Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Absolutne minimum
Autor Wiadomość
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Wto 31 Sie, 2021   Absolutne minimum

Przepraszam że poruszę tak delikatny temat , mam nadzieję że kolega który robi tak fenomenalne zdjęcia nie obrazi się na mnie :) . DarkRaptor przyznał się że świadomie nie zabrał lornetki na trzy tygodniową wycieczkę do Szwecji i Norwegi . Ze względu na dużą ilość sprzętu fotograficznego który musiał zabrać . Przypomniałem sobie jak na miesięczną wyprawę po Norweskich Parkach Narodowych zabrałem do plecaka Leicę Trinovid 7x42 BN ( waga 890 g ) . Kiedy cały dobytek nosi się na plecach , łącznie z prowiantem :) . Człowiek zaczyna liczyć na czym mógł zaoszczędzić (na wadze ) . Kilka razy żałowałem że to nie Swarovski 8x20 B . Takie maleństwo zmieści się do większej kieszeni i prawie nic nie waży . Ale miałem taką ochotę popatrzeć na gwiazdy :) pod Norweskim niebem , zapomniałem tylko że w maju i czerwcu noce są widne :( . Wracając do tematu ... Są sytuacje kiedy rezygnujemy z zabrania lornetki ze względu na wielkość i wagę . Innym razem nie zabieramy lornetki z powodu kosmicznej ceny jaką za nią zapłaciliśmy ( boimy się żeby się nie zabrudziła :) ) . Osobiście uważam że każdy lornetkowy pasjonat powinien mieć jedną lornetkę ( takie absolutne minimum ) która zawsze mu się zmieści do plecaka lub kieszeni kurtki . Jestem bardzo ciekawy ile razy wam się przytrafiło że nie zabraliście lornetki na wycieczkę lub wakacje , ze względy na wielkość i wagę . A później żałowaliście bo było na co popatrzeć .
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






moshica 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 206
Wysłany: Wto 31 Sie, 2021   

Odpiszę Ci bo u mnie temat mobilności był ostatnio na czasie.
Pytasz ile razy nie zabraliśmy lornetki z powyższych powodów 😀
No ja przyznam, że przez około 20 lat nie zabierałem, z powodów o które pytasz a zjezdziłem Europę, Afrykę, Bliski Wschód. Teraz już nie podróżuję tyle lub wcale, ale wpadłem na pomysł zakupu poręcznej dachówki. Więc sam widzisz, ile straciłem. No ale wtedy fotografia w tych miejscach gdzie byłem, była głównym priorytetem wyjazdów.
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Wto 31 Sie, 2021   

A gdybyś 20 lat temu kupił malutką Leicę 8x20 . Zabierałbyś ją na podróże ? .
 
 
DarkRaptor 
Entuzjasta
Bezkręgowcofil ;)



Pomógł: 9 razy
Posty: 508
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 01 Wrz, 2021   

Troszkę wywołany do tablicy napiszę, że mam z lornetek tylko DO Titanium porro 10x56, więc powód jej niezabierania chyba jest już jasny :mrgreen: Z resztą jak to zmieścić do plecaka (patrz załącznik) gdy inna osoba musi dźwigać część mojego ekwipunku (jedzenie, jakieś ubrania)?

Ponieważ nie jestem aż tak "lornetkowym zapaleńcem", jakoś łatwo racjonalizuję sobie brak sprzętu obserwacyjnego w bagażu. Nadrabiam sprzętem foto, bo od biedy korzystam wtedy z teleobiektywów jak lunety, aby podejrzeć coś co mnie zaciekawi.

Generalnie to ciężki (dosłownie) temat, bo priorytetowo traktuję wyprawy raczej pod kątem fotograficznym i entomologicznym. Dzika przyroda, którą najchętniej obserwuję, w moim wypadku rzadko wymaga lornetki. Raczej musiałbym pakować do plecaka jakiś poręczny mikroskop stereoskopowy :wink:

...ale pozostaje nadzieja. Zaczynam myśleć o jakiejś małej lornetce na turystykę. Głównie przez młodego, który złapał bakcyla korzystania ze wszelkich urządzeń optycznych.

DSCN2515.jpg
Mój plecak podróżny zazwyczaj wygląda tak...
Plik ściągnięto 3547 raz(y) 332,21 KB

 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Sro 01 Wrz, 2021   

Oj dużo tego , jeszcze statyw , rzeczy osobiste , namiot , prowiant . Po takiej wycieczce zostają pręgi na plecach :( , tam nie ma miejsca na duże porro 10x56 :) . Jesteś skazany na maleństwo schowane w kieszeni kurtki ... 8x20 /8x25 . To po raz kolejny pokazuje że Arek mógłby zrobić test takich bardzo małych lornetek ( ostatniej szansy :) ) .
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Sro 01 Wrz, 2021   

Dla mnie takim minimum byłby Zeiss 6x20 B West Germany z indywidualnym ustawieniem ostrości . Wolałbym taką niż Swarka 8x20 B ( a mam takiego ) . Mniejsze powiększenie to mniejsze drgania , a małe i bardzo lekkie lornetki niestety przenoszą drgania . Większa źrenica wyjściowa to dużo więcej światła :) . A większa głębia ostrości daje wyższy komfort obserwacji . Czasami takie małe perełki pojawiają się na OLX :) . Taki Zeiss 6x20 dzięki dobrej optyce i swojej mechanicznej wytrzymałości , spełnia wszystkie wymogi lornetki ostatniej szansy .
Ostatnio zmieniony przez Wiking69 Sro 01 Wrz, 2021, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Sro 01 Wrz, 2021   

Na wycieczki górkowe, gdy trzeba iść na lekko, zabieram ZAWSZE jedną z pięciu lornetek:
- Leica Trinovid 8x20BCA
- ZEISS 8x20B T*P Pocket
- Swarovski 8x25 CL Pocket
- Nikon Monarch 7 8x30
- Leitz Trinovid 10x25

Lornetka w Tatrach jest ze mną ŻAWSZE.

monarch7-8x30.jpg
Plik ściągnięto 3509 raz(y) 343,17 KB

swar.jpg
Plik ściągnięto 3509 raz(y) 225,92 KB

leitz.jpg
Plik ściągnięto 3509 raz(y) 388,71 KB

leica.jpg
Plik ściągnięto 3509 raz(y) 361,9 KB

 
 
DarkRaptor 
Entuzjasta
Bezkręgowcofil ;)



Pomógł: 9 razy
Posty: 508
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 01 Wrz, 2021   

Cytat:
Oj dużo tego , jeszcze statyw , rzeczy osobiste , namiot , prowiant .

Podczas wyprawy autostopem przez Pamir musiałem zrobić takie absolutne minimum-minimorum. Nawet na sprzęcie foto musiałem bardzo mocno oszczędzić. W związku z tym, w tamtym czasie nawet jedna myśl o lornetce przez głowę mi nie przeleciała :wink: :twisted:

Ale takie 20tki wyglądają obiecująco. Jak dotychczas miałem do czynienia głównie z tanimi "maluchami" pokroju DO Voyager 10x25 czy Celestron 8x21, więc moje odczucia nie były jakoś wyjątkowo optymistyczne :)
 
 
moshica 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 206
Wysłany: Sro 01 Wrz, 2021   

Wiking69 napisał/a:
A gdybyś 20 lat temu kupił malutką Leicę 8x20 . Zabierałbyś ją na podróże ? .


Oczywiście, ja od dziecka miałem sentyment do lornetek, tyle, ze przestałem się potem tym tematem interesować, bo skupiłem się na czymś innym. Ale mając małą lornetkę wtedy, na pewno bym miał frajdę z tego.
 
 
Piotr_0602 
Rozmowny


Pomógł: 14 razy
Posty: 274
Wysłany: Sro 01 Wrz, 2021   Re: Absolutne minimum

Wiking69 napisał/a:
Przypomniałem sobie jak na miesięczną wyprawę po Norweskich Parkach Narodowych zabrałem do plecaka Leicę Trinovid 7x42 BN ( waga 890 g ) . Kiedy cały dobytek nosi się na plecach , łącznie z prowiantem :) . Człowiek zaczyna liczyć na czym mógł zaoszczędzić (na wadze ) . Kilka razy żałowałem że to nie Swarovski 8x20 B . Takie maleństwo zmieści się do większej kieszeni i prawie nic nie waży


Wg Arka wszystko poniże 30mm to już wyrób "lornetkopodobny"
Mam Olympusa 8x25 WP II, oraz Kite Lynx 8x30. Lynx waży 461 gram i to ZNACZĄCA różnica względem lornetki 0,7kg, a Olympus jest mniejszy, ale optycznie i ergonomicznie jest między nimi PRZEPAŚĆ. 8x25 służy co najwyżej do zerkania, 8x30 to wielka różnica.
Może najwyższe modele 8x25 (Swarek, Leica, Zeiss) dają więcej, ale dopiero 8x30 daje przyjemność obserwacji. A 8x20 to jeszcze gorzej...
Może gdyby były 6x20...? Może Pentax 6,5x21 byłby lepszy?
 
 
kot Sylvester 
Maniak



Pomógł: 37 razy
Posty: 902
Skąd: Kraków
Wysłany: Sro 01 Wrz, 2021   

DarkRaptor napisał/a:
Podczas wyprawy autostopem przez Pamir musiałem zrobić takie absolutne minimum-minimorum. Nawet na sprzęcie foto musiałem bardzo mocno oszczędzić. W związku z tym, w tamtym czasie nawet jedna myśl o lornetce przez głowę mi nie przeleciała


Skoro się targa plecak tak wypełniony sprzętem to w ogóle nie dziwi.
DarkRaptor pomyśl może nad moją ofertą:

https://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=33972

to jest małe i lekkie a podpinając do Tamiego da lunetę z powiększeniami od 15 do 60 razy wtady spokojnie można się bliżej przyjrzeć takim na przykład "górkom":

https://forum.optyczne.pl/album_page.php?pic_id=12874

Dla Ciebie jestem gotów na dalsze obniżenie ceny!!!
 
 
DarkRaptor 
Entuzjasta
Bezkręgowcofil ;)



Pomógł: 9 razy
Posty: 508
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 01 Wrz, 2021   

Dziękuję za ofertę :)
Niestety, na chwilę obecną mam planowany od dawna zakup innego urządzenia optycznego, czyli zestawu do kontrastu różnicowo-interferencyjnego do mikroskopu. Na ten rok, zakupowo, będę spłukany :mrgreen:
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Sro 01 Wrz, 2021   

Przypominam kolegom że lornetkowe minimum nie służy do relaksu i delektowania się obrazem . Tylko do konkretnych zadań , takich jak ... unikanie niebezpieczeństw , ocenianie trudności trasy , upewnianie się czy ktoś inny potrzebuje pomocy . A do takich zadań nie potrzeba optycznych orłów i punktowych rekordzistów w testach Arka . Wystarczy przyzwoita lornetka , ale trzeba ją mieć pod ręką :) .
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 01 Wrz, 2021   

Swarek Was wysłuchał i puścił lornetkę Curio 7x21:
https://www.optyczne.pl/1...Curio_7x21.html
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2509
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sro 01 Wrz, 2021   

Wiking...dla tego do tych zadań... "unikanie niebezpieczeństw , ocenianie trudności trasy , upewnianie się czy ktoś inny potrzebuje pomocy", ale także dla przyjemności dłuższego popatrzenia, najlepsza jest mała i lekka 8x32, w typie Bushnella Prime, Vortexa DB HD, Hawk Nature Trek itp. Są to lornetki, które nawet w przypadku uszkodzenia czy uderzenia o skałę, nie przyniosą jakiejś wielkiej straty właścicielowi. W ostateczności, jak komuś bardzo zależy na wadze, to można się pokusić o małą Kowę 8x25, Hawk Nature Trek 8x25, Olympusa czy coś podobnego. I to są najlepsze lornetki za nie duże pieniądze a przydatne w górskich wędrówkach :smile: . Ale to jest moje zdanie, chyba, że ktoś ma podobne :wink: .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,37 sekundy. Zapytań do SQL: 22