Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Omegon Tarlon HD - prośba o opinię
Autor Wiadomość
Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 536
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 19 Lip, 2022   Omegon Tarlon HD - prośba o opinię

Witam,
Miał ktoś z Was którąś (jest kilka formatów) z tych lornetek w rękach i mógłby podzielić się wrażeniami?
pozdrawiam
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2504
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Wto 19 Lip, 2022   

To jest tani klon Bressera Pirscha PhC, na dodatek beż powłok fazowych na pryzmatach. Omegon jest brendowany dla Astroshopa. Taki sam jest Helios, Carson i Minox X-lite i kilka innych no name.
Wierną, optyczną kopią Bressera jest Focus Observer, Opticron Savanna R PC, które różnią się tylko tym, że mają plastikowe pokrętła ostrości i dioptrii, a Bresser ma alu.
Co do Omegona to wygląda elegancko ale jest słabszy optycznie i słaby mechanicznie w porównaniu do Bressera i Opticrona. Focusa nie miałem w rękach, więc nie wiem. Jedyną wadą, w/g mnie, w tych lornetkach ( wszystkie formaty) są małe pola, jak na dzisiejsze czasy, chociaż 8x33-42 z 7* można przeżyć. Optycznie, jak na swoje ceny, są dobre. Bresser 8x42, poza polem widzenia 7*, jest lepszy optycznie (ostrość, kontrast) od DO Forest II 8x42, tak samo Opticron Savanna, który jest dodatkowo najlepszy mechanicznie.
Omegony są najsłabsze w porównaniu z w/w lornetkami, co czułem od razu po wzięciu do ręki i próbie ustawiania ich do sprawdzenia przy oczach. W jednym z parków RSPB w Szkocji, były to najmniej wypożyczane lornetki, przez odwiedzających park.
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 952
Skąd: Warszawa

Wysłany: Wto 19 Lip, 2022   

Jan55, Matko Bosko... skąd Ty masz tę całą szczegółową wiedzę?
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2504
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Wto 19 Lip, 2022   

Dawno temu usłyszałem takie powiedzenie: " Jak się chce, to wszystko można". W moim przypadku, mogę powiedzieć, że się sprawdziło. Najwięcej lornetek poznałem w Szkocji, w rezerwatach RSPB, gdzie do czasu pandemii były stoiska z wypożyczaniem lornetek i lunet różnych marek, a resztę w Polsce i na innych wyjazdach zagranicznych, oraz od znajomych. W związku z tym trochę się tej wiedzy uzbierało, co nie znaczy, że nie ma, na forum, lepszych ode mnie. Tyle, że ja się w jakiś sposób dzielę tym co wiem a inni może nie chcą lub nie lubią się dzielić.To byłoby tyle na ten temat :wink: .
 
 
Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 536
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 22 Lip, 2022   

Jan55 napisał/a:

Omegony są najsłabsze w porównaniu z w/w lornetkami, co czułem od razu po wzięciu do ręki i próbie ustawiania ich do sprawdzenia przy oczach.


Ok, o to tego typu informacje właśnie mi chodziło…szkoda tylko, że koleżanka nie będzie zadowolona gdy jej to przekażę :sad:
Dziękuję!
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2504
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pią 22 Lip, 2022   

Binokularnik, wiesz dobrze, że lepiej dołożyć te 50 zł i kupić lepszą, więc jej wytłumacz. Ma do wyboru Focusa albo Pirscha, tylko, że one są zielone a Omegon czarny. MZ, Pirsch wygrywa z Focusem metalowymi pokrętłami. Niech kupuje, bo jeszcze można za 599 zł, a widzę, że nowa cena już jest jak na zachodzie, powyżej 1000 zl. :sad:
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 751
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 22 Lip, 2022   

Jan55 napisał/a:
Najwięcej lornetek poznałem w Szkocji, w rezerwatach RSPB

Jan55, a na jakich zasadach odbywa się to wypożyczanie? Jakas kaucja czy tylko spisują? Lunety tez są? Czy taki rezerwat jest jakos czytelnie oznaczony, a może nawet wydzielony?

Ja mieszkam koło rezerwatu Wyspy Zawadowskie. Miesiąc temu był szczególnie ciekawy z uwagi na liczne gniazda rybitwy i mewy, które powstały i się uchowały przez długo utrzymujący się wiosną i wczesnym latem niski stan Wisły (rok temu wysoka woda zmyla wszystko co założyły). Tylko tu pewnie 1 na 2 osoby wie, że wyschnięte dno jest rezerwatem i nie wolno nawet wchodzić, a sam widziałem mnóstwo ludzi z psami i dwa szalejące quady. Kiepsko jest to oznakowane, jeden oficjalny szlak, który jakos głupio sie urywa, za to mnóstwo bocznych ścieżek oczywistych dla okolicznych mieszkańców. Nawet nie wiadomo gdzie by te lornetki pożyczać. Raz natknąłem się na OTO patrol, pouczyli żeby nie schodzić na dno, bo tam gniazda i dali zerknąć przez lunetę (akurat byłem tylko z lornetka). Trochę pogadaliśmy i doszliśmy do wniosku, że RDOS mógłby bardziej przyłożyć się do oznakowania, no bo przecież płotów tu nie postawia z powodu migrujących zwierząt lądowych.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2504
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pią 22 Lip, 2022   

_Tomek_, ...wypożyczanie odbywało się do "wybuchu" pandemii, na zasadzie spisania danych i symbolicznej opłaty na RSPB, w zależności od wartości i marki lornetki czy lunety i czasu ( od 2-10 Funtów). Ja się dogadywałem i oglądałem przy stoisku (na wolnym powietrzu) za 10 F wszystkie modele lornetek jakie mieli dostępne, na ladzie, w danej chwili. Po pandemii, jak na razie to nie funkcjonuje, a szkoda. Jest natomiast gablota z lornetkami do sprzedaży, ale to tylko Swarovski, Zeiss i Leica. O te, jeszcze nie prosiłem, aby mi którąś pokazano :wink: . Może innym razem. Cała obsługa to ludzie w "słusznym" wieku, bardzo mili i uprzejmi w stosunku do odwiedzających.
Rezerwaty są oznakowane i wydzielone tak jak u nas parki narodowe. W każdym z reguły jest duże jezioro, tak, że różnorodność ptactwa jest wielka od wodnego po leśne. W Szkocji jest kilka takich rezerwatów. Do rezerwatu można wchodzić z psami ale tylko na smyczy. Najlepsze jest to, że mimo, że przyjeżdża dużo ludzi z małymi dziećmi, to panuje cisza, dzieci nie płaczą i nie wrzeszczą, a jeżeli zdarzy się taka sytuacja, to rodzice od razu je uciszają.
Przy każdym jest parking dla samochodów, płatny 3 F za dzień a za noc 5 F, bo w nocy też można przebywać w rezerwacie. Najlepsze jest to, że są miejsca do odpoczynku gdzie można usiąść przy stole z bali, a w odległości 5m od tych stołów są paśniki dla ptaków. Siedzisz sobie, patrzysz przez lornetkę i ptaka masz jakby w rękach albo robisz zdjęcia. Kapitalna sprawa. Nad jeziorem są z kolei czatownie. Tak to się kręci u nich.
Osobiście razem z Żoną uwielbiamy te miejsca, za każdym razem jak jesteśmy w Szkocji musimy przynajmniej jeden dzień być w rezerwacie, oczywiście jak jest pogoda czyli nie pada deszcz.
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 751
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 23 Lip, 2022   

Ciekawe, czyli jest to bardziej uregulowane niz Wyspy Zawadowskie (czy sąsiednie Swiderskie), ale swoboda - ta legalna - jakby większa. Tutaj mamy żywioł ludzi i zwierząt oraz skrajności: z jednej strony quady szalejące po wyschniętym dnie Wisły, z drugiej strony OTOP, który twierdzi, że 100 m od gniazda to za blisko, choć przecież widzę, że nie plosze ptaków.

A ten sprzęt co pożyczają to pewnie solidna średnia półka? Tani by się rozleciał przy intensywnym używaniu, a drogi to ryzyko kosztownego uszkodzenia?
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2504
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sob 23 Lip, 2022   

_Tomek_, ten sprzęt to granica od 60 do max 250 F, czyli w poniżej średniej półki, czyli poziom Vortexów DB HD czy DO Chase. Generalnie to marki : Barr & Stroud, Helios, RSPB, Viking, Opticron i Hawk. Do tego kilka porro Opticrona i Nikona Actiona VII. Muszę zaznaczyć, że żadna z lornetek nie była rozjechana czy mechanicznie zużyta. Po prostu, wypożyczający dbają o sprzęt.
Właśnie tam poznałem lornetkę Viking Kestrel ED 8x42, którą zakupiłem, bo to rewelacyjna lornetka za równowartość 1200 zł. Optycznie jest lepsza, od odpowiedników 8x42 : Chase, Kowy BD II itp. MZ, optycznie jest równa Vortexowi Viperowi HD. Szkoda, że lornetki firmy Viking, nie są znane w Polsce tak jak i lornetki Barr & Stroud Series 5 i Series 5 ED, a są to firmy istniejące i uznane na wyspach brytyjskich, od lat, tak jak i Opticron.
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 751
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 23 Lip, 2022   

Szkoda, ale tak długo jak nie mają przedstawiciela na naszym rynku, to nic się nie zmieni, bo koszty importu zabijają wszelką opłacalność. Za głupie dekle Opticrona zapłaciłem rozsądna cenę, ale drugie tyle to koszt wysyłki i jeszcze przy odbiorze podatek na poczcie. A lornetki wpadają w przedzial cenowy, gdzie dodatkowo płaci się cło, z którego dekle zostały zwolnione. No ale przy osobistym wyjeździe warto wziąć pod uwagę... Dzięki za zwrócenie uwagi na te marki :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 15