Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Maksymalny wydruk przy rozdzielczości 5472 x 3648
Autor Wiadomość
Maciej87 
Nowy


Posty: 1
Wysłany: Sro 16 Wrz, 2020   Maksymalny wydruk przy rozdzielczości 5472 x 3648

Dzień dobry,
potrzebuję wskazówek technicznych co do wydruku zdjęcia, które posiadam w rozdzielczości 5472 x 3648. Żona wymyśliła sobie fotoplakat na płycie alu o wymiarach 120 x 80 cm. Jednakże wrzucając zdjęcie do wywołania w systemie fotojokera system ocenia jakość zdjęcie na średnią. Z kalkulatora wynika, że mogę wykonać maksymalnie następujące wymiary wydruku.

300dpi 46.33X 30.89cm (Rozdzielczość wystarczająca dla każdego wydruku - standard.)
230dpi 60.43X 40.29cm (Rozdzielczość min. dla druków oglądanych z bliska)
150dpi 92.66X 61.77cm (Rozdzielczość min. dla druków oglądanych z daleka)

Czy bardziej doświadczeni w wydruku zdjęć do dużych formatów mogą posłużyć radą? :)
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1056
Skąd: Reda
Wysłany: Sro 16 Wrz, 2020   

Musisz znaleźć firmę, gdzie można wydrukować tak duże zdjęcie. Przy rozmiarze 120x80 cm to raczej 300dpi sobie odpuść. Zdjęcie z 230 dpi lub 150 dpi trzeba przeskalować na rozmiar 120x80 cm. W przypadku 150 dpi po przeskalowaniu będzie miało rozdzielczość 7087x4724 piksele czyli 33.46 Mpx. Dla 230 dpi odpowiednio więcej.
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Sro 16 Wrz, 2020   

Po prostu nie zawracaj sobie głowy dpi, to sztuczny problem w tym wypadku. O ile pamiętam człowiek z odl. 5 m może rozróżnić 2 punkty o ile są oddalone o około 1,5 mm i mają duży kontrast względem tła. Duże zdjęcie na ścianie ogląda się zupełnie inaczej niż fotkę w albumie.
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1056
Skąd: Reda
Wysłany: Sro 16 Wrz, 2020   

To nie jest żaden sztuczny problem. Pewnie to zdjęcie 120x80 nie idzie na przydrożny bilbord, więc będzie też oglądane z 2 - 3 metrów. Trzeba się zdecydować na 150 bądź 230 dpi i przeskalować zdjęcie. Ja mogę Ci gratis przeskalować przy zachowaniu jakości.
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Czw 17 Wrz, 2020   

Sprawdziłem w "Postępach astronomii", że zdolność rozdzielcza oka ludzkiego to około 1 minuta kątowa i to u osób u osób obdarzonych sokolim wzrokiem (co pokrywa się z moim 1,5 mm z odl. 5 m). Proporcjonalnie więc, z odległości 1 m, sokole oko może rozdzielić dwa punkty o ile są odległe o co najmniej 3 dziesiąte mm. Jakie to dpi ;) ? A "Postępy astronomii" donoszą, że przeciętny dobrze widzący człowiek ma tę zdolność na poziomie 2 minut kątowych (czyli 2x gorszą). Zresztą każdy może wziąć linijkę szkolną i sprawdzić, z jakiej odległości jest w stanie rozdzielić milimetrowe kreski. Jak mu się uda z 3 m to jest masterem :) . Ja jako ślepy mogę to zrobić dopiero z ok. 1,5 m niestety.

Oczywiście nie namawiam do takiej rozdzielczości, bo o ile można podejść do zdjęcia, to często się podchodzi i nawet nosem opiera, aby coś tam dopatrzyć. Czyli nie ma sensu sztucznie zaniżać rozdzielczości, jeśli zdjęcie ją ma. Tym niemniej ogólnie nie ma się czym przejmować.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 17 Wrz, 2020   

Maciej87, Twoje zdjęcie przy rozmiarach 120x80 będzie miało około 115 dpi. System Fotojokera jest oczywiście prymitywny i nie uwzględnia tego, z jakiej odleglości będziesz oglądał to zdjęcie. Dla odbitki pocztówkowej czy A4 to trochę mała gęstość, więc system informuje o średniej jakości.
Jeśli jednak nie zamierzasz oglądać tego fotoplakatu opierając się nosem o wydruk, jak pięknie opisuje maziek :) to rzeczywiście nie ma co się przejmować. Ja bym pewnie nie podnosił rozdzielczości, natomiast absolutnie spróbowałbym podostrzyć je przed oddaniem do druku. Jak to dokładnie zrobić – trudno zdecydować bez zobaczenia zdjęcia lub choćby poznania tematu. Dysponujesz jakimś oprogramowaniem graficznym? Jeśli nie, to możesz skorzystać z oferty kolegi Negatyw, możesz mieć do niego zaufanie, jeśli chodzi o powierzenie mu zdjęcia.
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1056
Skąd: Reda
Wysłany: Czw 17 Wrz, 2020   

komor napisał/a:
[...możesz mieć do niego zaufanie, jeśli chodzi o powierzenie mu zdjęcia.
Może doprecyzuję: pisałem o jednym zdjęciu, więcej zdjęć nie przyjmuję. Nigdy nie korzystałem z usług Fotojokera, więc nie wiem jak to wygląda w Fotojokerze w praktyce. Z tego co napisał Maciej87 możliwe są wydruki 300, 230 i 150 dpi. Ja zawsze daję zdjęcia przeskalowane, dopasowane do konkretnego wydruku. Drukarka, (przypuszczam, że każda) potrafi sama przeskalować zdjęcie. Jeżeli zdjęcie w rozdzielczości 5472 x 3648 będzie drukować w rozmiarze 10 x 15 cm (w standardowym 300 dpi oczywiście) to sobie je przeskaluje na niższą rozdzielczość. Gorzej jak ma przeskalować na wyższą rozdzielczość bo wtedy trzeba się liczyć z utratą jakości. Dlatego skalować trzeba samemu, zdjęcie ma mieć dopasowaną rozdzielczość do rozmiaru wydruku i rozdzielczości wydruku czyli dpi.
 
 
orilek 
Nowy


Posty: 3
Wysłany: Sro 14 Paź, 2020   

Musisz znaleźć firmę, gdzie można wydrukować tak duże zdjęcie nie bedzie z tym wiekszego problemu na ten moment
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 14