Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Szukam lekarstwa na fajny bokeh ;)
Autor Wiadomość
Blackfire74 
Nowy


Posty: 12
Wysłany: Nie 05 Cze, 2022   Szukam lekarstwa na fajny bokeh ;)

Hello,
wiem, wiem, milion postów o bokeh ale...
Poniżej są dwa zdjęcia, które zrobiłem Minoltą 70-210, Sony a550 APS-C. Tło od obiektu w odległości 1,70m, aparat od obiektu również 1,70m. Oba zdjęcia na przysłonie f/4. Pierwsze ogniskowa 75mm, drugie 150mm (dane z obiektywu, rzeczywiste x1.5 ale nieważne).

Teraz tak:
pomijając złą kompozycję, bo chciałem żeby kwiatki w tle były blisko twarzy "obiektu" przy każdej testowanej ogniskowej, zakładając że wielkość obiektu w kadrze na pierwszym zdjęciu mi odpowiada ale bokeh zdecydowanie z drugiego. Pytanie, przy takiej samej ogniskowej jak na pierwszym zdjęciu, czyli 75mm, jaka musiała by być przysłona mniej więcej żeby uzyskać taki bokeh jak na drugim zdjęciu? Jest to tak że żeby tło było rozmyte 2x bardziej to przysłona musi być bardziej otwarta o 1 działkę, o 2 działki, czy jak?
Wprawdzie rozglądam się za stałką 50mm (czyli na mojej matrycy 75mm, bez związku z 75mm ze zdjęć, bo to już jest 115mm) ale nie wiem czy wystarczy f/2.8 czy aż f/1.7 żeby uzyskać zamierzony efekt? Chodzi o to żeby na 50-ce "obiekt" zajmował tyle miejsca co na pierwszym zdjęciu a bokeh był mniej więcej jak na drugim. Wiem, że nikt z Was nie będzie latał z aparatem po domu i testował moich warunków ze zdjęcia.
Mam kita 18-55 i na 55 jak robiłem te same zdjęcia ale obiekt miałem bliżej żeby zajmował tyle samo miejsca w kadrze, z przysłoną 5.6, bo bardziej się nie da otworzyć, to tło nie było rozmyte tylko jakby lekko poruszone, a to baaaardzo za mało.
Z racji tego że nie będę robił zdjęć w plenerze a na małych odległościach w domu (aparat od tła 1-2m), no i nie portrety a raczej martwa natura i zbliżeniowe, to przydałoby się wiedzieć jak przysłona w konkretnych warunkach wpłynie na bokeh. Akurat wszystkie 3 obiektywy które mam na oku (f/1.4, 1.8 i 2.8) są bez możliwości zwrotu więc raczej nie wyłożę "milionów" na testy.
Chciałbym tylko wiedzieć, czy przy tej samej odległości tła od obiektu, odległości aparatu od obiektu i tej samej ogniskowej, o ile działek przysłona musi być bardziej otwarta żeby uzyskać powiedzmy 2x bardziej rozmyte tło, albo jakaś inna skala odniesienia.
Zauważyłem, że na dużych (od 3.5 do 8) przysłonach róznice pomiędzy kolejnymi działkami są bardziej zauważalne niż na małych (powyżej 8) .
A tu zdjęcia
#1


#2
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






ryszardo 
Maniak



Pomógł: 48 razy
Posty: 933
Skąd: Józefów
Wysłany: Nie 05 Cze, 2022   

Jeśli dobrze zrozumiałem, to chcesz osiągnąć kadr jak na #1 z rozmyciem tła jak na #2?

Jeśli zrobisz zdjęcia na 75 mm f/2.0, to jego wycinek ze środka będzie wyglądał dokładnie jak #2 (z dokładnością do różnic między charakterystyką użytych obiektywów). Czyli: 2 razy większa ogniskowa odpowiada przysłonie otwartej o dwie działki (skaluje się to kwadratowo).

Jeśli weźmiesz obiektyw 50 mm, to bez względu na przysłonę efekt uzyskasz inny, bo aby osiągnąć pożądane wypełnienie kadru tematem zdjęcia/osobą (jak na #1) będziesz musiał podejść bliżej i w efekcie zmienią się proporcje między skalą odwzorowania obiektu i tła na zdjęciu (będzie widać więcej tła przy tej samej wielkości osoby w kadrze).
Wtedy będzie trzeba wybrać pomiędzy takim samym rozmyciem kwiatów w tle względem ich samych (to, jak bardzo kwiaty zlewają się w jedną plamę), a wielkością plamki rozmycia (to, na jakim obszarze zdjęcia rozmywa się jeden punkt w tle).
 
 
Blackfire74 
Nowy


Posty: 12
Wysłany: Nie 05 Cze, 2022   

Dokładnie tak, taki sam kadr jak #1 a większe rozmycie jak na #2. Wiem, ze na 50mm będę musiał być bliżej i to mi odpowiada. Wiem, że zmienią się proporcje obu odległości bo aparat bedzie i bliżej obiektu i bliżej tła. Przecyzując pytanie na które już chyba odpowiedziałeś, chodziło mi o zależność pomiędzy kolejnymi wielokrotnościami stopnia rozmycia w stosunku do kolejnych zmian przyslony.
Rozumiem (chyba) zasadę że skaluje się kwadratowo, ale problem z którym nie mogę sobie poradzić to to, jak zmienia się rozmycie w zależnosci od wielkości przysłony przy tej samej ogniskowej i zachowaniu tych samych odległości? Teraz mogę wpływać na bokeh ale kosztem odwzorowania obiektu, czyli prosto mówiąc, większy bokeh większe powiększenie. A chciałbym zachować odleglości, ogniskową i wielkość obiektu w kadrze ale wiedzieć o ile mieć większą przesłonę żeby uzyskać np. 2x bardziej rozmyte tło. Czy jest na to też jakiś wzor? Albo z doświadczenia, mówiąc czysto teoretycznie: zwiększ przysłonę z 5.6 na 2.8 a uzyskasz X razy większe rozmycie, zwiększ na 1.7 uzyskasz 2X razy większe rozmycie, albo że zmiana z 5.6 na 2.8 ma mniejszy efekt niż z 2.8 na 1.7, czy coś w tym rodzaju.
 
 
Blackfire74 
Nowy


Posty: 12
Wysłany: Nie 05 Cze, 2022   

Czyli, teoretycznie 50mm f/1.7 powinien być odpowiedni z przeliczenia i mieć zapas na przesłonie i powinienem dać radę uzyskać nawet lekko bardziej rozmyte tło.
A czy zmieniając proporcjonalnie obie odleglości aż do uzyskania tego samego wypełnienia kadru, stopień rozmycia powinien pozostać taki sam?

A wspomniany wycinek musi być połową wielkości pierwszego kadru?
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 48 razy
Posty: 933
Skąd: Józefów
Wysłany: Nie 05 Cze, 2022   

Doprecyzowując: jeśli chodzi o rozmycie to dwukrotna zmiana ogniskowej zawsze odpowiada zmianie przysłony o dwie działki, czyli dwukrotnej zmianie wartości przysłony (bo to skala logarytmiczna).

Rozpatrując poszczególne przypadki:
1. Wydłużenie ogniskowej x-krotnie bez zmiany wartości przysłony i odległości powoduje x-krotne zwiększenie rozmycia
2. Otwarcie przysłony o x EV bez zmiany ogniskowej i odległości powoduje 2^(x/2) krotne zwiększenie rozmycia
3. Rozmiar matrycy nie wpływa w żaden sposób na rozmycie, tylko na kadr. Rozmycie zmieni się natomiast, jeśli na mniejszej matrycy spróbujemy odwzorować ten sam kadr, przez co zmienią się odległości.
4. Zmiany odległości wpływają w trochę bardziej skomplikowany sposób. Łatwiej mówić tu o głębi ostrości, którą można wyznaczyć z samej skali odwzorowania (wypadkowa odległości i ogniskowej) i wartości przysłony. W przypadku rozmycia tła jest trochę trudniej podać dokładne wzory, bo zależą od obu odległości jednocześnie (obiektyw-obiekt i obiektyw-tło).

Warto jednak pamiętać o jednej zależności: im dłuższa ogniskowa, tym większe rozmycie tła przy tej samej głębi ostrości. Czyli jeśli na różnych ogniskowych osiągniesz to samo wypełnienie kadru obiektem i głębię ostrości, to krótszy obiektyw pokaże więcej, mniej rozmytego tła niż dłuższy. Jeśli dobierzesz parametry tak, aby rozmycie tła było takie samo, to głębia ostrości na obiekcie będzie przy krótszym obiektywie mniejsza (ta sama skala odwzorowania i bardziej otwarta przysłona).
 
 
Blackfire74 
Nowy


Posty: 12
Wysłany: Nie 05 Cze, 2022   

Czyli, z ostatniego zdania wynika że na 50mm z przysłoną 1.7 powinienem uzyskać podobny stopień rozmycia mając aparat bliżej obiektu i przy mniejszej odległosci obiektu od tła. Skoro płytsza głębia ostrości.
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 48 razy
Posty: 933
Skąd: Józefów
Wysłany: Nie 05 Cze, 2022   

Wydaje mi się, że w tej konkretnej sytuacji efekty będą zbliżone.
Spodziewałbym się odrobinę mniejszej GO i mniejszego rozmycia tła przy 50/1.7 i 1.7 m od obiektu do tła, ale nie mam pewności do to drugiej części bez dokładnych obliczeń.

Jak chcesz, to możesz się pobawić tym:
https://dofsimulator.net/en/
 
 
Blackfire74 
Nowy


Posty: 12
Wysłany: Nie 05 Cze, 2022   

Zakładam że 50mm, f1.7 i bliżej obiektu o połowę. W oparciu o twój wykład myślę że powinienem uzyskać taki efekt. Dzięki wielkie z pomoc.
 
 
as... 
Entuzjasta



Pomógł: 4 razy
Posty: 730
Wysłany: Sro 28 Wrz, 2022   

Obecnie to co robi iPhone ... tryb portret i jedziesz w dół z f
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 15