Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jaki mikroskop do naprawy elektroniki?
Autor Wiadomość
Tytus_Bomba 
Nowy


Posty: 22
Wysłany: Pon 14 Gru, 2020   Jaki mikroskop do naprawy elektroniki?

Poszukuję takowego no serwisu. Zastanawiam się nad st8050. Miał ktoś z tym styczność? Może coś innego?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Pon 14 Gru, 2020   

[EDIT: Aaa, sorry, jest w tytule, że serwis elektroniki. Pytanie, jakie gabaryty oglądanych elementów/modułów]
Trochę mało precyzyjnie piszesz. Czy chodzi o serię Optek ST8050? Tyle wyskoczyło mi w google. Nie znam ich oczywiście, ale wyglądają solidnie. Tańsze modele nie mają oświetlacza, musi być osobny, co dodaje kosztów. Poza tym oświetlacz oświetlaczowi nierówny. Z innych źródeł to zobacz jeszcze "nowe" PZO. Nie produkują sprzętu obecnie, tylko sprowadzają chiński. Niedawno "bratnia" jednostka w moim Instytucie zaopatrzyła się w ich binokulary, dla potrzeb pracowni studenckiej. Nie jest to sprzęt klasy gniotsa - nie łamiotsa, ale w rękach się nie rozpada, a i a optyka chyba przyzwoita. Miałem okazję na i przez niego zerknąć przy rozpakowaniu dostawy.
Ale widzę większy problem: zbyt ogólnie określiłeś, jaki sprzęt jest Ci w ogóle potrzebny. Wiemy jedynie, że do celów warsztatowych. To równa się mikroskop stereoskopowy w odbitym świetle (tzw. binokular). Poza tym nic nie wiemy.
Serwis czego to będzie. Przede wszystkim jak drobne elementy chcecie widzieć i w czym zamontowane. Bo jeśli to małe wihajstry wewnątrz dużego kloca, to z automatu musisz mieć mikroskop na wysięgniku, a nie taki z prostą kolumną. Jeśli nie, to zbędny wydatek. Podobnie sprawa z wyjściem na kamerkę czy aparat - potrzebny czy zbędny. Itd. Itp.
Jeśli preferowalibyście obraz na monitorze, zamiast w okularze, to może zamiast klasycznego bino lepszym wyjściem byłby mikroskop cyfrowy. One są współcześnie dość często stosowane w przemyśle. Tylko te profi mogą być dość drogie. Nie mam orientacji w tym segmencie, musiałbyś sam sprawdzić. Przewijał się u nas przedstawiciel firmy Keyence, ale to chyba ta droższa półka. Ale może mają również w ofercie coś prostego dla maluczkich, nie mam pojęcia.
Warto rozważyć, jak będzie oświetlane pole robocze. Z doświadczenia obróbki próbek zatopionych w żywicy wiem, jakim koszmarem mogą być odblaski. Kiedyś specjalnie latałem po ratunek do kolegi, który miał prosty jak cep binokular o mniejszym powiększeniu, ale z pierścieniowo-sektorowym oświetlaczem LED, który można było po kawałku ćwiartkami przełączać. Tylko u niego coś tam widziałem. Dobre są oświetlacze typu "wąsy", ale modele o słabej mocy bywają za słabe własnie, a te większe kosztują majątek. Z drugiej strony, równie dobrze charakter tego co robicie może nie generować takich problemów. Ale jeśli będziecie pracować z elementami o rozbudowanej 3D strukturze, pełnej zakamarków, czy w przezroczystych albo błyszczących obudowach, to warto pomyśleć o oświetleniu.
Pozdrawiam
-J.
 
 
Tytus_Bomba 
Nowy


Posty: 22
Wysłany: Czw 17 Gru, 2020   

witaj!
Zależy mi na oglądaniu w powiększeniu płyt od smartwatchy i innego gsm po takie atx w celu odczytywania symboli z układów. Interesuje mnie również możliwość manipulacji lutownicą na tych płytach. Wspomniany port na aparat myślę że przydałby się jako zabezpieczenie przeciwko nieuczciwym klientom próbującym obarczyć mnie winą za pomyłki poprzednich serwisów. A pisząc st8050 nie miałem na myśli opteka a raczej eakinsa i inne podobne sprzęty z ali. Czy takie informacje są wystarczające aby móc mi coś dobrać adekwatnego do moich wymagań?
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Nie 20 Gru, 2020   

O.K. Wrzuciłem te Aekinsy w google na szybko. Obawiam się, że nikt tu Ci nie powie, jak z ich jakością. Tu moga być niespodzianki typu pryzmaty klejone na taśmę dwustroną, elementy obudowy sklejone a nie skręcane na śrubki. Ale też tak być wcale nie musi! Aby tego nie rozpoznawać bojem, kupując na próbę, musiałbyś gdzieś znaleźć kogoś, kto to fizycznie kupił i używał co najmniej przez rok (vide ta wpadka ze studenckimi mikroskopami u mnie w Instytucie). Niżej więc będzie znów tylko o generaliach.
Z drugiej strony, w oparciu o informacje, które teraz podajesz, nie potrzebujesz nie wiadomo czego. Szukaj modeli raczej z małymi powiększeniami, myślę, że tak w granicach 40-60x będzie O.K. Z tego co pamiętam, to binokulary których używam do trymowania i krojenia próbek biologicznych na (ultra)mikrotomach mają chyba maksymalne powiększenia w tym zakresie (45x?). Ale nie mam pojęcia, jak mikroskopijne mogą być oznaczenia elementów elektroniki montowanej w smartfonach - domyślam się, że to są prawdziwe karzełki.
Aha, poza tym operacje lutownicą będziesz przeprowadzał przy tych mniejszych powiększeniach -kwestia zarówno przestrzeni roboczej (a więc roboczej odległości obiektywu od próbki), jak i pola widzenia. Te same ograniczenia występują w mojej pracy, trzeba mieć przestrzeń do wsadzenia łap/narzędzi i jeszcze trafić nimi w okolice celu.
Druga kluczowa sprawa: o ile ze smartfonami nie będzie żadnego problemu z wyborem odległości maszt kolumny - oś obiektywu i cokolwiek kupisz, się nada. Za to rozmiar płyty atx, o ile google nie kłamie, to ok. 300+ x 220+mm. Czyli żeby wjechać na środek takiej płyty potrzebujesz minimum 110-115mm odległości od masztu. I to tylko przy jednym ustawieniu płyty. Czyli sytuacja pół na pół. Typowe konstrukcje mają tę odległość prawie o połowę mniejszą, podłożysz smartfona, ale już nie atx-a. Mikroskopy na wysięgnikach to spory koszt, ale w ofercie ali widzę modele "zwykłe" bez wysięgnika, z dużymi prostokątnymi podstawami. Prawdopodobnie tam optyka jest zamontowana dalej od masztu, choć bez regulacji jak na wysięgniku. Po coś ta duża podstawa jest. Takie coś np.:

https://pl.aliexpress.com/item/32821058901.html?spm=a2g0o.search0306.0.0.4aa26c80uzMhQH&algo_pvid=4d9768b6-3d28-4460-b7ef-ae520fd99dd6&algo_expid=4d9768b6-3d28-4460-b7ef-ae520fd99dd6-21&btsid=0b0a0ac216084897495755458ebc9b&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Pewnie będzie tańsze od modeli na wysięgniku, a może odległości wystarczy. Spróbuj dopytać żółtych braci o dokładną specyfikację w tym zakresie. Albo mimo wszystko znajdź tani model na wysięgniku. To Ci da w sumie większa wygodę - np. praca przy różnym ułożeniu takiej płyty. Czasem nie warto oszczędzać na ergonomii.
Pozdrawiam
-J.
P.S. Do celów doraźnej dokumentacji, typu że np. klient dłubał w płycie przed serwisem da się cyknąć fotkę smartfonem przez okular. Z drugiej strony ergonomia tego jest tragiczna, a efekty mogą być b. różne (głównie winiety i zniekształcenia), które jednak nie muszą przekreślać wartości "dowodowej" takiego zdjęcia. Zależy więc, czy takie fotki dokumentacyjne będzie robił sporadycznie, czy rutynowo - tylko w drugim przypadku widzę sens najtańszej kamerki.
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Nie 20 Gru, 2020   

Czekaj jeszcze:
https://deltaoptical.pl/mikroskop-stereoskopowy-delta-optical-discovery-30?from=listing
To tani sprzęt z Delty, taki szkolny/laboratoryjny/warsztatowy do małych rzeczy, ale jest dokładna specyfikacja i piszą, że ta płytka robocza w podstawie ma 60 mm średnicy. Czyli możesz oszacować, na podstawie zdjecia w katalogu, ile tam jest od osi tej płytki (w która patrzy obiektyw) do podstawy masztu. Na moje oko, to jakieś 1-1.5x średnicy tej płytki, czyli 60-90mm (stawiałbym blizej tej dolnej granicy, niestety). Może u innych dystrybutorów w PL lub Kitaju znajdziesz coś w odpowiednim rozmiarze. W starych binarach z PZO, których jeszcze używam, ta płytka chyba miała 80-90 mm, ale odległość od masztu większa chyba nie była, musiałbym pomierzyć. Jak nie zapomnę, to moge w pracy zmierzyć te chińskie binary z "nowego" PZO.
Pozdrawiam
-J.
 
 
Tytus_Bomba 
Nowy


Posty: 22
Wysłany: Pon 21 Gru, 2020   

Czyli podsumowując najlepszy będzie dla mnie:
1 Trinokular
2 Na wysięgniku min 120mm od masztu
3 Z powiększeniem 40-60x
4 100mm odległości roboczej
Dobrze zrozumiałem? Czy warto kierować uwagę w stronę modeli z zoomem? Skoro nie chińczyki z ali to co w takim razie? Chciałbym się wyrobić do 1000 pln może być bez statywu. Znajomy ślusarz obiecał dorobić po kosztach. Im więcej odpowiedzi znam tym mam więcej pytań.
 
 
DarkRaptor 
Entuzjasta
Bezkręgowcofil ;)



Pomógł: 9 razy
Posty: 508
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 21 Gru, 2020   

Discovery 30 nie spełni większości potrzeb. To fajny mikroskop do celów edukacyjnych, jeśli miałby być najbardziej podstawowy mikroskop do prac serwisowych, to już raczej ten model z oferty Delty:
https://deltaoptical.pl/mikroskop-stereoskopowy-delta-optical-discovery-l

Niestety, nie ma on wygodnego mechanizmu płynnego powiększenia (wymieniasz w nim dołączone obiektywy lub okulary aby zmienić powiększenie). Ja osobiście uwielbiam zoomy. Długo pracowałem na radzieckich MBSach, gdzie zmiana była skokowa. Później przesiadłem się na Nikony z zoomem i to był ogromny skok w ergonomii pracy. Teraz można mieć to rozwiązanie w całkiem niewielkich pieniądzach w sprzęcie "made in China" i w zasadzie nie wyobrażam sobie powrotu do poprzedniej metody zmiany powiększenia.

Ew. jeśli masz możliwość skombinowania sobie statywu, to skontaktuj się z Deltą w kwestii zakupu samej głowicy do modelu SZ-450 (powiększenia 10x-45x).
https://deltaoptical.pl/mikroskop-stereoskopowy-delta-optical-sz-450b

Optycznie jest bardzo fajny, ma dość dużą odległość roboczą (ale ciut poniżej 100 mm). Jak doposażysz go w soczewkę 0,5x (wtedy WD wzrasta do 180 mm). Niestety, wtedy powiększenia są w zakresie 5x-22,5x. Dodatkowa soczewka 2x skraca dystans do nieużywalnego w pracach serwisowych 30mm. Tak więc ta raczej nie wchodzi w rachubę.

Są wersje trino i bino tego mikroskopu, ale w przypadku sporadycznego dokumentowania, możesz kamerę umieścić w miejsce mocowania okularu i sterować mikroskopem z poziomu ekranu komputera. Dodam, że tubusy okularowe są przeważnie lepiej skorygowane w tym sprzęcie. Sam najczęściej fotografuję właśnie w ten sposób.
 
 
DarkRaptor 
Entuzjasta
Bezkręgowcofil ;)



Pomógł: 9 razy
Posty: 508
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 21 Gru, 2020   

Aha. Pojawił się w pierwszych postach model Opteka ST8050. Jestem szczęśliwym użytkownikiem jego "Deltowego" odpowiednika, czyli SZ-630 (pewnie robione w tej samej fabryce, ale nie ma gwarancji, bo "Chińczycy" korzystają z tych samych wzorców w różnych fabrykach). Moim zdaniem to jeden z najlepszych tego typu sprzętów na rynku w tym przedziale cenowym, przynajmniej jeśli chodzi o Deltę.

Swoje wrażenia z użytkowania tej Delty opisałem na forum entomologicznym:
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=845&t=43690
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Sro 23 Gru, 2020   

Posłuchałbym tego co pisze Dark Raptor, dobrze prawi. Discovery 30 podałem tylko jako przykład odległości oś optyczna-kolumna w prostym modelu, bo tam można to było ocenić na podstawie info z katalogu (średnica płytki plus zdjęcie całości). Bardzo słuszna uwaga o zoomie (!!!) Prace stricte techniczne pod mikroskopem wymagają częstej zmiany powiększenia. Nie musi to być stricte płynny zoom, większość jest de facto skokowa, ale musi być z małym krokiem. Sprzęt "na dwa powiększenia" będzie tu porażką.
Pozdrawiam
-J.
P.S.1 Z braku czasu (pilne sprawy w robocie) nie sprawdziłem tego chińskiego PZO, spróbuję pamiętać dziś.
P.S.2 Nie jest powiedziane,ze te 120 mm dystansu od masztu osiagniesz wyłącznie na wysiegniku. Model na statywie z dużą podstawą będzie też miał nieco większe gabarytowo wysuniecie uchwytu na optykę. I to moze wystarczyć, tylko sprawdzić trzeba. Z drugiej strony, jak kiedykolwiek będziesz potrzebował więcej niż te 110-120 mm, to tylko wysięgnik
 
 
DarkRaptor 
Entuzjasta
Bezkręgowcofil ;)



Pomógł: 9 razy
Posty: 508
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 23 Gru, 2020   

Dodam jeszcze na podstawie swojego wcześniejszego doświadczenia w Delcie, że pracownicy serwisów i różnego rodzaju warsztatów, najczęściej kupowali z oferty modele:
SZ-430B i SZ-450B na statywie F2:
https://deltaoptical.pl/mikroskop-stereoskopowy-delta-optical-sz-450b-statyw-f2-2
https://deltaoptical.pl/mikroskop-stereoskopowy-delta-optical-sz-430b-statyw-f2-2
Zaryzykowałbym, że to było z 2/3 kupujących z tej branży. Wersja Bino, bo najczęściej obywali się bez kamer, albo mocowali je okazjonalnie w tubusie okularowym, na zasadzie jak pisałem wcześniej.

Trzeci w kolejności był wspomniany przeze mnie wcześniej Discovery L jako opcja najbardziej budżetowa.
https://deltaoptical.pl/mikroskop-stereoskopowy-delta-optical-discovery-l

Pozostałe modele z tej serii (Discovery) w zasadzie nie nadają się do tego rodzaju prac ze względu na małą odległość roboczą (ok. 50 mm) i sztywne mocowanie głowicy do statywu.

Co do wysięgnika. Najlepsze jest jednak mocowanie na skręcane rury (jak ten F2 lub statyw F3 z Delty). Dość ciekawie wygląda model F1 ( https://deltaoptical.pl/statyw-wysiegnikowy-st-1-f1 ), jednak zważywszy na to, że głowica mikroskopu znajduje się w tej sytuacji na długim ramieniu, robi się mało stabilny jeśli dotkniesz mikroskopu. Użytkownicy którzy cenią sobie dużą mobilność mikroskopu względem stołu, muszą się z tym pogodzić.
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Sro 23 Gru, 2020   

Sprawdziłem te nowe binary z pracy. Zakup 2017, cena < 2200/2500zł (wersja bez/z wyjściem na kamerkę). Statyw kolumnowy, bez wysięgnika, ale odległość miedzy masztem a osią optyczna 130mm (zmierzone przed chwilą). Czyli gdyby kasa na statyw z wysięgnikiem była problemem, da radę. To ten model:
https://pzo.waw.pl/oferta/mikroskopy-stereoskopowe/ze-statywem-kolumnowym/mikroskop-stereoskopowy-mst-132-lab-1
Wersja Lab 2 to ta z wyjściem na kamerę. Oczywiście podstawa z dodatkowym światłem od spodu (do pracy w przechodzącym do warsztatu jest zbędna (chyba, że ktoś przezroczyste bibeloty obrabia). W ofercie masz też i inne warianty, w tym na statywie wysiegnikowym. Minusem tego modelu jest prosty 1-kierunkowy oświetlacz. Do powążniejszych prac przydałby się lepszy. W PZO masz podobny model z wąsami, ale tam gniazdo wąsów może skrócic tę odległość od masztu i w ogóle ograniczyć manewry przedmiotem, bo one wystają z podstawy.
Ogólnie to podaję to info nie tyle, by zachwalać ten konkretny model, co by potwierdzić,że we Wszechświecie trafiają się fizycznie modele bez wysięgnika, które spełniają Twoje zapotrzebowanie na przestrzeń roboczą w XY. 130 mm to już jest coś
Te modele z Delty by Dark Raptor wydają się b. O.K., on z resztą jest praktykiem w tym kontekście. Jedna uwaga, że na dzień dobry musisz do tego dokupić oświetlacz, bo w komplecie nie mają żadnego. Zawsze na początek można użyć lampki biurkowej szczególnie z reflektorem na teleskopach lub giętkiej rurze, ale to jest kompletny ersatz i pracownicy zamordują szefa za coś takiego. Albo seppuku, jeśli jesteś firmą 1-osobową i sam się będziesz męczył :wink:
Co do oświetlacza, do wielu prac wystarczy taki 1 kierunkowy (czy nawet, tfu!, lampka), ale jak trafisz na trudno dostępne elementy czy odblaski od lakierów, to zatęsknisz za czymś lepszym. Wąsy są dobre, ale z nimi prawie nie pracowałem i to jest b. droga opcja. W dodatku nie nadają się do szerszych pól, raczej do detali i być może czasem wspomagać się trzeba drugim oświetlaczem albo nieśmiertelną lampka biurową :razz: Po swoim incydentalnym w sumie doświadczeniu nie mogę się nachwalić oświetlacza pierścieniowego LED w wersji przełączanej sektorowo. Problem może być z kupnem uniwersalnego modelu, bo one wymagają tulei obiektywu o cylindrycznym kształcie (a patrz na te stożkowe obudowy w linkowanych modelach...) i określonej średnicy. Zatem najpewniej zwykle bywają oferowane w komplecie z konkretnym modelem czy serią mikroskopów, a nie jako osobne akcesoria o uniwersalnym przeznaczeniu. W każdym razie, jak trafisz na mikroskop z takim oświetleniem w komplecie, a będzie spełniał pozostałe Twoje kryteria, to bierz.
Pozdrawiam
-J.
 
 
DarkRaptor 
Entuzjasta
Bezkręgowcofil ;)



Pomógł: 9 razy
Posty: 508
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 23 Gru, 2020   

Słuszna uwaga. W trakcie pisania posta pamiętałem aby napisać o oświetleniu... ale gdzieś to zjadłem w międzyczasie :mrgreen:

W przypadku głowic Delty (SZ-430/SZ-450/SZ-630) powinny do nich pasować wszelkiej maści pierścieniowe oświetlacze ze średnicą mocowania do 60 mm (chyba standard w popularnym sprzęcie "made in China"). W tych głowicach jest specjalny rant, umożliwiający stabilne zablokowanie oświetlacza w jednym miejscu. Delta ma kilka modeli, w tym z 4 przełączanymi niezależnie sekcjami, ale można oczywiście kupić taniej choćby na "Aliexpresie".

https://deltaoptical.pl/oswietlacz-mikroskopowy-czterostrefowy-led-64 - to najbardziej uniwersalny, czterosekcyjny oświetlacz.

https://deltaoptical.pl/oswietlacz-led-80t-do-mikroskopu?q=led-80 - mocniejszy, czterosekcyjny, ale ma jedną wadę. Migotanie jego diod dość często synchronizuje się ze sczytywaniem obrazu z matryc kamer mikroskopowych przy automatycznej ekspozycji, co objawia się widocznymi pasami na ekranie. Czasem bywa upierdliwe przy konkretnym modelu kamery, ale da się obejść regulując ustawienia kamery.

https://deltaoptical.pl/oswietlacz-mikroskopowy-led-60t-b? - najprostszy, tylko z regulacją natężenia światła.

No i gęsie szyje. Są też silne, ale drogie, hałaśliwe, prądożerne, z żarówką halogenową modele jak L-150A-2... ale tych nigdy nie lubiłem. Sam korzystam z tego rozwiązania LED:
https://deltaoptical.pl/oswietlacz-led-dwuramienny-do-mikroskopow-3w-gesia-szyja

Znajomi entomolodzy najczęściej posiłkują się lampką z Ikea, model Jansjo:
https://www.ikea.com/pl/p...ebrny-90386012/
Jest tania, do pracy z powiększeniami rzędu 40x się nada, ale przy korzystaniu z kamery może dawać już ciut za mało światła.
 
 
Tytus_Bomba 
Nowy


Posty: 22
Wysłany: Pią 25 Gru, 2020   

Co myślicie o takim zestawie??
1. https://deltaoptical.pl/mikroskop-stereoskopowy-delta-optical-sz-450b?from=listing&q=Delta+Optical+SZ-450B - bez statywu
2. Statyw na zamówienie za 300 coś w stylu double boom stand
3. https://pl.aliexpress.com/item/32992411315.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.59e62f31szpYU7&algo_pvid=ffba092b-809a-435c-8401-cf9aa6ed5544&algo_expid=ffba092b-809a-435c-8401-cf9aa6ed5544-22&btsid=2100bddd16088549764037792e0182&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Dzięki za odpowiedzi i wesołych świąt drodzy znawcy tematu
 
 
DarkRaptor 
Entuzjasta
Bezkręgowcofil ;)



Pomógł: 9 razy
Posty: 508
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 25 Gru, 2020   

W opisie oświetlacza jest informacja "rozmiar wewnętrzny 45 mm". Jeden z komentarzy cyrylicą informuje "średnica wewnętrzna jest bardzo mała, może nie pasować do soczewki". To sugeruje, że średnica oświetlacza jest mocno poniżej 60mm i może nie pasować do wybranej głowicy. W mikroskopach SZ-430/450/630 Delty jest to ok. 60mm na rancie, na samym dole głowicy.

Dodatkowo na zdjęciach w aukcji jest głowica podobna m.in. do dawnego modelu NTX-L Delty. Tam faktycznie średnica obiektywu była bardzo mała i oświetlacze ze średnicą ~60mm musiały używać specjalnego adaptera, który był do nich dokładany. Tak więc obawiam się, że ten model z ostatniego linku nie będzie dobry.

Tu masz model od tego sprzedawcy, który powinien pasować:
https://pl.aliexpress.com/item/32631021504.html
 
 
compucar 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Posty: 53
Skąd: Toruń
Wysłany: Sob 26 Gru, 2020   

Ja od wielu lat używam MBS-10. Przyzwoita optyka, wygodny bęben oraz łatwość czyszczenia. Wcześniej mialem inne, tańsze oraz droższe, jednak ten rusek, na dorabianym wysięgniku 70 cm został ze mną. Zwykle pracuje przy powiększeniu 8x, sporadycznie potrzebne jest większe. Naprawiam sterowniki do aut.

Przestrzegam przed tanim sprzętem z Chin; taki mikroskop w krótkim czasie zniszczył mi wzrok. To było kilkanaście lat temu, jednak nie sadze by wiele się zmieniło w tym zakresie. W każdym razie, od lat jest to moje podstawowe narzędzie pracy, są dni w których spędzam nad nim kilka godzin..
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 14