Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetka myśliwska 10x
Autor Wiadomość
Marzec 
Nowy
Marzec


Posty: 8
Wysłany: Sro 22 Sty, 2020   Lornetka myśliwska 10x

Witam,

tak jak w temacie jestem zainteresowany kupnem lornetki myśliwskiej o powiększeniu 10. Chciałbym, aby lornetka miała pryzmaty w układzie dachowym i dawała sobie radę o świcie, zmierzchu i przy pełni księżyca. Ciekawą opcją była dla mnie do tej pory delta titanium roh 10x56, ale trafiłem w kilku miejscach na informację o niezbyt wytrzymałej budowie tej lornetki.
W związku z tym zacząłem się zastanawiać czy nie lepiej dozbierać do vortexa vulture 10x56. Ciekawie prezentują się także GPO passion 10x56 i minox bl 10x52, ale to już koszt ponad 3 tys.
Mam 25 lat i lornetka 10x42 o dobrej transmisji światła chyba jeszcze nie jest odpowiednia dla mnie, bo o ile się orientuje wiek ma znaczenie przy wyborze optyki.

Bardzo proszę o opinie na temat modeli przeze mnie wymienionych lub o propozycje innych lornetek (budżet max to około 3 tys. zł).

Pozdrawiam
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 23 Sty, 2020   

Jak nie chcesz iść na kompromisy to Zeissy albo Victory HT 10x54 albo Conquest HD 10x56 lub Swarovski SLC 10x56 W B.

Możesz też rozważyć parametry 10x50. Będzie większy wybór.
 
 
Marzec 
Nowy
Marzec


Posty: 8
Wysłany: Czw 23 Sty, 2020   

Jasna sprawa, ale to już jednak lornetki o wiele droższe i chyba prędko nie będę mógł sobie na nie pozwolić. Parametr 10 x 50 też jak najbardziej wchodzi w grę, ale tutaj nie za bardzo się orientuje jaki model daje radę właśnie o świcie, zmierzchu (ewentualnie także w czasie pełni). Może jakieś propozycje?
Rozumiem, że spośród tych co wymieniłem to minox i GPO nie za bardzo i już lepiej dozbierać do tych, które wymieniłeś :P
Tak jak pisałem, w tym momencie jednak nie chciałbym wydać więcej niż około 3 tys.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 23 Sty, 2020   

Rozważ 10x50 w wersji Fujinon FMT-SX2. A jak za drogi to jego tańsze klony takie jak Delta Optical Extreme 10x50 ED czy WO 10x50 ED.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Czw 23 Sty, 2020   

Kilka miesięcy temu stałem przed wyborem jasnej 10x50 do przyrody. Rozważałem kilka lornetek z Polki cenowej 2500-5000 zł i finalnie kupiłem Delta Optical CHASE 10x50. Po ilus godzinach obserwacji - zdecydowanie nie żałuję.....
 
 
Marzec 
Nowy
Marzec


Posty: 8
Wysłany: Czw 23 Sty, 2020   

Arku dziękuję za propozycję, jednak tak jak pisałem wcześniej interesuje mnie lornetka dachowa. Deltę chase 10x50 też brałem pod uwagę, jednak zastanawiam się czy nie lepiej dopłacić i wybrać vortexa vulture 10x56. Zdaję sobie sprawę, że to pewnie podobny sprzęt, ale może wiecie coś więcej na ten temat?
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 23 Sty, 2020   

Marzec, a dlaczego tylko dachowa?
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Czw 23 Sty, 2020   

Przed chwilą czytałem ciekawą dyskusję na cloudynights . Jeden z uczestników zamieścił zdjęcie swoich trzech ulubionych lornetek , które wspaniale się uzupełniają . Trzeba przyznać że jest wierny jednej firmie :) . Na zdjęciu były ... Zeiss FL 10x56 , Zeiss FL 7x42 oraz Zeiss FL 8x25 . Pomyślałem sobie że nie ma co się łudzić , jedna uniwersalna lornetka nie istnieje . To tylko kwestia czasu kiedy kupimy następną , już sama wielkość i waga determinują jej zastosowanie . I mają wpływ na to czy weźmiemy lornetkę na wycieczkę lub spacer . Nawet zbyt wysoka cena lornetki może odstraszyć od częstego użytkowania . Strach przed uszkodzeniem optycznej perfekcji za 11.000 zł , skutkuje tym że kupujemy tańszą lornetkę za 1000 zł i to ją częściej zabieramy na spacery .
 
 
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 908
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Czw 23 Sty, 2020   

Wiking69 napisał/a:
Nawet zbyt wysoka cena lornetki może odstraszyć od częstego użytkowania . Strach przed uszkodzeniem optycznej perfekcji za 11.000 zł , skutkuje tym że kupujemy tańszą lornetkę za 1000 zł i to ją częściej zabieramy na spacery .


Mój kumpel określa to mianem "ekonomicznego komfortu użytkowania" :wink:
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Czw 23 Sty, 2020   

Dlatego trzeba być rozsądnym wybierają lornetkę i kupić taką którą nie będziemy bali się zabierać na nasze wyprawy National Geographic . Dobra ale nie za droga .
 
 
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 908
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Czw 23 Sty, 2020   

Arek napisał/a:
Marzec, a dlaczego tylko dachowa?


No właśnie - dlaczego dachowa? W przypadku lornetek 50-56 mm wiadomo, że w ich przypadku nie mają już dużego znaczenia kwestie takie jak wymiary lub masa. Warto więc rozważyć propozycje porro sugerowane przez Arka. Zwłaszcza, że przy tej klasie lornetek porro jest jedynie większe od dachówki - a waga jest zbliżona. Ponadto porro są zazwyczaj lepsze od dachówek przy zbliżonej cenie.
 
 
3mnich 
Entuzjasta



Pomógł: 4 razy
Posty: 697
Wysłany: Czw 23 Sty, 2020   

Gdyby to był mój ostatni dzień na tej planecie, to z którą lornetką chciałbym go spędzić....?
Czasem zadaję sobie to pytanie...
Cholera, ale nie wiem, który to dzień...
 
 
Marzec 
Nowy
Marzec


Posty: 8
Wysłany: Czw 23 Sty, 2020   

Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze. Na pytanie dlaczego dachówka szczerze mówiąc nie mam jakiejś sensownej odpowiedzi, może to moje jakieś dziwne upodobanie w kierunku lornetek o takim układzie pryzmatów. Waga niby podobna, ale jeżeli mówimy, np. o wcześniej wspomnianej delcie chase 10x50 to jest ona jednak sporo lżejsza od choćby delty extreme 10x50.
Co do wymagań to tak samo jak pisałem, nie spodziewam się że to będzie sprzęt idealnie spisujący się zarówno za dnia, jak i w nocy, bo tak jak piszecie najlepiej mieć kilka lornetek o różnych parametrach.
Najważniejsza z myśliwskiego punktu widzenia jest ta możliwość obserwacji podczas świtu i zmierzchu (wtedy prawdopodobnie przy pełni też będzie coś widać, ale to akurat nie najważniejsze, bo wiem że do nocnych polowań warto wybrać 8x czy nawet 7x powiększenie).
Szczerze mówiąc popatrzyłem trochę na tą chase 10x50 i wydaje się być w miarę rozsądnym wyborem.
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Czw 23 Sty, 2020   Ekonomiczny komfort użytkowania

Pomysł na ten wątek podsunął mi Maciek . Wszyscy doskonale wiedzą że w codziennym użytkowaniu lornetki są narażone na różne niebezpieczeństwa . Można lornetkę utopić , można też zgubić , upadek na twardą powierzchnię jest chyba najczęstszym powodem rozpaczy lornetkowego pasjonaty . Lornetkę można też ukraść i taka strata najbardziej chyba boli . Już dawno uświadomiłem sobie że strach przed utratą lornetki , tej najlepszej i najdroższej . Często mnie powstrzymuje przed zabraniem jej w plener . Więc zabieram tą tańszą lornetkę , słabszą optycznie i mechanicznie , ponieważ daje mi ona ekonomiczny komfort użytkowania . Ewentualna strata lornetki za 500-1000 zł jest do przełknięcia . Ale strata lornetki która w sklepie kosztuje ponad 11.000 zł to koszmar . Mam do was koledzy pytanie ... Jaka maksymalna kwota wydana na lornetkę , jest w stanie zapewnić wam ekonomiczny komfort użytkowania .
 
 
ppv 
Rozmowny


Pomógł: 6 razy
Posty: 357
Skąd: pomorskie
Wysłany: Pią 24 Sty, 2020   Re: Ekonomiczny komfort użytkowania

Wiking69 napisał/a:
Ale strata lornetki która w sklepie kosztuje ponad 11.000 zł to koszmar . Mam do was koledzy pytanie ... Jaka maksymalna kwota wydana na lornetkę , jest w stanie zapewnić wam ekonomiczny komfort użytkowania .

poziom akceptacji ryzyka się różni u ludzi, są tacy co mają niewiele a wydają ostatni grosz na hazard, a są tacy co mają kolekcje cacek i trzymają w sejfie i wystarcza im świadomość posiadania... jeszcze jest podejście filozoficzne do wartościowania rzeczy materialnych itd, ale to już 3mnicha działka :)
a wiec pytasz nas o charakter, skłonność do ryzyka, czy o dochody ? :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 15