Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetka 'parapetowo-balkonowa' - pomoc w wyborze
Autor Wiadomość
pgolik 
Uczestnik


Posty: 56
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 03 Lis, 2022   

bufa napisał/a:
co do tej, to mimo że ostrzy dobrze, to po chwili spoglądania przez nią boli mnie głowa.

Nawet kiepskiej jakości, ale sprawna lornetka nie powinna powodować bólu głowy. Takie objawy wskazują na problem z kolimacją.
A jeżeli myślisz o obserwacjach statywowych z domu i większym powiększeniu, to może luneta?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






bufa 
Uczestnik



Posty: 51
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Czw 03 Lis, 2022   

Możliwe że właśnie w kierunku lunet pójdę. Kolejny temat do zagłębienia:) Tak na szybko - ile kosztuje w miarę przyzwoita luneta ( nie zabawka ) dla początkującego amatora?
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Czw 03 Lis, 2022   

W sumie też szeroki temat

np.

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=55&products_id=4798

https://www.ceneo.pl/3332...ASABEgLhpfD_BwE

plus statyw

lub

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_86&products_id=1306&lunety=Teleskop%20Sky%20Watcher%20Synta%20R%2070%20500%20AZ%202

https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-80/400-AZ-3-teleskopy-1504.html

Refraktory są tańsze (jak widać). Nie jestem pewien czy ten najtańszy daje prosty, ziemski (nieodwrócony) obraz. Ten problem rozwiązuje zmiana "kątówki".
Oczywiście to garść przykładów a jest jeszcze tego... zależy także do czego jest potrzebny
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 949
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 04 Lis, 2022   

bufa, Zaczyna mnie intrygować, co Ty widzisz ze swojego balkonu.
 
 
bufa 
Uczestnik



Posty: 51
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Pią 04 Lis, 2022   

Aktualnie Lisi Kamień, Wzgórze Giedymina, Góra Chełmiec, Góry Sowie, Wałbrzyska strefa ekonomiczna itp.

Temat lunet na razie odpuszczam, aczkolwiek sukcesywnie jakieś tematy o nich będę czytał.

W najbliższych miesiącach może sfinalizuje zakup porro 10/12x42/50 i jakiś statyw, ale to też na spokojnie i możliwe że przed samym zakupem założę nowy temat, żeby niepotrzebnie nie ciągnąć tego ( ? ) :)
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 949
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 04 Lis, 2022   

bufa napisał/a:
Aktualnie Lisi Kamień, Wzgórze Giedymina, Góra Chełmiec, Góry Sowie, Wałbrzyska strefa ekonomiczna itp.

Temat lunet na razie odpuszczam, aczkolwiek sukcesywnie jakieś tematy o nich będę czytał.

W najbliższych miesiącach może sfinalizuje zakup porro 10/12x42/50 i jakiś statyw, ale to też na spokojnie i możliwe że przed samym zakupem założę nowy temat, żeby niepotrzebnie nie ciągnąć tego ( ? ) :)


Zazdroszczę widoków z balkonu.
 
 
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 908
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Pią 04 Lis, 2022   

bufa, Hmm, pewnie jak się mocniej wychylisz to i Złoty Pociąg na Uczniowskiej zobaczysz :mrgreen:
 
 
Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 530
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 04 Lis, 2022   

Wojtas_B napisał/a:
bufa, Nie ma pewnej teorii na temat stabilności lornetki 12x. Różnice w stabilności występują między modelami oraz między użytkownikami. Wyłącznie empiria powie Ci prawdę.

No właśnie, empiria…
Na spotkaniu lornetkowym miałem przyjemność popatrzeć przez dwie dwunastki: kowę bd xd 12x56 i NL 12x42. W obu przypadkach, po przyłożeniu do oczu, obraz był fajny i się nie trząsł, ale była istotna różnica dotycząca długości czasu komfortowej obserwacji. Kowę bdxd musiałem co chwila odrywać od oczu, bo choćbym nie wiem jak się starał, obraz szybko zaczynał się trząść- co wykluczało dłuższe, przyjemne podziwianie drugiego brzegu Wisły. W przypadku Swarovskiego było dużo lepiej pod tym względem. Ergonomia, ergonomią, ale myślę, że w moim przypadku, masa lornetek miała tu kluczowe znaczenie bowiem obie, po chwyceniu, dobrze leżały mi w dłoniach i - co więcej- muszle kowy bardziej mi pasowały (nie miały „trójkątów” w które wyposażone były muszle konkurenta) umożliwiając lepsze oparcie o buzię.
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 949
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 04 Lis, 2022   

Binokularnik, Trzeba było powiedzieć, to bym Ci te "Trójkąty" zdjął. Oto kolejny przykład, jak kształt czaszki wpływa na kompatybilność człowieka z lornetką i jej akcesoriami. Gdy kupiłem te "trójkąty", mam je cały czas założone, bo w moim przypadku, nie dość że blokują boczne światło, dając jeszcze lepsze wrażenie zanurzenia w obrazie, to poprawiają mi stabilizację lornetki.
"Trójkąty" mam od Swaro, ale na przykład kolega Adaher na swoją EL 10x50 założył nieoryginalne, dłuższe i bardziej elastyczne niż oryginały, które dzięki temu mogą pasować większej części elektoratu. Wydawały mi się nawet jeszcze lepiej (w 100%) blokowac boczne światło. Chyba sobie takie dokupię.

Podsumowując, takie dodatkowe skrzydełka na muszle okularowe to znakomita poprawa komfortu obserwacji, którą mało kto docenia, bo nie widuję ludzi z tym na lornetkach.
Z drugiej strony, ekstremalnie rzadko spotykam ludzi z lornetkami.
 
 
bufa 
Uczestnik



Posty: 51
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Pią 04 Lis, 2022   

To może jeszcze dopytam na szybko, skoro wątek dalej żyje.

Gdybym chciał spróbować monopodu do lornetki, to jaki byście mi polecili ( przypominam mam 190cm wzrostu ) ? Czy konieczne będzie jednoczesne dokupienie jakiś przejściówek ? Możecie również podać jakiś przykład dobrego statywu do 1000zł. Byłbym bardzo wdzięczny :)
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2499
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pią 04 Lis, 2022   

bufa, generalnie, każdy markowy statyw z głowicą, od 350 zł wzwyż będzie dobry, tylko musisz patrzyć na jego wysokość, po rozłożeniu, czyli minimum 170 cm + dodatkowe środkowe ramię.
Firmy to : Manfrotto, Sirui, Benro, Velbon i Vanquard.
Na Allegro masz tego multum, patrz też na używane, bo w dobrej cenie można trafić porządny statyw z głowica, bo dużo ludzi rezygnuje z nich, lub zmienia na lżejsze pod bezlustra.
Nie wiem czy trafisz na taki statyw, przy którym, lornetkę będziesz miał na wysokości 180-190 cm, musisz sam poszukać, czy takie są w sprzedaży.
Co do przejściówek to musisz wiedzieć jaki gwint ma uchwyt statywowy do danej lornetki i wtedy dobierać, ale to musi Ci powiedzieć ktoś kto w tym "siedzi"(korzysta w ten sposób z lornetki) :wink: .
Ostatnio zmieniony przez Jan55 Pią 04 Lis, 2022, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 949
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 04 Lis, 2022   

bufa napisał/a:
To może jeszcze dopytam na szybko, skoro wątek dalej żyje.

Gdybym chciał spróbować monopodu do lornetki, to jaki byście mi polecili ( przypominam mam 190cm wzrostu ) ? Czy konieczne będzie jednoczesne dokupienie jakiś przejściówek ? Możecie również podać jakiś przykład dobrego statywu do 1000zł. Byłbym bardzo wdzięczny :)


Nie znam rynku. Mam jakiś stary chiński monopod kupiony 20 lat temu, nie znam nawet nazwy modelu, ale jest lekki i dobrej jakości. Używałem go sporadycznie w czasach, gdy fotografowałem komercyjnie, a dziś służy mi do lornetki 12x.
Monopody z reguły mają większy wysuw od statywów, ponieważ, co do zasady, służą do bezpośredniego przykręcania do korpusu aparatu lub do teleobiektywu (bez pośrednictwa głowicy). Natomiast na statyw nakręcasz zawsze głowicę foto lub wideo, która ma też jakąś wysokość, która sumuje się z wysokością statywu.

W przypadku lornetki na monopodzie/statywie trzeba dodać głowicę + adapter lornetkowy łączący głowicę z lornetką. Zatem spód lub oś lornetki będzie na wysokości = wysokość monopodu/statywu + wysokość głowicy + wysokość adaptera lornetkowego. Zatem nie sądzę, żebyś miał problem ze zbyt krótkim monopodem.

Monopody mają zwykle cienki gwint 1/4, więc dla nakręcenia na monopod głowicy potrzebna jest redukcja z 3/8 na 1/4.

Jako głowicę na monopod polecam jakąś kulową foto niezbyt dużą, ale też nie jakieś maleństwo. Powinna mieć wajchę szybkiej blokady położenia. Jeszcze lepsza będzie głowica wideo, bo ma prowadnicę, którą operujesz, więc nie musisz łapać za lornetkę. Poza tym wideo zapewnia płynne ruchy w poziomie i w pionie, co da super komfortową zabawę z lornetką.
Głowice wideo są jedak zwykle droższe od typowych fotograficznych.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2499
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pią 04 Lis, 2022   

bufa, bdb są uchwyty, dedykowane do wszystkich lornetek, płaskie- paskowe, bardzo łatwe i szybkie w obsłudze. Uchwyt jest przykręcony na stałe do statywu a lornetkę zapina się za pomocą taśmy rzepowej lub ze specjalnej gymy. Firmowe są bardzo drogie, nawet kilkaset zł, ale na Amazonie czy Aliexpresie można zobaczyć czy są. Kiedyś widziałem takie w cenie około 120 zł. Możesz sprawdzić też na Astroshopie, albo Allegro, może mają.
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 949
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 04 Lis, 2022   

Jan55 napisał/a:
bufa, bdb są uchwyty, dedykowane do wszystkich lornetek, płaskie- paskowe, bardzo łatwe i szybkie w obsłudze. Uchwyt jest przykręcony na stałe do statywu a lornetkę zapina się za pomocą taśmy rzepowej lub ze specjalnej gymy. Firmowe są bardzo drogie, nawet kilkaset zł, ale na Amazonie czy Aliexpresie można zobaczyć czy są. Kiedyś widziałem takie w cenie około 120 zł. Możesz sprawdzić też na Astroshopie, albo Allegro, może mają.


Pewnie masz na myśli to, co ja nazwałem adapterem lornetkowym. Nie wyobrażam sobie łączenia go bezpośrednio ze statywem bez pośrednictwa głowicy, która umożliwia manewrowanie lornetką.

U mnie jest tak po kolei od dołu do góry: statyw, nakręcona na niego głowica foto, w głowicę zapięta płytka szybkiego montażu dokręcona od dołu do adaptera lornetkowego, lornetka zapięta na adapter lornetkowy.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2499
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pią 04 Lis, 2022   

Wojtas_B, oczywiście, napisałem tak bo myślałem o statywie z głowicą i dlatego tak uprościłem opis montażu. Głowica musi być. :grin:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 15