Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Co właściwie pokazuje teleskop Webba?
Autor Wiadomość
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1075
Wysłany: Nie 25 Gru, 2022   

_Tomek_ napisał/a:
Fala

:?: :?: :?: Jak to "fala"? Przecież światło jest falą elektromagnetyczną :!: Czyli fala miałaby być szybsza od samej siebie :?:
A ten pierwszy przykład, który podałeś, jest raczej przykładem złudzenia optycznego a nie obiektu szybszego od światła, a tym bardziej żadnej fali. Tam w gruncie rzeczy nic się nie porusza. Znaczy się: podałeś sposób jak oszukać kosmitę, i to nawet wyposażonego w nieznaną ludzkości supertechnologię :roll:
Pamiętam jak w technikum Pan Profesor od matematyki podawał podobny przykład, dający złudzenie ruchu szybszego od światła: otóż wyobraźmy sobie superreflektor (latarnię), obracający się na statywie z prędkością 1 obrotu na sekundę. Końcówka wysyłanego przez niego strumienia świetlnego w odległości 100 000 km od tegoż reflektora "obraca się" z prędkością 2*Pi*100 000 km, czyli ok. 628 000 km/sek. Niestety - nadal jest to tylko złudzenie, podobne do Twojego :neutral:
Ergo: mam wrażenie że współczesna nauka, w pogoni za sensacją (sławą, kasą - niepotrzebne skreślić) zatraciła zdolność odróżniania faktów od złudzeń i chyba nie do końca poprawnie interpretuje to, co faktycznie widzi lub co pokazują przyrządy, takie np jak teleskopy Hubble'a czy Webba.
Ps: to jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam 😇
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






_Tomek_ 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Posty: 699
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 25 Gru, 2022   

Fala wg swojej najprostszej definicji - zaburzenie ośrodka w nim się przemieszczające. Ośrodkiem są ogniska, zapalenie ogniska jest zaburzeniem, które dla obserwatora z zewnątrz się przemieszcza. Zamiast ognisk ekipy na szczytach górskich mogą podnosić chorągiewki w ustalonych momentach. Mamy wtedy prostą falą mechaniczną (nie elektromagnetyczną!). Jak siedząc w rzędzie w kinie trącę sąsiada, on kolejnego, itd. to będzie taka sama fala :)

Nie wiem czy to złudzenie, jeśli złudzenie - to dlaczego? Co stoi na przeszkodzie (pomijam techniczne kwestie) w zapaleniu ognisk z malutkimi przesunięciami czasowymi? Jak stoję w windzie i zapalają się kolejne lampki to też obserwuję falę, tutaj to samo - tylko szybciej.
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Nie 25 Gru, 2022   

Nic nie stoi. Ale jeśli masz zapalić ognisko o określonym czasie (a nie, ponieważ zobaczyłeś, że rozpalono poprzednie), to nic materialnego ani też fala elektromagnetyczna nie porusza się w rzeczywistości po linii zapalanych ognisk. Rozpalanie ognisk jest konsekwencją umowy i nie możesz w ten sposób przekazać informacji od pierwszego do ostatniego obserwatora. Żadne prawo nie jest złamane, aczkolwiek rozpalane ogniska tworzą wzór poruszający się szybciej niż światło w próżni.

Natomiast wzór interferencyjny (prędkość grupowa) może być większa niż c. Ale znów - aby nastąpiła interferencja potrzebne sę dwie fale, które dotrą do obserwatora i złożą się we wzór interferencyjny. Znów więc ograniczeniem jest prędkość samych fal, czyli c, a nie prędkość wzoru interferencyjnego, który się po nich "porusza". Zasadę widać to na przykład na takich filmikach: https://www.youtube.com/w...l=MissItalian01 . trzeba nieco zmrużyć oczy i widać, że "fale" poruszają się szybciej od medium.
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Nie 25 Gru, 2022   

PS fazowa oczywiści (prędkość) - i sorry nie zauważyłem - Negatyw: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wsp%C3%B3%C5%82rz%C4%99dne_wsp%C3%B3%C5%82poruszaj%C4%85ce_si%C4%99 .
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1051
Skąd: Reda
Wysłany: Nie 25 Gru, 2022   

ryszardo napisał/a:
...
Pozostałe rzeczy już ignoruję, ale to jest wprost napisana oczywista bzdura.
Nie obserwuje się takich obiektów.
Jest to jedynie błędny wniosek autora powyższego tekstu.

Oprócz tego jest tu sporo innych głupot, z czego niektóre bawią: na przykład "naciąganie teorii do obserwacji". Mam wrażenie, że niektórzy nie wiedzą, na czym polegają badania naukowe.


Ryszardo, świetnie Ci wychodzi bezmyślne pisanie, że niby to ja piszę bzdury, ale sam nic merytorycznego napisać nie potrafisz. Jeżeli wszechświat liczy sobie 13,8 miliarda lat a obiekty w tym czasie oddaliły się o 32,2 miliardy lat świetlnym to wg Ciebie jest bzdura? Tylko akurat nie ja to napisałem. A wytłumaczenie astrofizyka (o ile dobrze zrozumiałem), że czym innym jest poruszanie a czym rozszerzanie się jest jednak prostym naciąganiem teorii.
 
 
ophiuchus 
Optyczny



Pomógł: 36 razy
Posty: 2267
Skąd: Zamość
Wysłany: Pon 26 Gru, 2022   

A dlaczego zaraz naciąganym? Rozszerza się ośrodek, w którym galaktyki się względem siebie poruszają.
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 46 razy
Posty: 924
Skąd: Józefów
Wysłany: Pon 26 Gru, 2022   

Soniak10, bardzo dobry przykład. Można tworzyć więcej podobnych efektów, ale ten wystarcza do wyjaśnienia idei.

Cały dowcip polega na tym, że mamy tutaj zjawisko (obiektem ciężko to nazwać), które faktycznie porusza się z obserwowalną prędkością większą od c, ale wraz z tym zjawiskiem nie jest przekazywana żadna informacja. Informacje są przekazywane wraz falami elektromagnetycznymi, ale one poruszają się prostopadle do ruchu samej plamy światła i z mniejszą prędkością. Okazuje się, że jeśli coś niesie ze sobą jakąkolwiek informacje między punktami, pomiędzy którymi się porusza, to ograniczenie prędkości do c jest twardo nieprzekraczalne. W innych przypadkach niekoniecznie.
Cząstki i fale zawsze niosą se sobą informację, stąd większość obserwowanych rzeczy podlega temu ograniczeniu.
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Pon 26 Gru, 2022   

ophiuchus napisał/a:
A dlaczego zaraz naciąganym? Rozszerza się ośrodek, w którym galaktyki się względem siebie poruszają.
Się rozszerza, gdyż ktoś naciąga!
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1051
Skąd: Reda
Wysłany: Pon 26 Gru, 2022   

No to w końcu jak to jest, to że wszechświat liczy sobie 13,8 miliarda lat a obiekty w tym czasie oddaliły się o 32,2 miliardy lat świetlnym to ściema? Może jeszcze dodam, że to nie ja przez teleskop cokolwiek zaobserwowałem bo nie mam teleskopu. Mam tylko lornetkę a wiadomo GN-11z przez lornetkę nie zobaczę.
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Wto 27 Gru, 2022   

Zależy co rozumiesz pod pojęciem "oddaliły się" Jeśli chodzi o przebytą ilość kilometrów w tym czasie, którą by odmierzyły mając koła i licznik kilometrów - to nie. Najdalszy obiekt jaki można zaobserwować (to akurat możesz i bez lornetki - za pomocą telewizora analogowego z anteną) to promieniowanie reliktowe. To, które w tej chwili rejestrujemy, a jest to, przynajmniej wg obecnej wiedzy, najdalsze i najstarsze coś, co można zobaczyć, zostało wyemitowane ok. 300 czy 400 tyś. lat po początku Wszechświata z punktów położonych na sferze o promieniu ok. 42 mln lat świetlnych od (przyszłej) Ziemi. Obecnie to promieniowanie wykazuje przesunięcie do czerwieni właściwe dla 13 z hakiem mld lat.
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1051
Skąd: Reda
Wysłany: Sro 28 Gru, 2022   

maziek napisał/a:
Zależy co rozumiesz pod pojęciem "oddaliły się" Jeśli chodzi o przebytą ilość kilometrów w tym czasie, którą by odmierzyły mając koła i licznik kilometrów - to nie. Najdalszy obiekt jaki można zaobserwować (to akurat możesz i bez lornetki - za pomocą telewizora analogowego z anteną) to promieniowanie reliktowe...
Aby się oddalić nie trzeba mieć kół i licznika. Astrofizyk w Delcie pisał o obiekcie oddalonym od Ziemi o 32,2 lata świetlne. Co ciekawe nic nie napisał o kołach i licznikach, więc pewnie do zrozumienie oddalenia się koła i liczniki nie są potrzebne. A promieniowanie, które odbiera moja antena, jakie by to promieniowanie nie było, nie jest żadnym oddalonym obiektem. Tak samo jak ja mam antenę, tak i Ty masz antenę, i co, odkryłeś jakiś oddalony obiekt? Jakąś GN-11z lub HD1?
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Sro 28 Gru, 2022   

Ty się zajmij inflacją (Wszechświata). To dopiero są grubsze przekręty. Te 32 mld ly w 13,8 mld lat czasu to pikuś, dzieciom można dać do zabawy.
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1051
Skąd: Reda
Wysłany: Sro 28 Gru, 2022   

maziek napisał/a:
Zależy co rozumiesz pod pojęciem "oddaliły się" Jeśli chodzi o przebytą ilość kilometrów w tym czasie, którą by odmierzyły mając koła i licznik kilometrów - to nie...

Co rozumiesz pod pojęciem inflacja (Wszechświata)? Na czym polegają te "grubsze przekręty"? I w jakim sensie miałbym się inflacją (Wszechświata) zająć?
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Czw 29 Gru, 2022   

A może tak odrobina wkładu własnego? Google np.?
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1051
Skąd: Reda
Wysłany: Czw 29 Gru, 2022   

Sam sobie gugluj, ja nie mam takiej potrzeby.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14