Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetka APM MS 6x30
Autor Wiadomość
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2503
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pon 07 Lut, 2022   Lornetka APM MS 6x30

Kilka lat temu przestałem interesować się lornetkami porro, poza okazjonalnym przeglądem na czyjeś życzenie. W 2021 roku trafiłem w necie na zdjęcia przedprodukcyjnych lornetek APM 6x30 i 8x30 ED. Lornetki zrobiły na mnie bdb wrażenie, więc pomyślałem, że może jak pokażą się w Polsce w rozsądnej cenie to spróbuję je sprawdzić. W międzyczasie okazało się, że APM nie będzie produkowało 8x30 ED, które to przejęła firma Orion, o czym było wspominane na forum. A więc pozostała 6x30, na którą trafiłem przez przypadek w polskim sklepie internetowym, ukrytą w dziale lornetek Kite. Cena ciut wyższa niż zakładałem (1090 zł) ale to już drobnostka, zakładając inflację. Lornetka dotarła więc na początek opiszę pierwsze wrażenia po rozpakowaniu paczki. Optykę opiszę za kilka dni, jak dokładnie zapoznam się z lornetką w różnych warunkach wieczorno-dzienno-pogodowych.

Więc do rzeczy : opakowanie handlowe to gustowne, twarde pudełko z białej i lakierowanej tektury, wewnątrz idealnie dopasowane do wielkości futerału zawierającego w środku lornetkę. Tutaj pierwszy minus. Futerał, z paskiem na ramię, tak spasowany, że lornetka "wchodzi" do niego na wcisk, więc aby to odbywało się komfortowa to lornetka musi być złożona przynajmniej do 1/3 a o pasku do lornetki to raczej nie ma co myśleć aby razem weszły do środka. No cóż, ktoś poskąpił 2 EU aby futerał był szerszy i dłuższy po 2cm. Szkoda, bo futerał jest gustowny, zapinany na klamerki wciskowe i w kolorze khaki. Idealnie za to pasuje futerał Swarovskiego w rozmiarze "M" z BeaFoto za 99 zł, który to futerał zakupiło kilku uczestników forum i ja zresztą też.
Zapomniałem dodać, że pudełko jest koloru białego, bez żadnych nadruków, poza naklejką z kodem kreskowym, wskazującym na kraj pochodzenia czyli Niemcy. To tyle o opakowaniu.

Teraz wrażenia o samej lornetce. Lornetka w rozmiarze mini porro. W pionie ma identyczną wielkość jak Kowa BD II 10x42. Można powiedzięć, że wysunąłem z futerału coś co przypomina, MZ, majstersztyk lornetkowy. Pod względem wykończenia zewnętrznego jak i wykonania można doznać małego szoku. Pierwszy raz mam do czynienia z lornetką porro, tak, mogę to powiedzieć, perfekcyjnie zrobioną i za taka cenę. Korpus jest magnezowy, oklejony materiałem skóropodobnym, jak Nikon EII, okleina idealnie przylega do korpusu, nigdzie nie ma luk w połączeniach z metalowymi częściami. W dotyku jest przyjemna i wygląda na to, że dobrze trzyma się dłoni(nie ślizga się). Na lornetce napis APM Germany.
Lornetka jest ciut mniejsza(2cm) od N E II, co nie znaczy, że źle ją się trzyma. Mogą z tym mieć problem jedynie ludzie o dużych dłoniach, ale uważam, że można się przyzwyczaić. Ja mam dłonie małe i szczupłe więc jest dobrze, a lepiej będą mieli ci co mają dłuższe palce.

Teraz mechanika. Po rozruszaniu pokrętła ostrości i dioptrii, można powiedzieć, że jest ok. pokrętło ostrości działa miękko, równo bez luzów i jest czułe na ruchy. ponieważ lornetka ma dużą głębię ostrości (tak od 80m do nieskończoności) to pokrętła po ustawieniu ostrości nie trzeba ruszać.
Pokrętło dioptrii z naniesioną skalą, działa sztywno ale bez luzu.
Mostek działa sztywno, nie ugina się podczas kręcenia pokrętłem dioptrii.
Centralny zawias jest sztywny na tyle, że tubusy się nie rozjeżdżają samoczynnie ani pod naciskiem. Na górnej zaślepce trzpienia zawiasu jest skala ustawienia odległości okularów.
Doszliśmy do muszli ocznych. Nie są to muszle jakie bym chciał, ale nie jest źle, lepiej niż w Opticronach Adventurerach T WP, które miałem kiedyś w rękach, ale je zwróciłem, właśnie z powodu muszli. Muszle są gumowe i można je wywinąć (podobno) ale guma wydaje mi się za twarda, więc nie próbuję. Odstęp źrenicy podany wynosi 18mm, ale po zmierzeniu jest to 13mm, czyli lornetka raczej nie dla ludzi noszących okulary, po wywinięciu muszli. U mnie na szczęście muszle spasowały, może nie tak jak powinny ale nie jest źle. Nie mam zaciemnień ani fasolek, widzę dobrze całe pole, ogromne pole 9,3*. porównałem już z Kową BD II 6,5x32(zmierzone 9,8*) i jest ciut mniejsze od Kowy, tak o 0,5* a większe od Opticrona Travellera 8x32, który ma pole 8,2*. Jest pięknie. Zewnętrzna średnica muszli ocznych to 40mm i jest idealna przy tak małej lornetce.

To na razie tyle, mam nadzieję, chociaż podobno nadzieja to matka głupich :grin: , że nie zanudziłem i mój opis ( nie recenzja) to moje subiektywne odczucia, które mogą pomóc komuś, kto chciałby kupić tą lornetkę.
O optyce napiszę za kilka dni, zresztą napisałem to na początku, ale już teraz mogę napisać, że lornetka jest warta swojej ceny, tym bardziej że kosztuje tylko 1/3 ceny E II, co zresztą zostało już stwierdzone przez innych właścicieli i opisane w USA.

IMG_2278a.JPG
Zestaw handlowy.
Plik ściągnięto 5444 raz(y) 397,81 KB

 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






mariuszi 
Rozmowny


Pomógł: 2 razy
Posty: 286
Wysłany: Pon 07 Lut, 2022   

Gratuluje

Wyglada zachęcająco …
Poproszę więcej zdjęć ..
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2503
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pon 07 Lut, 2022   

mariuszi, Jak będę opisywał optykę.
Mam pytanie, czy można za jednym razem wstawić kilka zdjęć, może się orientujesz ? Będę wdzięczny za odpowiedź.
 
 
Kyle 
Uczestnik


Posty: 53
Wysłany: Pon 07 Lut, 2022   Re: Lornetka APM MS 6x30

Jan55 napisał/a:
ogromne pole 9,3*. porównałem już z Kową BD II 6,5x32(zmierzone 9,8*) i jest ciut mniejsze od Kowy, tak o 0,5* a większe od Opticrona Travellera 8x32, który ma pole 8,2*.
Wielkie pola przy bardzo małych powiększeniach wrażenia nie robią, bo są w sumie zrozumiałe (zmartwieniem byłoby, gdyby to pole nie było wielkie przy takim 6,5x). Ja wolę patrzyć na wielkość pola obrazowego, a tutaj może się okazać, że najlepiej wypadnie ten Opticron.
 
 
mariuszi 
Rozmowny


Pomógł: 2 razy
Posty: 286
Wysłany: Pon 07 Lut, 2022   

Ja robię to za pomocą serwisu fotosik ..
Bezpośrednio na optycznych trzeba zminiejszać fotki ( ograniczenie jest do 1mb ) i nie wiem czy da się więcej niż jedno
Przez fotosik możesz umieścić dowolną ilość
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 07 Lut, 2022   

Jan55, Można bez problemów kilka.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2503
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pon 07 Lut, 2022   

mariuszi samo wprowadzenie zdjęć robię bezpośrednio z komputera, chodziło mi o to czy mogę przerzucić kilka zdjęć naraz, ale widzę, że Arek potwierdził, że tak.

Arek dziękuję za odpowiedź.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2503
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pon 07 Lut, 2022   

Kyle...ale wielkie pole dobrze skorygowane optycznie robi jednak wrażenie. Co do pola okularu to różnica jest nie wielka między Opticronem a APM, bo około 4* i np w dzień jest nie do wychwycenia dla przeciętnego obserwatora. Ja tej różnicy nie zauważam, ale ja już jestem wiekowy a ktoś młodszy może zauważy. Natomiast patrzenie przez lornetkę z tak dużym obrazem to jest coś pięknego, zwłaszcza w górach. Generalnie to nieważne jest powiększenie 6-6,5-8x, ważna jest wielka przestrzeń jaką się widzi przed sobą. Ale to jest MZ, a inni mogą mieć odmienne zdanie. :grin:
 
 
krzys13k 
Rozmowny


Pomógł: 4 razy
Posty: 451
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 08 Lut, 2022   

Gratuluję zakupu i dzięki za opis. Czekam z niecierpliwością na opis optyki!
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2503
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Wto 08 Lut, 2022   

krzys13k... w sobotę ma być ładna pogoda to powinienem dokończyć obserwacje i wieczorem napiszę. Dzięki za gratulacje.

mariuszi...Tobie też dziękuję za gratulacje.
 
 
jutomi 
Bywalec



Pomógł: 3 razy
Posty: 171
Skąd: Daszewice
Wysłany: Sro 09 Lut, 2022   

Trochę mi przypomina moją byłą ... lornetkę o zbliżonych parametrach. :wink:

https://astropolis.pl/topic/61682-opticron-65x32t-wp-%E2%80%93-trzeci-bli%C5%BAniak/
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2503
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sro 09 Lut, 2022   

jutomi...tak, masz rację miałem tego Opticrona ale z powodu muszli ocznych (miałem problem z dopasowaniem) go oddałem. Natomiast APM to praktycznie ciut mniejsze E II (2cm) na szerokości a co do optyki to na BF piszą,że optycznie nie odstaje od E II, zresztą wykonanie i mechanika też jest na wysokim poziomie. Ja nie miałem E II w rękach więc nie mogę nic o tym powiedzieć. Co do porównania z Opticronem to na pewno jest różnica, w jakości optyki na korzyść APM-a. Więcej ostrego pola tak do 75-80%, reszta nie jest rozmazana ale do przyjęcia, zdecydowanie mniejsza AC i niewielka utrata kontrastu pod światło. Ostrość porównuję do Opticrona Travellera BGA ED 8x32, bo tylko tak mogę, a Opticron Traveller jest naprawdę ostrą lornetką, ustępując minimalnie GPO Passion ED 8x32, która prównywalna jest w/g van Ginkela, z Zeissem Victory SF 8x32. Wykonanie i budowa APM-a, to już różnica znaczna na plus w stosunku do Opticrona Adventurera.

IMG_2279a.JPG
Plik ściągnięto 5121 raz(y) 282,24 KB

 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 952
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 16 Lut, 2022   

Kiedy będzie recenzja APM 6x30, że się uprzejmie zapytam?
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2503
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Nie 10 Kwi, 2022   

Dokończę temat APM MS 6x30.
Dokonałem kilku optycznych porównań z lornetkami : Opticron Adventurer T WP 6,5x32, Kowa BD II 6,5x32 i Nikonem Monarchem M7 8x30. Opticron i Nikon, pożyczone od znajomych, Kowa moja.

Porównanie APM vs Opticron Adventurer T WP 6,5x32 :
- AC mniejsza niż w Opticronie
- ostrość w środku porównywalna
- nieostrość brzegowa dużo mniejsza niż w Opticronie ( APM 80% od środka vs 65% Opticron)
- wew. odblaski mniejsze niż w Opticronie
- lepszy kontrast i ostrość niż w Opticronie
- lepsza jakość obudowy (magnez i okleina skóropodobna)
- mechanika troszkę lepsza niż w Opticronie

Porównanie APM vs Kowa BD II 6,5x32 XD :
- AC porównywalna (minimalna) z Kową
- jasność porównywalna,
- ostrość i kontrast Kowa ma trochę lepsze
- nieostrość brzegowa porównywalna (zaczyna się około 80% od środka pola)
- wew. odblaski mniejsze niż w Kowie
- jakość obudowy porównywalna ( czyli bdb)
- mechanika słabsza niż w Kowie

Porównanie APM vs Nikon M7 8x30 :
- AC na podobnym poziomie
- APM lepsza ostrość i kontrast ( ale nie wiele)
- nieostrość brzegowa mniejsza niż w Nikonie
- wew. odblaski dużo mniejsze niż w Nikonie
- jakość obudowy lepsza niż w nikonie ( magnez, okleina )
- mechanika na podobnym poziomie co Nikon

Z pamięci i starych zapisków, mogę porównać jeszcze do Levenhuka Shermana Pro 6,5x32 i Kowy YF 6x32 (czarna) :
- APM ma zdecydowanie lepszą obudowę, jakość wykonania, wielkość i wagę
- APM ma mniej wew. odblasków (Levenhuk ma bardzo duże odblaski, Kowa YF mniejsze od Levenhuka ale większe od APM)
- ostrość środka porównywalna z Levenhukiem ale lepsza od Kowy YF
- nieostrość brzegowa APM jest ciut większa ale mniej odczuwalna niż w Levenhuku (Levenhuk ma duże ostre pole, ale to zależy od egzemplarza na jaki się trafi), porównywalna z Kową YF.
- mechanika zdecydowanie lepsza niż w Levenhuku i Kowie YF.
Pozostałych czynników (koma,astygmatyzm,dystorsja) wpływających na jakość optyczną nie porównywałem.
Powyższa opinia jest moim subiektywnym odczuciem, więc każdej innej osobie, która zakupi APM-a, może nie pasować. Natomiast, moja opinia pokrywa się z opiniami innych posiadaczy i użytkowników APM-a, które to opinie, są zamieszczone na innych forach zagranicznych. Tam też zamieszczone są opinie użytkowników, porównujących APM-a z Nikonem E II 8x30 i posiadających obie te lornetki. Co najlepsze, są to opinie nie umniejszające nic APM-owi, a wręcz przeciwnie. Trzeba oczywiście, w tym wszystkim, pamiętać o cenie APM-a w stosunku do ceny E II.
Dla niektórych osób z dużymi dłoniami, problemem może być to, że może nie być wygodna (za mała), ale myślę, że takie osoby mogły by się do niej przyzwyczaić. Nie mniej jednak, APM to lornetka pod każdym względem świetna i na każdą kieszeń, jeżeli ktoś lubi lornetki porro.

IMG_2280a.JPG
Plik ściągnięto 4717 raz(y) 210,79 KB

IMG_2305a.JPG
Plik ściągnięto 4717 raz(y) 373 KB

IMG_2287a.JPG
Plik ściągnięto 4717 raz(y) 232,51 KB

IMG_2286a.JPG
Plik ściągnięto 4717 raz(y) 210,03 KB

 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2503
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Nie 10 Kwi, 2022   

Zdjęcie 2305a - porównanie wielkości z Kową 10x42. APM idealnie pasuje do futerału Swarovskiego FBP field bag pro M, bo oryginalny jest ciasnawy, a do FBP mieści się z dołączonym paskiem na szyję. To tak do wiadomości chętnych, do zakupu tej lornetki, a którym oryginalny futerał APM nie spasuje :wink: .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,34 sekundy. Zapytań do SQL: 23