Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Mała lornetka w góry
Autor Wiadomość
Silarox 
Początkujący


Posty: 36
Wysłany: Pią 07 Sie, 2020   Mała lornetka w góry

Witam,
poszukuje jakiejś małej lornetki w góry, chodzi mi o małą wagę i gabaryty, tak żeby w etui zmieściła się do większej kieszeni. Szukam czegoś z przybliżeniem 8-10 i średnicą >30.
Jako, że mam już dużą lornetkę to na tą nie chce wydać więcej niż 100 zł bo w sumie skorzystam z niej pewnie ze 2 razy w roku. Ceny na allegro są już od ... 30 zł. Polecicie jakąś firmę lub model>?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






ryszardo 
Maniak



Pomógł: 48 razy
Posty: 933
Skąd: Józefów
Wysłany: Pią 07 Sie, 2020   

Zapomnij :!:
Za mniej niż 100 zł nie kupisz nic, co nadaje się do jakichkolwiek obserwacji :idea:
"Lornetki" za ~30 zł wstydziłbym się użyć nawet jako przycisku do papieru. Jakość tej klasy odpadów masz dobrze opisaną tutaj:
https://www.optyczne.pl/i...etki&test_lo=17
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Pią 07 Sie, 2020   Re: Mała lornetka w góry

Silarox napisał/a:
... nie chce wydać więcej niż 100 zł bo w sumie skorzystam z niej pewnie ze 2 razy w roku. Ceny na allegro są już od ... 30 zł. Polecicie jakąś firmę lub model>?


Tak dobrze się zaczynało a tutaj taka "przeszkoda". Aż chce się napisać "Ojoj" ;)
O lornetkach w przedziale na który wskazujesz na forum generalnie się nie pisze bo w 99% są niewiele warte. Te które miałem przy oczach to były plastikowe zabawki z mydlanym obrazem. Przyzwoite lornetki lornetki kieszonkowe zaczynają się od ok. 300 zł. Niedawno widziałem za ok. 280 zł Nikona Sportstara Ex 8x25... miałem ją wiele lat i była bardzo ok. Z najtańszych jakie znam - może DO Voyager lub Active w okolicach 100 zł ale nie patrzyłem choć zakładam, że jak podpisała się pod tym Delta Optical to nie powinno być to przysłowiowe "dno". Potem Levenhuk Rainbow 8x25.. Piszesz, że średnica powinna być w okolicach 30 mm - im większa tym generalnie drożej. Dobra 8x30 to Nikon Prostaff 7 (tylko dobra a koszt powyżej 500 zł).. Kowa 8x30 YF jest warta uwagi. a z kieszonkowych Kowa SV 8x25 (jest aktualnie na tutejszej giełdzie).

Podobny wątek był tutaj https://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=33446 Może coś cie zainspiruje?
 
 
adaher 
Maniak



Pomógł: 3 razy
Posty: 767
Skąd: Śrem
Wysłany: Pią 07 Sie, 2020   Re: Mała lornetka w góry

Silarox napisał/a:
Ceny na allegro są już od ... 30 zł.


Mnie się udało znaleźć jeszcze taniej! :razz:
https://allegro.pl/oferta/zabawka-dla-dziecka-lornetka-z-motylkiem-melissa-9537191359?bi_s=internal&bi_c=116197&bi_m=dziecko-art-offer-tiles&bi_term=poradnik
 
 
adaher 
Maniak



Pomógł: 3 razy
Posty: 767
Skąd: Śrem
Wysłany: Pią 07 Sie, 2020   

A tak na poważnie, trudno jest mi wyobrazić sobie "działającą" lornetkę poniżej 100 zł...(nawet używaną)
Jeśli wydasz poniżej 100 zł to faktycznie nie sięgniesz po nią więcej niż 2 razy w roku...
 
 
triodak 
Nowy


Posty: 6
Skąd: Poznań
Wysłany: Pią 07 Sie, 2020   

Silarox nie ma możliwości by ktoś z forumowiczów mógł Ci polecić jakiś sprzęt w takim budżecie. Po prostu w takich cenach nie jest produkowane nic co trzyma parametry produkcyjne, jest powtarzalne jakościowo, ma 'markę' jakiegoś producenta albo napisy na obudowie zgodne z rzeczywistością.
Abs wypisał kilka najtańszych produktów firm które się pod nimi podpisują i to będzie najniższa półka na forach.

Ja na złomach "zęby zjadłem" to napiszę trochę inaczej. Musisz odwiedzić jakiś sklep w okolicy jeśli to możliwe lub już na miejscu w górach stoisko ze sprzętem na bazarze. Ewentualnie OLX. NoName nie kupujesz wysyłkowo.

Mała lornetka oznacza dachówkę a nie porro. Tak przynajmniej ja zakładam.
Nie wiem jaka waga sprzętu by Ci odpowiadała. To musisz sam określić w zależności od tego jak chcesz ją nosić.

Odrzucasz wszelkie lornetki zoom. Wszystko co ma silnie mieniące się powłoki. Chwytasz w ręce to co zostaje do wyboru w sklepie i patrzysz.
Sprawdzasz:
czy nie widzisz podwójnie (kolimacja)
czy ustawianie ostrości działa powtarzalnie (czy jesteś w stanie ustawić ostrość czy ciągle musisz doregulowywać)
czy mostek z okularami jest w miarę sztywny jeśli jednak idziesz w porro (w tanich dachówkach to obiektywy w tubusie się przesuwają wiec jest bezpieczniej z mechaniczną ostrością);/nie wiem czy w drogich też tak jest że obiektywy chodzą/
czy zawias tubusów jest dość sztywny (nie składa się sam pod swoim ciężarem)
czy regulacja od dioptri na 'prawym' oku nie działa bardzo luźno

Oznaczenia 8x30, 10x30 trochę lepiej świadczą o producencie niż 16x30 albo 20x30.
W tanich sprzętach jest takie 'mleko' na obrazie że 8x wypada często lepiej optycznie jak 10x.
Tania "lornetka" i okulary generalnie nie współdziałają (trzeba zdejmować okulary do patrzenia).

Jeśli coś zadowoli Cię optycznie i mechanicznie to bulisz tą "stówę+" i masz problem z głowy.
Jak Cię nie zadowoli to odkładaj 10 albo 20zł co miesiąc i powoli zwiększaj budżet.
W końcu weźmiesz coś w ręce, spojrzysz, stwierdzisz to mi wystarczy i tyle. Im taniej tym więcej kompromisów musisz akceptować.

Na koniec jeszcze jedna uwaga.
Podejdź inaczej mentalnie do kwestii zakupu i użytkowania.
NIE: kupuje tanio bo tylko 2x w roku będę używać. TAK: realnie to na dwóch wyjazdach na każdym kilkanaście razy dziennie.
Tak: zawsze lepiej mieć na szlaku jakiś sprzęt niż nic. (20zł w skali miesiąca to pizza, kino albo 2 piwa w knajpie. Na urlopie to w ogóle śmieszny wydatek).
Nie patrz jak drogo coś nabywam a rzadko używam tylko ile jest dla mnie warte to że posiadam sprzęt w momencie gdy go potrzebuję. Ile jest dla mnie warte(będzie warte) to co utracę bo czegoś nie mam.
Przykład 1: kable rozruchowe - gdy są potrzebne a nie mam lub moje tanie za 30zł nie działają i marznę z rodziną, kombinuję taryfę czy lawetę (Koszty!)
Przykład 2: ile warte są dane na dysku gdy dysk padnie? drugi taki sam dysk to było np. 200zł a lepszy zasilacz który by nie spalił dysku i płyty to dodatkowe 100zł.
Przykłąd 3: wydaję na wyjazd tygodniowy w góry 1000zł. Chodząc po szlakach nie oglądam dziesiątek widoczków przez lornetkę bo nie dołożyłem 80zł do puli (100zł) na sprzęt który akceptowałem jakościowo w sklepie.

Argumentując w ten sposób wydatek łatwiej zwiększa się budżety ;)
 
 
Silarox 
Początkujący


Posty: 36
Wysłany: Pon 10 Sie, 2020   

Ok, dzięki Panowie. Najpewniej zostanę przy starej ruskiej 8x30 :)
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Pon 10 Sie, 2020   

Ta "stara 8x30" (mam taką do dziś) nie zastąpi lornetki kompaktowej. Pamiętam gdy pakowałem się na wyjazd moja BPC mimo, że była na liście nie łapała się na przygodę. 600 g robiło wyraźną różnicę i zostawała w domu. Dlatego zachęcam Cię do zafundowania sobie przyjemności. Nikon Sportstar 8x25 (a to niezbyt wysoka półka choć optycznie lepsza od BPC) trochę czasu temu pozytywnie zmienił optykę mojego świata. Dziś nie wiem czemu przez wiele lat wcześniej próbowałem tarmosić się z lornetką o wadze młotka. Świat jest zbyt piękny - warto zrobić sobie miły, mały prezent. Powodzenia.
PS. ...ale z tych plastików za kilkadziesiąt zł radzę zrezygnować - szkoda kasy.
 
 
Silarox 
Początkujący


Posty: 36
Wysłany: Wto 11 Sie, 2020   

Ok, wybrałem Delta Optical Voyager s - cena 64 zł (chciałem Active bo ma BK4 zamiast 7 ale widzę, że już chyba nie produkuja bo w sklepach brak).
Dzięki za odpowiedzi.

Edit. W takich małych można regulować jeden okular jak się ma wady wzroku, prawda?
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Wto 11 Sie, 2020   

Ok.. wybrałeś. Czas pokarze czy dobrze - sam ocenisz. Możesz podzielić się pierwszymi wrażeniami..
PS. We wszystkich lornetkach z centralnym ogniskowaniem, które miałem zawsze była dodatkowa regulacja na prawym okularze. Myślę, że w tej także będzie podobnie.
 
 
Lech149 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 258
Skąd: Gdynia
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: Wto 11 Sie, 2020   

Cytat:



Zapomnij :!:
Za mniej niż 100 zł nie kupisz nic, co nadaje się do jakichkolwiek obserwacji :idea:
"Lornetki" za ~30 zł wstydziłbym się użyć nawet jako przycisku do papieru. Jakość tej klasy odpadów masz dobrze opisaną tutaj:
 
 
Lech149 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 258
Skąd: Gdynia
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: Wto 11 Sie, 2020   

Cytat:



Zapomnij :!:
Za mniej niż 100 zł nie kupisz nic, co nadaje się do jakichkolwiek obserwacji :idea:
"Lornetki" za ~30 zł wstydziłbym się użyć nawet jako przycisku do papieru. Jakość tej klasy odpadów masz dobrze opisaną tutaj:
https://www.optyczne.pl/i...etki&test_lo=17
 
 
aligator911 
Nowy


Posty: 5
Skąd: Śląsk
Wysłany: Czw 13 Sie, 2020   

Witam. Nie chciałbym zakładać nowego tematu a również szukam małej, mobilnej lornetki w góry itp. ale planowałem troszkę większy budżet: 200-300zł
Wstępnie byłem zdecydowany na:
Comet 10x42
Kandar 12x42
ale na youtubie jakiś rusek testował 12x42 i patrząc na obraz z lornetki to nie wyglądało mi to na powiększenie 12x więc zgaduję że w obu lornetkach powiększenie będzie zawyżone. Chyba że się mylę to prosiłbym o poprawienie mnie.
Obecnie mam Nikona EX 12x50 i takie powiększenie mi odpowiada, ale jest za mało mobilna.
Ewentualnie prosiłbym o jakieś propozycje z powiększeniem 10-12x42, no chyba że x32 jak wspomniał założyciel tematu ale nie mam porównania i nie wiem czy ta średnica nie będzie za mała. Cena to też by było miło gdyby była zbliżona do 200-300zł.
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Czw 13 Sie, 2020   

Proponował bym jednak średnicę 32 mm z max powiększeniem 10x. Bariera to budżet, który może wymiernie obniżać jakość.
Markowe z najniższej półki, np.
Levenhuk Karma BASE 10x32
Meade 10x32..,
Przyznam że nie znam i w sumie niewiele się spodziewam.
Poleciłbym Bushnella Prime 8x32 https://www.optyczne.pl/3...Prime_8x32.html
a jeszcze bardziej Nikona Prostaff (7 jest w wersji 10x32)
Blisko budżetu i w miarę dobrej jakości są Nikony Aculony.. np. 10x42.
 
 
aligator911 
Nowy


Posty: 5
Skąd: Śląsk
Wysłany: Pią 14 Sie, 2020   

Bushnell i Nikony to chyba trochę za drogie, a aculon za duży. Przynajmniej na razie, bo kupując nikona ex też planowałem dużo niższy budżet :lol:
Wspomniany Levenhuk Karma wart jest uwagi? Jeżeli tak, to pytanie czy wspomniana "base" czy "plus"... "Plus" ma niby szkła bak-4 i czy faktycznie ma powiększenie takie jak podaje producent...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 15