Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Kolimacja Kronosa 20x60
Autor Wiadomość
Marcelixt 
Bywalec
Marcelixt


Posty: 191
Skąd: Białystok
Wysłany: Sro 17 Cze, 2020   Kolimacja Kronosa 20x60

Podczas patrzenia przez Kronosa 20x60 mam wrażenie,że po odłożeniu lornetki od oczu czuję lekki zawrót głowy.Kiedy odkładając lornetkę robię to zamykając oczy efekt jest mniejszy.Czy lornetka jest leko rozkolimowana????Jak samemu to skolimować????
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






widoczek 
Maniak


Pomógł: 35 razy
Posty: 967
Wysłany: Nie 21 Cze, 2020   

https://astropolis.pl/topic/12916-amatorska-kolimacja-lornetek/#comments
 
 
sparblame 
Nowy


Posty: 2
Wysłany: Wto 10 Paź, 2023   

Być może dzieje się tak dlatego, że nie jesteś do tego przyzwyczajony. Dowiedz się więcej informacji na temat wygodnego użytkowania w skrócie snake io
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 961
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 10 Paź, 2023   

Marcelixt, Mam od lat Tento 20x60, a to jest raczej to samo, co Kronos. Kupiłem ją ćwierć wieku temu na bazarze. Po jakimś czasie rozkolimowała się. Raz, będąc w Krakowie, wpadłem po jakiś sprzęt do ś.p. Janusza Płeszki z Astrokraka i dałem mu tę lornetkę do ręki. Wyszedł z nią przed sklep, odkręcił pierścienie blokujące soczewki obiektywów, i obracając palcami te soczewki, w minutę lornetkę skolimował. Dowiedziałem się wtedy, że te soczewki są na pierścieniach mimośrodowych i można właśnie w ten sposób kolimować.
Obiektywy były całe w odciskach palców, ale lornetka do dziś trzyma kolimację.

Dobry test kolimacji lornetki:
Patrząc centralnie na jakąś gwiazdę, odsuwasz powoli lornetkę od oczu, cały czas patrząc na tę gwiazdę. Jeśli gwiazda rozdwoi się, lornetka wymaga kolimacji.

Czasem lornetka jest minimalnie rozkolimowana, a człowiek nawet o tym nie wie. Można się zorientować, gdy po dłuższym patrzeniu zaboli głowa. Wynika do z wysiłku oka i mózgu, który automatycznie próbuje zgrać oba obrazy.
 
 
binocullection 
Rozmowny
per bino ad astra



Posty: 331
Skąd: Warszawa/Katowice
Wysłany: Wto 10 Paź, 2023   

Tak, to objaw utajonego rozkolimowania w lornetce.

Gdy rozjazd jest oczywisty, oczy nawet nie podejmuja tematu scalania obrazu (konwergencji) i glowa nie boli. Szczegolnie podly jest rozjazd w pionie, nawet przy nieznacznym wykroczeniu poza fizjologiczny zakres tolerancji, a to mocno osobnicze - ja na ten przyklad mam z tym spory i zdiagnozowany problem (sa na to cwiczenia).

Wracajac do problemu - nie robilbym tego na pewno samemu, tylko oddal np do Delta Optical, zeby wrzucili na kolimator i przede wszystkim sprawdzili, czy sprzet nie gubi osiowosci na mechanice lornetki.
 
 
moshica 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 206
Wysłany: Wto 10 Paź, 2023   

Jak napisał Wojtas, regulacja w ruskich jest na mimośrodowych gwintach, co bardzo łatwo samemu skolimować. To zaleta ruskich wynalazków z tej epoki, tylko dziękować. Aby to zrobić, najlepiej na poziomych oddalonych liniach patrząc to ustawiać aby w obu okularach się w poziomą zeszły. Potem to samo z pionowymi. Robota na max kilka minut. Dużo jest tutoriali. Ja tak kilka lornetek skolimowałem, łącznie z Celestronami, ale tam już śrubami przy pryzmatach. Zasada podobna.
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 961
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 12 Paź, 2023   

Moja Tento 20x60 ma bardzo ostry obraz. Gdyby jeszcze miała przyzwoite powłoki...
 
 
Obserwatorek 
Rozmowny



Pomógł: 10 razy
Posty: 333
Wysłany: Wto 17 Paź, 2023   

TENTO 20x60, na 99,9% to samo co KRONOS 20x60

TENTO-KRONOS 20x60.jpg
Plik ściągnięto 1421 raz(y) 240,96 KB

 
 
gaudemus 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Posty: 112
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 18 Paź, 2023   

@Obserwatorek

Może założysz osobny wątek na zdjęcia z prześwietleniami lornetek? :)
Z tego co kojarzę kilka już ich popełniłeś ;)
Fajnie byłoby mieć je w jednym miejscu.
 
 
Obserwatorek 
Rozmowny



Pomógł: 10 razy
Posty: 333
Wysłany: Wto 24 Paź, 2023   

Mam pewna koncepcję, ale czekam na obiecaną
jeszcze jedną lornetkę do zdiagnozowania.
A tymczasem... :

https://www.cloudynights....tro-binoculars/
https://www.cloudynights....rer-t-wp-65x32/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 17