Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Która 12x ?
Autor Wiadomość
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2499
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pią 30 Wrz, 2022   

anton, masz rację, że 12x50 jako podstawowa lornetka nie sprawdzi się do wszystkiego i w takim przypadku lepszym zakupem byłaby bdb 10x42, do tego z dużym polem np Kowa BD II (7*), a do ptactwa, które ma być przewodnim pkt obserwacji lepsza będzie luneta, tak jak proponujesz i co popieram, mimo, że wcześniej tego nie proponowałem :cry: . ale tylko dlatego, że myślałem o tym, że jak kol. Krzysztof ma tego Solognaca 10x42, do "zwykłego" patrzenia, i to mu wystarczy, to bdb 12x50 będzie wystarczające do ptaków, ale ja nie mam zacięcia ornitologicznego, a ptaki obserwuję typowo amatorsko, więc dla mnie 12x50 byłoby wystarczające, ale na razie używam do tego celu, właśnie Kowę 10x42 ( waga i wielkość), ze względu na duże pole widzenia, które daje mi duży komfort patrzenia, czego 12x50 raczej nie daje (większe drgania i małe pole) :cry:
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






mrówa 
Nowy


Posty: 5
Wysłany: Wto 18 Paź, 2022   

@Krzysztof - czy mógłbyś podzielić się wrażeniami z porównania lornetek ?
 
 
Krzysztof:) 
Nowy


Posty: 4
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 03 Lis, 2022   

Jestem "już" - żeby podzielić się wrażeniami (lepiej późno niż wcale ;)

Jak wspominałem - zamówiłem i potestowałem 4 szt:
- DO Chase ED 12x50
- DO Titanium ROH 12x56
- Vortex DB HD 12x50
- Vortex Viper HD 12x50

Wszystkie nówki, pachnące, bez żadnych śladów używania - tak jak często słyszy się o dziwnych egzemplarzach ze zwrotów.

DO Titanium ROH:
Porażka jeśli chodzi o ergonomię, nie mogłem nawet dobrze do oczu przyłożyć - po całkowitym wysunięciu muszli pokrętło ostrości wbijało się w nasadę nosa. Nie mam ani specjalnie głębokich oczodołów ani dużego nosa - więc ciężko było nawet ocenić optykę.
Tak się skusiłem na ten model tylko ze względu na największe szkło - 56, myślę że nowa seria Titanium jest warta uwagi, ale nie ma 12x w ofercie więc nawet nie podchodziłem.

DO Chase:
Druga porażka - tu jeśli chodzi o optykę akurat. Za żadne skarby nie mogłem ustawić korekcji i okularów do normalnego patrzenia - cały czas występowała jakby "zezowatośćĺ, po chwili dopiero oczy akomodowały się do jako-takiego widzenia. Po odłożeniu lornetki - oczy zpowrotem musiały akomodować się przez krótką chwilę do normalnego patrzenia bez lornetki. I tak za każdym razem, poprosiłem też inne osoby żeby to sprawdziły bo już zwątpiłem czy być może mój wzrok jest tak zwichrowany - ale każdy stwierdził trudności w ustawieniu obrazu.
A poza tym - co mnie bardzo zdziwiło - powiększenie w tym modelu było zauważalnie mniejsze niż w Vortexach, na pewno nie były to szkła 12x, nawet przez chwilę zwątpiłem czy przypadkiem nie była pomylona sztuka i przysłano przez pomyłkę 10x, ale opisy wszędzie 12.
Ze wszystkich 4 testowanych w tej była też najmniej naturalna barwa światła -takie "zaniebieszczenie" jakby porównać patrzenie w mega sztucznym świetle.
Bardzo negatywnie zaskoczony tą lornetką - po dosyć dobrych opiniach myślałem że to coś innego będzie. Co prawda stylistyka wykonania nie przemawiała do mnie od początku ale miałem nadzieję że optyka to wynagrodzi - a okazało się że pogrzebała na dobre. Myślę że trafił mi się mega wybrakowany jakościowo egzemplarz - normalnie nadający się do reklamacji, ale nie chciałem już nawet próbować z innym - po tym jak zabrałem do rąk:

Vortexy:
Ergonomia, stylistyka, kolor nawet - coś co na dzień dobry się uśmiecha do człowieka ;)
DB i Viper - najbardziej zauważalne różnice nieoptyczne: inaczej wykończone muszle - te w DB bardziej pasują do mojej fizjonomii, mają delikatny rant na samym brzegu który lepiej osłania z boku zwłaszcza w słoneczny dzień. Druga rzecz to pokętło ostrości - w Viperze działa baardzo ciężko, nie wiem czy to się z czasem wyrobi, ale do bardziej dynamicznych obserwacji przyrody stanowi to pewne mechaniczne utrudnienie, zwłaszcza w 12x gdzie głebia ostrości mniejsza.
Optycznie - no wiadomo, nie ma co dywagować, Viper ma tą przewagę nad DB - ale czy aż taką żeby usprawiedliwiać dwukrotnie wyższą cenę ? nie jestem przekonany, przynajmniej na tym etapie przejścia z dużo gorszej lornetki. Jest zauważalna większa jakby krystaliczność/wyrazistość - ale dostrzegalna przy bardzo dużych oddaleniach. Jest większe pole widzenia w Viperze - i to jest zauważalne, w ciemniejszych warunkach zwłaszcza. W barwie światła nie widzę diametralnych różnic - obie, DB i Viper mają stosunkowo naturalne widzenie, nie ma różnicy w zaniebieszczeniu w DB tak jak podawał Anton chyba, być może w 8x to widać - tutaj nie ma tego. Różnicę w tej sztucznej barwie widziałem tylko w DO Chase, jak wspominałem.

Podsumowując to wszystko zdecydowałem się na Vortexa DB - ergonomicznie muszle i pokrętło ostrości lepiej pasują do moich wymagań, optycznie - nie uważam żeby dwukrotnie wyższa cena rekompensowała różnicę między DB i Viperem. Być może zmienię zdanie za niedługi czas - a wtedy zmienię i lornetkę na półkę wyżej.
Dziękuję wszystkim za porady i pozdrawiam !
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2499
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Czw 03 Lis, 2022   

Krzysztof:), gratuluję wyboru.
Co do problemów z Chase, to faktycznie trafiłeś na lemona, zwłaszcza po tym jak opisujesz problem widzenia, a to dowodzi, że była rozjechana kolimacja i może ustawianie dioptrii, a może cała lornetka była felerna :cry: .
Vortexy, no cóż, to już inna klasa produkcji, mimo, że też Chiny. Mają świetną ergonomię i do tego bdb optykę. Zawsze twierdziłem, że są jaśniejsze od innych w swojej klasie cenowej, czy to DB HD czy Vipery. To, że Viper jest troszkę lepszy optycznie od DB, to wynika z zastosowanych powłok i szkła ED a pokrętła ostrości pracują ciężko we wszystkich aperturach Viperów, tak mają, ale po jakimś czasie zaczynają pracować lżej. Trzeba pamiętać, że w obecnej chwili, we wszystkich markach lornetek, nawet alfach, występuje dużo mankamentów jakościowych, pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami, o czym można poczytać na forach zagranicznych. Księgowi rządzą, tnąc koszty i oszczędzając na kontroli jakości :cry: .
Co do cen, to szkoda, że zwariowały w ostatnim czasie i mam obawy, że tak zostaną już na zawsze, nawet jak złotówka "pójdzie" w górę.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14