Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Najlżejszy statyw do lornetki
Autor Wiadomość
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Nie 26 Gru, 2021   Najlżejszy statyw do lornetki

Mam takie noworoczne postanowienie żeby na wycieczki oprócz lornetki , zabierać również bardzo lekki statyw przymocowany do plecaka . Ostatnie spotkanie z Wojtkiem nad Wisłą , uświadomiło mi że nie tylko do Swarovskiego NL 12x42 potrzebny jest statyw . Zrozumiałem że odczuwalny dyskomfort przy mikro drganiach , już po kilku minutach zabiera przyjemność z obserwacji . Aby móc w pełni delektować się wspaniałym obrazem z Zeissa SF 10x42 , bez wątpienia potrzebna jest stabilizacja . Szukam bardzo lekkiego statywu , waga poniżej 1 kilograma , najlepiej z włókna węglowego . Wiem że wielu z was zajmuje się fotografią , może macie jakieś propozycje .
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 909
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Nie 26 Gru, 2021   

A może lżejszy i bardziej praktyczny od statywu byłby pastorał? W jakimś filmie przyrodniczym prowadzący (być może Attenborough) miał składany pastorał, który normalnie służył jako kij lub laska, natomiast po wysunięciu był doskonałym oparciem dla lornetki. Prowadzący zachwalał to rozwiązanie i twierdził, że od biedy taką podpórką może być kij z leszczyny. Może coś takiego? http://mysliwskizlotoryja...1-podwojny.html
 
 
Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 535
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 26 Gru, 2021   

Może do stabilizacji lornetki monopod by wystarczył?
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Nie 26 Gru, 2021   

Monopod już mam i przyznam się że kilka razy z niego korzystałem . Ale w końcu dotarło do mnie ( dzięki Wojtkowi ) , że tylko pełna stabilizacja daje gwarancję zadowolenia i pełen komfort przy bardzo długich obserwacjach . Taki bardzo lekki statyw waży mniej niż litrowa butelka wody , nie ma tragedii . Zwłaszcza że będę go mocował do plecaka a nie nosił w ręku .
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Nie 26 Gru, 2021   

Tylko statyw pozwala wycisnąć 100% z optyki . Ta zasada nie dotyczy lornetek z bardzo słabymi brzegami :( . W takim wypadku statyw odkryje wszystkie niedoskonałości obrazu .
 
 
Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 535
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 26 Gru, 2021   

Pytanie tylko czy b.lekki statyw zapewni 100 procentową stabilizację w przypadku lornetki
 
 
mariuszi 
Rozmowny


Pomógł: 2 razy
Posty: 285
Wysłany: Nie 26 Gru, 2021   

Ja korzystam z Velbon Sherpa 600

Pewnie znajdą się lżejsze ….

Sherpa jest poręczny i ma fajną głowice oraz wysuwaną kolumnę centralną
Daje radę z lornetkami myśle do 2 kg
 
 
krzys13k 
Rozmowny


Pomógł: 4 razy
Posty: 450
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 26 Gru, 2021   

Ciekawą opcją jest Benro IT25. Na pewno nie jest to najleżejszy statyw (1.6kg), ale posiada możliwość używania jako monopodu. Wykręcamy jedną nogę i wkręcamy do środkowej kolumny z głowicą. A więc mamy 2 w 1.

Statyw jest stabilny i umożliwia komfortową obserwację. W trybie statywu ma wystarczającą wysokość aby obserwować na stojąco bez schylania się.

Dodatkowo składa się do dość kompaktowych rozmiarów i w zestawie jest też pokrowiec, więc jest dosyć przyjazny pakowaniu do plecaka.
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Pon 27 Gru, 2021   

Dzisiaj po kilku godzinach chodzenia po sklepach ze sprzętem fotograficznym , wreszcie udało mi się kupić odpowiedni statyw . Jest na tyle lekki i kompaktowy , że nie powinienem odczuwać dyskomfortu podczas spacerów po lesie . Zwycięzcą został statyw Benro TSLO8CLN w wersji karbonowej ( są też aluminiowe ) , waga 1,09 kg , maksymalna wysokość 164 cm , udźwig 4 kg , cena 500 zł . Będę korzystał z adapteru do lornetek firmy Leica , mam go już z 10 lat .
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 949
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 28 Gru, 2021   

Wiking69 napisał/a:
Dzisiaj po kilku godzinach chodzenia po sklepach ze sprzętem fotograficznym , wreszcie udało mi się kupić odpowiedni statyw . Jest na tyle lekki i kompaktowy , że nie powinienem odczuwać dyskomfortu podczas spacerów po lesie . Zwycięzcą został statyw Benro TSLO8CLN w wersji karbonowej ( są też aluminiowe ) , waga 1,09 kg , maksymalna wysokość 164 cm , udźwig 4 kg , cena 500 zł . Będę korzystał z adapteru do lornetek firmy Leica , mam go już z 10 lat .


Popatrzyłem na rynek i przyznaję, że nieźle ten statyw wyszukałeś. Kilogram to tyle co nic. Ciekaw jestem jego stabilności. Liczę na prezentację w terenie.
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Wto 28 Gru, 2021   

Prawdę mówiąc łudziłem się że uda mi się znaleźć ultra lekki statyw poniżej 1 kilograma . Owszem są takie , ale zazwyczaj mają od 130 do 140 cm wysokości (+ głowica ) :( . A przecież nie będę klęczał podczas obserwacji :) . W statywie który kupiłem źrenice wyjściowe lornetki mam na wysokości 169 cm . Przy moim wzroście ( 178 cm ) mogę bez problemu obserwować nocne niebo . Nie ma co ukrywać nóżki są cieniutkie , wykonanie fajne . Ale to nie statyw Gitzo , to nie ta jakość .
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 791
Wysłany: Nie 02 Sty, 2022   

Chyba żaden statyw o wadze poniżej 1 kg nie będzie miał wysokości umożliwiającej horyzontalną obserwację lornetką w pozycji stojącej. O astro (pod górę) nie wspominając.
Są jednak inne rozwiązania, które świetnie się sprawdzą z lornetą klasy 40-50mm. Chodzi o różne podpórki-montaże oparte na ramionach lub szyi obserwatora. Warto poszukać w sieci ("ATM binocular mount", można dodać "small").
Jedna z wersji w necie miała 2 drążki z ciężarkami z tyłu (częściowa przeciwwaga), które spoczywały luźno na ramionach. Z przodu była poprzeczka-łącznik z L-adapterem pod lornetkę.
Ja z kolei wymyśliłem co innego (pod moją 10x50), niestety miałem okazję zaledwie raz to przetestować w terenie, a na koniec gadżet został w bagażniku auta koleżanki i nie miałem okazji go odzyskać na razie, więc o fotke nie proście :razz:
Krótko: jest to sztyca-drążek o długości ok. 40-60cm (pi x drzwi). U dołu zaczepiona jest regulowanej długości pętla -pasek na szyję. Górny koniec zaopatrzony jest w przegub-adapter, zrobiony z małej głowiczki kulowej z allegro. Tu można wymyśleć cokolwiek innego, byle było ruchome i na końcu miało gwint statywowy 1/4"-20 pasujący do lornetki. Wkręcona pod kątem prostym do długości sztycy. Pozwala na dopasowanie lornetki do oczu. Ważna jest też spora długość paska na szyję - b. szeroki zakres regulacji pozwala na przejście z obserwacji wertykalnej do horyzontalnej i vice versa.
Generalnie wynalazek spełnił oczekiwania, choć moje wykonanie było nieco prymitywne, co obniża ergonomię. Zrobiony z myślą pod astro (stąd spora długość sztycy - lornetka wysoko nad głową), ale bez problemu nada się do obserwacji horyzontalnej.
Pozdrawiam
-J.
 
 
Preskaler 
Entuzjasta



Pomógł: 7 razy
Posty: 713
Wysłany: Pon 03 Sty, 2022   

Do obserwacji astro "wynalazłem" sposób obserwacji bardzo wygodny i dość tani. Rozkładam na ziemi izolacyjny koc (karimatę?) i kładę się na niej oczywiście twarzą do góry. Obok głowy wbijam w ziemię sztycę zakończoną ramieniem od starej, nastawnej lampki biurkowej z zamocowaną na końcu lornetką zamiast osłony i żarówki. Można ją sobie ustawić na określony obiekt i po kilku sekundach ustabilizowania, spokojnie go oglądać w pozycji "na leniucha". :mrgreen:
 
 
gaudemus 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Posty: 111
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 03 Sty, 2022   

@Jar

Możesz dokładniej opisać swój wynalazek?
zaciekawił mnie, próbuję wyobrazić sobie jak to działa i chyba nie ogarniam :)
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 791
Wysłany: Sro 05 Sty, 2022   

Spróbuję może jakiś szkic zrobić w wolnej chwili...
-J.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 14