Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Luneta obserwacyjna na ptaki
Autor Wiadomość
ghull 
Nowy
ghull


Posty: 7
Wysłany: Pon 08 Mar, 2021   Luneta obserwacyjna na ptaki

Witam
Jestem na etapie wyboru lunety do obserwacji ptaków i szukam porady kogoś doświadczonego. Do tej pory korzystałem tylko z lornetki. Budżet to ok. 2000 zł (+ 200-400 zł jeżeli naprawdę warto dołożyć). Obserwacje najczęściej przy dobrej pogodzie. Waga nie jest mocno istotna.
Zastanawiam się nad poniższymi egzemplarzami, ale nie mam możliwości przetestowania, stąd moje pytanie - jaką lunetę wybrać?
Focus Viewmaster ED 20-60X80 WP
Delta Optical Titanium 65ED II
Vortex Diamondback 20-60x80 Kątowa
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Paweł 300 
Nowy


Posty: 14
Wysłany: Wto 09 Mar, 2021   

Temat niedawno przerabiałem i na takie obserwacje to okular nie mniejszy niż 80 i na szkłach ED i jeszcze z podwójnym mechanizmem ustawiania ostrości, czyli w Twoim wypadku jedynie kwalifikuje się ten Focus Viewmaster ED 20-60X80 WP ( jak się przyjrzysz tej lunecie to pokrętło ustawiania ostrości podzielone jest na dwie części to znaczy że posiada podwójny mechanizm, właśnie te lepsze lunety posiadają podwójny mechanizm regulacji ostrości) , musisz jeszcze do takiej lunety kupić dobry i statyw, a to wydatek rzędu 4-6 stów.
Czyli u nas na taką lunetę musisz wydać od 2-3 tyś, chyba że kupisz u Chińczyka no to średnio za to samo 1,5-2 tyś.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 09 Mar, 2021   

Bez przesady. Jeśli obserwacje dzienne, dobrej klasy luneta 65 mm też się nada - nie trzeba wchodzić od razu w 80tkę. Często jest tak, że lepiej kupić mniejszą o lepszej optyce niż większą o gorszej. Znam DOT 65ED II i o niej mam dobre zdanie.

Wadą Focusa jest okular, który na 20x ma pole widzenia 42 stopni. To dziurka od klucza.
 
 
sławek_38 
Rozmowny



Pomógł: 9 razy
Posty: 441
Skąd: Lublin
Wysłany: Wto 09 Mar, 2021   

Tak się zastanawiam, gdzie Wy te ptaki przez lunety oglądacie? Nosić po lesie statyw z lunetą? Na balkonie do gołębi? Przestawiać, ustawiać itp. No chyba że jakieś bardzo mało płochliwe... lub z ukrycia. Ja biorę lornetka na szyję, łażę i szukam, taki np dzięciol nie lubi długo w jednym miejscu stukać, no chyba że dziuplę robi... Zawsze binokular to widzenie stereoskopowe.
 
 
Paweł 300 
Nowy


Posty: 14
Wysłany: Wto 09 Mar, 2021   

sławek_38 napisał/a:
Tak się zastanawiam, gdzie Wy te ptaki przez lunety oglądacie? Nosić po lesie statyw z lunetą? Na balkonie do gołębi? Przestawiać, ustawiać itp. No chyba że jakieś bardzo mało płochliwe... lub z ukrycia. Ja biorę lornetka na szyję, łażę i szukam, taki np dzięciol nie lubi długo w jednym miejscu stukać, no chyba że dziuplę robi... Zawsze binokular to widzenie stereoskopowe.


Ja jak chcę pooglądać ptaki to oglądam w internecie :mrgreen: Osobiście luneta potrzebna mi jest w strzelectwie, postawie stojak ustawie kierunek i korzystam :wink:
Tak że kupując taki sprzęt trzeba mieć względem niego jakiś tam konkretny cel, nie jestem specem od optyki ale dla mnie większy okular to więcej można zobaczyć i z reguły jest większe powiększenie.
 
 
ghull 
Nowy
ghull


Posty: 7
Wysłany: Wto 09 Mar, 2021   

Do niedawna byłem zdecydowany w 99% na DOT'a, ale ktoś podsunął mi jeszcze tego Focus'a i zacząłem się zastanawiać... Oczywiście większe szkło (np. 80) jest lepsze, ale pole widzenia jest też bardzo istotne, stąd moje niezdecydowanie (tym bardziej, że nie mam możliwości przetestowania tych lunet). O DOT'cie dużo dobrego czytałem, a o tym Focus'ie za bardzo nie ma opinii. W DOT'cie jest podobno bardzo dobrej jakości okular szerokokątny, ale nie wiem właśnie czy większe pole widzenia (DOT) jest bardziej istotne niż większa średnica obiektywu (Focus). Jeżeli jest tak, jak mówi Arek, to może nie warto tego Focusa brać...
W ogóle, dzięki za podpowiedzi...
 
 
ghull 
Nowy
ghull


Posty: 7
Wysłany: Wto 09 Mar, 2021   

sławek_38 napisał/a:
Tak się zastanawiam, gdzie Wy te ptaki przez lunety oglądacie? Nosić po lesie statyw z lunetą? Na balkonie do gołębi? Przestawiać, ustawiać itp. No chyba że jakieś bardzo mało płochliwe... lub z ukrycia. Ja biorę lornetka na szyję, łażę i szukam, taki np dzięciol nie lubi długo w jednym miejscu stukać, no chyba że dziuplę robi... Zawsze binokular to widzenie stereoskopowe.


Jest trochę takich miejsc, gdzie w spokoju można poobserwować ptaki - np. zbiorniki wodne. Oczywiście bez lornetki nigdzie się nie ruszam:-)
 
 
sławek_38 
Rozmowny



Pomógł: 9 razy
Posty: 441
Skąd: Lublin
Wysłany: Wto 09 Mar, 2021   

W strzelectwie o.k., do łabędzi na gnieździe o.k. Ja swojej Regal 65 przeważnie do księżyca używam. "Ghull" Za miesiąc "festiwal optyczne" lepiej się wybierz a sam porównasz, przetestujesz. Ja tak kiedyś z nudów słuchawki testowałem w sklepie, po odsłuchu najlepsze dla mnie okazały się te których na początku nie brałem pod uwagę. A to co Arek napisał o okularze jest bardzo ważne, jest sens wywalić 2,5 koła i zaraz szukać lepszego okularu?
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 10 Mar, 2021   

sławek_38 napisał/a:
jest sens wywalić 2,5 koła i zaraz szukać lepszego okularu?


W niektórych typach lunet poszukiwania nic nie dadzą, bo mając swój specyficzny bagnet mocowania okularów, wybór jest zerowy...
 
 
sławek_38 
Rozmowny



Pomógł: 9 razy
Posty: 441
Skąd: Lublin
Wysłany: Sro 10 Mar, 2021   

Arek napisał/a:
sławek_38 napisał/a:
jest sens wywalić 2,5 koła i zaraz szukać lepszego okularu?


W niektórych typach lunet poszukiwania nic nie dadzą, bo mając swój specyficzny bagnet mocowania okularów, wybór jest zerowy...


Szczerze mówiąc przejrzałem ze 2 oferty z Focusa i Delty i ani słowa o wymiennym okularze lub bagnecie i tu i tu - niewymienne?
 
 
Rafii72 
Początkujący
Rafii72


Posty: 31
Wysłany: Sro 10 Mar, 2021   

Arek napisał/a:
Bez przesady. Jeśli obserwacje dzienne, dobrej klasy luneta 65 mm też się nada - nie trzeba wchodzić od razu w 80tkę. Często jest tak, że lepiej kupić mniejszą o lepszej optyce niż większą o gorszej. Znam DOT 65ED II i o niej mam dobre zdanie.

Wadą Focusa jest okular, który na 20x ma pole widzenia 42 stopni. To dziurka od klucza.


Focus na powiększeniu 20x ma 42 metry a nie stopni (na 20x - 66 stopni).
Dla porównania Viper na 20x ma 37,7 metry a delta od 57 do 27 (15x-45x)
 
 
kot Sylvester 
Maniak



Pomógł: 37 razy
Posty: 902
Skąd: Kraków
Wysłany: Sro 10 Mar, 2021   

sławek_38 napisał/a:

Szczerze mówiąc przejrzałem ze 2 oferty z Focusa i Delty i ani słowa o wymiennym okularze lub bagnecie i tu i tu - niewymienne?


Sławek_38 Delta Optical Titanium 65ED II ma niewymienny okular ale Delta Optical Titanium 50ED ma możliwość zastosowania w niej okularów astronomicznych w popularnym standardzie mocowania 1.25".

Jeśli chodzi o pole widzenia okularu lunety przy powiększeniu 20x to 42 stopnie żadnym wstydem nie jest skoro Swarek za ponad 500 ojro ma nawet mniej:

https://www.apm-telescope...zoomokular.html
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 10 Mar, 2021   

Rafii72, zgadza się. Ale Delta ma okular 50-70 stopni i to jest w niej fajne.
 
 
Stackustack 
Nowy


Posty: 3
Wysłany: Pią 12 Mar, 2021   

ghull,
Sam kilka lat temu miałem podobna rozkmine. Weź pod uwagę jeszcze Vanguarda Endeavor 82. Może być trochę gorzej z dostępnością ale może akurat znajdziesz. Optycznie trochę lepszy od DOTa. Sam DOT nawet mały (65) bardzo fajna luneta, niech nie zwiodą cię jej wymiary. Jakościowo natomiast Vanguard zostawia ja w tyle (ale tez jest minimalnie droższy). Statyw polecam na początek od chińczyka np genesis abt kit, po jakimś czasie możesz wymienić głowice na inna np na manfrotto 128rc (chyba najtańsza sensowna głowica do obserwacji ptaków). Nie bój się tez szukać tego sprzętu używanego, optyka przeważnie się nie psuje a ludzie często używają jej sporadycznie kilka razy w roku :)
 
 
ghull 
Nowy
ghull


Posty: 7
Wysłany: Pią 12 Mar, 2021   

W grze pozostały:
Delta Optical Titanium 65ED II
Focus Viewmaster ED 20-60X80 WP
Vanguard Endeavor HD 82A

Parametry rozważane to:
powiększenie
15 - 45
20 - 60
20 - 60
pole widzenia (kątowe - stopnie)
3,33 - 1,55
2,1 - 1,0
2,1 - 1,0
pole widzenia (liniowe - metry)
57 - 27
42 – 19
37 - 17
ostatnie dane podawane są na www, bo po przeliczeniu kąta (x17,5) wychodzi inaczej:
58,28 27,13
36,75 17,50 (czyli pole Focus'a jest podawane błędnie lub z uwzględnieniem innych parametrów)
36,75 17,50
(o ile przeliczenie jest poprawne)

Reszta parametrów zbliżona (cena) lub mniej istotna (waga).

DOT będzie miał większe pole widzenia (szerokokątny okular 50-70, na temat okularów 2 pozostałych brak danych), ale Vanguard pozwala podobno zobaczyć więcej i lepiej.

I teraz pytania do użytkowników, którzy mieli przyjemność patrzeć przez te lunety:
W ogólnym rozrachunku, która wypada lepiej?
Czy powiększenie x60 jest warte rozważenia kosztem mniejszego pola widzenia? (czy naprawdę jest mocno źle w Focusie i Vanguardzie)
Czy różnica tych x15 jest warta utraty większego pola widzenia? (czy naprawdę zobaczę dużo więcej)

Może jestem upierdliwy, ale faktycznie nie chciałbym wydać 2000 zł i od razu stanąć przed koniecznością doinwestowywania.
Z lunety będzie też korzystać moja 10 letnia córka, która sporadycznie chce obserwować też niebo - zobaczymy:-)
Luneta będzie użytkowana w zasadzie tylko i wyłącznie w dzień (obserwacje ptaków oraz tak jak pisałem może sporadycznie do obserwacji nocnego nieba), raczej przy dobrej pogodzie. Jeziora, rzeki, parki, sady, łąki - tam gdzie można "zaczaić" się na ptaka. Wykorzystywana byłaby też w górach (sporadycznie na wakacjach), gdzie odległości są większe.

Chyba, że nie pozostanie nic innego, jak gdzieś zobaczyć je fizycznie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14