Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Wyszczerbiony pryzmat
Autor Wiadomość
Marcelixt 
Bywalec
Marcelixt


Posty: 189
Skąd: Białystok
Wysłany: Pią 08 Paź, 2021   Wyszczerbiony pryzmat

Od strony obiektywu lornetki zobaczyłem,że wyszczerbił się nie wiadomo w jaki sposób pryzmat.Nie wpływa to na obraz.Nie uderzyłem jakoś lornetką
nie było takiej sytuacji.Czy to będzie dalej się wyszczerbiać??Jakieś naprężenia??Sprzęt ma 50lat.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Pią 08 Paź, 2021   

Na dwoje babka wróżyła. Jeśli kolimacja optyki realizowana jest za pomocą pryzmatów, to one są "spring-loaded" jak to mawiają angole. Czyli w szkle są pewne siły wynikające z nacisku śruby kolimującej i sprężystej blaszki.
Być może pryzmat posypie się w tydzień, być może trwać będzie wiecznie....
 
 
Marcelixt 
Bywalec
Marcelixt


Posty: 189
Skąd: Białystok
Wysłany: Sob 09 Paź, 2021   

Lornetka Swift Saratoga.Zapomniałem napisać.Teraz sprawdzałem na niebie to gwiazdy punktowe.Obraz piękny.
Kurcze a może wcześniej nie zauważyłem tego wyszczerbienia??Jeszcze przyszło mi do głowy,że noszę ją w futerale po rosyjskiej lornetce obiektywami poziomo,nie pionowo w dół.Tak się mieści.Może tak coś ma znaczenie i coś pękło?
 
 
Marcelixt 
Bywalec
Marcelixt


Posty: 189
Skąd: Białystok
Wysłany: Nie 10 Paź, 2021   

Macie jakieś wnioski do w/w przypadku?
 
 
moshica 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 206
Wysłany: Nie 10 Paź, 2021   

Nie przejmowałbym się tym faktem zupełnie. Goornik dobrze Ci odpisał, jeśli nie kolimowałeś na śrubach a tego nie wpisałeś ale tak zakładam, to nie powinno wystąpić żadne wtórne naprężenie. Poza tym fragmentu ukruszonego rozumiem we wnętrzu nie ma ani na słuch ani wzrokowo ? Jeśli nie ma, to tylko korzystać z instrumentu i nie robić sobie złych emocji niepotrzebnie ;-)
 
 
Marcelixt 
Bywalec
Marcelixt


Posty: 189
Skąd: Białystok
Wysłany: Nie 10 Paź, 2021   

Dziękuję.Podobają mi się Wasze odpowiedzi.W środku nic nie lata i nic nie widać oprócz jakiegoś jednego paprochu co się do soczewki obiektywu przykleił.Byłem teraz na podwórku i patrzyłem na to i owo na niebie.Obraz idealny,wielkie pole!!!!Normalnie wchodzisz w obraz.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Nie 10 Paź, 2021   

...bo Saratoga to fajna seria lornetek. Kolor obrazu mógłby być wierniejszy.

A jeszcze od strony technicznej. O ile dobrze pamiętam, Saratogę kolimuje się na mimośrodach obiektów, a więc pryzmaty NIE są poddane żadnym siłom. Jesteś pewien, że to ukruszenie?
 
 
Marcelixt 
Bywalec
Marcelixt


Posty: 189
Skąd: Białystok
Wysłany: Nie 10 Paź, 2021   

Jak zaglądam od strony obiektywu to widać jakby wykruszenie.A inna możliwość to jaka może być?
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Pon 11 Paź, 2021   

Ja bym wykręcił obiektyw i dokładnie zobaczył co w trawie piszczy
Albo całkowicie odpuścił i cieszył się obrazem
 
 
TRYTON7 
Rozmowny


Posty: 357
Wysłany: Pon 11 Paź, 2021   

odkręcenie obiektywu będzie już ingerencją w kolimacje.

tez bym to zostawił ale optycznie mimo ,ze wszystko wydaje się ok. to nie musi być ok.
wyszczerbienie najprawdopodobniej nie jest w torze optycznym ale w boku/rancie, który może wnosić postronne odbicie ,etc.
sprawdź pod ostrym światłem np. latarni czy przy rozkolimowaniu ostrości oba tory optyczne zachowują się tak samo.
ciekawe gdzie jest ten odłamek skoro nic nie lata w środku?...

zrób fotkę jeśli nie jest to problemem.
 
 
Marcelixt 
Bywalec
Marcelixt


Posty: 189
Skąd: Białystok
Wysłany: Pon 11 Paź, 2021   

Fotka zrobiona.Jak ją zamieścić?Chyba,że nr telefonu podajcie to podeślę MMS do konsultacji.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Wto 12 Paź, 2021   

Klikasz w prostokątny przycisk ODPOWIEDZ i poniżej pola tekstowego masz Załącz plik

Dalej już prosto, pamiętaj, aby zdjęcie było nie szersze / wyższe od 1024 pikseli
 
 
Marcelixt 
Bywalec
Marcelixt


Posty: 189
Skąd: Białystok
Wysłany: Wto 12 Paź, 2021   

Nie dam się tego tak wysłać.Za duży rozmiar fotki.Nie wiem jak go pomniejszyć.
 
 
adaher 
Maniak



Pomógł: 3 razy
Posty: 768
Skąd: Śrem
Wysłany: Wto 12 Paź, 2021   

Otwórz chociażby w Paincie i zapisz. Paint atutomatycznie skompresuje jpg do mniejszego rozmiaru (Poniżej 1mb). Ilość pikseli też można tam zmniejszyć.
 
 
Marcelixt 
Bywalec
Marcelixt


Posty: 189
Skąd: Białystok
Wysłany: Sro 13 Paź, 2021   

Sorki.Nie wychodzi mi to.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 14