Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jaki model 15x70 sensownym wyborem
Autor Wiadomość
moshica 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 206
Wysłany: Czw 09 Wrz, 2021   Jaki model 15x70 sensownym wyborem

Witajcie.

Obecnie naprawiam i rekonstruuję SkyMastera 15x70, bo niestety miał defekty. Jaka nawet fabryczna jego jakość, to większość z Was to wie.
o ile uda mi się go przywrócić do życia, to może temat nie będzie aktualny.
Ale moje pytanie brzmi, co jest sensownego na rynku z modeli 15x70 o znacznie lepszej mechanice i optyce, choć optyka była tym minimum dla mnie akceptowalnym. Natomiast mechanika i wykonanie, nie chcę tego komentować.
Zależy mi na centralnym Focusie, nie tylko do astro ją wykorzystuję ale do samolotów i bliskich celów.
O ile na chwilę chyba najsensowniejsza jest DO 15x70 Extreme ED to ona ma ostrość na okularach. No i tu temat się zamyka. Fujinon czy Nikon cenowo odpada, wchodzenie w DO 15x70 SkyGuide, obawiam się że tylko trochę lepsza jakość od SM.
Ogólnie widzę na rynku słabo z wyborem, zejście na apertury 56mm, to trochę słabo, przy astro, dla samolotów bym to przeżył. DS'ów tym już nie uchwycę poglądowo.
Ktoś ma jakiś pomysł ?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Czw 09 Wrz, 2021   

Chyba najlepsze rozwiązanie budżetowe to Levenhuk Bruno 15x70 za około 1000zł. Wydaje się leszy niż trudno dostępny Skymaster Pro.
https://www.bestbinocular...-Review-238.htm
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Czw 09 Wrz, 2021   

Abs napisał/a:
Chyba najlepsze rozwiązanie budżetowe to Levenhuk Bruno 15x70 za około 1000zł. Wydaje się leszy niż trudno dostępny Skymaster Pro.
https://www.bestbinocular...-Review-238.htm

Od SkyMastera to nawet dwie meduzy będą lepsze......
Nie schodziłbym poniżej DeOp SkyGuide, lepszym wyborem będzie DeOp eXtreme 16x70. Jej rzeczywiste powiększenie to 14,5x
 
 
moshica 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 206
Wysłany: Czw 09 Wrz, 2021   

Najważniejsze dla mnie aby trzymała parametry, kolimację, szczelność przez wiele lat. Niestety SkyMaster łapał syf do środka, pryzmaty, soczewki pokryły się nalotem. Tubusy pokryte lepkim smarem do wyłapywania kurzu, wszystko osiadło na optyce, transmisja spadla do 10 procent na oko. Wynalazki z plastikiem w nowym modelu chcę uniknąć.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Czw 09 Wrz, 2021   

moshica napisał/a:
Najważniejsze dla mnie aby trzymała parametry, kolimację, szczelność przez wiele lat. Niestety SkyMaster łapał syf do środka, pryzmaty, soczewki pokryły się nalotem. Tubusy pokryte lepkim smarem do wyłapywania kurzu, wszystko osiadło na optyce, transmisja spadla do 10 procent na oko. Wynalazki z plastikiem w nowym modelu chcę uniknąć.

To tylko Delta eXtreme.

Albo Nikon / Fujinon
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Czw 09 Wrz, 2021   

goornik napisał/a:
Abs napisał/a:
Chyba najlepsze rozwiązanie budżetowe to Levenhuk Bruno 15x70 za około 1000zł. Wydaje się leszy niż trudno dostępny Skymaster Pro.
https://www.bestbinocular...-Review-238.htm

Od SkyMastera to nawet dwie meduzy będą lepsze......
Nie schodziłbym poniżej DeOp SkyGuide, lepszym wyborem będzie DeOp eXtreme 16x70. Jej rzeczywiste powiększenie to 14,5x


Warto przeczytać linkowany test zanim zaryzykujemy. Levenhuk już na zdjęciach wygląda o dwie długości lepiej niż Skymaster. Myślę że analogicznie do Shermana 10x50 to przyzwoity sprzęt. Sam radziłbym Extreme gdyby autor nie odniósł się do niej we wstępie. Korekcja obrazu w tej Delcie jest na wysokim poziomie. Z kolei SkyGuide nie ma centralnego ostrzenia a optycznie jest taki sobie (AC, dystorsja) choć konstrukcja super. DO Extreme jeśli jest dostępna ma całkiem dobrą cenę zakładając, że dobre szkło ED 70mm nie może być tanie.
 
 
moshica 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 206
Wysłany: Czw 09 Wrz, 2021   

Fakt, że wersja Extreme ED by mi najbardziej pasowała, bo i test na optycznych był przyzwoity. Tylko o ile wyeliminowali wady mostka centralnego pod zastosowania astro, to już użyteczność pod szybkie zmiany focusowania, np. pod obserwacje samolotów na różnych wysokosciach czy zmiany na bliskie obserwacje, to funkcjonalnie nie bardzo dla mnie.
Fajny model ma Apm Lunt 16x70 no ale cena znów za wysoka. Poza sezonem lata, sprzęt potem leży, więc cena musi jednak korelować z używaniem a nie leżeniem...
Tak czy inaczej, rynek dla apertur 70mm, jest kiepski w wyborze.
Obawiam się, że DO SkGuide to nie sprzęt na lata, mam dośc potem eksperymentów z rozbieraniem, czyszczeniem czy kolimacją.
Tento się udało doprowadzić do użytku po 40 latach, ale tam gdzie plastik jak w SM, to nie takie już oczywiste.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Pią 10 Wrz, 2021   

Samoloty masz praktycznie w nieskończoności, tu ogniskowaniem bym się nie przejmował.
Jeśli nie chcesz kupić lornetki kątowej 70 mm 90*, to DeOp eXtreme jest najlepszym wyborem.
 
 
jaarek07 
Początkujący


Pomógł: 2 razy
Posty: 27
Wysłany: Pią 10 Wrz, 2021   

Abs napisał/a:
Chyba najlepsze rozwiązanie budżetowe to Levenhuk Bruno 15x70 za około 1000zł. Wydaje się leszy niż trudno dostępny Skymaster Pro.
https://www.bestbinocular...-Review-238.htm


Miałem tą lornetkę przez tydzień.
Mechanicznie rzeczywiście wyraźnie lepsza od Skymastera.
Ponadto z plusów bardzo dobry kontrast i praca na pełnej aperturze, w teście latarkowym wyszło mi prawie 71mm.
Z minusów naprawdę spora aberracja chromatyczna i astygmatyzm.
Ponadto mój egzemplarz był słabo skolimowany więc go zwróciłem.

Ogólnie mam wrażenie, ze o ile mechanicznie to jest krok naprzód w stosunku do Celestrona, to optycznie już niekoniecznie, tu jedne wady są korygowane lepiej a inne gorzej - rzecz gustu i potrzeb tak naprawdę. Mi np bury :lol: obraz Księżyca w Skymasterze pasował bardziej niż Levenhukowy, podlany gigantyczną aberracją. Do oglądania obiektów głębokiego nieba za to z pewnością lepiej nadałby się Bruno.

Ogólnie to poziom, oraz zestaw wad i zalet, podobny do Skyguide, którego oglądałem tylko w sklepie.
Podobnie w Skymaster Pro (tu miałem do czynienia z wersją 20x80).
Wszystkie one były przyzwoite mechanicznie, ze sporym polem widzenia i fajnym kontrastem.
I wszystkie również szybko traciły ostrość, miały dużą AC, dystorsję i astygmatyzm.

Ja osobiście skończyłem z klonem Oberwerka 20x65ED De Luxe sprzedawanym przez Aliexpress .Właściwie to sprzedawane są tam te Oberwerki z zamienionym kawałkiem gumy z logo. Aktualne oferty to już niestety ceny o 800 zł wyższe i są już chyba tylko wysyłane z Chin. W czerwcu były dostepne z polskich magazynów.

Ale do rzeczy
Gdyby ktoś był zainteresowany to Oberwerk to zupełnie inna liga.
Ostrość w centrum w porównaniu z pozostałymi rewelacyjna, w dodatku trzymana praktycznie w 85-90% pola (całkiem sporego dodajmy).W wymienionych wcześniej nieźle może było w 30-40%). Kontrast rewelacyjny, AC szczątkowa (widoczna praktycznie dopiero przy diafragmie).

Z minusów lornetka jest wrażliwa na nieosiowe patrzenie, łatwo o tzw. fasolkowanie. Oczywiście bez statywu praktycznie bezużyteczna. Astygmatyzm również nie jest korygowany idealnie, choć wyraźnie lepiej niż w Levenhuku czy Skymasterze Pro. Tu mam wrażenie ze najlepiej sobie radził najtańszy Skymaster.

No i mechanika. Lornetka bardzo solidna, centralny pręt z uchwytem do mocowania do statywu. Ogniskowanie osobno w każdym z okularów. Ciężka, waga prawie 3kg. Dostarczana w walizce z wypełnieniem z pianki.
Kolimacja idealna nie była. Podobno Oberwerk kolimuje swoje egzemplarze, chińczyk w fabryce jak łatwo sie domyślić niekoniecznie.
Ja skolimowałem swoją, to dość łatwa sprawa jak już wiemy gdzie są śrubki kolimacyjne. Żal byłoby ją zwracać przy takiej jakości w bardzo wtedy atrakcyjnej cenie.

Ciekaw jestem swoja droga jak wypadłby ten model w porównaniu własnie z taką DO Extreme.
 
 
moshica 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 206
Wysłany: Pią 10 Wrz, 2021   

@goornik, masz rację, poza DO wybór ograniczony...później jest inny pułap cenowy niestety. Ja też nie wykorzystuję sprzętu aż tak abym musiał się szarpać na Fuji czy Nikona.
@jaarek07, fajny szczegółowy opis zamieściłeś, chwali się ;-)
Ten Oberwerk to widać kawał solidnego sprzętu, mechanicznie widzę że to jest to.
Pomijając cenę, to znowu w moim przypadku trzymanie 3kg w łapach nie wchodzi w grę. Z racji plastiku, SkyMaster przy wadze 1,4kg byłem w stanie przez jakiś czas prowadzić obserwację z ręki dla samolotów,mając dobre podparcie a ze statywu do Astro.
Poza tym ja jeszcze jakoś te 15krotne powiększene jestem w stanie utrzymać względnie bez drgań, 3kg przy 20x nie da rady prowadzić z ręki niestety...
Mam jeszcze trochę czasu dopóki nie złożę SM, a potem się zobaczy.
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Pią 10 Wrz, 2021   

Dzięki Jarek za opinię o Bruno Plus. Tego właściwie się spodziewałem. Odpowiednik SkyGuide (nie mylić z plastikowym Starlightem) z centralnym ogniskowaniem. Pułap cenowy - 1 tys. czyli jakość adekwatnie względnie dobra. Brak szkieł ED przy takiej aperturze najczęściej generuje AC.
Wniosek: chcemy solidnej lornetki należy wydać stosowne pieniądze. Przychylam się do opinii autora tematu, że nie zawsze warto wydać dużo, mimo że kompromisy są bolesne. W końcu mamy lornetki nieidealne, które w jakimś stopniu, na jakiś czas nas mogą zadowolić.
 
 
jaarek07 
Początkujący


Pomógł: 2 razy
Posty: 27
Wysłany: Pią 10 Wrz, 2021   

Ważna rzecz, bo nie jestem pewien czy jest to jasne.
Wszędzie tam, gdzie porównywałem kolejne bino do Skymastera chodziło mi oczywiście o taniego 15x70.
Do wersji Pro (20x80) odnoszę się tylko w akapicie w którym napisałem to wprost.

Więc tym bardziej mam wątpliwości co do przechodzenia ze Skymastera na poziom 1000 PLN gdzie za cenę lepszej mechaniki, jasności i kontrastu traci się niestety, moim zdaniem wyraźnie w kwestii aberracji chromatycznej i astygmatyzmu. Do księżyca, jasnych gwiazd czy samolotów to one niestety nadają się średnio. Chyba że skupiamy się typowo obiektach ciemnego nieba.

Nie miałem okazji niestety spojrzeć przez żadną BA8 15x70, ale wydaje mi się że półkę cenową około 1000 złotych lepiej chyba w tej kategorii poprostu ominąć i ew. poszukać używanej lornetki wyższej klasy.
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Pią 10 Wrz, 2021   

Po prawdzie do samolotów wystarczy Aculon 16x50 a lornetki typu Extreme są tutaj przyciężkie i niekoniecznie ergonomiczne. Skymastery i podobne mają tę zaletę, że są ergonomiczne i do udźwignięcia. Te za tysiaka znajdą także swoją grupę docelową.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Nie 12 Wrz, 2021   

Zróbmy czytelnikom tego forum przysługę i nie polecajmy Aculona 16x50 do czegokolwiek:
- ciemny
- mało ostry
- mdły i bez kontrastu.....
 
 
moshica 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 206
Wysłany: Nie 12 Wrz, 2021   

Ktoś może coś napisać o Vortex Vulture 15x56? Co prawda nie porro, ale pewnie jakość może być lepsza od Do SkyGuide 15x70. Apertura mniejsza do astro, w samoloty w sam raz.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14