Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jak to jest z tą jasnością?
Autor Wiadomość
Marzec 
Nowy
Marzec


Posty: 8
Wysłany: Nie 27 Gru, 2020   Jak to jest z tą jasnością?

Cześć :smile: od jakiegoś czasu zastanawia mnie co będzie miało większy wpływ na jasność widzianego przez nas obrazu w lornetce. Przy obserwowaniu zwierząt o świcie i po zachodzie słońca fajnie byłoby mieć dodatkowych kilka minut lepszego obrazu, gdyż wtedy sporo zwierząt jest bardziej aktywnych. Załóżmy, że mam do wyboru lornetkę 10x42 o transmisji 90% i lornetkę 10x50 o transmisji 80%. Co będzie lepszym wyborem? Co ma większy wpływ na jasność? Nie mam dużego doświadczenia w tych zagadnieniach, więc proszę o wyrozumiałość, jeżeli to pytanie nie ma większego sensu.

Na koniec przypomniało mi się stwierdzenie, na które przypadkiem trafiłem gdzieś w internecie: "im większe pole widzenia w lornetce o danych parametrach, tym jest ona jaśniejsza" - czy naprawdę można przyjąć taką zasadę??

Z góry dziękuje za odpowiedzi
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Pon 28 Gru, 2020   

Moim zdaniem najważniejsza jest źrenica wyjściowa . Żeby po zmroku lornetka 10x50 była ciemniejsza od 10x42 , musiała by mieć tragiczną transmisję . Mam kilka frontowych lornetek z Pierwszej i Drugiej Wojny Światowej , oczywiście nie mają żadnych powłok . A jednak stary Zeiss 6x30 ( 5 mm źrenicy wyjściowej ) daje po zmroku jaśniejszy obraz niż najnowszy Zeiss Victory 8x25 ( 3 mm źrenicy wyjściowej ) . Nawet najnowsze powłoki nie zagwarantowały zwycięstwa małemu Zeissowi .
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 28 Gru, 2020   

Wiking69 ma rację. Z racji na większą średnicę lornetka 10x50 dostarczy do oka ponad 40% światła więcej, co skutecznie zniweluje różnicę w transmisji. Oczywiście pod warunkiem obserwacji w takich warunkach, gdzie Twoja źrenica oka rozszerzy się do 5 mm lub więcej.

Marzec napisał/a:
"im większe pole widzenia w lornetce o danych parametrach, tym jest ona jaśniejsza"


To bzdura. Jasność powierzchniowa obrazu zależy od powiększenia i średnicy obiektywu (oraz od transmisji), ale nie ma związku z polem widzenia - o tym decyduje pole widzenia okularu.
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Pon 28 Gru, 2020   

Arek napisał/a:
Jasność powierzchniowa obrazu zależy od powiększenia i średnicy obiektywu (oraz od transmisji), ale nie ma związku z polem widzenia - o tym decyduje pole widzenia okularu.


Jeśli rozpatrujemy w kategoriach jasności powierzchniowej a nie ogólnej to tak. Jeśli wyobrazić sobie białe koło o średnicy 5m i 10m (co by symulowało pole widzenia dwóch różnych lornetek o tej samej źrenicy wyjściowej a różnym polu widzenia) o jednakowej jasności (czyli natężeniu światła) to trudno zaprzeczyć, że patrząc na to drugie do naszych oczu dociera mniej światła.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 28 Gru, 2020   

RoboBat, nie do końca wiesz o czym piszesz więc nie mieszaj koledze. Wyobraź sobie sytuację, że masz okular o danym polu widzenia i wymieniasz mu diafragmę na mniejszą, bez wprowadzania winietowania mechanicznego. I co wtedy? Magicznie obraz Ci pojaśnieje?

Łapiesz się na ten sam kruczek co ludzie porównujący jasności obrazu aparatów fotograficznych. Masz obiektyw o parametrach np. 1.4/50 i podłączasz go do pełnej klatki a potem do APS-C. W obu przypadkach używasz f/1.4 i tego samego ISO. I w obu przypadkach, żeby uzyskać tą samą jasność obrazu, musisz użyć tego samego czasu ekspozycji. Obraz rzutowany na mniejszą matrycę wcale nie będzie jaśniejszy.
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Pon 28 Gru, 2020   

Nie mieszam. Próbuję to rozgryźć. To eksperyment myślowy. Wyobraź sobie panel led, taki jak w biurach mają w sufitach podwieszanych. Podzielmy go na kwadraciki o powierzchni 1mm kwadratowy i załóżmy, że każdy taki punkcik wypuszcza jeden foton światła w jakimś odstępie czasowym. Mają one jakąś określoną jasność powierzchniową, czyli natężenie co odpowiada strumieniowi fotonów wyrzucanych z jakąś częstotliwością. Jeśli widzę jeden taki panel do dociera do mojego oka określona liczba fotonów, jeśli widzę 4 takie ustawione obok siebie to chcąc nie chcąc do mojego oka dociera 4 razy więcej fotonów niż z jednego mimo, że wszystkie mają tą samą jasność powierzchniową. Jeśli potraktować układ optyczny jak lejek, gdzie część wąska to źrenica wyjściowa okularu a szeroka to obiektyw (kształt lejka to skupienie obiektywu), to zmniejszanie diafragmy w dowolnym miejscu stożka skupienia obcina nam część obrazu/światła wpadającego przez obiektyw, co ogranicza nam pole widzenia a to skutkuje tym, że do mojego oka dociera mniej fotonów, choć jasność powierzchniowa widzianych paneli się nie zmienia. Przykład z biura. Przyszedł do mnie kiedyś BHPowiec z luksometrem zmierzyć natężenie światła na stanowisku pracy. Miałem nad głową jeden taki panel, ale był dość wysoko. Pokazało lekko ponad 350 luksów. Po założeniu 2 paneli mam teraz ponad 550. Jak patrzę na te panele to ich jasność powierzchniowa jest identyczna, a światła do oczka luksomierza dociera teraz więcej. Oczko luksomierza miało może z 1 mm średnicy i w tym eksperymencie z dużym uproszczeniem można potraktować je jako źrenicę wyjściową okularu. 2 panele to np pełen obiektyw, a jeden panel to dwupanelowy obiektyw ograniczony diafragmą. Jak wytłumaczyć wyższa wskazania luksomierza? Gdzie popełniam błąd myślowy?
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Pon 28 Gru, 2020   

Lepszym przykładem byłyby lasery skierowane w jeden punkt o średnicy, np. 1 mm. Więcej laserów oznacza większe pole widzenia skupione w 1 punkt równa się większa jasność w tym punkcie. Tak?
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1077
Wysłany: Wto 29 Gru, 2020   

Tak czy owak, parametr jasności lornetek, zwłaszcza jasności względnej, jest cechą mocno przewartościowaną we wszelkich testach, opiniach i komentarzach. Nie twierdzę, że nie ma ona wpływu na to, jak widzimy obiekt, ale znaczenie jest mniej-więcej takie, jak w aparatach fotograficznych mnożenie kwadrylionów pikseli: to chwyt bardziej marketingowy, niż rzeczywisty, przynajmniej jak chodzi o potrzeby tzw "przeciętnego użytkownika".
Albo jeszcze bardziej: jak technologia 8K w porównaniu do 4K czy nawet FHD: statystyczny konsument, ograniczający się do oglądania na ekranie głównie transmisji z wydarzeń sportowych lub programów dokumentalnych (np. przyrodniczych) nie zobaczy żadnej różnicy, a potrzeba wprowadzenia nowej technologii została MZ wykreowana przez producentów, żeby wymusić na klientach wymianę sprzętu i nakręcić sprzedaż. Być może te technologie są przydatne w pewnych zastosowaniach przemysłowych, ale w domu to jest tylko zwykłe, ordynaryjne wyłudzanie kasy od naiwnego klienta.
Tak samo jest z tą "jasnością lornetek".
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam. :idea:
 
 
adaher 
Maniak



Pomógł: 3 razy
Posty: 767
Skąd: Śrem
Wysłany: Wto 29 Gru, 2020   

W jednej lornetce (o zmierzchu, w mojej tajemnej miejscówce :smile: ) widzę pięknego Bielika (Ostro, kontrastowo, kolorowo, JASNO, w skrócie PIĘKNIE) W drugiej, ciemniejszej, widzę szare "coś"...
Ale może to kwestia gustu? :smile:
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1077
Wysłany: Wto 29 Gru, 2020   

adaher napisał/a:
W drugiej, ciemniejszej, widzę szare "coś"...

Być może, ale konkretnie: jakie lornetki (o jakich parametrach) porównujesz? I co to znaczy "o zmierzchu"? Czy masz na myśli czas zachodu Słońca w pochmurny dzień, czy raczej bezchmurne niebo ale np pół godziny lub więcej po zachodzie Słońca?
 
 
adaher 
Maniak



Pomógł: 3 razy
Posty: 767
Skąd: Śrem
Wysłany: Wto 29 Gru, 2020   

No może trochę przejaskrawiony przykład mojej najlepszej i jednej z gorszych lornetek o podobnych parametrach (źrenicach)... :cool:
Oczywiście w lornetkach z bardziej zbliżonych "półek" różnice będą mniej wyraźne...
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Sro 30 Gru, 2020   

adaher napisał/a:
W jednej lornetce (o zmierzchu, w mojej tajemnej miejscówce :smile: ) widzę pięknego Bielika (Ostro, kontrastowo, kolorowo, JASNO, w skrócie PIĘKNIE) W drugiej, ciemniejszej, widzę szare "coś"...
Ale może to kwestia gustu? :smile:


Jeśli źrenice wyjściowe są takie same to ostrość, kontrast i jasność wynika głównie z zastosowania lepszych powłok a tym samym lepszej transmisji. Z tym szerszym polem to jest faktycznie tak, że do oczu dociera więcej fotonów z różnych źródeł no bo jest szerzej i widzimy więcej ale widziany obraz nie jest jaśniejszy niż w lornetce z węższym polem. Pytanie tylko czym tak naprawdę jest ta jasność? Wynika z tego, że nie ilością fotonów bombardujących źrenicę. Raczej ich natężeniem.
 
 
adaher 
Maniak



Pomógł: 3 razy
Posty: 767
Skąd: Śrem
Wysłany: Sro 30 Gru, 2020   

Ja tam jestem tylko prostym muzykantem i się na nauce nie znam, ale wydaje mi się, że jak się kartkę papieru na pół przetnie to się od tego zabiegu połowa kartki nie zrobi dwa razy ciemniejsza... :razz:
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Sro 30 Gru, 2020   

O. Dobry przykład. Ale nie zaprzeczysz, że widząc dwie połówki zamiast jednej to do twoich oczu dociera 2x więcej światła? Więcej światła, a kartki wciąż tak samo jasne. I to jest ta jasność powierzchniowa widzianego obrazu, o którą chodzi Arkowi. Natomiast nie wiem jak nazwać to zjawisko, o którym ja piszę.
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 949
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 04 Sty, 2021   

A czy różnica w teoretycznej jasności (wielkość źrenicy) między 8x32 i 10x42 jest odczuwalna? Może się wydawać, że różnica 0,2 mm w szerokości źrenicy nie powinna mieć znaczenia. A może ma?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 15