Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Kowa BD II XD 8x42 - pierwsze wrażenia
Autor Wiadomość
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 750
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 15 Mar, 2023   

Minął rok używania i mam dwie nowe uwagi, zimowe.

Spora AC na brzegu zwykle nie przeszkadza. Jednak zimą, podczas panoramowania krajobrazów ze śniegiem i różnymi kontrastowymi obiektami na jego tle, fioletowe zafarby po brzegu rzucają się w oczy. Jak skupiamy się na jednym obiekcie to nie ma z tym problemu, ale w takich przeglądowych obserwacjach (do których lornetka świetnie się nadaje, bo nie trzeba trzymać jej idealnie przy oku i ma spore pole widzenia) trochę to razi.

Fokuser zimą pracuje tylko ciut ciężej latem, żadnych problemów, z tym że tego roku nie było normalnej zimy :roll: . Te 3-5 godzin na spacerach z temperaturą niewiele niższą od zera... to nie są wymagające warunki.

Dodałem też opinię:
https://www.optyczne.pl//...a_lornetki.html
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






gruber 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 135
Wysłany: Czw 16 Mar, 2023   

Tomek taka zimowa sceneria ze słońcem za chmurami rozłożyła na łopatki mojego Steinera NH 8x56. AC na krawędziach w całym kadrze. Ale takie warunki są bezlitosne dla lornetek. Swaro NL też świecił AC od połowy promienia pola widzenia...
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2502
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Czw 16 Mar, 2023   

Śnieżna i nasłoneczniona sceneria, to najbardziej ekstremalna powierzchnia do sprawdzania AC w lornetkach. W takich warunkach polegają, nawet najlepsze, więc trudno wymagać od lornetki za 2000 zł, aby była w tym względzie, lepsza. W każdej lornetce, tańszej czy droższe,j ta przypadłość wystąpi, w mniejszym lub większym stopniu. Dla mnie, najważniejszym jest, czy AC występuje w normalnych warunkach obserwacyjnych, a nie w extremalnych, bo w tych extremalnych, korzystam z lornetki w krótkim czasie, ze względu na oślepiającą biel. :cry: Innym osobom to może nie przeszkadzać.
 
 
Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 536
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 16 Mar, 2023   

Jan55 napisał/a:
Śnieżna i nasłoneczniona sceneria, to najbardziej ekstremalna powierzchnia do sprawdzania AC w lornetkach. W takich warunkach polegają, nawet najlepsze, więc trudno wymagać od lornetki za 2000 zł, aby była w tym względzie, lepsza.


Hmm… w daltonizmie można czasem „dostrzec” zalety :smile:
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 750
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 16 Mar, 2023   

Dla porządku i zakończenia recenzji musiałem to napisać :) Nie da się też ukryć, że np. moja Kowa Prominar 8x32 wypada w takich warunkach zdecydowanie lepiej. Chociaż nawet tam nie jest idealnie, bo pamiętam jak kiedyś patrzyłem na gawrony na tle oświetlonego słońcem śniegu i wokół skrzydeł miały bardzo delikatne kolorowe obwódki, a to było centrum pola widzenia. No ale cudów nie ma i Kowa Prominar ma np. dużo mniejsze pole. Bardzo ciekaw jestem jak by wypadły Kowa Genesis 8.5x44 i NL Pure 8x42, przez które w tak ekstremalnych warunkach nie miałem okazji obserwować.
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 949
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 16 Mar, 2023   

Jeśli zapłacimy za lornetkę ponad 10k i w ekstremalnych warunkach znajdziemy w niej czasem AC na osi (możliwe w Leicach, Swarach, mniej we flagowych Zeissach), to co mamy zrobić? Usiąść i płakać, czy pogodzić się z tym?

Jesli chodzi o Genesis, to jedną z najlepiej zrobionych lornetek w każdym aspekcie obrazowania, przez które patrzyłem, jest Genesis 10.5x44. Lornetka mocno niedoceniona, często odrzucana z powodu ciężaru na papierze, i schowana w cieniu Wielkiej Trójki. Tylko że jakieś 1,5 roku temu można ją było kupić w granicach 5k, a dziś trzeba dać 7k.
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 750
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 16 Mar, 2023   

Wojtas_B, w jednym sporym sklepie widzę jeszcze Genesis 10.5x44 w starej cenie dostępną od ręki (wg informacji na stronie). Cena 7 tys. nie wydaje mi się przesadzona za tą lornetkę (wszystko poszło w górę, najlepsze lornetki nadal są sporo droższe), więc te 5 tys. przy dzisiejszych cenach to naprawdę okazja!
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 949
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 16 Mar, 2023   

_Tomek_ napisał/a:
Wojtas_B, w jednym sporym sklepie widzę jeszcze Genesis 10.5x44 w starej cenie dostępną od ręki (wg informacji na stronie). Cena 7 tys. nie wydaje mi się przesadzona za tą lornetkę (wszystko poszło w górę, najlepsze lornetki nadal są sporo droższe), więc te 5 tys. przy dzisiejszych cenach to naprawdę okazja!


Tak, 5k można z czystym sumieniem wydać na Genesis 10.5x44 i dostać jakość optyczną i mechaniczną na poziomie alfa, bez AC, która występuje w lornetkach pokroju Nikon HG 10x42 czy Zeiss Conquest 10x42.
Poza tym to 0.5x więcej też ma swoje zalety, a komfortowe ostrzenie już od 1.7 m daje duże możliwości obserwatorom robactwa.
 
 
Kot72 
Rozmowny
Kot72


Pomógł: 2 razy
Posty: 393
Wysłany: Czw 16 Mar, 2023   

HE , taki eksperyment obserwacyjny z grupą czarnych gawronów na białym śniegu zrobiłem ponad miesiąc temu . Gecony 8x poradziły sobie bardzo ładnie . Brak AC w środku i delikatne zielone obwódki na brzegach . DO Forest II 8X42 , W ścisłym centrum obraz czysty , poza centrum na brzegach mocne zielenie i fiolety . Vortex viper 10x42 , AC w centrum widoczna a na brzegach średnia . Lepiej niż w Foreście II . Sroka pod światło też jest dobra do sprawdzenia AC .
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 949
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 16 Mar, 2023   

Kot72 napisał/a:
HE , taki eksperyment obserwacyjny z grupą czarnych gawronów na białym śniegu zrobiłem ponad miesiąc temu . Gecony 8x poradziły sobie bardzo ładnie . Brak AC w środku i delikatne zielone obwódki na brzegach . DO Forest II 8X42 , W ścisłym centrum obraz czysty , poza centrum na brzegach mocne zielenie i fiolety . Vortex viper 10x42 , AC w centrum widoczna a na brzegach średnia . Lepiej niż w Foreście II . Sroka pod światło też jest dobra do sprawdzenia AC .


Attyki budynków na tle jasnego zachmurzonego nieba też są dobre do testowania AC.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2502
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Czw 16 Mar, 2023   

Kot72, Forest II 8x42, jak na swoją cenę, ma wyjątkowo dobrze skorygowaną AC, w środku pola, natomiast GPO/GECO, korekcję AC, w całym polu, mają na poziomie lornetek z wyższej półki cenowej, niż ta w której się normalnie znajdują (bez promocji). Co do Viperów HD, zwłaszcza 10x42, to ich AC wzbudziła we mnie zdziwienie, gdy porównywałem je z Diamondbackiem HD i Chase ED 10x42, które wcale nie były gorsze, pod tym względem, od Vipera HD, w bezpośrednim porównaniu, co potwierdził też sprzedawca w sklepie, w którym porównywałem te lornetki.
 
 
Kot72 
Rozmowny
Kot72


Pomógł: 2 razy
Posty: 393
Wysłany: Czw 16 Mar, 2023   

Dlatego uważam że pewne znane marki , a zwłaszcza ich najnowsze serie są mocno przewartościowane w stosunku do tego co optycznie sobą prezentują . Stare Prominary były powszechnie dobrze oceniane i były tańsze .
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 750
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 16 Mar, 2023   

Bo to dobre lornetki. Mam Prominara 12x56 (niezla) oraz 8x32 (bdb). Teraz ceny poszły w górę i nowe Kowy BD II to cenowo ta sama klasa. A czy lepsze? Na pewno mniejsze i z większymi polami. Odnoszac sie do tych modeli co mam widzę, że poprawili transmisję i kolorystyke w kierunku neutralnej. Ale AC w Prominarze 8x32 jest najniższa ze wszystkich moich lornetek :)
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 750
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 16 Mar, 2023   

Całkiem dobra do oceny AC jest Wenus, która ładnie w tej chwili świeci na zachodzie. W centrum pola Kowa Prominar 8x32 nie pokazuje śladu AC, w BD II 8x42 oraz Terze 8x25 kolorki są -podobnie intensywne, choć inne odcienie.

Przy okazji można na Wenus sprawdzić spajki. Z powyższych trzech tylko Kowa BD II pokazuje niewielkie promienie. Terra poddaje się dopiero na mocnej latarni, a Prominar 8x32 nie ma żadnych spajków na żadnym obiekcie w zasięgu.

Ciekawe jak Geco :)
 
 
Kot72 
Rozmowny
Kot72


Pomógł: 2 razy
Posty: 393
Wysłany: Czw 16 Mar, 2023   

O spajkach pisałem w wątku o Geco 10x42 . Na chwilę obecną nie ujawniłem w 8x32 , 8x42 , 10x42 . Co ciekawe na tych silnych halogenach które oświetlają pobliskie lodowisko Vortex pokazał mi czteroramienne promienie a Gecony nie . Na Wenus dziś zerkałem w czasie niebieskiej godziny ( teraz jest schowana za blokiem ) AC nie zauważyłem . Nie jest to niestety widok takiej ładnej okrągłej kulki jak np. Jowisz
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14