Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Zamiast trzymać pieniądze w Banku ...
Autor Wiadomość
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Pon 04 Paź, 2021   Zamiast trzymać pieniądze w Banku ...

Zamiast trzymać pieniądze w Banku i patrzeć jak każdego dnia tracą na wartości , może lepiej zainwestować w dobre lornetki i traktować je jako lokatę kapitału . Ludzie z bardzo dużym kapitałem kupują mieszkania , działki , ziemię . Ale czy mając drobne oszczędności rzędu kilkunastu albo kilkudziesięciu tysięcy złotych , można zainwestować w ciekawe modele lornetek ? . Optymistycznie przewidując że za kilka albo kilkanaście lat znajdą się chętni żeby je od nas odkupić za dobrą cenę . Serdecznie zapraszam do poważnej dyskusji :) . Biorąc pod uwagę że ceny szaleją i siła nabywcza pieniądza spada w zastraszającym tempie , warto rozważyć taką opcję i zastanowić które modele i serie z obecnie produkowanych lornetek mogą być ponad czasowe .
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Pon 04 Paź, 2021   

Gdybym miał 50.ooo zł i miał możliwość kupić bezpośrednio u producenta , oczywiście za dobrą cenę :) . Wybrałbym na przykład Swarovskiego SLC 8x42 . Myślę że bez trudu mógłbym kupić 10 sztuk po 5.ooo zł . A za kilka albo kilkanaście lat , znaleźliby się chętni na dobrą optykę w idealnym stanie :) .
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Pon 04 Paź, 2021   

Ale gdybym miał możliwość kupić Nikony EII 8x30 po 1600 zł , tak prosto z Japonii . To za 50.ooo zł mógłbym kupić aż 31 sztuk :) . Nawet za 30 lat znajdą się chętni na tak piękne klasyki w perfekcyjnym stanie .
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Pon 04 Paź, 2021   

Patrząc na kosmiczne ceny wyjątkowych i rzadko spotykanych modeli , takich jak szary Zeiss Dialyt 6x42 T* . Zastanawiam się czy niektóre współcześnie produkowane lornetki mogą być za 20 lat kolekcjonerskimi rarytasami . Ktoś potrafi to przewidzieć ? .
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pon 04 Paź, 2021   

Wiking...dobrze, że jesteś wielkim optymistą, i wierzysz w takie cuda o jakich piszesz.
Po 1. Niby kto miałby kupować te lornetki od Ciebie. Przecież to musiałoby być to pokolenie, które teraz ma po 16-20 lat, które to pokolenie ma marne pojęcie o optyce ogólnie a o lornetkach szczególnie a ich największym marzeniem jest posiadanie wypasionego suva ,wypasionego srajfona i markowych ciuchów, bo nic więcej im do życia nie potrzeba. Nie wiedzą co to jest kolekcjonerstwo, pasja i zainteresowania, bo żyją dniem dzisiejszym i to im wystarcza( w ich mniemaniu).
Po 2. Gdyby lornetki były produkowane w limitowanych seriach np. kilkaset szt. do tego wykładane platynowymi albo złotymi wstawkami,kryształkami itd. to może za kilkanaście lat stały by się jakimiś "relikwiami" i jakiś snob kupiłby do postawienia na półce w salonie.
Po 3. Myślenie o tym, żeby lornetka była lokatą kapitału w dzisiejszych czasach, można uznać za utopię, chociaż żyje jeszcze grupa ludzi zainteresowana tym tematem i ogarniętych tą pasją. Najlepszy przykład masz na tym jak sprzedają się topowe lornetki w dzisiejszych czasach kupione kilkanaście i kilka lat temu, a za jakie ceny są oferowane teraz. Nie spotkałem oferty w której by widniało, sądząc po cenie, że sprzedający na tym zarabia. I na pewno nie będzie lepiej za kilkanaście lat, chyba, że ceny tych lornetek poszły by w górę o 200-300% a ich jakość była by zdecydowanie gorsza oraz świadomość optyczna w narodzie musiała by być przynajmniej na dzisiejszym poziomie. Mniemam, że za kilkanaście lat dzisiejsze topowe lornetki będą się sprzedawały za 35-50% dzisiejszej ceny. :sad: bo rynek zaleje tania chińszczyzna ale z świetną optyką, co już powoli się dzieje np. lornetka SvBony SV202 -klon Terry ED za około 150 $(chwalona bardzo na BirdForum).
Z tego wszystkiego powinniśmy się cieszyć z tego co mamy i tym czym się interesujemy bo życie jest krótkie i niektórym nawet to nie było dane. :wink:
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Wto 05 Paź, 2021   

Młody człowieku , więcej optymizmu :) ...
 
 
DarkRaptor 
Entuzjasta
Bezkręgowcofil ;)



Pomógł: 9 razy
Posty: 508
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 05 Paź, 2021   

Mam podobne zdanie jak kolega Jan55. Poszedłem więc w trochę innym kierunku, ale jednak jakoś luźno związanym z lornetkami :wink: Zainwestowałem wolne środki w ziemię. Mam teraz fajne miejsce do obserwacji przyrodniczych i astronomicznych :mrgreen:
Jest szansa, że inwestycja będzie trzymać wartość lepiej niż sprzęt optyczny, bo od momentu zakupu wartość gruntu tutaj skoczyła o jakieś 125% (biorąc poprawkę na bańkę spekulacyjną).
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Wto 05 Paź, 2021   

Wiking...dzięki za "młody człowieku", ale chyba Tobie bliżej do młodości niż mnie, a sądzę to po Twoim optymiźmie :grin: . Ja bardziej realnie patrzę na świat więc tego optymizmu u mnie jest zdecydowanie mniej. :wink:
DarkRaptor...zrobiłeś bardzo dobre posunięcie, pomijając aspekt zysków, zyskałeś przyjemność z możliwością rekreacji. :grin:
 
 
DarkRaptor 
Entuzjasta
Bezkręgowcofil ;)



Pomógł: 9 razy
Posty: 508
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 05 Paź, 2021   

Szybko okazało się, że jest mnóstwo dodatkowych "profitów" :mrgreen:

Możliwość rozwoju naukowego. Właśnie "piszą się" dwa krótkie doniesienia o ciekawych gatunkach bezkręgowców, które znalazłem w okolicy (w tym dopiero piąte stanowisko w Polsce dla jednego z nich). Pewnie jeszcze coś niezwykłego w przyszłym sezonie namierzę.
Miejsce interesujące archeologicznie, bo w okolicy mam prawdziwe zatrzęsienie artefaktów po walkach z sierpnia 1944 r. w ramach przyczółka Warecko-Mięguszewskiego.

Lornetka się przydaje. W dzień miałem okazję obserwować polowania krogulców na sroki i sójki. Myszołowy. Wieczorem przeloty nietoperzy i puszczyków. W nocy można oglądać gwiazdy. Tylko mocowanie statywowe muszę sobie sprawić, bo 10x56 mocno ciąży w rękach :lol:
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Wto 05 Paź, 2021   

Dark...i to jest właśnie odpowiednia inwestycja, tylko można Ci pozazdrościć. :shock:
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Wto 05 Paź, 2021   

Moje odczucia są mieszane..... choć mam wrażenie, ze zarobić można tylko kupując tanio model premium tuz przed jego wycofaniem z produkcji, po czym wystawienie go jako „brand new,
unused”. Lornetki, które mocno stoją na rynku można policzyć na palcach jednej ręki; zacząłbym od Dialytow 6x42 Skipper oraz 7x42, a także SARD 6x42.
 
 
Kyle 
Uczestnik


Posty: 53
Wysłany: Wto 05 Paź, 2021   

Inwestycja w jakiś limitowany rarytas, np. jakaś seria 100szt. przykładowo modelu Swarovskiego na 100-lecie powstania firmy, to już byłoby coś. Jednak kupno dzisiaj Swarovskiego SLC 8x42 za 5000zł? Może jakoś nie zarobisz, ale za takie pieniądze dłużej takie lornetki będą trzymać "siłę nabywczą" od polskiej złotówki x-P
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Wto 05 Paź, 2021   

Kyle...teoretycznie myśląc, to kupno dzisiaj nowej lornetki Swarovski za 5000 zł?( co jest nie realne) a sprzedanie jej za np. 10 lat za 6000 (czyli niby z zyskiem) to dołożenie do niej a nie zyskanie. Po prostu, zakładając tylko inflację na poziomie 2% (co jest nie realne) rocznie, to daje wyjście na zero. Po za tym żeby sprzedać lornetkę nawet Swarka po 10 latach za 6000, to trzeba znalęść kupca znającego się na rzeczy bo przeciętny amator nie kupi za takie pieniądze, co widać po portalach sprzedażowych, na których jest kupa Swarków ( co prawda używanych) o róznej apreturze, właśnie takich 10-15 letnich i wiszą nawet po 2 lata. Nie dawno na którymś portalu wisiał taki Swarek SLC 10x42 w stanie idealnym, z pudełkiem i dowodem zakupu, za 5400, wisiał ponad rok, czy był wart tej ceny, nie wiem, czy został sprzedany, nie wiem. Ja wolałbym kupić za to nową lornetkę typu Kowa Genessis czy Nikona HG lub coś innego, choćby z tego powodu, że optyka ta tańsza jak i droższa, idzie do przodu i nowsze lornetki mają z reguły lepsze parametry. Jedynie można by zarobić tylko w sposób, jaki pisze goornik., ale myślę, że nie byłby to szybki sposób na zarobek, bo ileż jest chętnych klientów na kupno lornetki za powiedzmy 6000 czy 8000 zł. Chyba, że były by to lornetki Swarovski NL.
Takie jest moje zdanie, z którym ktoś może się zgodzić ale nie musi. :smile:
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Wto 05 Paź, 2021   

Janie mam złe przeczucia :( . Obawiam się że za kwotę 13.ooo zł , za którą dzisiaj możemy kupić nowego Swarka NL . Już niedługo będziemy mogli kupić dwie bułki i parówkę :) . Na Węgrzech po zakończeniu II Wojny Światowej banknotem o najwyższym i rekordowym nominale był ... 1.000.000.000.000.000.000 pengo . Czyli 100 trylionów :) . Doszło do tego szaleństwa ponieważ hiperinflacja rosła 400% dziennie :) . To pokazuje do jakich absurdów dochodziło w historii Świata .
 
 
Kyle 
Uczestnik


Posty: 53
Wysłany: Sro 06 Paź, 2021   

Jan55 napisał/a:
Kyle...teoretycznie myśląc, to kupno dzisiaj nowej lornetki Swarovski za 5000 zł?( co jest nie realne) a sprzedanie jej za np. 10 lat za 6000 (czyli niby z zyskiem) to dołożenie do niej a nie zyskanie. Po prostu, zakładając tylko inflację
Inflacja to spadek siły nabywczej pieniądza FIAT, więc jak masz inflację X % to o ten X % zwiększa się cena usług i towarów, czyli też lornetek, wzgl. rozpatrywanej waluty.

W przypadku hiper-inflacji te 5000zł trzymane w skarpecie lub banku, wystarczy może na paczkę parówek (po "przejściu" tej hiper-inflacji), a trzymane w Swarovskim kupionym za ~60% w stanie fabrycznym, będzie warte mniej-więcej tyle, ile DZISIAJ jest warte ~5000zł (czyli np. na 1000 paczek parówek wystarczy ... tak jak dzisiaj).
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 15