Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Monokular do celów turystycznych i EDC
Autor Wiadomość
Pancerny102
[Usunięty]

Wysłany: Wto 08 Wrz, 2020   Monokular do celów turystycznych i EDC

Czołem wszystkim :)

Mam w planie kupno kompaktowej optyki do lustracji otoczenia podczas wypadów w góry, codziennego szwendania się po okolicy :) Szukam czegoś co zmieściłoby się w małym plecaku/ większej nerce. Wpadły mi w oko:

1) Vortex Solo 8x36 https://allegro.pl/oferta/monokular-vortex-solo-8x36-9550398206
2) Orion 10-25x42 https://allegro.pl/oferta/monokular-orion-10-25x42-zoom-wp-08439e-9671166591
3) Levenhuk Wise PRO 8x42 https://allegro.pl/oferta/monokular-levenhuk-wise-pro-8x42-9125585100
4) Hawke Nature Trek 10x42 Green https://allegro.pl/oferta/monokular-hawke-nature-trek-10x42-green-35221-7276493261
5) Levenhuk Nelson 8x42 https://allegro.pl/oferta/monokular-levenhuk-nelson-8x42-9614363013
6) Levenhuk Wise PLUS 8x32 https://allegro.pl/oferta/monokular-levenhuk-wise-plus-8x32-9524078816?bi_s=ads&bi_m=showitem%3Aactive&bi_c=MTNlOTU1ODItZmE1ZC00NjY3LTljNGYtZDJjNDAxNDJlODcwAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=e4e3e535-a2e5-4191-9b1c-65328db69da0

Może macie inne propozycje?

Drugie pytanie odnosi się do przybliżenia. Lepsze 8x czy 10x? Wg mnie lepsze 8x ze względu na mniejsze drgania ręki i łatwiejsze utrzymanie celu w obiektywie. Z drugiej strony, większe przybliżenie też ma plusy... Może lepiej x10?

PS. Nie wykluczam kupienia w przyszłości również lornetki ;)
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Wto 08 Wrz, 2020   

Witaj Pancerny 102 . Jako miłośnik surwiwalu i właściciel kilku wojskowych lornetek . Chciałbym Ci zwrócić uwagę że do swojego małego plecaka potrzebujesz jasnej lornetki . A NIE MONOKULARU . W dodatku źrenica wyjściowa takiej lornetki powinna wynosić minimum 5 mm . Często w nocy korzystam z lornetek , zarówno na otwartych przestrzeniach jaki w lesie . Dlatego wiem jak ważna jest wysoka transmisja i źrenica wyjściowa . Powinieneś szukać takich parametrów ... 6x30 , 7x35 , 8x40 , a nawet 10x50 ( duża i ciężka ) . Oczywiście możesz kupić 7x50 której źrenica wyjściowa wynosi ponad 7 mm . Zdaję sobie sprawę że wielkość i waga ma znaczenie , dlatego idealnym kompromisem jest lornetka 6x30 . Nawet Steiner aktualnie produkuje dla wojska taki model z indywidualnym ustawieniem ostrości . Do nerki może Ci się zmieścić tylko maleństwo , np Zeiss west Germany 6x20 . Lornetki 8x20 są już zbyt ciemne , w nocy praktycznie bezużyteczne . Jeżeli zdecydujesz się nosić lornetkę bez pakowania do plecaka , to najlepszym i najtańszym rozwiązaniem jest PZO 7x45 . Jest ciężka , ale ma fantastyczną głębię ostrości i pozwala komfortowo prowadzić nocne obserwacje .
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Wto 08 Wrz, 2020   

Obserwacje dwuoczne to przyjemność i komfort . A mniejsze powiększenie to stabilność obrazu , większa głębia ostrości i jaśniejszy obraz . Monokular nie jest dobrym rozwiązaniem , przerabiałem to 35 lat temu . Już więcej radości i pożytku miałem z radzieckiej lunety z celownikiem do karabinku 4x35 . Zmieści się do każdego plecaka a w razie czego można jej użyć jako pałki :) .
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Sro 09 Wrz, 2020   

To prawda, że bino daję większą frajdę i komfort obserwacji. Obserwacja dwuoczna sprawia, że obraz jest subiektywnie "większy". Z tego ostatniego powodu monokular 8x da jeszcze mniejsze, pozorne powiększenie niż lornetka. Osobiście wybrałbym powiększenie 10x. Ja monokular traktuję jako instrument pomocniczy aby zerknąć na zdefiniowany punkt i większy power bardziej mnie zadowala. W lornetkach coraz częściej wybieram 8x. Mono to dla mnie coś co może zastąpić brelok przy kluczach (ale lornetki nie zastąpi). Z tego powodu stawiam tutaj na małe gabaryty, - Vortex Solo 10x25. Każdy ma jednak inne potrzeby - parametry 10x25 są specyficzne a tym samym mało uniwersalne.
Podobnie jak koledzy namawiałbym cię do małej lornetki, np. Nikon Prostaff7 8x30, do zastosowań dziennych turystycznych Nikon Ex 8x25. Monokularu nie przekreślam - jeśli ci takie rozwiązanie odpowiada. Z podanych przez ciebie ...może ten 10x42 lub 8x36 ale to zależy od twoich preferencji.
 
 
Pancerny102
[Usunięty]

Wysłany: Sro 09 Wrz, 2020   

Co byście polecili z tego co wyżej wymienionych monokularów? :) To jak mnie zachęcajcie też do kupna lornetki podrzućcie pomysły do 500 i 700 zł. W kwestii lornetki coś kompaktowego i większego 40mm<+. ;)
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Sro 09 Wrz, 2020   

Na monokularach specjalnie się nie znam. Dobre opinie zbiera lornetka Nature Trek 10x42. Ten monokular jest jego połówką więc zakładam, że będzie dobrze. Vortex jako marka jest przyzwoita podobnie Levenhuk choć ich produkty mają różne ceny i poziom.

Z lornetek polecam (+/_ od najtańszych kompaktowych do większych i zazwyczaj droższych):
Nikon Sportstar 8x25 używałem wiele lat w turystyce. Spotkałem gdzieś w sklepie za ok. 270 zł
Nikon Travelitte Ex 8x25 dobry i tani kompakt
Pentax Papilio 6,5x21 - kompakt z funkcją "mikroskopu"
Bushnell Prime 8x32 https://www.optyczne.pl/3...Prime_8x32.html
Nikon P7 8x30 droższy odpowiednik ww
Nikony Aculon 7x35, 8x42, 10x42
Wspomniany Nature Trek a jeszcze bardziej wersję ze szkłami ED....
DO Forest II 8x42 fajna dla początkujących...
Pentax 8x40 SP- podobnie jak Forest - dobra i tania.
Nikon Ex 8x40, 10x50 to te najdroższe w twoim budżecie...
 
 
Chomsky 
Entuzjasta


Pomógł: 17 razy
Posty: 521
Wysłany: Czw 10 Wrz, 2020   

Raczej lornetka, nie monokular. Kowa YF x8 tak na początek. Jak za duża to coś kompaktowego.
Pozdr. Ch.
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Czw 10 Wrz, 2020   

Pancerny ... myślałem że jesteś twardym czołgistą , a Ty chcesz z wibratorem po zagajnikach latać :( . Aż strach do lasu wchodzić , większość tych monokularów wygląda jak gadżety z S E X shopu :) . Aż boję się zapytać co nosisz w swoim EDC .
 
 
Pancerny102
[Usunięty]

Wysłany: Czw 10 Wrz, 2020   

Ok, ok :grin: Już namówiliście mnie na kupno lornetki :razz: Jeżeli chodzi o kompaktowość zastanawiam się nad Nikon Sportstar 8x25 a Nikon Travelitte Ex 8x25. Bardziej skłaniam się ku pierwszej. Za jakiś czas w planach kupno coś większego. Może coś 8+ i 40+. Interesująco wygląda Nikon Ex 8x40. A w jeszcze dlaszej przyszłości coś 10x50 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Czw 10 Wrz, 2020   

Na pewno znajdziesz sporo informacji na temat Sportstara, który ma szersze pole, jest lżejszy , mniejszy od Nikona T Ex 8x25. Drugi jest nieco lepszy optycznie. Jako uzupełnienie proponują coś o powiększeniu 10x i aperturze powyżej 40 mm. Bardzo fajna jest DO Chase 10x50 ale seria EX-ów też jest ok. Podobnie 10x42 Chase lub Bushnel Forge 10x42 https://www.optyczne.pl/3...Nitro_10x42.htm

Pewnie dziś pomyślisz, że drogo ale jak cię wciągnie optyka to uznasz że nadal mówimy o relatywnie tanich lornetkach...

Zamiast 8x25 warto rozważyć w podobnej cenie dobrze ocenianego Bushnella Prima 8x32 - jak widać na zdjęciu w teście- naprawdę bardzo mała https://www.optyczne.pl/3...Prime_8x32.html a jednak komfort większych muszli ocznych i jasność znacznie na plus.

PS. Kowa YF 8x30 też godna polecenia choć gabarytowa - większa
... a mono polecam tak jak napisałem w pierwszym poście
 
 
Pancerny102
[Usunięty]

Wysłany: Czw 10 Wrz, 2020   

Nie dopowiedziałem jednej rzeczy, otóż na co dzień noszę okulary. Abs, może faktycznie Bushnell byłby lepszy od Nikona i wygodniejszy w użytkowaniu? W kwestii lornetek jestem zielony. Chciałbym właśnie kupić coś w miarę dobrego i spać spokojnie :grin:

PS. Teraz namówiłeś mnie na Bushnell'a :mrgreen:
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Czw 10 Wrz, 2020   

Jeżeli nie chcesz zdejmować okularów w czasie obserwacji , to sprawa się trochę komplikuje . Ponieważ z doświadczenia wiem że odstęp oka od źrenicy wyjściowej , powinien wynosić minimum 18 mm . Dopiero wtedy mamy szansę obserwować 100% pola widzenia w okularach . Te najmniejsze lornetki będą miały z tym poważny problem . Jeżeli kupisz Swarovskiego 8x32 EL , na pewno będziesz spał spokojnie :) . Za 700 zł możesz kupić PZO 7x45 , odstęp oka od źrenicy wyjściowej wynosi aż 23 mm :) . Lornetka jest pancerna i służy swoim właścicielom przez wiele lat . Przeczytaj recenzje . I zapomnij o plastikowych lornetkach made in China za 500-700 zł .
 
 
Pancerny102
[Usunięty]

Wysłany: Czw 10 Wrz, 2020   

Ze ściąganiem okularów nie mam problemu, a nawet jest mi wygodniej używać lornetki bez nich. Jakby mój portfel zobaczył cenę Swarovskiego 8x32 EL, chyba popełniłby seppuku :mrgreen: Na dzień dzisiejszy szukam czegoś bardziej kompaktowego, a za kilka miesięcy do koleżki dołączy może coś 10x50 :grin:
 
 
Pancerny102
[Usunięty]

Wysłany: Czw 10 Wrz, 2020   

A tak btw. mam jeszcze wysłużoną PZO LP 8x40. Szukam czegoś nowszego i bardziej kompaktowego na jej miejsce i chyba Bushnell Prime 8x32 tutaj wskoczy.
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Pią 11 Wrz, 2020   

To że nosisz oklulary tym bardziej przemawia za lornetką pełnowymiarową 8x32. Odstęp źrenicy w Bushnellu to 18 mm czyli dobry wynik dla noszących okulary.. Sportstar ma tylko 10 mm. Przy turystyce liczy się jeszcze waga. Za graniczną przyjmuje się często 500 g. Prime się mieści choć to nie 280 g. Gdzieś zyskujesz gdzieś tracisz - każdy ma inne priorytety więc musisz ocenić swoje.
PS. Zawsze można dokupić "breloczkowy" monokular z wagą 160 g aby mieć stale przy sobie ale to nie jest rozwiązanie zamiast lornetki.
Ja postawiłbym na Bushnella.
Ostatnio zmieniony przez Abs Pią 11 Wrz, 2020, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14