Sty, 2020   

W obu przypadkach różnica będzie dokładnie 1 EV, czyli spowoduje dwukrotne wydłużenie czasu naświetlania lub konieczność takiego samego zwiększenia czułości (zamiast ISO 800 trzeba będzie użyć 1600 na przykład).
Do tego dochodzi różnica w głębi ostrości.
 
 
MC_NEO
Nowy


Posty: 18
Skąd: Częstochowa
Wysłany: Sob 11 Sty, 2020   

ryszardo napisał/a:
Do tego dochodzi różnica w głębi ostrości.


Możesz wyjaśnić precyzyjniej :?:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 16