Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Olympus 8x42 PRO?
Autor Wiadomość
mgr
[Usunięty]

Wysłany: Pią 04 Cze, 2021   Olympus 8x42 PRO?

Cześć!

To mój pierwszy post na forum i zupełny debiut w temacie lornetek ;) Z góry dziękuje za wyrozumiałość, jak popełnię jakąś gafę :)

Poszukuję sprzętu "na lata", poręcznego, możliwie uniwersalnego.
Buszuję po internecie od kilku tygodni bo mam w zwyczaju dobrze się rozeznać przed ważniejszymi zakupami.
Czas jednak biegnie, ja nadal nie do końca jestem zdecydowany.
Za chwilę urlop, także chciałbym mieć zakup za sobą.
Przychodzę do Was z prośbą o opinię (w kontekście tego co poniżej) co do wyboru, który chodzi mi po głowie -> Olympus 8x42 PRO.

Na czym mi zależy?
- sprzęt możliwie "uniwersalny" (jakkolwiek to brzmi), z naciskiem jednak NA PRZEGLĄDY (NAUKĘ) NIEBA, w dalszej kolejności krajobrazy, przyroda itp.
- 8x (co by mniej trzęsło, dało się używać bez statywu, ważyło rozsądnie, można było wrzucić do plecaka itd.)
- b. dobra relacja - cena-jakość (w tym kontekście żeby zakup był opłacalny, a wady optyczne nie psuły obserwacji, nie powodowały irytacji)
- nie szukam lornetki typowo astronomicznej bo rok temu kupiłem 10" teleskop newtona i po prostu brakuje mi rozeznania w gwiazdozbiorach - chciałbym tę wiedzę szybko nadrobić z pomocą lornetki; czasem też nie mam siły, czasu ani możliwości tachać teleskopu na obserwacje, w zimie bywają trudne warunki na teleskop, a lornetka to zawsze opcja na zerknięcie na to co nad naszymi głowami się dzieje ;)
- ostatnia, kluczowa kwestia, to brak podatności na sposób patrzenia, czy jak to nazwać; chodzi mi o znane z niektórych okularów do teleskopu "fasolki", nagłe zaciemnienia i takie cuda

W kwestii ŹW - mam 40 lat na karku :)

Zakup przez internet, nie mam możliwości obejrzenia kilku modeli i porównania pod siebie.

Przejrzałem już wiele postów polskich i zagranicznych. Zerkałem na testy.
Na początku celowałem w sprzęt, który utknął mi w głowie z dotychczasowej lektury tematów astronomicznych. Mowa o Nikon EX 8x40. Później zacząłem trafiać na kolejne posty odnośnie rosnącej ceny, gorszej jakości i koniec końców opcja ta zaczęła wyglądać mniej atrakcyjnie.
Miałem nawet chwilę słabości i pomyślałem, że kupię coś najtańszego, np. Olympusa 8x40 DPS I, potem najwyżej sprzedam i przesiądę się na coś lepszego. Pomyślałem jednak, że jak trafię na sprzęt kiepski optycznie to przez różne jego wady nie będę miał przyjemności korzystania od samego początku i co najwyżej zrażę się do tej metody obserwacji.

Co do innych rozważanych aktualnie opcji to mam na oku (po części dzięki lekturze testów) jeszcze tylko Bresser Pirsch ED PhC...
Być może jeszcze nie dokopałem się do narzekań na ten model ;)
Sprzęt kilka stówek tańszy od Olympusa PRO, a też dobrze wypadł w testach. Może zatem nie warto dopłacać(?)

Bushnell Forge wydaje mi się (może nie potrzebnie) zbyt wielki.

Przy innych opcjach, które pierwotnie wydawały mi się ciekawe, trafiłem na kilka negatywnych opinii mówiących o blaskach, spajkach, zamgleniach, dystorsji, braku ostrości itp. itd. Mowa o modelach: Vortex Diamondback HD, Delta Chase ED, Vanguard Endeavor II ED.

Prośba o poradę - zdecydowanie Olympus 8x42 PRO, czy Bresser Pirsch ED PhC też będzie OK?

Czy może niepotrzebnie skreślam jakąś opcję lub o którejś zapomniałem?
Zakładam, że kluczowa będzie tu kwestia do czego ma służyć w dużej mierze - przeglądu nieba, wyglądu gwiazd - i nawet wśród świetnych lornetek jedna będzie bardziej się nadawała do tego lepiej od drugiej z uwagi na to jak sobie radzi z aberką, jak działa focus (precyzyjne ostrzenie) itd.

Wiecie, przy teleskopie już wiem co i jak przekłada się na jakość obrazu. Wiem, czy coś jest warte dołożenia X kasy bo np. za 30% więcej mamy efekt 100% lepszy.
Nie lubię przepłacać. Poszukuję "złotego środka" - coś co ma dobrą jakość, jest chwalone, ale nie kosztuje fortuny.
Gdyby miało tak być, że przy wspomnianych lornetkach obraz miałby nie być o WIELE lepszy niż w takim EX 8x40, czy wyczytanym gdzieś Opticronie Adventurer T WP, to w ogóle zrewidowałbym pewnie swoje podejście i wrócił to tańszych modeli porro.

Dzięki serdeczne za wszelkie podpowiedzi!
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Rafii72 
Początkujący
Rafii72


Posty: 31
Wysłany: Pią 04 Cze, 2021   

Ani olympus ani bresser, Kowa bdII-XD 8x42 zdominowała rynek (cała seria generalnie) i to jest aktualnie najlepsza lornetka godna polecenia w przedziale cenowym do 4 tyś
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14009
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 04 Cze, 2021   

A ja bym nie skreślał Forge. To bardzo udana lornetka.
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Pią 04 Cze, 2021   

Cyganka prawdy Ci nie powie :( . Ale Twoje oczy TAK :) . Poświęć kilka godzin , jedź do dobrego sklepu i sam sprawdź . Wybór lornetki to jest tak indywidualna sprawa , dlatego nie ufaj nawet uznanym autorytetom :) .
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Pią 04 Cze, 2021   

Używam od lat Olympusa EXWP 10x42 i jestem bardzo zadowolony. Mimo, że nie miałem w rękach Pro, brałbym w ciemno - choć widziałem test z bardzo dobrymi ocenami więc brałbym tym bardziej... za relatywnie rozsądne pieniądze (dla mnie dziś to kwota do 1599zł - ale to koncert prywatnych życzeń).

Przy kwocie zbliżonej do nowej Kowy - raczej postawiłbym na nią.

Forge ma tylko jedną wadę - to najmniej pakowna lornetka.. ale za to ile ma zalet.

Za jakiś, pewnie niezbyt odległy czas pokaże się test Vipera 8x42...

Bresser to kompromis - całkiem niezły jeśli liczymy pieniądze ale jednak kompromis. Zresztą każda lornetka poniżej Kowy Genesis jest jakimś kompromisem a niektórzy twierdzą że i ta nim jest.

Cokolwiek by kto nie powiedział - nawet najlepszy typ może ci nie spasować (jak powiedziano wyżej) więc trzeba się nastawić na możliwość odesłania zakupionego sprzętu...ale to akurat dobra opcja dla klienta.
 
 
kot Sylvester 
Maniak



Pomógł: 37 razy
Posty: 902
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią 04 Cze, 2021   Re: Olympus 8x42 PRO?

mgr napisał/a:
Na czym mi zależy?
- sprzęt możliwie "uniwersalny" (jakkolwiek to brzmi), z naciskiem jednak NA PRZEGLĄDY (NAUKĘ) NIEBA, w dalszej kolejności krajobrazy, przyroda itp.


Prośba o poradę - zdecydowanie Olympus 8x42 PRO, czy Bresser Pirsch ED PhC też będzie OK?


Mgr przy obserwacjach nieba najistotniejsza jest transmisja w zakresie od 400 do 500 nm.
Porównaj wykresy wszystkich trzech w tym przedziale:

https://www.optyczne.pl/i...etki&test_l=337

https://www.optyczne.pl/i...etki&test_l=357

https://www.optyczne.pl/i...etki&test_l=340

odpowiedź jest prawie jednoznaczna.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sob 05 Cze, 2021   

Za kotem Sylvestrem. Przy takich kryteriach wyboru jakie Ty/mgr/ stawiasz to nie zastanawiaj się tylko kup Olympusa, tym bardziej, że ma dobrą cenę /Fotopoker/.
 
 
Santre 
Entuzjasta



Pomógł: 12 razy
Posty: 615
Wysłany: Sob 05 Cze, 2021   

Olympus pro to bardzo dobra lornetka. Testowałem ją ok trzech dni. Jednak wróciła do sprzedawcy tylko dlatego że byli bardzo mocni przeciwnicy Leica ultravid i Swarovski habicht. Wszystkie wartości optyczne na wysokim poziomie tylko mało intensywne kolory ale w porównaniu do Leica (ale to było do przewidzenia 😊) W nocy to jest bez znaczenia. Gwiazdy świecą jasno i punktowo. W tej cenie nie kupisz nic lepszego.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14009
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 05 Cze, 2021   

kot Sylvester napisał/a:
Mgr przy obserwacjach nieba najistotniejsza jest transmisja w zakresie od 400 do 500 nm.


To akurat jest półprawda. Powiedzmy, że w przedziale od 400 do 570 nm, z centrum dla 500 nm, bo tam największą czułość mają pręciki.
 
 
kot Sylvester 
Maniak



Pomógł: 37 razy
Posty: 902
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob 05 Cze, 2021   

Arek napisał/a:
kot Sylvester napisał/a:
Mgr przy obserwacjach nieba najistotniejsza jest transmisja w zakresie od 400 do 500 nm.


To akurat jest półprawda. Powiedzmy, że w przedziale od 400 do 570 nm, z centrum dla 500 nm, bo tam największą czułość mają pręciki.


Tak to jest półprawda którą podałem aby łatwiej było unaocznić problem nocnego widzenia porównując wykresy które linkowałem.

Natomiast twoje powiedzmy również prawdą tak do końca nie jest. To z resztą bardziej złożona sprawa. Osobiście zetknąłem się z dwoma różnymi informacjami na ten temat i to na stronach internetowych niemieckich marek lornetkowych. Podany przez Ciebie zakres nie pasuje do żadnej z nich. Rozbieżności między nimi spore bo według jednych NACHTSEEN jest od 430-600 nm a według drugich od 350-500 nm.

No i co kto w końcu ma rację?
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14009
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 05 Cze, 2021   

Ja.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14009
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 05 Cze, 2021   

A tak na poważnie, to zamiast przepisywać z niemieckich stron warto samemu się zastanowić, a wtedy łatwo znaleźć odpowiedź, która pokazuje, że te informacje z niemieckich stron mijają się z prawdą.

W nocy pracują głównie pręciki i trzeba patrzeć na ich charakterystykę widmową, żeby wiedzieć który zakres jest najważniejszy. Mówienie, że ważne jest 350-500 nm to małe kuriozum, bo:

1. wartości 350-360 nm nie przepuszcza nasza atmosfera (poza wysokimi górami), nie przepuszcza większość szkieł optycznych używanych w lornetkach i nie rejestruje nasz wzrok.

2. Ucinanie na 500 nm jest bezsensu, bo pręciki mają maksimum swojej czułości na 500-505 nm i nieuwzględnianie zakresy 500-570 nm jest błędem


Z drugiej strony podawanie zakresu 430-600 nm też jest błędem, bo jest on przesunięty o 20-30 nm w stosunku do tego co powinno być. Na 580-600 nm pręciki nie rejestrują już prawie niczego i nocna lornetka mogłaby mieć tam znikomą transmisję i różnicy by nie było.
 
 
mgr
[Usunięty]

Wysłany: Pon 07 Cze, 2021   

Dzięki serdeczne za odzew!

Kowy nie znałem i tym samym nie brałem pod uwagę. Doczytałem w jednym wątku, że jeden z forumowiczów miał okazję porównać ją do Olympusa Pro i dopiero przy przesiadce na Kowę zauważył "skok jakościowy"... Przy Olympusie tego nie doświadczył.
Z drugiej strony są opinie o efekcie rolling ball (nie wiem na ile byłby dla mnie dokuczliwy), o pogorszeniu jakości obrazu na brzegach, jakichś "efektach świetlnych". Pewnie, mimo wszystko, trzeba się z tym liczyć przy tym pułapie cenowym(?)
Trochę przez to zgłupiałem bo to nie małe pieniądze ;) Niby jest możliwość odesłania, a porównania nadal nie będę miał i przy braku doświadczenia nie będę pewnie wiedział, czy dobrze trafiłem... :)

W związku z tym po głowie chodzi mi jeszcze pomysł, żeby kupić coś znacznie tańszego jak np. DOF II 8x42. Nabędę trochę doświadczenia i wyrobię sobie zdanie na czym mi zależy.
Może niedługo wybiorę się do stolicy, czy na jakiś jesienny zlot astro i tam będę miał okazję popatrzeć na inne modele. Jeżeli faktycznie któraś zrobi wrażenie "WOW" to DOF odsprzedam bez kolosalnej straty i wezmę tę jedną, jedyną, najbardziej właściwą... :)

(EDIT: jeden z dotychczasowych użytkowników Nikona Ex 8x40 napisał mi, że po dokupieniu Olympusa 8x42 PRO zauważa jedyną ISTOTNĄ różnicę... w wadze :wink: )
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14009
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 07 Cze, 2021   

Jak chcesz oszczędzić trochę to Delta Chase ED 10x42 lub Bushnell Nitro 10x42 ewentualnie 10x36. To lornetki o klasę lepsze od Foresta.
 
 
mgr
[Usunięty]

Wysłany: Pon 07 Cze, 2021   

Arek, Kowa BDII 8x4 jednak kusi mocno... ;) Nie wiem, czy nie zaryzykuję. Zawsze można odesłać.

Zastanawiają mnie natomiast jej właściwości pod kątem przeglądu nieba - miał ktoś, z obecnych tutaj osób, okazję korzystać w gwieździstą noc lub jest w stanie przewidzieć jej zachowanie?
Słyszałem, że skierowana na latarnię daje poświatę, ale gwiazdy to nie latarnie... ;)
Przy księżycu (chociaż do niego lepszy teleskop) piszą o odchodzących "promieniach" (w formie X).

Pozostaje też kwestia nieostrości na brzegu - ale czy to nie "norma", tzn. przy każdej lornetce w tym pułapie cenowym trzeba się z tym liczyć?
Czy ta aberracja nie będzie doskwierała (no chyba, że taka sama jest też w innych zbliżonych modelach i to znowu cecha "naturalna" / poziom spotykany w tym przedziale)?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 15