Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jaki bezlusterkowiec do ok 5-6kzł z obiektywami?
Autor Wiadomość
DeKeR 
Nowy


Posty: 1
Wysłany: Sro 06 Maj, 2020   Jaki bezlusterkowiec do ok 5-6kzł z obiektywami?

Witam, chciał bym zamienić swój dotychczasowy sprzęt (D300, 50mm 1.8, tamron 17-50mm 2.8) na bezlusterkowiec.
Zmieścić się w kwocie 5 max 6kzł, body i dwa obiektywy.
Pierwsza opcja to OM-D10 mark III z obiektywem 12-200 plus 45mm 1.8 lub sigma 30mm 1.4. W przyszłości zostaje mi szeroki do dokupienia.
Druga opcja to A6100 lub A6400 (nie filmuje więc nie wiem czy warto dokładać) kit 16-50 i sigma 30 1.4 lub FE 50 1.8. W przyszłości 55-210 i jakiś szeroki.
Olympus ma stabilizację, fajny obiektyw o szerokim zakresie ogniskowej, duży wybór obiektywów.
Sony lepiej z AF, APS-C, ergonomia i GO. Obiektywów również sporo.
Cenowo Sony z obiektywami wyjdzie drożej, bo bym musiał mieć, 16-50, 55-210, stałke i szeroki.
Zależy mi na jak największym zakresie ISO, celnym AF, dobrą ergonomią.
Czy warto dopłacać do sigmy 30mm 1.4, w stosunku do systemowych stałek.
Dzięki za odpowiedzi i ewentualnie inne sugestie.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






kalski44 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Sro 13 Maj, 2020   

Przy obecnej nagonce na m4/3 pewnie zbyt wiele osób mnie nie poprze, ale osobiście polecam Olympusa (chociaż nie wiem, czy akurat om-d em-10 będzie dla Ciebie najlepszym wyborem).

Sam jakieś 3 lata temu przesiadłem się z Nikona D7000 na Olympusa om-d em-1 i byłem z wyboru zadowolony. Jakość zdjęć między D7000 i tą 16 megapikselową matrycą Olympusa, jest prawie taka sama, a więc nie jakoś drastycznie lepsza niż to co masz obecnie w D300 (mowie o subiektywnych odczuciach, nie wiem, jak to wygląda w szczegółowych testach), jeśli z tym będziesz w stanie się pogodzić, to zyskasz świetnej jakości aparat (em-10 nigdy nie macałem, ale em-1 w ręku robi wrażenie bardziej solidnego, niż jakikolwiek Nikon, którego używałem). Biorąc pod uwagę znacznie niższą wagę i gabaryty oraz ilość funkcji upakowanych w aparacie to w tej cenie ciężko znaleźć coś konkurencyjnego.

Sony A6100 bawiłem się u teściów (sam im go poleciłem, bazując na testach i opiniach w internecie, zanim jeszcze poznałem bliżej Olympusa) i szczerze mówiąc zrobił na mnie negatywne wrażenie. Jakość wykonania, wygląd, ogólne wrażenia z użytkowania, to tragedia (takie odniosłem wrażenie gdy go porównywałem, do mojego ówczesnego Nikona). Jakość zdjęć zwłaszcza wykonanych kitowym obiektywem również nie powalała. Może w A6400 jest lepiej, ale nie miałem z nim styczności, więc się nie wypowiem.

Co do Olympusa, to w cenie ok. 2k, za body (przy tym budżecie wydaje mi się, ze w te okolice trzeba celować), masz tak naprawdę 3 opcje:

OM-D E-M10 mark iii - Zaletą jest to, że jest najnowszy z tej trójki i obsługuje wideo 4k (jeśli ma to dla Ciebie znaczenie, ja aparatu do filmowania nie używam, więc nie przywiązuje do tego żadnej wagi)

OM-D E-M5 mark ii - starszy ale ma wychylany o 180 stopni ekran, lepszą stabilizację i obsługuje High Res Mode

Te dwa powyższe są fajne, jeśli priorytetem jest dla Ciebie waga/wielkość, jednak jeśli chodzi o ergonomię to bezkonkurencyjny jest om-d e-m1. Nowego nie kupisz, ale mimo upływu lat nadal jest to fajny aparat, który ma więcej funkcji, niż większość nowych aparatów innych firm oraz świetną stabilizację, a jakość zdjęć taka sama, jak na e-m5 i e-m10.
Sam zmieniłem go na mark ii dopiero przed dwoma miesiącami, bardziej dla zasady, niż ze względu na realną potrzebę ;)

Co do obiektywów to w przypadku systemu m4/3 jest tyle dobrych szkieł, że ciężko polecić coś arbitralnie najlepszego.
u mnie w torbie przewinęło się przez ostatnie 3 lata sporo obiektywów. Poniżej jest zestaw, który dla mnie jest optymalny (nie znaczy, że będzie taki dla Ciebie) i jak poszukasz, to powinien tylko nieznacznie przekroczyć budżet:

Olympus 12-40 f2.8 - najbardziej uniwersalny, ostry i solidny. Na ebayu można wyrwać używany za mniej niż 3k.
Samyang 50mm f1.2 - manualny ale fajnie się sprawdza gdy chcemy zrobić zdjęcie portretowe z rozmytym tłem - ok. 1400zł (alternatywą z AF może być Sigma 56mm f1.4, lub proponowany przez Ciebie Olympus 45mm f1.8)
Panasonic 45-200 f4-5.6 - żadna rewelacja, ale da się nim zrobić fajne zdjęcie i jako teleobiektyw, do użycia "od czasu do czasu" sprawdza się bardzo dobrze. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że kosztuje tyle, co para skarpet, a jest odpowiednikiem 90-400mm dla pełnej klatki, który można zmieścić w kieszeni - swój kupiłem za 650zł.

Oprócz tego używam jeszcze Olympusa 17mm f1.8, gdy chce zabrać ze sobą jak najmniejszy i jak najbardziej uniwersalny zestaw aparat+obiektyw wrzucony do plecaka. ale to już byłby dodatkowy 1000zl.

Kilka słów o obiektywach, których sie pozbyłem (i dlaczego):
Olympus 9-18mm wcale nie jest aż taki szeroki i baardzo rzadko chciało mi się go zakładać specjalnie do jednego czy dwóch zdjęć. Okazało się, że 12mm zazwyczaj wystarcza. Jeśli myślałbym o jakimś szerokim kącie to raczej coś z ogniskową 7mm.

Panasonic 25mm f1.4 - fajny obiektyw, super ostry i nie duży, ale jak dla mnie za krótki jako portretówka, a w dodatku przy tej ogniskowej na m4/3 nawet przesłona 1.4 nie zapewnia jakiegoś super rozmytego tła (wiem, że to odpowiednik najbardziej uniwersalnych 50mm, ale to moja subiektywna opinia).
Również on przegrał z Olympusem 12-40.

Strasznie się rozpisałem, ale mam nadzieję, że chociaż w niewielkim stopniu pomogłem w wyborze.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 13 Maj, 2020   

kalski44, ludzie różne rzeczy piszą a ja Olympusem fotografuję z przyjemnością. Szczególnie na wyjazdach, gdzie liczy się waga i rozmiar tego co nosisz w torbie lub plecaku.
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Nie 17 Maj, 2020   

Arek napisał/a:
ludzie różne rzeczy piszą a ja Olympusem fotografuję z przyjemnością. Szczególnie na wyjazdach, gdzie liczy się waga i rozmiar tego co nosisz w torbie lub plecaku.

Popieram w całej rozciągłości. To świetny system dla podróżników. Ja aktualnie mam OM-D E-M10 II. Kolega, który w swoim czasie dźwigał po górach Canona 6D przesiadł się kilka lat temu na OM-D E-M1 II, zdjęcia nadal robi świetne. Spory wybór obiektywów, można dość łatwo skonfigurować zestaw pod swoje potrzeby.
Obok 12-40 można polecić 12-60/2.8-4.0 Jeżeli może być ciemniej, a taniej plus jakieś osobne szkiełko stałoogniskowe do ciemnicy w budynkach to może być 12-60/3.5-5.6 + coś a la 15/1.7 lub 17/1.8. Gdybyś chciał jakieś długie tele do tego, to polecałbym raczej 45-175, bo mały i lekki, a zdaniem wielu lepszy od 45-200. Jeżeli potrzebujesz koniecznie zamiennika Twojej 50-tki z Nikona, to możesz wziąć tani i dobry 45/1.8 albo którąś z licznych 25-tek.
Trochę podróżujących na lekko, którzy chcą mieć w 1 szkle cały zakres ogniskowych pod ręką, wybiera opcję 14-150/4.0-5.6 albo 14-140/3.5-5.6. Te szkła to kompromis na jakości, ale w swojej klasie niezłe. To akurat mój wybór (+1-2 jasne, szerokie stałki), podyktowany unikaniem zmiany obiektywu na okoliczność przypadkowych spotkań z fauną na szlaku. Niestety rzadko w takich sytuacjach jest czas na zmianę szkła. Jeśli to nie jest Twój priorytet, to trzymałbym się 12-60. Kolega od E-M1 II ma prawie stale podpięty znakomity 12-100/4.0, ale to już poważna inwestycja jest, a szkiełko dość masywne...
Pozdrawiam
-J.
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1075
Wysłany: Czw 11 Cze, 2020   

Też zamierzam wejść w m43 (po przesiadce z Sony DSLR APS-C). Rozważam m.in. taką opcję:
Panasonic G90 https://www.ceneo.pl/83165673
z obiektywem Panasonic Leica DG Vario Elmarit 12-60 f/2,8-4 https://www.ceneo.pl/50827799#
lub taki zestaw, tańszy i jak dla mnie bardziej uniwersalny: https://www.ceneo.pl/83476612
Opiniami zwolenników innych systemów się nie przejmuj. Przeanalizuj swoje potrzeby i jak wybierzesz, to się tego trzymaj. MZ co byś nie wybrał, będziesz zadowolony.
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1051
Skąd: Reda
Wysłany: Czw 11 Cze, 2020   

Soniak10, ale Ty jako Soniak10 nie możesz kupować Panasonica.
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1075
Wysłany: Czw 11 Cze, 2020   

Negatyw napisał/a:
ale Ty jako Soniak10 nie możesz kupować Panasonica

No cóż, "podłość ludzka nie zna granic", jak powiedział klasyk :mrgreen:
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1051
Skąd: Reda
Wysłany: Czw 11 Cze, 2020   

Zamiana Soniak10 na Panasoniak10 to zabieg kosmetyczny. :mrgreen:
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1075
Wysłany: Pią 12 Cze, 2020   

Niby tak, ale przecież starą Sony A700 sobie zostawiłem, więc jakieś "moralne prawo" pozostania przy dotychczasowym niku mam, hę?
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1051
Skąd: Reda
Wysłany: Sob 13 Cze, 2020   

To może tak:
PanaSoniak10
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14