Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetka turystyczna 8x21/25 czy 8x30/32
Autor Wiadomość
christof138 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Sro 21 Kwi, 2021   Lornetka turystyczna 8x21/25 czy 8x30/32

Cześć,

Na początku chciałbym powitać Wszystkich użytkowników forum.

Mam do Was pytanie. Chciałbym kupić lornetkę do szeroko rozumianych celów turystycznych, /wycieczki piesze w polskich górach Beskidy, Bieszczady, Karkonosze.../
No i tak czytam i czytam co by tu wybrać żeby było dobrze.
Na pewno chciałbym lornetkę nosić na szyi bądź przy pasku więc gabaryt i waga muszą być mocno ograniczone.
Zastanawiałem się nad Monarchem 7 8x30 lub jakimś Opticronem /Discovery , Explorer, Traveller 8x32/ w kwocie do max 1500zł
Wagowo te 30/32 zaczynają się od ok 390gr w przypadku Opticrona i 435gr u Nikona.
Ale nie ukrywam , że zastanawiam się też dość mocno nad jeszcze mniejszymi /ze względu na wagę/ modelami z obiektywem 20/21/25 np. Zeiss Terra Pocket ED 8x25 /310gr/ lub ostatnio wpadł mi w w oko mało opisywany a wydaję się ,że ciekawy Opticron DBA OASIS 8x21 *330gr/ w Ederdonie za 1300zł

I teraz pytanie do Was co tu wybrać?
Jakie różnice w jakości "wygenerowanego" obrazu będą między np takim M7 8x30 a Zeissem 8x25 czy Oasisem 8x21?
Jak się ma ostrość i pole jednych do drugich i ogólnie ergonomia użytkowania?
Dodam, że lornetka będzie używana przez osobę noszącą okulary z astygmatyzmem i tylko w dzień.

Z góry dzięki za wszystkie sugestie.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 908
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Sro 21 Kwi, 2021   

21 mm - tylko słoneczny dzień i tylko do zerkania (podziwianie i delektowanie się obrazem odpada).
25 mm - zdecydowanie lepiej, jest to moim zdaniem najmniejszy użyteczny rozmiar. Posiadam Zeiss Terra 8x25 i jest to najczęściej używana przeze mnie lornetka na spacery, rower itp. jej główna zaletą jest to że ją masz a wagowo i gabarytowo nie czujesz że masz. Ponadto Zeiss ma bardzo dobrą optykę.
32 - zdecydowanie lepiej ale i ciężej, niemniej jednak jak 0,5 kg na szyi nie stanowi dla Ciebie problemu to zdecydowanie ten rozmiar. Wspomniałeś o Opticronie Traveller - miałem go kiedyś - świetna lornetka, w szczególności doskonała relacja jakość - cena.
40 mm wzwyż moim zdaniem nie nadaje się do zastosowań rowerowo - turystycznych, choć są tacy co biegają po polach i lasach z 8x56 :mrgreen:
 
 
christof138 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Sro 21 Kwi, 2021   

Maciek,
Dzięki za odpowiedź.
Zastanawiam się jak różnica w obrazku będzie np przy takim Monarchu 7 8x30 lub jakim innym 8x30/32 podobnej klasy a tym Zaissem 8x25 ?...Ceny są bardzo zbliżone a róznica wagi między najmniejszymi 8x30/32 a 8x25 to ok 100gr albo i mniej. I czy warto się szarpać z tymi dodatkowimi ok 100gr. na trasie w kontekscie korzyści jakie wynikałyby z jakości otrzymanego obrazka???
Chyba najlepiej byłoby zamówić i pomacać obie wersje by sobie zdanie wyrobić...

A ten Opticron DBA Oasis 8x21 będzie gorszy od Zeissa Terra Pocket Ed 8x25? Wygląda ciekawie pancerniejsza obudowa, większe pole 7,5 vs 6,8 większe ER i duża soczewka okularu 19mm, gdzieś na forum czytałem że jest też klasyfikowany wyżej od Zaissa jeżeli chodzi o ostrość obrazu , no i tez Japan ;)
 
 
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 908
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Sro 21 Kwi, 2021   

christof138 napisał/a:
Maciek,
Dzięki za odpowiedź.
Zastanawiam się jak różnica w obrazku będzie np przy takim Monarchu 7 8x30 lub jakim innym 8x30/32 podobnej klasy a tym Zaissem 8x25 ?...Ceny są bardzo zbliżone a róznica wagi między najmniejszymi 8x30/32 a 8x25 to ok 100gr albo i mniej. I czy warto się szarpać z tymi dodatkowimi ok 100gr. na trasie w kontekscie korzyści jakie wynikałyby z jakości otrzymanego obrazka???
Chyba najlepiej byłoby zamówić i pomacać obie wersje by sobie zdanie wyrobić...


W tej klasie lornetek znaczącej różnicy w obrazie nie będzie. ALE 8x32 ma większe pole widzenia i radykalnie lepszy komfort użytkowania. O ile nie będzie Tobie przeszkadzał większy ciężar i rozmiary to zdecydowanie wybieraj 32 mm.
Najważniejsze jest jednak to co napisałeś w ostatnim zdaniu.
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Czw 22 Kwi, 2021   

21mm to mało komfortowa lornetka. Dałbym się tutaj namówić jedynie na Leice przy założeniu posiadania innych lornetek. Jednak przykładanie do oczu muszli o wymiarach 20-25mm jest mało wygodne (często wahlujemy rzęsami po obiektywie, a lornetka nie opiera się komfortowo o oczodoły). Mam Opticrona Travellera 8x32 i dziś używam jej najczęściej - świetne wykonanie made in Japan, dobry obraz ale relatywnie małe pole ostrego widzenia (przyzwyczaiłem się i cenię ją sobie). Czuć, że to może być lornetka trwała (czyli na lata). Zeiss Terra dobry wybór, podobnie jak Nikon M7. Gdybym celował tylko w "kieszonkowość" to brałbym Zeissa. Z kolei świetne pole i komfort da M7 choć ma czasem problemy z odblaskami i nie wiadomo jak z trwałością (ale o której lornetce wiadomo?). Mimo wszystko jest bardzo docelowa i może być jedyną lornetką do wszystkiego. Liderami rynku są Swarovski 8x25 i Zeiss Victory 8x25 ale grają w innej lidze cenowej... Lynx 8x30 też wart uwagi...
 
 
christof138 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Czw 22 Kwi, 2021   

Abs,

Tak ten Zeiss Terra Ed 8x25 mocno kusi... a gdyby faktycznie jakością obrazka nie ustępował takiemu Monarchowi 7 to byłoby idealnie.

Tak z ciekawości macie jakieś namiary na w miarę "dobrą" cenę na tego Zeissa?
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Czw 22 Kwi, 2021   

Nie wiem gdzie jest najtaniej ale czasy mamy takie że ceny idą w górę... Miałem okazję kupić za 999 zł zapakowaną nówkę z olx-a ale za długo się zastanawiałem...
Co do obrazu - pole Terra jest znacząco mniejsze ale optyka może nawet lepsza niż w M7...
Nie wiem czy czytałeś te opine Terra i M7 - warto i ten punkt widzenia wziąć pod uwagę http://wzrokowiec.com/archiwa/846
http://wzrokowiec.com/archiwa/929
 
 
christof138 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Czw 22 Kwi, 2021   

Tak czytałem zawarte tam opinie.
Niestety jedynym chyba rozwiązaniem by się przekonać co jest lepsze to porównanie ich bezpośrednio ...no a to jest trudne bo dostępność Zeissa w PL jest jak widzę po ofertach zniokoma. Trzeba by zamówić z różnych źródeł i potem oddawać /nie lubię tak robić/ no i nie wiem jakie jest podejście sklepów do takich akcji. Do tego trza jeszcze ze 3k zł zamrozić ;)
 
 
gaudemus 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Posty: 111
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 22 Kwi, 2021   

Zwróć uwagę na jedną rzecz - rozmiary lornetki nie mogą być za małe.
Nie wiem ile masz lat i jaką budowę twarzy, ale z mojego doświadczenia wynika, że praktyczny rozmiar wygodnej lornetki rozpoczyna się od szkła 30mm.

Jak dla mnie (dorosły facet) optymalna średnica muszli ocznej to 33-39mm , ale to sprawa dość indywidualna.
Co prawda można kupić mniejsze ale wygodne patrzenie przez nie staje się problemem. Jakbyś patrzył w wąską rurkę.
Zwiń kartkę w kółko o średnicy 21-25mm i spójrz przez nią. Oko dorosłego człowieka ma większy rozmiar. Te rozmiary nadają się do krótkiego zerkania a nie dłuższego podziwiania widoków, w takim maluchu nie będzie efektu wejścia w obraz, zazwyczaj mają małe pola widzenia, do turystyki pasuje coś w granicach 8 stopni (dla powiększenia 8x)
Zobacz jak problem rurki próbuje zneutralizować steiner w swoich maluchach: powiększone muszle oczne




Nie neguję sensu istnienia małych lornetek, sam mam zeissa pocket 8x25 , ale aby wygodnie przez nią patrzeć, domowymi metodami (taśma, oringi, uszczelki ... długi temat ;) ) powiększyłem sobie muszle aby dało się przez nią w miarę patrzeć.

Ja sam przez ok 6 lat jako turystycznej lornetki w góry używałem nikona monarcha 7 8x30.
Do tych celów jest idealna, mała, lekka, szeroka o dużej głębi ostrości. Po dojściu do punktu widokowego można spokojnie podziwiać widoki :)
Nigdy nie zapomnę jak siedząc kiedyś na Kościelcu pokazywałem innym widoczny przez lornetkę widoczny na tle nieba słynny łańcuch przed Sieczkową Przełączką na Granatach (na Orlej) :)

Tylko nie nosiłem w góry lornetki klasycznie na szyi (każda nawet najlżejsza lornetka obije ci splot) tylko już po założeniu plecaka powieszoną na szyi i przewieszoną przez jedno ramię tak aby znajdowała się pod pachą. Nie lata wtedy, nie uwiera w marszu a wystarcza jeden szybki ruch ramieniem by mieć ją przy oku.
W zeszłym roku nikona zastąpił swarek CL 8x30B , nieco węższy ale za to o poziom wyższej optyce, i na razie się sprawdza :mrgreen:

pozdrawiam
G.
 
 
TheNewOne 
Rozmowny


Posty: 236
Wysłany: Czw 22 Kwi, 2021   

christof138 Koniecznie zamów lornetki i przyłóż do oka. Dzisiaj w jednym ze stacjonarnych sklepów "przymierzyłem" Swarovskiego CL 10x30 B i lipa. Jest mała i ma jak dla mnie za małe muszle oczne. Nie miałem o co ich podeprzeć. więc było bardzo niekomfortowo i trudno o dłuższą obserwację. Poza tym chwilami czułem jak pokrętło dotyka mi nosa :) bo (chyba) wysunięte jest bardziej niż standardowo w kierunku okularów. Kilka miesięcy temu przykładałem Nikona HG 10x30 - b.mała lornetka - i nie było problemu. W większych rozmiarach nigdy nie miałem problemu z dopasowaniem lornetki, a tutaj jak widać jest. Więc przy tych rozmiarach (lub jeszcze mniejszych !!!) warto przetestować ergonomię bo co z tego, że obraz ładny skoro o rozkoszowaniu się dłuższą obserwacją nie ma mowy (a sprzęt ma mieć zastosowanie krajobrazowe).
Sklepy internetowe przyjmują zwroty, nie ma obaw - zamawiaj lub testuj na miejscu.
 
 
kot Sylvester 
Maniak



Pomógł: 37 razy
Posty: 902
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią 23 Kwi, 2021   

Abs napisał/a:
21mm to mało komfortowa lornetka. Dałbym się tutaj namówić jedynie na Leice przy założeniu posiadania innych lornetek. Jednak przykładanie do oczu muszli o wymiarach 20-25mm jest mało wygodne


W prawdzie Opticrona 8x21 oglądałem dobrą chwilę temu (Łochów 2016) ale z tego co pamiętam jego obudowa do cienkich nie należy, jest raczej pancerna. Dlatego przypuszczam że jego muszlom ocznym zdecydowanie bliżej do średnicy 30 niż 25 milimetrów.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 23 Kwi, 2021   

gaudemus napisał/a:
Nie wiem ile masz lat i jaką budowę twarzy, ale z mojego doświadczenia wynika, że praktyczny rozmiar wygodnej lornetki rozpoczyna się od szkła 30mm.


Ot to. Podpisuję się wszystkimi kończynami :)

Wszystko mniejsze albo źle leży przy oku, albo mało stabilnie trzyma się w ręku i na dodatek ma małe pole widzenia i jest ciemne. A najczęściej ma wszystkie te wady na raz.
 
 
Marcelixt 
Bywalec
Marcelixt


Posty: 189
Skąd: Białystok
Wysłany: Pią 23 Kwi, 2021   

Nikon Sportstar Ex 8x25.
Będzie ok.
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Sob 24 Kwi, 2021   

Jeśli jednak kuszą cię oszczędności na poziomie ONe to przychodzą mi do głowy 3 typy:
Hawke Endurance 8x25 ED
Nikon Prostaff 7s 8x30
Vortex Diamondback 8x32
Myślę że wszystkie lepsze od tej Delty.
 
 
Lech149 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 258
Skąd: Gdynia
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: Sob 24 Kwi, 2021   

Trzy autorytety mówią :30 : a czwary 25 będzie Pan zadowolony . :mrgreen: :twisted:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 16