Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetka na komunię
Autor Wiadomość
misiek52h 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Wto 06 Kwi, 2021   Lornetka na komunię

Cześć
Moja mama chce kupić wnuczce lornetkę na komunię. Poprosiła mnie o pomoc. Zgłębiłem nieco temat, poznałem podstawowe parametry. I tak od trzech dni nic nie robię tylko czytam o lornetkach. I coraz mniej wiem co kupić :lol:

Siostrzenica pewnie poogląda ptaki, czasem idzie w góry - zastosowanie raczej ogólne/uniwersalne.
Lornetka musi być nowa i solidna tak aby przetrwała chwilę jako pamiątka komunii.
Budżet to okolice 500/750. Mama jest skłonna wydać więcej, ale wg mnie zachodzi obawa że mała pobawi się chwilę i tyle będzie z dodatkowych wydatków.

Moje propozycje:
1. Nikon Action EX 8X40 CF - 650zł
2. Nikon Prostaff 3S 8X42 - 700zł -- tu polecana jest 7s ale nie wiem czy warto tyle dopłacać
3. Delta Optical Forest II 8x42 - 550zł --- ta z wyglądu mniej podoba się babci

Wybrałem lornetki 40mm bo dziewczynka jest drobna i myślę że waga będzie mieć znaczenie. Powiększenie 8x lub 10x.
Na ten moment wybrałbym opcję 1 ponieważ ma dobre parametry a lornetki porro podobno w tej cenie mają lepszy obraz.

Proszę o pomoc:
Czy lornetki w tej cenie mają sens i dadzą na tyle dobry obraz aby to nie był bezużyteczny prezent?
Czy przykładowa lornetka dachowa (2. Nikon Prostaff 3S 8X42) da podobną/zbliżoną jakość obrazu jak porro (Nikon Action EX 8X40 CF). Oczywiście w ujęciu całkowitego laika.
Sprzęt kupię online. Mieszkam w malej miejscowości (+pandemia) i ciężko coś samemu sprawdzić.

Bardzo proszę o propozycje optymalnego sprzętu.

Moje doświadczenia z lornetkami to:
- Mój komunijny sprzęt: radziecka 10x50 - byłem bardzo zadowolony, niestety uległa uszkodzeniu jak zalało mi kiedyś dom podczas powodzi :sad:
- Mój syn dostał kiedyś z Lidla 12x32 - fajnie że mała ale jakoś obrazu słaba
Sam sobie chyba kupię drugą bo to szukanie mnie nakręciło a często chodzę w góry :lol:
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






bogoles 
Nowy


Pomógł: 1 raz
Posty: 18
Wysłany: Wto 06 Kwi, 2021   

Mam czworo wnuków i z parę lornetek i z doświadczenia wiem, że dla dziecka w wieku komunijnym max to 8x30 (32). Co prawda nie mam lornetki x42, ale u mnie najmłodszy (6 lat) lubi "bawić się" teatralną i często z drugim (8 lat) biorą Kowa SV 8x25, lub BPC 8x30, czasami dostaną Vanguard 8x32, Bushnell Legend 10x50 zdecydowanie za duża i ciężka, a ulubiona to Delta Optical Sailor 8x30 https://www.militaria.pl/...21_d_p12494.xml
I tę dostali na wieczyste użytkowanie, korzysta też z nie pozostała dwójka - 12 i 13 lat...
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Wto 06 Kwi, 2021   

Także sądzę że powinniśmy ograniczyć gabaryty i powiększenie. Z Ex-ów maksymalnie radzę Nikona 7x35. Chwalona jest Kowa 8x30 YF http://wzrokowiec.com/archiwa/969
Fajny, bliski ideału typ to Nikon Prostaff 7s 8x30 https://www.ceneo.pl/3065...ASAAEgKAbPD_BwE ale droższy nieco...
Raczej nie polecam niższych powiększeń niż 7x i większych niż 8x... raczej...
 
 
misiek52h 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Wto 06 Kwi, 2021   

Dziękuję za podpowiedzi.
Także przyglądałem się lornetką 8x30. Ale obawiałem się, że są gorsze optycznie. To takie maleństwa.
Jak ma się obraz z Nikon Prostaff 7s 8x30 do np. Nikon Action EX 8X40 CF?
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1077
Wysłany: Wto 06 Kwi, 2021   

bogoles napisał/a:
z doświadczenia wiem, że dla dziecka w wieku komunijnym max to 8x30 (32)

Wyjąłeś mi to z ust! Dla dziecka pierwszokomunijnego lornetka klasy 40-42mm to byłby kloc, który na 99% skutecznie zniechęciłby je do dźwigania lornetki na piesze spacery, zwłaszcza że to dziewczynka. Ogólnie uważam że lornetka jako prezent pierwszokomunijny to bardzo dobry pomysł, lepszy niż oklepane rowerki lub zegarki.
Tutaj wyfiltrowałem na ceneo lornetki, spośród których bym sam wybierał, gdybym stał wobec takiej sytuacji:
lornetki 8x32(30) od 400 do 800 zł
a tutaj testy tych, które najbardziej przykuły moją uwagę:
Delta Optical ONE 8x32
Bushnell Prime 8x32
Nikon Prostaff 7s 8x30
no a jeżeli nie przeszkadzałyby Ci nieco większe gabaryty, to z pewnoscią polecana przez Abs Kowa YF II 8x30
Z testów wynika, że optycznie najlepszy jest ten Nikon, ale różnice w jakości obrazu dla dziecka 8-9-letniego będą kompletnie niezauważalne, natomiast MZ decydujący będzie ciężar, wymiary i wygląd, czyli estetyka. Jeżeli wnuczka chwyci lornetkowego bakcyla, to prędzej czy później i tak będzie myślała o czymś lepszym a na tą chwilę nie ma sensu szarpać się na cuda-niewidy.
Ja mam akurat Deltę Forest II 10x42 i choć niedawno kupiłem Bushnella Forge 10x42 ze znacznie "wyższej półki", to Delty wcale nie odstawiłem do lamusa i używam obydwu wymiennie.
Reasumując: zdecydowanie odradzam dla dziecka sprzęt 40-42mm, chyba że ma to być lornetka dla Ciebie, pod pretekstem "prezentu pierwszokomunijnego dla siostrzenicy" - aaa... wtedy jak najbardziej :lol:
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Wto 06 Kwi, 2021   

misiek52h napisał/a:
Dziękuję za podpowiedzi.
Także przyglądałem się lornetką 8x30. Ale obawiałem się, że są gorsze optycznie. To takie maleństwa.
Jak ma się obraz z Nikon Prostaff 7s 8x30 do np. Nikon Action EX 8X40 CF?


Nie jest to tak dla większości przypadków a chodzi o światło. W słoneczny dzień gdy porównywałem sobie Nikona Ex 10x50 i Nikona Ex 8x25 subiektywnie lepsze wrażenie zrobił na mnie obraz tej mniejszej. Przewaga apertury 40mm nad 30mm bardzo ładnie wychodzi na papierze gdy policzymy matematycznie ile te 10mm zbiera więcej światła ale w praktyce już tego nie widać. Miałem Forresta II 8x42 i przewagi w jasności nad Opticronem 32mm prawie, że nie było.. ale wiadomo że Foresty choć są całkiem ok to transmisję mają słabą. Większa apertura ma znaczenie przy obserwacjach o zmierzchu i świcie ale widać to dopiero przy drogim sprzęcie lub wielkiej aperturze (nie 40mm a np. 56mm). Wielkość szkła (30 czy 40mm) generalnie nie wpłynie na ostrość obrazu w ponad 80% - 90% sytuacji obserwacyjnych.
To co ważne to - jakość optyki (poznajemy ją po cenie i opiniach), powiększenie (!) - jeśli ktoś na samoloty kupi sobie 8x to może być słusznie rozczarowany, gabaryty (w 90% sytuacji duża i ciężka lornetka jest utrapieniem)... Parametry lornetki dobieramy zależnie od naszych potrzeb.. Dla dzieci w wieku ok. 8 lat poleca się lornetki mniejsze o niezbyt dużym powiększeniu. Oczywiście prezent ma być na lata, dziecko rośnie... ale lornetka 8x30 (32) będzie cały czas dobra bo to jedne z najbardziej popularnych lornetek turystycznych.
Zwróć jeszcze uwagę na Bushnella Prime 8x32 (test) o którym pisał przedmówca https://www.ceneo.pl/75150449
..ale test Nikona 8x30 wypadł lepiej. Zakładam że Kowa też jest nieco lepsza od Bushnella a zdaniem niektórych i od Prostaffa (?)...
 
 
NoVik 
Rozmowny



Pomógł: 4 razy
Posty: 471
Skąd: Leszno
Wysłany: Wto 06 Kwi, 2021   

Kloc - nie koc - lornetka na komunię to SUPER SPRAWA.
Wiem, bo sam dostałem i tak się to we mnie rozwija po dziś dzień. W każdym razie komunijny prezent to była ta śnieżynka i która wywołała lawinę :mrgreen:
I sam też wybierałem w imieniu członka rodziny taki prezent również na komunię.
Jak dziewczynka to z pewnością coś mniejszego. Najlepsza będzie ta wspomniana na początku Kowa.
 
 
GÓRAL 
Nowy


Pomógł: 1 raz
Posty: 22
Wysłany: Wto 06 Kwi, 2021   

Bardzo dobry pomysł z lornetką jako prezent.
Tylko jedna uwaga, koniecznie dziecko trzeba uczulić żeby nie próbowało nawet spoglądać przez taki instrument optyczny na Słońce.
Co do wyboru lornetki moim zdaniem im mniejsze powiększenie tym lepiej - obraz będzie mniej drgał w dłoniach dziecka, które będzie się dopiero uczyło opanowania i stabilizacji.
Moje faworyty:
1.
https://edredon.com.pl/pl/p/Opticron-Savanna-WP-6x30/86
2.
https://edredon.com.pl/pl/p/Opticron-Traveller-BGA-Mg-6x32/29
3.
https://edredon.com.pl/pl/p/Opticron-Adventurer-T-WP-6%2C5x32/470
 
 
misiek52h 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Sro 07 Kwi, 2021   

Znalazłem Kowe YF II w sklepie https://www.ecotone.com.p...8x30-yf-ii.html za ~ 600zł z dostawą. W pozostałych sklepach jest za ponad 700zł.
Pokaże jutro mamie i chyba będę ją zamówiał.

Dziękuje wszystkim za pomoc.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 07 Kwi, 2021   

Zaletą Kowy jest waga, ale polecam jeszcze rozważyć Nikona Action EX 7x35:
https://www.ceneo.pl/219269
którego z kolei zaletą jest mniejsze powiększenie i wyraźnie większe pole widzenia, za to wadą większa waga.

Z doświadczenia moich dzieci wiem, że nawet 8x z polem 7-8 stopni powoduje pewne problemy z lokalizacją celu obserwacji i utrzymaniem go w polu.

Nikon ma ogromne pole 9.3 stopnia (czyli prawie 2 stopnie więcej niż Kowa) i mniejsze powiększenie, co da stabilniejszy i jaśniejszy obraz. Parametry 7x35 są też trochę bardziej uniwersalne niż 8x30.
 
 
misiek52h 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Sro 07 Kwi, 2021   

Dziękuję Arek - Twoje argumenty dają do myślenia. 7X35 wygląda faktycznie nieźle.
Jedynie ta waga - jest o 40% większa?
Dziękuję za informację. Myślę że wybiorę coś z tych dwóch.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 07 Kwi, 2021   

To jeszcze rozważ to:
https://pl.levenhuk.com/wszystkie_produkty/pl_lornetka_levenhuk_sherman_pro_6-5x32/?utm_source=ceneo.pl&utm_medium=cpc&utm_campaign=Ceneo

Ciut mniejsza, ciut lżejsza, a pole jeszcze większe. Jakość optyki i mechaniki porównywalna z Nikonem.
Tutaj masz pełen test:

https://www.optyczne.pl/3...Pro_6.5x32.html
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Sro 07 Kwi, 2021   

Mam Nikona EX 12x50 i lubię te serię. Wersja 7x35 jest w moich planach i także ją tutaj polecałem. Shermana nie znam ale test robi dobre wrażenie a dożywotnia gwarancja daje nadzieję na dobrą jakość. O jakość Nikona jestem pewien. Po wielu latach używania mój jest jak nowy. Powiększenie 7x czy zbliżone 6,5x są dobre dla dzieci ale z biegiem lat mogą (nie muszą) budzić pewien niedosyt. Z wiekiem doceniam małe powiększenia ale mając 16 czy 25 lat ciągle szukałem dużego powieszenia. Wcześniej (jako 12 latek) miałem 7x a potem 8x i nawet nie wiedziałem i nie potrzebowałem wiedzieć ze są "mocniejsze" lornetki.... Jest także waga i wielkość o czym nie można finalnie zapominać

Konkluzja - cokolwiek wybierzesz z proponowanych (łącznie z Kową) - powinno być dobrze. Nie skreślałbym także Bushnella Prima 8x32 bo jest ładna, mała i dość dobra.
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1077
Wysłany: Sro 07 Kwi, 2021   

Abs napisał/a:
Mam Nikona EX 12x50 i lubię te serię

Tak przy okazji: czy masz jakieś doświadczenia z Vortexem Viper 12x50? Zbieram się żeby kupić coś tego typu. Możesz powiedzieć coś więcej o swoim Nikonie? Czy np do obserwacji samolotów wystarcza 12x? No i ciągle podtrzymuję swój apel do Arka o kilka testów lornetek tej klasy :!:
 
 
kot Sylvester 
Maniak



Pomógł: 37 razy
Posty: 902
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw 08 Kwi, 2021   

Soniak10 napisał/a:
Czy np do obserwacji samolotów wystarcza 12x?


Soniak10 i tak i nie. To zależy od kilku czynników. Jeżeli mieszkasz w pobliżu lotniska (zwłaszcza gdy nad głową masz kanał powietrzny) to wystarcza. Również do obserwacji lotów krajowych w miarę ujdzie. Do obserwacji lotów międzynarodowych to za mało, tutaj 15-ka jest moim zdaniem absolutnym minimum.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 15