Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Dwunastka na ptaki
Autor Wiadomość
anton 
Bywalec
____________________


Pomógł: 1 raz
Posty: 111
Skąd: Lubelszczyzna
Wysłany: Nie 31 Lip, 2022   Dwunastka na ptaki

Poszukuję dla żony drugiej lornetki na wspólne wypady w otwarty teren. Używam 10x42 Kowa BDII, małżonka wtedy korzysta z 8x32 Vortex DB. Do lasu taki tandem jest ok ale nie na stawy albo wiosenne rozlewiska. Kupowanie drugiej 10x42 myślę że jest bez sensu, pomyślałem więc o 12x50 albo 12x56. Małżonka skorzysta i ja będę miał większy wybór przy samotnych wycieczkach.
Moje typy:
Kowa BD 12x56 Prominar XD
DO Chase 12x50 ED
Vortex Viper HD 12x50

Co o tym sądzicie ? Osobiście najbardziej podoba mi się Kowa, czemu ? Bo to Kowa :)
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1075
Wysłany: Nie 31 Lip, 2022   

MZ zapewne każda z tych trzech zadowoli Ciebie, ale już dla żony to lornetka klasy 56mm będzie klocem zbyt ciężkim. Ja używam tego Vipera i sobie chwalę, Chase też zbiera dobre opinie, więc wybierałbym spośród tych dwóch 12x50.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Nie 31 Lip, 2022   

anton, kwestia kasy, ale Viper najlepszy, Kowa ciężki klocek a Chase najlżejsza i najtańsza, ale dobra. :grin:
 
 
anton 
Bywalec
____________________


Pomógł: 1 raz
Posty: 111
Skąd: Lubelszczyzna
Wysłany: Nie 31 Lip, 2022   

To nie jest tak że zona będzie miała dwunastkę a ja będę przyspawany do 10x. Z uwagi na szerokie pole widzenia w obecnie posiadanej Kowie bardziej prawdopodobny będzie układ że małżonka będzie chętniej sięgała po Kowę BDII 10x42.
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1075
Wysłany: Nie 31 Lip, 2022   

MZ w takich zastosowaniach o jakich piszesz, lornetka klasy 12x56 nie ma ŻADNEJ przewagi nad lornetką 12x50, natomiast ma zasadnicze słabości w postaci wagi i wymiarów. No, ale jeżeli jesteś fanem Kowy i cierpisz na chroniczny nadmiar gotówki, to pewnie te wady jakoś przełkniesz. 😉
 
 
anton 
Bywalec
____________________


Pomógł: 1 raz
Posty: 111
Skąd: Lubelszczyzna
Wysłany: Nie 31 Lip, 2022   

Sprzęt ma być dobry optycznie przede wszystkim, waga niby tez ma znaczenie ale jak mam na ramieniu 3,5 kg statyw + luneta to 100 czy 200 gram na lornetce nie robi różnicy :)
 
 
_Tomek_ 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Posty: 700
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 31 Lip, 2022   

anton, ja mam Prominara 12x56 i na otwartą przestrzeń jest bdb. Niestety nie mam porównania do 12tek o jakich piszesz, tylko do dość słabego Olympusa EXPS I 12x50. Olek ma dużo mniejsze pole i większą AC, no ale to inne półki cenowe.

W Kowie fajne jest duże pole (okolo 5.3*, deklarownych 5.5* na pewno nie ma, ale to i tak sporo), a główna wada to osiągi w centrum pola. Nie są złe, sa dobre, ale inne moje Kowy, BD XD Prominar 8x32 i BD II 8x42, są ostrzejsze w centrum i mają niższą AC. No ale swoją robotę robi, widać to czego ósemki nie pokażą.

Jeśli interesuje Cię dokładniej jakas cecha to mogę sprawdzić po urlopie - nie jest to moja ulubiona lornetka, więc nie analizowałem dokładnie jej osiągów jak innych.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Nie 31 Lip, 2022   

anton, jeżeli jeszcze nie czytałeś, to na głównej stronie u góry w dziale "Lornetki"- Kowa, jest bdb opinia kol.Volvera na temat tej Kowy vs Viper HD. Może ta opinia Ci pomoże w wyborze, która lepsza :mrgreen: .
 
 
gruber 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 135
Wysłany: Pon 01 Sie, 2022   

anton napisał/a:
waga niby tez ma znaczenie ale jak mam na ramieniu 3,5 kg statyw + luneta to 100 czy 200 gram na lornetce nie robi różnicy :)


Moim zdaniem robi. Mam 12-kę która waży ok. 850 g i mogę ją nosić przez cały dzień. Oczywiście czuć ją na szyi i jest zdecydowanie mniej komfortowo w porównaniu do M7 8x30. Ale godzę się dźwigać dodatkowe 400 g bo 8x jest już dla mnie za słabe. A kiedy kupiłem NH 8x56 to po kilku spacerach zacząłem go nosić w dłoni bez paska bo po dłuższym czasie wyraźnie mi ciążył. On waży podobnie do Kowy nad którą się zastanawiasz. Twoja żona będzie to odczuwać pewnie jeszcze bardziej.
Kup Chase i Vipera, porównasz na spokojnie i zostawisz lepszą.
Ja też kupiłem 12-kę na otwarte tereny i nad wodę. Teraz używam jej wszędzie nawet w góry z nią chodzę bo przez ósemki nie chce mi się już patrzyć :mrgreen: .
No może w górki nie góry...
 
 
anton 
Bywalec
____________________


Pomógł: 1 raz
Posty: 111
Skąd: Lubelszczyzna
Wysłany: Pon 01 Sie, 2022   

W podobniej wadze mam DO Titanium 8x56 ROH - 950g. Zrobiłem z nią sporo kilometrów wieczorami po łąkach szukając tokujących bekasów i jej waga jest dla mnie akceptowalna. Kowa jest 100g cięższa.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pon 01 Sie, 2022   

anton, Kowa waży 200g więcej od ROH, ale przy takiej wadze może to być nie odczuwalne, jak twierdzisz. Viper jest lżejszy o prawie 35 dkg, a to już duża różnica do Kowy. W życiu jest tak, że każdy dźwiga ciężar jaki mu pasuje, jeden lekki a inny ciężki. :wink:
 
 
_Tomek_ 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Posty: 700
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 01 Sie, 2022   

Z tą masą to kwestia stylu obserwacji. Kowa ciąży jak mam ją kilka (nie 2, ale 5-6) godzin na szyi. Można kupić szelki, ale z różnych powodów mi nie pasują, choć lornetka już nie ciąży i jest pod ręką. Dla mnie wybór jest: lornetka na szyi, albo w kieszeni, albo w plecaku. A jak w plecaku, to do dużych powiększeń wolę nieść lunetę i statyw.

Co do jakości optycznej Kowy, to ani ani nie polecam, ani nie odradzam :roll:
 
 
marcinkle 
Uczestnik


Pomógł: 2 razy
Posty: 83
Wysłany: Pią 05 Sie, 2022   

Miałem kilka 12x50, ale został Monarch M5 12x42 i jest to moja najczęściej używana lornetka na ptaki, moim zdaniem nie ma sensu targać 50-tki na dzienne obserwacje i do tego jeszcze lunety. Niedawno modele serii M5 odświeżyli a i stare są jeszcze dostępne.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pią 05 Sie, 2022   

marcinkle, starych modeli Monarcha 5 12x42 nie ma już w sprzedaży od kilku miesięcy, tak w Polsce jak i w Europie. Jak w lutym szukałem w sklepach, to już ich nie było. Tylko M5, której w tej chwili też nigdzie nie ma. Mało tego, to używanych też nie ma na rynku. :cry:
 
 
anton 
Bywalec
____________________


Pomógł: 1 raz
Posty: 111
Skąd: Lubelszczyzna
Wysłany: Sob 06 Sie, 2022   

Patrząc szybko na parametry to pole widzenia 12x42 jest podobne do 12x50. Nie lepiej jednak 12x50 z uwagi na jasność ?

Nikon Monarch 5 będzie znacząco lepszy od Nikona Prostaff 5 ?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14