Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jaki mikroskop do naprawy elektroniki?
Autor Wiadomość
DarkRaptor 
Entuzjasta
Bezkręgowcofil ;)



Pomógł: 9 razy
Posty: 508
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 30 Gru, 2020   

Jeśli nie miałeś dużo styczności z mikroskopami, to jednak nic nie zastąpi własnoręcznego przetestowania sprzętu.
Znam ludzi, których w pełni zadowalał obraz z mikroskopów biologicznych za 1200 zł. Znałem takich, którzy wybrzydzali przy sprzęcie o ogólnie identycznych parametrach (przynajmniej jeśli chodzi o powiększenia), ale za 10000 zł.

W Twoim wypadku najważniejsze aby sprzęt miał cechy zbliżone do tego, co wyszczególniłeś wcześniej:
Tytus_Bomba napisał/a:
Czyli podsumowując najlepszy będzie dla mnie:
1 Trinokular
2 Na wysięgniku min 120mm od masztu
3 Z powiększeniem 40-60x
4 100mm odległości roboczej
(...)


Z ew. zaznaczeniem, że wersja bino może być lepsza (a na pewno tańsza), jeśli nie dokumentujesz obserwacji zbyt często (w bino też da się wstawić kamerę). Moim zdaniem taka głowica SZ-450B (lub analogiczna konstrukcja innego producenta) na DIY statywie z jakimś oświetlaczem czterostrefowym powinna w zupełności wystarczyć.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Tytus_Bomba 
Nowy


Posty: 22
Wysłany: Sro 30 Gru, 2020   

Dzięki wam za pomoc. Będę zamawiał sprzęt na jakieś demo. A na stałe biorę SZ-450B. Chciałem trino, ale dodatkowe parę stówek za możliwość dokumentowania pracy w czasie rzeczywistym to jednak trochę za dużo jak dla mnie. Dziękuję że poświęciliście swój czas. To było dla mnie ważne, aby nie utopić funduszy w coś co mi się nie sprawdzi. Wam Drodzy Koledzy życzę owocnych obserwacji (czy co tam się życzy ).
 
 
Preskaler 
Entuzjasta



Pomógł: 7 razy
Posty: 713
Wysłany: Czw 31 Gru, 2020   

Ja wiem, że teraz z płcią są pewne zawirowania ale chciał bym w końcu wiedzieć czy "Tytus_Bomba" jest mężczyzną czy kobietą. W oznaczeniu jest, że to kobieta a pisze o sobie - "Miałem...". Jak to w końcu jest?
 
 
Tytus_Bomba 
Nowy


Posty: 22
Wysłany: Czw 31 Gru, 2020   

Tytus jest kapitanem Gwiezdnej Floty, czyli jednej z frakcji egzystującej w galaktyce kurwix, konkurującej między innymi z sułtanem kosmitów, ale moja płeć chyba nie jest ważna w tym wątku? Mam wrażenie, że szukając atencji wchodzisz w takie dyskusje. Pozdrów swoich lewicowych kolegów.
 
 
Preskaler 
Entuzjasta



Pomógł: 7 razy
Posty: 713
Wysłany: Pią 01 Sty, 2021   

No dobrze, pozdrowię, jednak tym z prawej strony i tym po środku będzie przykro. Jeśli jednak uważasz, że tylko tym z lewej strony należą się pozdrowienia to... trudno, jeśli masz sentyment tylko do nich.
P.S.
Nie lubię się zwracać bezosobowo, więc moje pytanie było uzasadnione. Kiedy do mnie ktoś zwracał by się jak do kobiety to... czuł bym dyskomfort.
 
 
Tytus_Bomba 
Nowy


Posty: 22
Wysłany: Sob 02 Sty, 2021   

Zakładałem to konto na szybkości i tak wszystko beznamiętnie przeklikiwałem żeby nie marnować czasu na niepotrzebne rzeczy takie jak ta sprzeczka. Jeśli masz coś do dodania w temacie to chętnie wysłucham. W optyce jestem zielony, ale skoro koleega pomógł 7 razy to i twoich racji wysłucham.
 
 
Preskaler 
Entuzjasta



Pomógł: 7 razy
Posty: 713
Wysłany: Sob 02 Sty, 2021   

Przepraszam jeśli Cię zdenerwowałem! Pytanie było niewinne i pomyłka w oznaczeniu płci mogła się zdarzyć. Teraz rozumiem, że to oznaczenie jest błędne a ja zwracał się będę do mężczyzny.
Też jestem (byłem?) elektronikiem ale w tych czasach wystarczała lupa do obserwacji i lokalizacji usterek. Z zamiłowania interesuję się optyką i co nieco się w niej orientuję. Pytanie z Twojej strony jest dość szczegółowe i pewnie nikt już nic dokładniejszego nie zamieści tutaj ale jeśli kupisz mikroskop to masz możliwość jego zwrotu po przetestowaniu.
Myślę, że mikroskop powinien mieć regulowane lub przestawiane powiększenie w zakresie 20 - 100x i dość znaczną przestrzeń roboczą znacznie ponad 100mm. Wybierz coś co zmieści się Twoim budżecie i kup a po przetestowaniu ew. zwróć jeśli się nie sprawdzi w praktyce. Ja na "All..." mam wykupione "Smart" to nawet w większości przypadków mogę takie zwroty robić za darmo. Kupuję, oglądam, testuję i jeśli okazuje się, że żakup jest nietrafiony, to odsyłam.
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 790
Wysłany: Nie 03 Sty, 2021   

Preskaler, to już było. 100mm przestrzeń roboczej i pow. 100x to kompletna sprzeczność, awykonalne. W labie mam pod opieką binokular Olympusa z 2 obiektywami (0.3x i 1.6x), maksymalne powiększenie to 108x (z tym 1.6x obiektywem) i wtedy odległość robocza jest chyba rzędu 1-2 cm od próbki. Taki sprzęt kosztuje z resztą bardzo konkretne pieniądze.
My tu się zastanawiamy, czy do prac technicznych (w tym szczegółowej diagnostyki elementów) wystarczy mu powiększenie maksymalne rzędu 22x, czy czasem będzie musiał wejść w 45x (sporadycznie, jeśli w ogóle).
Pomysł z zakupem na próbę nie jest zły. To w zasadzie nieuniknione, jeśli nie ma możliwości sprawdzić u kogoś, kto ma identyczne zapotrzebowanie i doświadczenie. Warto (to banał w sumie) jednak celować w sprzęt, który raczej się sprawdzi, niż nie. Pod tym kątem chyba (prawie) wszystko zostało już powiedziane wyżej w tym wątku.
Pozdrawiam
-J.
 
 
compucar 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Posty: 53
Skąd: Toruń
Wysłany: Nie 03 Sty, 2021   

20 mm odległości roboczej zdecydowanie odpada. mój mikroskop zachowuje te około 90 mm do powiększenia x56. zainspirowany tym wątkiem sprawdziłem przed końcem roku możliwość pracy przy powiększeniu x32: wymaga przyzwyczajenia lecz zdecydowanie się da; choć w tym co robię jest nieprzydatne. tylko podparcie prawej dłoni musi być stabilne..
 
 
DarkRaptor 
Entuzjasta
Bezkręgowcofil ;)



Pomógł: 9 razy
Posty: 508
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 04 Sty, 2021   

Powiększenie rzędu 100x, to jak wspomniał kolega Jar, domena raczej innego typu mikroskopów, nazywanych slangowo "biologicznymi", do obserwacji preparatów na szkiełkach. Owszem, są stereoskopy dające powiększenia rzędu kilkuset razy (nawet ponad 1000x), ale to już są bardzo wyspecjalizowane przyrządy badawcze, za minimum setki tysięcy złotych. Tanie mikroskopy stereoskopowe, jak wspominany przeze mnie SZ-630 Delty też można "podkręcić" do ok. 200x (z dodatkową soczewką 2x i okularami 20x), ale to już "lekki masochizm", bo potrzeba dużo więcej światła, dystans roboczy spada do ok. 30 mm, wychodzą wszelkie niedomagania optyki. Pomijam już, że do prac serwisowych te powiększenia to raczej czysta abstrakcja ;)

Mikroskopy biologiczne, o czym też już wspomniał kolega Jar, można zaprząc do obserwacji w świetle odbitym, ale odległości robocze są wtedy rzędu od kilku milimetrów, do poniżej 1 mm. Często korzystam z tego rozwiązania, bo jest tańsze niż kupno stereoskopu o takich powiększeniach, no i lepsze optycznie (obiektywy tych mikroskopów są znacznie lepiej skorygowane niż zoomy). Dla przykładu wrzucam trzy złożone stosy obrazów spod obiektywów 10x, 20x i 40x. Cały chrząszcz, liczy sobie ok. 3 mm długości, można więc sobie wyobrazić jakie to powiększenie ;)

2020-05-13-18-02-22-(C,Smoothing1)-40x-53zdj.jpg
Obiektyw 40x - stos 53 zdjęć
Plik ściągnięto 4041 raz(y) 95,39 KB

2020-05-13-18-16-27-(C,Smoothing1)-20x-37zdj.jpg
Obiektyw 20x - stos 37 zdjęć
Plik ściągnięto 4041 raz(y) 198,09 KB

2020-05-13-18-03-57-(C,Smoothing1)-10x-40zdj.jpg
Obiektyw 10x - stos 40 zdjęć
Plik ściągnięto 4040 raz(y) 195,84 KB

 
 
Tytus_Bomba 
Nowy


Posty: 22
Wysłany: Czw 07 Sty, 2021   

Cześć tu jeszcze raz ja
Kontaktowałem się z deltą w sprawie zakupu samej głowicy i okazuje się że jeden mówi że się da, drugi że nie, trzeci jeszcze coś innego. Istnieją jacyś rzetelniejsi sprzedawcy?
 
 
kot Sylvester 
Maniak



Pomógł: 37 razy
Posty: 902
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw 07 Sty, 2021   

Tytus_Bomba napisał/a:
Kontaktowałem się z deltą w sprawie zakupu samej głowicy i okazuje się że jeden mówi że się da, drugi że nie, trzeci jeszcze coś innego. Istnieją jacyś rzetelniejsi sprzedawcy?


Tytus_Bomba nie wiem czy są rzetelniejsi ale zapytać nie zaszkodzi albowiem to akurat nic nie kosztuje. Mam na myśli Asrtrozakupy i Teleskopy

https://www.astrozakupy.pl/mikroskopy/1/47/?page=1

https://teleskopy.pl/Mikroskopy-cat-72.html
 
 
Tytus_Bomba 
Nowy


Posty: 22
Wysłany: Czw 07 Sty, 2021   

Interesuje mnie zakup samej głowicy ew. z focusem. Statywy u handlarzy są przepłacone. Z resztą już mi przyszedł taki robiony na zamówienie od ślusarza to nie będę go wymieniał.
 
 
DarkRaptor 
Entuzjasta
Bezkręgowcofil ;)



Pomógł: 9 razy
Posty: 508
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 07 Sty, 2021   

Tytus. Włącz sobie PW na forum. Wyślę Tobie PW z namiarami na kierownika Działu Mikroskopii Technicznej i dla Przemysłu.

Generalnie zdekompletowane podzespoły Delta sprzedaje bardzo niechętnie, ale akurat te mikroskopy na statywach wysięgnikowych dają się łatwo rozkładać w systemie, bo łączy się je z różnymi statywami jako różne komplety. Przynajmniej tak kiedyś to działało :)

PS. Swoją drogą trafiłeś na najgorszy czas w firmie... remanent. Jak się uporają z liczeniem każdej zaślepki, paska i akumulatorka, wszystko wróci do normy ;)
 
 
Tytus_Bomba 
Nowy


Posty: 22
Wysłany: Czw 07 Sty, 2021   

Już mam priv aktyny. Myślisz, że długo się taki stan utrzyma? Ludzie przychodzą z telefonami, a mnie serce boli za każdym razem, kiedy muszę odmówić.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,24 sekundy. Zapytań do SQL: 19