Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Zeiss Harpia
Autor Wiadomość
ptasiarz
Rozmowny


Posty: 200
Wysłany: Czw 03 Cze, 2021   Zeiss Harpia

Przeglądając specyfikację pierwszej lunety z zoomem w obiektywie, zaskoczyła mnie źrenica wyjściowa 2,5 mm przy powiększeniu 23x, dosyć zastanawiające zważywszy na obiektyw o średnicy 95mm ale czy na pewno?, dla fotografów posługujących się obiektywami typu zoom bez wątpienia nie ma w tym nic zaskakującego ale zwykłym "oglądaczom" przedstawiam poniżej wyjaśnienie przedstawione przez producenta. Rzuca ono nowe światło na ten produkt, który teraz już nie będzie taki atrakcyjny, jak to się mogło wydawać.

Thank you for your inquiry to ZEISS.

Due to the optic behaviour of the objective zoom, the Harpia cannot use the full objective diameter at 23x, but only 57.5 mm.
So, yes, the minimum magnification is 23x, and yes, the exit pupil at this magnification is 2.5 mm, but the effective objective diamater at this magnification is 57.5 mm only.

Mit freundlichen Grüßen / Best Regards,
Klaus Felgenhauer
__________

Dipl.-Ing. Klaus Felgenhauer
Leiter Trainingsakademie
ZEISS Consumer Products

Carl Zeiss AG
Carl-Zeiss-Straße 22
73447 Oberkochen, Deutschland
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 04 Cze, 2021   

Ciekawe. To kiszka, bo jak ktoś chciał się cieszyć jasnym obrazem przy przeglądowym powiększeniu 23x, to ma ciemnice jak w lornetce 10x25...
 
 
ptasiarz
Rozmowny


Posty: 200
Wysłany: Pią 04 Cze, 2021   

Nie bardzo wiem jak zbudowane są obiektywy zoom o stałym świetle, być może zespół ruchomych soczewek musiałby być bliżej zewnętrznej soczewki obiektywu, co podniosło by masę i koszty? Tak czy siak trochę szkoda, tym bardziej, ze stare modele lunet Zeiss-a miały akcesoryjną przejściówkę do okularów astro, na ptakach najwygodniejszy jest zoom, ale są sytuację kiedy szerokokątna stałka jest nie do zastąpienia, a astromaniakach nie wspominając.
 
 
kot Sylvester 
Maniak



Pomógł: 37 razy
Posty: 902
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią 04 Cze, 2021   

ptasiarz napisał/a:
Nie bardzo wiem jak zbudowane są obiektywy zoom o stałym świetle, być może zespół ruchomych soczewek musiałby być bliżej zewnętrznej soczewki obiektywu, co podniosło by masę i koszty?


Ptasiarz, skąd pewność że zoom w Harpii ma stałe światło?
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 48 razy
Posty: 933
Skąd: Józefów
Wysłany: Sob 05 Cze, 2021   

kot Sylvester napisał/a:

Ptasiarz, skąd pewność że zoom w Harpii ma stałe światło?


Na pewno nie ma stałego światła, bo wtedy źrenica wyjściowa byłaby niezależna od powiększenia (źrenica wyjściowa jest równa ogniskowej okularu podzielonej przez jasność obiektywu przy założeniu, że okular ma nie mniejszą jasność).
Co więcej przy stałej jasności średnica czynna obiektywu też byłaby zmienna (proporcjonalna do powiększenia dokładniej rzecz ujmując).

W sumie ciekawie to wygląda:
- Zoom w okularze powoduje, że stała jest średnica czynna obiektywu, ale zawsze zmienia się źrenica wyjściowa i przeważnie zmienia się pole widzenia okularu (teoretycznie nie musi, ale jeszcze nie widziałem okularu zoom o stałym polu widzenia)
- Zoom w obiektywie powoduje, że stałe jest pozorne pole widzenia. Gdyby obiektyw miał stałą jasność, to niezmienna byłaby też źrenica wyjściowa, ale zmieniałaby się średnica czynna obiektywu (która zmienna i tak będzie niemal w każdym przypadku, ale teoretycznie być nie musi).

Gdyby tak zamontować okular 8 mm o polu widzenia 72° do Sigmy 120-300 f/2.8, to mielibyśmy lunetę o powiększeniu 15-37.5x, stałej źrenicy wyjściowej 2.8 mm i polu widzenia 4.8-1.92°. Byłaby to konstrukcja duża i ciężka, ale chętnie bym przez coś takiego spojrzał.
 
 
ptasiarz
Rozmowny


Posty: 200
Wysłany: Sob 05 Cze, 2021   

Kot Sylwester,
A gdzie ja napisałem, że tak uważam?
Pytałem jak to wygląda od strony konstrukcyjnej, rozważania hipotetyczne na temat tego, czego nie ma. Ale przedmówca właściwie już wszystko wyjaśnił. Ryszardo,piszesz że nie widziałeś zooma-a o stałym polu widzenia, pytanie czy coś takiego jest możliwe do wytworzenia?
 
 
kot Sylvester 
Maniak



Pomógł: 37 razy
Posty: 902
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob 05 Cze, 2021   

ryszardo napisał/a:
kot Sylvester napisał/a:

Ptasiarz, skąd pewność że zoom w Harpii ma stałe światło?


Na pewno nie ma stałego światła, bo wtedy źrenica wyjściowa byłaby niezależna od powiększenia (źrenica wyjściowa jest równa ogniskowej okularu podzielonej przez jasność obiektywu przy założeniu, że okular ma nie mniejszą jasność)


ale jeszcze nie widziałem okularu zoom o stałym polu widzenia)


Właśnie tak podejrzewałem. Ryszardo świetnie wszystko wyjaśniłeś, w podziękowaniu link który na pewno Ciebie zaciekawi:

https://www.apm-telescope...m-spektive.html

Ptasiarz, owszem powinienem użyć przypuszczenie zamiast pewność ale na przyszłość staraj się bardziej precyzyjnie wyrażać aby kontekst był jednoznaczny.

Ps. Ptasiarz zabiłeś niezłego klina miłośnikom niebieskiego znaczka, GRATULACJE!!!
 
 
ptasiarz
Rozmowny


Posty: 200
Wysłany: Sob 05 Cze, 2021   

Nie chodziło mi o zadawanie komukolwiek klina, sam pomysł Zeiss-a był bardzo obiecujący, żadna luneta nie ma tak dużego pola w dolnym zakresie powiększeń, niestety wiąże się to ze słabiutkim światłem i czar pryska. Zeiss w starych lunetach miał akcesoryjne przejściówki do okularów astro; na ptakach zazwyczaj najlepiej sprawdza się zoom, ale w pewnych sytuacjach szerokokątna stałka typu nagler sprawuje się jeszcze lepiej, no i efekt wizualny nie do osiągnięcia dla zmiennoogniskowego okularu. Jasny obraz i ogromne pole widzenia. Jak to się mówi efekt "wow", a może już się tak nie mówi? nie wiem...
 
 
kot Sylvester 
Maniak



Pomógł: 37 razy
Posty: 902
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob 05 Cze, 2021   

ptasiarz napisał/a:
żadna luneta nie ma tak dużego pola w dolnym zakresie powiększeń, niestety wiąże się to ze słabiutkim światłem i czar pryska.


Ptasiarz to już czas przeszły jeśli zajrzałeś do linka dedykowanego Ryszardo i teraz w każdej lunecie która ma wyjście 1,25 będzie można się tym szeroko-niezmiennym polem delektować.

Ps. Nawiasem mówiąc ten okular na stronie APM jest co najmniej od dwóch miesięcy.

Ps.2 Ptasiarz nie trać nadziei w kwestii poszukiwania lornetki z dziesięciokrotnym powiększeniem w której śruba ogniskowania ma zakres mniej niż 360 stopni.
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 48 razy
Posty: 933
Skąd: Józefów
Wysłany: Sob 05 Cze, 2021   

ptasiarz, nie widziałem takiego okularu, ale jak pisałem wcześniej pole widzenia zmienne być nie musi. Nie ma nic, co by czyniło to fizycznie niemożliwym, czego dowodem jest pokazany wyżej okular APM.

kot Sylvester, dzięki wielkie za linka. Fajnie wiedzieć, że coś takiego istnieje. W sumie sprawa dość świeża, bo na razie jest przedsprzedaż.

W sumie zastanawiam się, co tak naprawdę należałoby traktować jako "słabe światło" w lunetach?

Klasycznie średnica źrenicy wyjściowej jest odwrotnie proporcjonalna do powiększenia, a więc z jego zwiększaniem jasność szybko maleje, ale za to cały czas wykorzystywana jest cała apertura instrumentu (a raczej może być, ale wiadomo o co chodzi).
Przy zoomie w obiektywie o stałej jasności źrenica wyjściowa byłaby stała, a więc jasność nie zależałby od powiększenia, ale nie zawsze korzystałoby się z całej apertury obiektywu.

Teraz pojawia się pytanie: na jakim powiększeniu porównujemy jasność i czy jej zmienność nam przeszkadza. Do tego dochodzi kwestia ilości światła, bo jeśli jest na tyle jasno, że źrenica oka jest mniejsza od źrenicy wyjściowej instrumentu, to dalsze zwiększanie tej drugiej nie przynosi wzrostu jasności.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 14