Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Nie typowe pytanie o powiększenie soczewek.
Autor Wiadomość
micik 
Uczestnik


Posty: 60
Wysłany: Sro 04 Lis, 2020   Nie typowe pytanie o powiększenie soczewek.

Witam! Mam takie nie typowe pytanie dla fachowców optyki.
Jeżeli weźmiemy dwie lornetki, na przykład 20x100, z tym że jedna będzie długa, a druga o połowę krótsza, to rozpatrując samo powiększenie soczewek obiektywu, to która z tych soczewek będzie miała większe powiększenie i ilu krotne?
Jeszcze jedno pytanko: Ilu krotne powiększenie ma soczewka obiektywu lornetki 7x50 i 20x50?
Pozdrawiam
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






toomkoo7474 
Rozmowny



Pomógł: 2 razy
Posty: 207
Skąd: Wielka Brytania
Wysłany: Sro 04 Lis, 2020   

Widze ze nikt nie chce koledze odpowiedziec na pytania.heh :lol:
 
 
micik 
Uczestnik


Posty: 60
Wysłany: Czw 05 Lis, 2020   

toomkoo7474 napisał/a:
Widze ze nikt nie chce koledze odpowiedziec na pytania.heh :lol:

Witam! A szkoda bo to dla mnie bardzo ważne, chcę sobie z obiektywu lornetki zrobić porządną lupę. Ponad 30 lat temu miałem starą nie w pełni sprawną lornetkę 20x50, po rozebraniu zauważyłem że z tego szkiełka obiektywu jest bardzo porządna lupa, nie dość że powiększenie było nie małe, to po uniesieniu szkiełka obraz się po bokach nie rozjeżdżał, tak jak to przy normalnej lupie, tylko po wyżej danego progu maximum, obraz na całej powierzchni zachodził mgłom . W tedy nie było mi to zbytnio potrzebne, ale teraz na starość taka porządna lupa by się przydała, wiec pomyślałem kupię lornetkę i mam dwie porządne lupy, tylko pozostaje kwestia krotności powiększenia, żeby wiedzieć jakiej lornetki szukać.
Pozdrawiam
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Czw 05 Lis, 2020   

Powiększenie lornetki głównie zależy od okularu. Jest wiele identycznych modeli lornetek z różnym powiększeniem i mam przeczucie graniczące z pewnością, że soczewka lub raczej soczewki w obiektywie są w nich identyczne. Obiektyw skupia obraz na pryzmacie, pryzmat go obraca i dalej obraz jest "obrabiany" przez okular. Podobnie jest w lunetach i teleskopach astronomicznych. Tam można zakładać okulary o różnym powiększeniu, tylko w teleskopach często obraz jest obrócony bo nie ma tam pryzmatów. Co do długości tubusów lornetki, to im tubus krótszy to oznacza, że skupia ten sam obraz na krótszym odcinku, ale wartość tego skupienia może być taka sama, mimo że odległość na której to robi jest inna.
 
 
toomkoo7474 
Rozmowny



Pomógł: 2 razy
Posty: 207
Skąd: Wielka Brytania
Wysłany: Czw 05 Lis, 2020   

micik napisał/a:
toomkoo7474 napisał/a:
Widze ze nikt nie chce koledze odpowiedziec na pytania.heh :lol:

Witam! A szkoda bo to dla mnie bardzo ważne, chcę sobie z obiektywu lornetki zrobić porządną lupę. Ponad 30 lat temu miałem starą nie w pełni sprawną lornetkę 20x50, po rozebraniu zauważyłem że z tego szkiełka obiektywu jest bardzo porządna lupa, nie dość że powiększenie było nie małe, to po uniesieniu szkiełka obraz się po bokach nie rozjeżdżał, tak jak to przy normalnej lupie, tylko po wyżej danego progu maximum, obraz na całej powierzchni zachodził mgłom . W tedy nie było mi to zbytnio potrzebne, ale teraz na starość taka porządna lupa by się przydała, wiec pomyślałem kupię lornetkę i mam dwie porządne lupy, tylko pozostaje kwestia krotności powiększenia, żeby wiedzieć jakiej lornetki szukać.
Pozdrawiam

Dlatego ze twoje pytania sa trudne z powodu ze jestes bardzo ale to bardzo poczatkujacym i trzeba ci by bylo objasnic zasady dzialania optyki.Przydala by ci sie jakas lektura na temat dzialania optyki,Kazdy z nas kiedys zaczynal i byl w twoim punkcie rozumienia ,Pozdrawiam i witam w naszych szeregach.To bardzo fajne hobby.
 
 
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 908
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Czw 05 Lis, 2020   

@micik - w pierwszej kolejności poczytaj o tym, jak oblicza się powiększenie lupy: http://ilf.fizyka.pw.edu.pl/podrecznik/3/8/14 . Jak wynika z artykułu powiększenie jest relacją ogniskowej i średnicy soczewki. Żeby ocenić jakie uzyska się powiększenie musisz więc znać ogniskową obiektywu - a o takie informacje w przypadku rzadkich lornetek ciężko. Myślę, że najprostszą metodą będzie demontaż obiektywu i eksperymentalny pomiar. A co do Twojego pytania odnośnie długości lornetek, to ma to właśnie związek z ogniskowymi obiektywu i okularu, czym dłuższe - tym dłuższa lornetka (jednak z uwzględnieniem drogi światła w pryzmatach etc.)
 
 
micik 
Uczestnik


Posty: 60
Wysłany: Pią 06 Lis, 2020   

Maciek napisał/a:
A co do Twojego pytania odnośnie długości lornetek, to ma to właśnie związek z ogniskowymi obiektywu i okularu, czym dłuższe - tym dłuższa lornetka (jednak z uwzględnieniem drogi światła w pryzmatach etc.)

Witam! No i o to mi chodziło, coś mi świtało ale musiałem się upewnić, jeżeli dłuższa ogniskowa, to powiększenie soczewki jest mniejsze, a jeżeli krótsza, to soczewka musi mieć większe powiększenie, wychodzi na to że muszę szukać krótkiej lornetki a mocnej.
Pozdrawiam.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 06 Lis, 2020   

micik napisał/a:
Witam! No i o to mi chodziło, coś mi świtało ale musiałem się upewnić, jeżeli dłuższa ogniskowa, to powiększenie soczewki jest mniejsze, a jeżeli krótsza, to soczewka musi mieć większe powiększenie, wychodzi na to że muszę szukać krótkiej lornetki a mocnej.
Pozdrawiam.


Pokiełbasiłeś zupełnie. Powiększenie to funkcja dwóch parametrów czyli ogniskowej obiektywu (im dłuższa tym dłuższa lornetka) i ogniskowej okularu. Można mieć długą lornetkę i małe powiększenie, trzeba zastosować tylko odpowiedni okular.
 
 
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 908
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Pią 06 Lis, 2020   

micik napisał/a:
wychodzi na to że muszę szukać krótkiej lornetki a mocnej.
Pozdrawiam.


Nie do końca, w soczewkach (lub ich układach) o krótkich ogniskowych trudniej opanować wady optyczne.
 
 
kot Sylvester 
Maniak



Pomógł: 37 razy
Posty: 902
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią 06 Lis, 2020   

micik napisał/a:
ale teraz na starość taka porządna lupa by się przydała, wiec pomyślałem kupię lornetkę i mam dwie porządne lupy


Można oczywiście pójść tą drogą i pomajsterkować rozbierając lornetkę ale można również skorzystać z gotowych rozwiązań zwłaszcza jeśli wybór w kwestii typów i powiększeń jest całkiem spory:

https://www.astroshop.pl/...6?sort=1&size=2

wybór należy do Ciebie.
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1075
Wysłany: Pią 06 Lis, 2020   

micik napisał/a:
chcę sobie z obiektywu lornetki zrobić porządną lupę

A nie prościej kupić sobie takie coś zamiast psuć lornetkę, która może kiedyś nabrać wartości kolekcjonerskiej?
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Pią 06 Lis, 2020   

Maciek napisał/a:
micik napisał/a:
wychodzi na to że muszę szukać krótkiej lornetki a mocnej.
Pozdrawiam.


Nie do końca, w soczewkach (lub ich układach) o krótkich ogniskowych trudniej opanować wady optyczne.


To prawda. Długość tubusów wzrasta też wraz ze średnicą obiektywów. Taka 10x70 musi być dłuższa od 10x50 bo gdyby 70-tka miała długość 50-tki to wady optyczne byłyby nie do opanowania.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 16