Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetka Celestron LandScout 7x35
Autor Wiadomość
Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 536
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 16 Wrz, 2022   

Wojtas_B napisał/a:
Pytanie: Ilu z Kolegów tu piszących podgląda owady?
Dobrze skorygowane brzegi pola są niezbędne do obserwacji na minimalnych odległościach.


ja "podglądam" owady przez kowe bdii 6.5x32.

odnoszę wrażenie, że na krótkich (2-3m) odległościach brzegi pola (ogarniam całe pole) są lepiej skorygowane niż przy patrzeniu w nieskończoność, ale ja mam trochę walnięty narząd wzroku i może z tego to wynika.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2511
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pią 16 Wrz, 2022   

Wojtas_B, jeśli można spytać (bez żadnych podtekstów), to jaki minimalny procent pola jest dla Ciebie lub w/g Ciebie osią. Bo w/g mnie, ale może się mylę, to za oś, w przypadku obrazu koła w lornetce, powinno się przyjąć ściśle pkt środka tegoż koła obrazowego, chyba, że w tym przypadku przyjmujemy jakiś procent wielkości tego pkt.
Pytam, bo w wielu przypadkach osoby opisujące jakąś lornetkę (wady i zalety), posługują się zwrotem "poza osią" lub "na osi", które to zwroty, nie każdy rozumie, albo rozumie po swojemu :wink: , co czasami doprowadza do śmiesznych sytuacji :grin: .
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2511
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pią 16 Wrz, 2022   

Binokularnik, ta Kowa chyba tak ma, bo ja też to zauważyłem w swojej, ale ponieważ nie patrzę często z takich odległości to nie przywiązuję do tego takiej uwagi, jak do ostrości brzegów, na dużą odległość, która w tej Kowie nie jest zła jak na tak duże pole. Miałem w rękach lornetki z dużo gorszymi brzegami, przy polach 8* i więcej. :smile:
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 953
Skąd: Warszawa

Wysłany: Pią 16 Wrz, 2022   

Jan55, Nie potrafię w prosty sposób odpowiedzieć, bo musiałbym wchodzić w mało wiarygodne teoretyzowanie, czego nie lubię. Wszelkie opinie i refleksje opieram wyłącznie na własnych doświadczeniach z lornetkami. Jeżeli z testu wynika, że np. w EII degradacja obrazu zaczyna się na 65% promienia, to ja mogę tylko potwierdzić, że mnie te 65% wystarcza, znaczy nie widzę tej degradacji, jeśli jej nie szukam, bo 65% przy tak dużym polu przekłada się na wciąż duży obszar z dobrą korekcją, poza który moje oko nie sięga, bo rozglądam się po obrazie tylko o mały kąt od osi. Jedyne lornetki, w których jako tako (i też nie w każdych warunkach świetlnych) udawało mi się porozglądać po obrazie miały źrenice od 5mm w górę.

Zatem, siłując się na teorię wywiedzioną z mojego doświadczenia, mogę przyjąć, że dobre porro 8x powinno mieć ok. 5,7 stopnia bezwzględnego pola dobrze skorygowanego.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2511
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pią 16 Wrz, 2022   

Wojtas_B Dzieki za odpowiedź. Czyli rozumowanie pokrewne z moim, a ja tłumaczyłem to prawidłowo, co niektórym ludziom, że za "oś" powinno się przyjmować pole do krawędzi dobrej ostrości, a reszta do brzegu jest poza "osią", a wady optyczne mogą występować w "osi" ostrości, nie zależnie od wielkości ostrego pola, jak i poza "osią" do brzegów.
Po prostemu :grin: , za "oś" uznajemy szerokość ostrego pola w lornetce.
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 953
Skąd: Warszawa

Wysłany: Pią 16 Wrz, 2022   

Wolę lornetkę z dobrą korekcją na osi i jej degradacją w rozsądnej od osi odległości od lornetki z równo trzymaną w prawie całym polu ale przeciętną korekcją. Mówiąc prościej, na osi musi być żyleta na poziomie premium, inaczej lornetka ze mną nie zostaje.
 
 
Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 536
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 17 Wrz, 2022   

_Tomek_ napisał/a:

Ale koma to coś innego niż nieostrość brzegowa.


OK, przeczytałem wyniki testów SF 8x32,42 i NL 10x42
Pola wielkie, ostre po brzegi, ale zniekształcone (koma,dystorsja) w 2/3 -3/4 od środka.
Nie wymagajmy zatem zbyt wiele od tego celestrona.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2511
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sob 17 Wrz, 2022   

Wymaganie wiele od tego Celestrona jak i od jemu podobnych lornetek, byłoby wielkim nieporozumieniem. MZ, wymagania można zacząć stawiać lornetkom od pułapu cenowego 1000 zł wzwyż, bo na tym pułapie powinna się zacząć, w miarę, dobra jakość optyczna. Jak jest w rzeczywistości to widać, mogą się zdarzyć "perełki" poniżej 1000zł :smile: i zdarzają się tzw "lemony" powyżej 1000zł do tego, nawet na najwyższej półce :roll:
 
 
Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 536
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 17 Wrz, 2022   

Jan55 napisał/a:
Jak jest w rzeczywistości to widać, mogą się zdarzyć "perełki" poniżej 1000zł :smile:


Na razie, wiele wskazuje na to, że Celestron LS 7x35 (pole 9.2*, ostrości 80%, koma pojawia się w ok. 65% od środka , ER 18mm, azot, gwarancja 3 lata, chwalony serwis Delty) może być taką perełką. Jest wprawdzie ciężki, ale kosztuje lekkie pieniążki i jego zakup nie odchudzi drastycznie portfela.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2511
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sob 17 Wrz, 2022   

Gdyby jeszcze był w gustowniejszej obudowie, a nie ala chińskiej, to byłoby to dopełnienie całości. W/g mnie obudowa jest, chyba najgorsza jaką widziałem na lornetkach porro, do tego te muszle, jak zakrętki do butelek, designe rodem z Chin :cry: . Co prawda Celestron to amerykańska firma, natomiast brendują lornetki porro, chyba w najgorszym chińskim designie. To już lornetki Delty są ciekawsze pod tym względem, mimo, że też nie należą do tych eleganckich jak np Pentax, Olympus czy Nikon. Gdyby włożyli optykę z tego Celestrona w inną ciekawszą obudowę np ala Opticrona Adventurera czy w/w firm, to ta lornetka na pewno zyskałaby na popularności, nawet jakby kosztowała z tego powodu te 10$ czy100 zł więcej, a tak jest gdzieś w niszy lornetkowej czekając na jakieś zainteresowanie, jak myślę i widzę, to bardzo małe.
Ponieważ o gustach się ponoć nie dyskutuje to jest to tylko moja osobista opinia, oparta na moim osobistym guście :mrgreen:
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 953
Skąd: Warszawa

Wysłany: Sob 17 Wrz, 2022   

Binokularnik napisał/a:
_Tomek_ napisał/a:

Ale koma to coś innego niż nieostrość brzegowa.


OK, przeczytałem wyniki testów SF 8x32,42 i NL 10x42
Pola wielkie, ostre po brzegi, ale zniekształcone (koma,dystorsja) w 2/3 -3/4 od środka.
Nie wymagajmy zatem zbyt wiele od tego celestrona.


???
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 953
Skąd: Warszawa

Wysłany: Sob 17 Wrz, 2022   

Benedykt, Twoja wstępna recenzja oraz opinie z zagranicznego forum są intrygujące.
Aż podjadę do salonu Delty, żeby ją sprawdzić. Jeśli ten Celestron jest tak dobry (przy swojej cenie), to nie można obok niego przejść obojętnie i warto potestować totalnie (pod kątem odblasków, spajkowania itd.) Taka lornetka przydałaby się jako uzupełnienie np. na wypady do lasu i na warunki zmierzchowe.

Natomiast cechuje ją w istocie szpetne wzornictwo.
 
 
Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 536
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 17 Wrz, 2022   

Jan55 napisał/a:
Gdyby jeszcze był w gustowniejszej obudowie, a nie ala chińskiej, to byłoby to dopełnienie całości. W/g mnie obudowa jest, chyba najgorsza jaką widziałem na lornetkach porro, do tego te muszle, jak zakrętki do butelek, designe rodem z Chin


no tak, szkoda, że nie jest taki piękny jak Swarovski Habicht 10x40 WGA..
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 751
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 17 Wrz, 2022   

Benedykt napisał/a:
Obserwację "wzornika" prowadziłem z odległości 5m +/- 10 cm.
Wynik obserwacji jest taki: pole lornetki objęło kąt 9* i ciut jeszcze.

Fajnie, że Ci się chciało :)

Jak nie widać gwiazd, to sprawdzam pole na dachówkach sąsiada. Ale to gorszy sposób, bo nigdy nie mam pewności ile ich widzę. Tym bardziej, że w niektórych lornetkach diafragma nie jest ładnie odcięta, tylko nieostrością przechodzi w obraz. A gwiazda albo strzeli światełkiem z brzegu, albo nie - nie ma żadnych wątpliwości czy daną parę gwiazd mam w polu widzenia, czy nie mam.

Wracając do lornetki, nawet gdyby to było 0.2-0.3* mniej niż deklaracja, to i tak bardzo dobry wynik, tak jak Koledzy napisali.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2511
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sob 17 Wrz, 2022   

Wojtas_B, no, cóż, Amerykanie słyną z specyficznego gustu, a już firmy optyczne (lornetki) chyba szczególnie, co widać po wzornictwie lornetek. Jedyna firmą, która wyłamała się z tego grona jest Vortex, który przeszedł na "jasna stronę mocy", czyli przeszedł na poziom wzornictwa europejskiego i ich lornetki prezentują całkiem odmienny wygląd od pozostałych lornetek w USA. Wynagrodzone to zostało tym, że lornetki cieszą się bardzo dużym powodzeniem nie tylko w USA, ale też na innych kontynentach, zwłaszcza w Europie. Lornetki pozostałych firm, z wyglądu Made in China, mimo świetnej optyki ale i wysokich cen, nie są prawie znane gdzie indziej, poza USA i Kanadą. U nas pokazały się w ostatnim czasie lornetki marki Athlon, z cenami ciut powyżej Vortexów, ale są to modele troszkę słabsze optycznie od odpowiedników Vortexa no i te obudowy, mimo, że może nie są złe jakościowo, ale mają wygląd chiński. Celestron z designem dachówek też poszedł w stronę europejską ale z kolei kontrola jakości ich lornetek słynie z "ślepoty", co powoduje duży rozrzut jakościowy między poszczególnymi egzemplarzami, o czym wszyscy binomani w USA wiedzą i na co uczulają przed zakupem. Ja sam miałem swego czasu trzy różne, Celestrony-dachy, w rękach i każdy coś miał nie tak. Od tego czasu wyleczyłem się z tej firmy jak i zresztą z firmy Levenhuk. :smile:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 15