Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Luneta uniwersalna 3000 zł (+/- 1000 zł)
Autor Wiadomość
smyk 
Uczestnik


Posty: 62
Wysłany: Sob 19 Wrz, 2020   

@kot Sylwester @TomPL2
Dzięki za ogniskową, wstyd, nie wiem jak mogłem nie zauważyć, być może mnogością okien (nawet teraz ponad 20 okien przeglądarki mam otwarte, nie licząc paru innych) kawałek danych technicznych Delty zasłoniłem... Jeszcze raz dziękuję.

Na marginesie, okular Baader Hyperion ZOOM 8-24 mm ClickStop MARK IV został podobno usprawniony pod względem kompatybilności z lunetami i teleskopami w porównaniu z okularem Baader Hyperion ZOOM 8-24 mm ClickStop MARK III - producent zapewnia, że IV w porównaniu do III zyskała "4mm backfocus-gain with spotting scope A-Ring (included): the Mark IV focuses with all tested spotting scopes (optional adapters available for most major brands)". Przy okazji pewnie podejdę do sklepu teleskopy.pl w Krakowie z Deltą, skoro piszą, że mają Hyperiona na stanie, to może pozwolą na miejscu spróbować.

Podlinkowany wyżej okular Oregon z Astroshop.pl chyba nie jest aż tak atrakcyjny jak Baadera, bo ten ostatni ma jednak większe pole widzenia a kosztuje 2/3 ceny Oregona.

Ukłony,
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






TS
[Usunięty]

Wysłany: Pon 21 Wrz, 2020   

Kupiłem w końcu tego Regala. Nie ma co czekać, bo widoki uciekają. Mnóstwo ptaków nad Wisłą (Wyspy Zawadowskie), a Mars aż razi w oczy jak wyjdę na balkon (tak świeci, że mam go po przeciwnej stronie niż Warszawę). W ogóle jakieś przejrzyste powietrze ostatnio, całe lato kiepskie było pod tym względem. Pod kątem Marsa dokupię jeszcze SWA-58 5 mm, ale na razie czekam na lunetę z zoomem. Za jakiś czas opiszę wrażenia jak to się sprawdza do przyrody i do nocnego nieba, w plecaku i na taras. Jesień i zima zapowiadają się ciekawie :cool:
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 21 Wrz, 2020   

Czekamy :) No i gratulujemy zakupu. Z obserwacjami nie czekaj bo Jowisz i Saturn uciekają.
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 46 razy
Posty: 924
Skąd: Józefów
Wysłany: Pon 21 Wrz, 2020   

TS, nie chciałbyś się kiedyś umówić na wspólne obserwacje na Wyspach Zawadowskich?
Często tam jeżdżę na rowerze, mógłbym wziąć SWA-58 9 mm do przetestowania. Powiększenie da porównywalne z zoomem z zestawu, ale chętnie porównam jakość obrazu :)
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Pon 21 Wrz, 2020   

Pewnie! Lunety spodziewam się w środę, ale jak odbiorę to najpierw spokojnie sprawdzę czy wszystko okej, a potem dam Ci znać na PW :)
 
 
kot Sylvester 
Maniak



Pomógł: 37 razy
Posty: 902
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 21 Wrz, 2020   

TS napisał/a:
Mars aż razi w oczy jak wyjdę na balkon

Pod kątem Marsa dokupię jeszcze SWA-58 5 mm


Patrząc ostatnio przez piętnastkę stwierdziłem że Mars świeci teraz jaśniej niż Jowisz a dodatkowo na wielkość jest prawie taki sam.

TS skoro zamierzasz dokupić okular 5 mm a z tego co pamiętam nie lubisz bardzo aberracji chromatycznej to może warto zastanowić się nad czymś takim:

https://www.astroshop.pl/...ab_bar_0_select

wtedy szkło ED będzie nie tylko w obiektywie lunety.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 21 Wrz, 2020   

kot Sylvester napisał/a:
Patrząc ostatnio przez piętnastkę stwierdziłem że Mars świeci teraz jaśniej niż Jowisz a dodatkowo na wielkość jest prawie taki sam.


To może być efekt wysokości nad horyzontem. Obecnie obie planety mają taką samą jasność wynoszącą -2.3 mag. Ale z dnia na dzień Mars będzie jaśniał, a Jowisz słabł. Pod koniec miesiąca Mars będzie już jaśniejszy o 0.3 mag.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Wto 22 Wrz, 2020   

kot Sylvester, dziękuję, mimo że mieszasz mi w głowie. Zapamiętuję tę serię okularów. Generalnie nie planowałem teraz dodatkowego okularu, tylko Mars mnie zmobilizował, żeby kupić na szybko coś do planet, niedrogiego ze znośnym obrazem, a docelowo to się zobaczy...

Mars jest teraz genialnie położony, jak zasypiam i nie zasłonię rolet to go świetnie widzę. No ale na poważniejsze obserwacje trzeba się zmobilizować, narzucić szlafrok i otworzyć balkon ;) Pamiętam Wielką Opozycję z początku wieku - wtedy Mars był dużo niżej, chociaż ja akurat byłem wtedy nad Bałtykiem i miałem czysty horyzont.
 
 
TomPL2 
Optyczny


Pomógł: 26 razy
Posty: 1271
Skąd: Z Warmii
Wysłany: Czw 24 Wrz, 2020   

Tak mi przyszło do głowy pytanie - przy jakim powiększeniu da się zobaczyć na Marsie cokolwiek? Oprócz tego że jest jasną, okrągłą planetą ;)
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 24 Wrz, 2020   

Przy 60-70x zaczynasz już widzieć, że tarcza nie jest jednolita i ma ciemniejsze i jaśniejsze obszary, a na biegunach zaczyna coś akcentować się na biało.
 
 
TomPL2 
Optyczny


Pomógł: 26 razy
Posty: 1271
Skąd: Z Warmii
Wysłany: Czw 24 Wrz, 2020   

Hmmm, wczoraj patrzyłem przez mojego Maka'90 i przy powiększeniu 90 żadnych śladów czap. Fakt że akurat obok mam teraz lampę prawie prosto w oczy ale jednak... Czy za ciemny mój maczek?
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 24 Wrz, 2020   

Dużo zależy od warunków.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Sob 26 Wrz, 2020   

Fajna ta luneta! Nie mam doświadczenia z lunetami, a obserwacje są trudniejsze niż przez lornetkę, tak że tylko kilka pierwszych wrażeń.

Wykonanie i mechanika bardzo przypominają mi moje Kowy BD XD Prominar, to nie ta sama chińska fabryka :) ? Wszystko super pasuje i pracuje.

Zestawowy zoom jest wrażliwy na nieosiowe patrzenie (niezależnie od ustawienia muszli), bo wtedy wyłazi AC, zwłaszcza po brzegach. Poza tym w miarę zbliżania się do 48x obraz mięknie. Jednak nie można powiedzieć, że lepiej ustawić powiedzmy 24x i mieć ostrzejszy obraz, bo jednak zobaczy się mniej.

Najpierw przyjrzałem się Księżycowi i planetom. Niebo prawie bezchmurne, ale przejrzystość powietrza taka sobie. Księżyc - bajka. Małżonce tak się spodobało, że następnego dnia zaproponowała w przedszkolu młodszego synka, że pokażę dzieciom lunetę. Wykręciłem się, że jednak powinny mieć te 5 lat chociaż, no ale nauczycielki zachwycone pomysłem, więc temat na pewno wróci za 2-3 lata.

Planety. Pierścienie Saturna wyraźnie było widać. W zasadzie jeden pierścień, bo przerwy Cassiniego już nie widziałem. Jowisz akurat bez pasów, za to miał dwie kolorowe czapy od AC :P . Cztery główne księżyce widać już przy 16x. Mars to pomarańczowa kulka była i tyle. Głowicą kulową udało mi się trafiać na od razu na 48x, ale takie proste to nie było, musiałem celować taką na wpół dokręconą i dodatkowo wstępnie umieścić planetę na brzegu pola widzenia, żeby po zablokowaniu ruchu wylądowała w centrum.

Dodatkowy okular kupiłem później, czyli wczoraj. Ostatecznie SW-58, ale 6 mm, a nie 5 mm. Kupowałem osobiście i sprzedawca - z którym wcześniej mejlowałem - uznał, że jednak lepiej będzie taki. Nie miałem powodów wątpić, bo podpiął go do Regala M2 65 w salonie (wycelowanym zresztą w blok, w którym kilka lat mieszkałem). Tak więc mam 64x, a nie 77x. Później pogoda już się popsuła, więc przyjrzałem się tylko ptakom na przekaźniku telefonii komórkowej 320 metrów ode mnie. W stosunku do zooma na 48x jest mniejsza AC i widać więcej detali upierzenia (szpaki). W tych momentach kiedy nie wiał wiatr, bo niestety nawet takie średnie porywy (wg prognozy 15 m/s) kompletnie uniemożliwiały obserwacje z tym statywem i na tym powiększeniu.

Generalnie sporo zabawy i nauki przede mną. Na razie nie kupuję nic więcej, bo ten sprzęt daje naprawdę nowe spojrzenie w porównaniu z lornetką, ale muszę go jeszcze dobrze opanować (np. dziś zmieniałem okular podczas wiatru, na chwilę luneta była otwarta i już nawiało jakiś pyłek - udało się go strzepać, ale na przyszłość wiadomo...)
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 26 Wrz, 2020   

Głowica kulowa to słaby pomysł. Lepiej olejowa 2D lub coś z mikroruchami.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Nie 27 Wrz, 2020   

A same nogi zawsze się tak telepią przy podmuchach wiatru, dotknięciu pokrętła ostrości czy lekkim nawet uderzeniu oczodołem w lunetę? W moim Velbonie się telepią, ale w innym statywie w salonie Delty też się telepały, pomijając te podmuchy oczywiście. Zgaduję, że to nogi, bo choć sama luneta jest mocowana na jedną tylko śrubkę (ja dałbym dwie 7-10 cm od siebie, ale może chodzi o to, że jak się wywali, to ułamie mocowanie bez dużych strat dla lunety), to jest tam solidny docisk i tarcie - więc raczej jednak nogi. Przy studyjnych zdjęciach produktów mi to nie przeszkadza, bo przed wyzwoleniem migawki czekam parę sekund, więc i tak zbędny ruch się stabilizuje, ale z lunetą to trochę co innego, wolałbym na bieżąco mieć stabilność.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 14