Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetka APM MS 6x30
Autor Wiadomość
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 750
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 11 Kwi, 2022   

A zerknąłbyś wieczorem w wolnej chwili na ten latawiec na południowym wschodzie i sprawdził czy w polu mieszczą się epsilon i delta w Wolarzu :) ? To byśmy wiedzieli czy osiąga 9.07* czy nie. Linki do mapek:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Gwiazdozbi%C3%B3r_Wolarza#/media/Plik:Bootes_constellation_PP3_map_PL.svg
https://en.wikipedia.org/wiki/Bo%C3%B6tes#/media/File:Bo%C3%B6tes_IAU.svg
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2501
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pon 11 Kwi, 2022   

_Tomek_, pisałem już w jakimś poście, że niebo oglądam z przypadku więc nie jestem w gwiazdach mocny, mało tego jestem marny, ale jeżeli tylko pogoda pozwoli i z balkonu to znajdę na niebie, to spróbuję poszukać. Co do wielkości pola, to było to sprawdzane już przez gościa, który zajmował się tą lornetką od jej poczęcia ( testował egzemplarze przedprodukcyjne)i gdzieś na forum, chyba CN, o tym pisał w 2020 lub 2021 roku. Pole się zgadzało z podanym przez producenta.
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 750
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 11 Kwi, 2022   

Ok, dziękuję za informację. Czyli jak dla mnie: pole przyzwoite przy tych parametrach (ale bez rewelacji), nieostrość brzegowa 20% to też taki ani bardzo dobry, ani zły wynik. Oczywiście chętnie bym zerknął.

Z tego co piszesz i specyfikacji: Opticron, lepiej APM, jeszcze lepiej Kowa - dostajemy to za co płacimy. A teraz APM widzę za 910 zł dostępny 24h :)

Nie zaskakuje mnie też, że optycznie wypada podobnie (poza polem) do Nikonów EII, które są bardzo dobre, ale nie wybitne, bo w ósemce uderzyła mnie nieostrość brzegowa, a w dziesiątce - AC. Jeśli nałożyć na to parę innych minusów, to cena tych Nikonów na poziomie 3-3.5 tys. jest mz zdecydowanie przesadzona, co oczywiście im nie umniejsza jako lornetkom bardzo dobrym, ale dla mnie bez efektu WOW.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2501
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Wto 12 Kwi, 2022   

_Tomek_, masz rację w tym co napisałeś, zwłaszcza o E II. Ta lornetka powinna kosztować max. 2000 zł, kosztowała kiedyś 1600 zł, ale Nikon pobiera w swoich cenach haracz za markę, dlatego ceny wszystkich Nikonów są zawyżone co najmniej o 1/3, a jakość jest taka jak każdy widzi. Nie jest źle ale nie jest super.
Co do APM-a, to można powiedzieć, że jego cena w stosunku do jakości nie jest wysoka, jest po prostu w sam raz :grin: , zresztą tak jak Kowy, Opticrona czy wielu innych dobrych lornetek o nie wygórowanych cenach.
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 949
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 12 Kwi, 2022   

EII to jest klasyk o pięknym obrazie i jakości wykonania co najmniej adekwatnej do dzisiejszej ceny.

Nieostrości brzegowe to dane na papierze. Istotne jest, jak one wpływają na obserwecje.
Nie ma sensu porównywanie nieostrości brzegowej w lornetce o polu własnym 56 stopni (APM) z nieostrością brzegową w lornetce o polu własnym 70,2 stopnia (EII). Wpływ tej nieostrości w Nikonie na odbiór obrazu przy normalnym patrzeniu jest pomijalny.
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 750
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 12 Kwi, 2022   

Jan55 napisał/a:
Ta lornetka powinna kosztować max. 2000 zł, kosztowała kiedyś 1600 zł

To był ten czas kiedy kupowałem Kowę BD XD Prominar 8x32 za jakieś 1200 zł, i którą wybrałem zamiast Nikona EII 8x30. Ostatecznie wybierałem między tymi dwiema lornetkami. Jedyną przewagą Nikona było dużo większe pole widzenia i bardziej stylowy wygląd, natomiast bardzo duży obszar nieostrości na brzegu rzucał mi się w oczy. Jak dodałem do tego czysto użytkowe kwestie: brak wypełnienia gazem obojętnym (parowanie zimą), okleinę skóropodobną zamiast gumy (większa wrażliwość na uszkodzenia) i gorszą ergonomię (np. wpadanie małych palców w obiektyw, czy w ogóle gorszy chwyt), to wybór był dość prosty. Wybrałbym tak samo nawet gdyby kosztowały wtedy tyle samo.

Potem ceny poszły w górę, ostatnia cena za Kowę to 1650 zł (teraz zastąpiła ją Kowa BD II), więc podobnie do Ciebie wyceniłbym teraz EII 8x30 (i może 2500 zł za 10x35, bo jednak większe obiektywy). Zresztą teraz patrzę i jest dostępny za 2700 zł, więc potaniał.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2501
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Wto 12 Kwi, 2022   

_Tomek_, ostatnia cena Twojej Kowy na koniec 2020 r wynosiła 990 zł a 10x42 1190 zł i to były ostatnie Kowy Prominar w Polsce, bo przymierzałem się do jej zakupu, ale wstrzymała mnie ocyganiona, na minus, wielkość pola widzenia i kupiłem Vortexa DB HD 8x32. Ta cena za E II jest jakimś przypadkiem w tej chwili, bo tylko w jednym sklepie, a na tej cenie wisi już chyba od połowy tamtego roku. Dla fana takiego porro jest to cena do przyjęcia, ale tylko dla fana. Dodam tylko, że na BF, jeden z użytkowników tej lornetki opisał perypetje z reklamacją i serwisem Nikona. Trwa to już chyba z 4 miesiące a lornetki nie ma, bo okazało się, że w Serwisie Nikona w Europie nie ma części do E II (lornetka się rozkolimowała) i napisali mu, że lornetkę wysłali do Japonii, a z Japonii nie ma żadnych wieści co dalej. Gość nie ma lornetki i nie ma pieniędzy, tylko czeka, że może mu zaoferują na zamianę, Nikona HG 8x30, bo w Japonii nie ma już w sprzedaży E II, chyba że naprawią albo w ostateczności zaoferują mu Nikona M7 ( ta sama cena). W zamianę na HG, inni użytkownicy BF powątpiewają, bo za duża jest różnica w cenie, a Nikon nie jest skory do robienia prezentów, nawet w celu ratowania wizerunku firmy. To świadczy o tym, jak działa serwis Nikona, o czym przekonało się wielu użytkowników sprzętu Nikona, na świecie :roll: .
 
 
tomecz 
Nowy


Posty: 2
Wysłany: Pią 22 Kwi, 2022   

Parametry, recenzje i cena skusiły mnie i zamówiłem wczoraj tę lornetkę.

Miałem pare lat temu przez 2-3 lata Nikona E2, był wtedy nowy w cenie 1250pln. Ale do nieba i przyrody jakoś bardziej pasuje mi 10x50 bez centralnego ostrzenia.
Z perspektywy czasu i zmiany ceny żałuję, że sprzedałem EII.

Myślę, ze następna partia produkcyjna APM 6x30 nie bedzie już kosztować 900pln tylko 1500.

Na jesien moje ukochane okulary teleskopowe delite kosztowały ok 1250pln, teraz już widzę cenę 1810pln. Nie zdążyłem kupić 18mm :evil:

Zobaczymy co przyślą. Wierzę, że 6x przypadnie mi do gustu.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2501
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pią 22 Kwi, 2022   

tomecz, cena APM w tej chwili jest świetna, jak na lornetkę tak wykonaną mechanicznie i optycznie. Ja kupiłem w Polsce i dałem 1090 zł, bo w Astroshopie był moment, że nie mieli na stanie, a jak mieli to doszła do tego sprawa ewentualnego zwrotu w razie gdyby coś było nie tak z lornetką. Zwrot trzeba wysyłać do Astroshop w Niemczech a koszty wysyłki nie są małe. Ponieważ pokazała się w Polsce w jednym ze sklepów to dołożyłem do ceny i kupiłem w Polsce. W/g posiadaczy tej lornetki w USA (jeden kupił 3 w krótkich odstępach czasu), to rozrzut jakościowy wśród poszczególnych egzemplarzy jest znikomy.Należy mieć nadzieję, że nie będzie żadnych problemów i będziesz zadowolony z zakupu :grin: .
 
 
tomecz 
Nowy


Posty: 2
Wysłany: Sro 27 Kwi, 2022   

witam,

lornetka przyszła wczoraj.
Ze sprzętem optycznym mam do czynienia ponad 10 lat. Moje pierwsze wrażenia:
1) wizualnie i mechanicznie prezentuje się nader solidnie. Z zewnątrz sprawia bardzo dobre wrażenie i ma cechy znacznie droższego sprzętu.
2) Jest mała, ale dobrze leży i wygodnie się ją trzyma. Waga i powiększenie 6x wpływają na komfortowe niemal bezdrganiowe obserwacje.

Jak się sprawuje optycznie to trzeba trochę poużywać, na szybko napiszę:
1) przy obserwacjach dziennych nieostrość brzegową widać daleko przy brzegu. Jestem bardziej niż pozytywnie zaskoczony. Rzut okiem na rozgwieżdzone niebo studzi zachwyt, gwiazdy fasolkują już na krótszym promieniu.
2) W dzień widać dystorsję poduszkową. Zobaczymy co wyjdzie na księżycu.

Na pewno odezwę się za jakiś czas.

z podrowieniami

IMG_1803.jpg
Plik ściągnięto 2497 raz(y) 358,41 KB

IMG_1804.jpg
Plik ściągnięto 2497 raz(y) 272,95 KB

IMG_1805.jpg
Plik ściągnięto 2497 raz(y) 292,43 KB

IMG_1806.jpg
Plik ściągnięto 2497 raz(y) 332,47 KB

IMG_1807.jpg
Plik ściągnięto 2497 raz(y) 349,51 KB

 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2501
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sro 27 Kwi, 2022   

tomecz, gratuluję zakupu.Nic nie piszesz o "uchybieniach" mechanicznych czy optycznych, co świadczy o tym, że powtarzalność bdb jakości, między egzemplarzami APM, jest na bdb poziomie, co potwierdzili też użytkownicy BF i CN.
Co do występujących zniekształceń optycznych, to trzeba się z nimi pogodzić, ze względu na bardzo duże pole no i cenę tej lornetki. APM jest dowodem na to, że można wyprodukować świetną lornetkę porro i nie za "tysiace $". Ciekawe, czy i kiedy, pokaże się 8x30 ED pod nazwą Orion, który to model, jest pierwotnym projektem APM, ale APM zrezygnował z niego i pozostał tylko na 6x30.
 
 
Obserwatorek 
Rozmowny



Pomógł: 10 razy
Posty: 332
Wysłany: Pią 28 Paź, 2022   

A tymczasem na Aliexpress ... :

AliExpress.jpg
Plik ściągnięto 1938 raz(y) 189,82 KB

 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2501
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pią 28 Paź, 2022   

Obserwatorek, uprzedziłeś mnie w tej wiadomości :mrgreen: . Ciekawe, czy jakość optyczna i wykonanie, jest takie same jak APM i Oriona, bo firma jakby "krzak". :shock:
 
 
Obserwatorek 
Rozmowny



Pomógł: 10 razy
Posty: 332
Wysłany: Pią 28 Paź, 2022   

Producent ten sam, tylko zamawiający serię inny, więc i nazwa inna.
Producent oficjalnie jeszcze się tą serią nie chwali, może umowa z APM zakładała jakiś okres "wyłączności na design".
Ale inna seria u tego producenta ma już znajome kształty... :

http://www.united-optics....asp?ProdNum=158

Kunming United Optics.jpg
Plik ściągnięto 1897 raz(y) 180,41 KB

 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2501
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pią 28 Paź, 2022   

Tak, znajome i to bardzo - E II i Opticron Adventurer, a w innych ofertach ( seria BW 1)widać klony Levenhuków i Celestrona Graphite. Natomiast ciekawą ofertą może być, w serii BW 1, model 7,5x36, ale w przypadku, jak będzie miała pole min 8*.
Co by nie pisać, to Chińczyki zaczynają "szaleć", oby z jakością i powtarzalnością w seriach byli przynajmniej na poziomie lornetek SV 202, a jak do tego dołożą umiarkowane ceny, to mogą wejść ostro na rynki europejskie i zgarnąć klientów mniej zamożnych, którzy będą chętni zapłacić za lornetkę, max 150 Eu.
Co do APM jako projektanta APM MS 6x30 i 8x32 ED, to APM sprzedał prawo produkcji APM ED 8x32, Orionowi, ale Orion operuje głównie tylko w USA, więc może udostępnili prawa UO , aby mogli sprzedawać na terenie innych państw, zwłaszcza w Europie.
Co do Oriona 8x32 ED, to jest podobno ciut lepsza optycznie (więcej ostrego pola i jeszcze mniej AC) od APM MS 6x30. Tak piszą na forum CN, Ci którzy testowali obie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,47 sekundy. Zapytań do SQL: 24